14 Faydalı WordPress SQL sorgusu

WordPress, bir MySQL veritabanı tarafınca yürütülür. Bu, etken WordPress kullanıcılarının bilmiş olduğu bir şey. Ancak, burada yalnızca bizlerden okursanız, işte bilmeniz gerekenler. MySQL, çoğu internet barındırma hizmetinde bulunan ücretsiz bir ilişkisel veritabanı idare sistemidir. Yazılar, yorumlar, kategoriler ve ayarlar gibi bütün WordPress verileri MySQL veritabanında saklanır. MySQL ile ilgili daha oldukça malumat edinmek istiyorsanız, WordPress Veritabanı Şeması’na bakabilirsiniz.

Örneğin, WordPress’teki birtakım detayları pano üstünde değiştirmeniz gerekirse, her kayıttan geçmek oldukça vakit alır ve insan hatalarına açıktır. WordPress veritabanınıza kolay bir SQL sorgusu uygulayarak lüzumlu değişimleri süratli ve bereketli bir halde yapabilirsiniz.

Aşağıda WordPress kullanırken size destek olabilecek birtakım SQL sorguları gösterilmiştir.

Neler Okuyacaksınız? →

WordPress Veritabanınızı yedekleyin

Herhangi bir değişim yapmadan önce veritabanınızı yedeklediğinizden emin olun. Herhangi bir büyük değişim yapmadan ilkin veritabanınızı daima yedeklemeniz iyi bir uygulamadır. Bu, bir şeyler ters giderse bile, hala onu geri yükleyebilmenizi sağlar.

Sen indirebilirsiniz WP-DB-Backup veya WP-DBManager WordPress idare edici paneli üstünden yedeklemek için veritabanı eklentisi. Alternatif olarak, veritabanınızı phpMyAdmin ile manuel olarak yedekleyebilirsiniz.

WordPress veritabanınızı el ile yedeklemeye karar verirseniz, aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Sizin giriş phpMyAdmin.
 2. WordPress veritabanınızı seçin.
 3. Navigasyonun üst kısmındaki Dışa Aktar’a tıklayın.
 4. Yedeklemek istediğiniz tabloları seçin ya da bütün veritabanını yedeklemek için bütün tabloları seçin.
 5. .Sql uzantısı olarak dışa transfer etmek için SQL’i seçin.
 6. “ Dosya olarak kaydet ” onay kutusunu işaretleyin.
 7. Sıkıştırma çeşidini seçin , veritabanını daha ufak bir boyuta sıkıştırmak için gzip’i seçin.
 8. Sonunda Git’e tıkladığınızda bir indirme penceresi sizden yedekleme veritabanı dosyanızı kaydetmenizi ister.

WordPress için 14 SQL Sorgusu

14 Faydalı WordPress SQL sorgusu

Aşağıdaki sorgulardan rastgele birini çalıştırmanın kolay bir yolu phpMyAdmin kullanmaktır. phpMyAdmin en yaygın veritabanı arama ve düzenleme araçlarından biridir. Hemen derhal bütün internet barındırma hizmetleri denetim panelleri bunu sağlar.

PhpMyAdmin’i kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. PhpMyAdmin paneline giriş yapın ve WordPress veritabanınızı seçin.
 2. Sizi bir SQL sorgu kutusuyla bir sayfaya götürecek olan SQL sekmesine tıklayın.

Not: Tüm sorgular direkt olarak SQL sorgusudur ve tablolar için standart tablo öneki ‘wp_’ olur. Farklı bir tablo öneki kullanıyorsanız, lütfen sorguları makul şekilde değiştirin.

Site URL ve Ana Sayfayı Değiştir

WordPress, site URL’sinin ve ana sayfa URL’sinin mutlak yolunu veritabanında depolar. Bu nedenle, WordPress sitenizi localhost’tan sunucunuza aktarırsanız, siteniz online olarak yüklenmeyecektir. Bunun nedeni, mutlak yol URL’sinin hala mahalli ana makinenizi göstermesidir. Sitenin çalışması için site URL’sini ve giriş URL’sini değiştirmeniz gerekecektir.

Çözüm:

UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, 'http://www.eskisiteurl.com', 'http://www.yenisiteurl.com') WHERE option_name = 'home' OR option_name = 'siteurl';

GUID’yi değiştir

Blogunuzu localhost’tan sunucunuza ya da diğer bir alandan yeni bir alana geçirdikten sonra, wp_posts tablosundaki GUID alanı için URL’leri düzeltmeniz gerekir. Bu oldukça önemlidir, zira GUID, yanlış girilmişse, yazınızı ya da sayfa girişinizi doğru yazı mutlak yoluna çevirmek için kullanılır.

Çözüm:

UPDATE wp_posts SET guid = REPLACE (guid, 'http://www.eskisiteurl.com', 'http://www.yenisiteurl.com');

İçerikteki URL’yi değiştir

WordPress, URL bağlantısındaki mutlak yolu, veritabanında depolarken URL bağlantısındaki bağıl yol yerine kullanır. Her kayıt kaydının içeriğinde, eski kaynağa başvuran bütün eski URL’leri depolar. Bu nedenle, bütün bu URL’leri yeni tesir alanı konumuna değiştirmeniz gerekecektir.

Çözüm:

UPDATE wp_posts SET post_content = REPLACE (post_content, 'http://www.eskisiteurl.com', 'http://www.yenisiteurl.com');

Yalnızca Görüntü Yolunu Değiştir

Görüntülerin sunucunuzdan boşaltılmasını sağlamak için Amazon CloudFront’u İçerik Dağıtım Ağı (CDN) olarak kullanmaya karar verirseniz. CNAME kaydınızı oluşturduktan sonra, bütün görüntüleri Amazon CloudFront’dan yüklemek için WordPress’teki bütün görsel yollarını değiştirebilmek için aşağıdaki sorguyu kullanabilirsiniz.

Çözüm:

UPDATE wp_posts SET post_content = REPLACE (post_content, 'src="https://www.eskisiteurl.com', 'src="https://cdn.yenisiteurl.com');

Görüntü Eklentisi için GUID’yi aşağıdaki sorguyla güncellemeniz gerekir:

UPDATE wp_posts SET guid = REPLACE (guid, 'http://www.eskisiteurl.com', 'http://yourcdn.yenisiteurl.com') WHERE post_type = 'attachment';

Post Meta Güncelle

Post Meta’nın Güncellenmesi, post içerikteki URL’yi güncellemekle neredeyse aynı şekilde çalışır. Her gönderi için fazladan URL verisi sakladıysanız, hepsini değiştirebilmek için aşağıdaki sorguyu kullanabilirsiniz.

Çözüm:

UPDATE wp_postmeta SET meta_value = REPLACE (meta_value, 'http://www.eskisiteurl.com','http://www.yenisiteurl.com');

Varsayılanı Değiştir “Yönetici” Kullanıcı Adı

Her varsayılan WordPress kurulumu, varsayılan Yönetici kullanıcı adına haiz bir hesap oluşturacaktır. Bu geniş yayılı bilgidir, WordPress kullanan hepimiz bunu bilir. Ancak, bu bir emniyet problemi olabilir, zira bir bilgisayar korsanı WordPress idare edici panelinizi acımasızca zorlayabilir. Varsayılan “Yönetici” kullanıcı adınızı değiştirebilirseniz, WordPress idare edici panelinize ek emniyet sağlarsınız.

Çözüm:

UPDATE wp_users SET user_login = 'Yeni Kullanıcı Adınız' WHERE user_login = 'Admin';

Şifreyi yenile

Parolanızı WordPress’te sıfırlamak istediniz, fakat parola sıfırlama bölümünü, sebebi ne olursa olsun kullanamıyor gibi görünüyorlar mı?

Çözüm:

UPDATE wp_users SET user_pass = MD5( 'new_password' ) WHERE user_login = 'kullanıcı-adınız';

Tüm yazıları Yazar B’ye Yazar A’ya atayın

Yazar B altındaki makaleleri, Yazar A altındakilerle birleştirmek suretiyle transfer etmek istiyorsanız, makaleyi makaleye göre yazmanız oldukça vakit alacaktır. Aşağıdaki SQL sorgusu ile bütün kayıtları basitçe gözden geçirebilir ve Yazar B’nin dibine girmek için Yazar B tarafınca makaleler atayabilirsiniz.

WordPress idare edici panelinde Yazar ve Kullanıcı sayfanıza giderek, her iki yazarın da yazar kimliğini almanız gerekir. Profilini görmek için yazarın ismine tıklayın. Adres çubuğunda “ user_id ” ifadesini arayın. İstediğimiz yazar kimliği bilgisi bu.

Çözüm:

UPDATE wp_posts SET post_author = 'yeni-author-id' WHERE post_author = 'eski-author-id';

Düzeltmeyi Sil

WordPress’te bir makaleyi düzenlerken, kaydedilecek çoğu düzeltme kopyası olacaktır. Bu bir kaynak israfıdır zira aşırı düzeltme kayıtları veritabanının yükünü artırabilir. Zaman içinde, binlerce girişiniz olduğunda, veritabanınız mühim seviyede büyür. Bu, döngü yinelemelerini, veri alımını artıracak ve sayfa yükleme süresini etkileyecektir.

Çözüm:

DELETE a,b,c FROM wp_posts a
LEFT JOIN wp_term_relationships b ON (a.ID = b.object_id)
LEFT JOIN wp_postmeta c ON (a.ID = c.post_id)
WHERE a.post_type = 'revision'

Not: Her yayında meydana getirilen bütün düzeltmelerin, bütün meta verileri de dahil olmak suretiyle silineceğini unutmayın.

Post Meta’yu Sil

Eklentileri yüklemek ya da kaldırmak, WordPress için oldukça yaygın bir iştir. Eklentilerden bazıları, eklentiye ait verileri depolamak için post meta’dan yararlanır. Eklentiyi kaldırdıktan sonra, bu veriler hala gerekli olmayacak olan post_meta tablosunun içinde kalır . Kullanılmayan post meta kıymetini temizlemek için aşağıdaki sorguyu çalıştırın. Bu, veritabanınızın boyutunu hızlandırmaya ve azaltmaya destek olacaktır.

Çözüm:

DELETE FROM wp_postmeta WHERE meta_key = 'your-meta-key';

Tüm Yorum E-postaları Çoğaltılmadan Dışa Aktar

Bir süre zarfında blogunuz çoğu yorum almıştır. Bu yorumlar, yorumcunun bıraktığı e-posta adreslerini içerecektir. Tüm bu e-postaları, posta listeniz için rastgele bir kopya olmadan alabilirsiniz.

Çözüm:

SELECT DISTINCT comment_author_email FROM wp_comments;

Sonucu aldıktan sonra, Sorgu neticeleri işlemleri altında , phpMyAdmin’deki bütün e-postaları dışaaktarmak için dışa aktar’ı seçin.

Tüm Pingback’i sil

Popüler makaleler bolca geri bildirim alır. Bu olduğunda, veritabanınızın boyutu artar. Veritabanının boyutunu küçültmek için bütün pingback’leri kaldırmayı deneyebilirsiniz.

Çözüm:

DELETE FROM wp_comments WHERE comment_type = 'pingback';

Tüm Spam Yorumları Sil

Çok sayıda spam yorumunuz varsa, spam’i silmek için her sayfadan geçmek sıkıcı ve sinir bozucu olabilir. Aşağıdaki SQL sorgusu ile, spam yorumları üstünden 500 silme prosedürü yapmanız gerekse bile, bu bir esinti olacaktır.

Çözüm:

DELETE FROM wp_comments WHERE comment_approved = 'spam';
 • 0 = Onay Bekleyen Yorum
 • 1 = Onaylanan Yorum
 • spam = Spam olarak işaretlenmiş yorum

Kullanılmayan Etiketleri Tanımla

Bir WordPress veritabanında, eski mesajları MySQL’den manuel olarak silmek için bir sorgu çalıştırırsanız, eski etiketler kalacaktır ve etiket bulutunuzda / listenizde görünecektir. Bu sorgu kullanılmayan etiketleri tanımlamanıza izin verir.

Çözüm:

SELECT * From wp_terms wt
INNER JOIN wp_term_taxonomy wtt ON wt.term_id=wtt.term_id WHERE wtt.taxonomy='post_tag' AND wtt.count=0;

Sorgulamaya Başla!

Bazı bakım işlemleri yapmanız ve WordPress’i tesir alanları içinde temizlemeniz ya da taşımanız gerekirse, yukarıdaki SQL sorguları faydalı olabilir ve işlerin sizin için hızlandırılmasına destek olabilir. 

WordPress için herhangi bir ek kullanımı kolay SQL sorunuz varsa, lütfen bunu bizimle paylaşın.