1Password Dosya Paylaşımı için Yeni Bir Yol Sunuyor

resim98919750
resim98919750

Popüler parola yöneticisi 1Password, dosyaları ve belgeleri yalnızca bir irtibat ile paylaşmanıza imkân tanıyor. Bu kapsamda artık bir irtibat kullanarak dosya ve belgeler güvenilir bir halde herkesle paylaşılabilecek. Geçen sene linkler ile güvenilir parola paylaşımını destekleyen parola yöneticisi 1Password, şimdi dosya paylaşımı için özelliği genişletiyor.

1Password unsur paylaşımı, depolanan belge ve dosyaları içeriyor. Ayrıca bu belge ve dosyalar, muhtelif unsur türlerini barındırıyor. Öte taraftan bir belge ya da dosyayı paylaşmak, 1Password yöneticisinde parola paylaşmak kadar kolay şekilde gerçekleşiyor. 1Password paylaşımı irtibat vasıtasıyla gerçekleşiyor. Bu bağlamda irtibat üstünde muhtelif engellemeler da yapmak mümkün.

1Password Öğe Paylaşımı Bağlantı Aracılığıyla Gerçekleşiyor

1Password yöneticisinde unsur paylaşımı irtibat vasıtasıyla güvenilir şekillerde yapılıyor. Bağlantı üstünde muhtelif kısıtlamaların yapılabildiği idare edici programında unsurları görüntülemek için bir 1Password hesabına gereksinim da yok.

1Password unsur paylaşımı için kullanıcılar dosya ya da belgeyi seçtikten ve lüzumlu kısıtlamaları ayarladıktan sonrasında ‘Paylaşmak için Bağlantı Al’ opsiyonu üstünden bağlantıyı kopyalayabilmektedir. Bağlantının kopyasını ise rastgele bir e-posta ya da söyleşi üstünden paylaşmak mümkün.

1Password unsur paylaşımı ile alıcılar linke tıklamasını gerçekleştirmelerinin sonrasında unsurları görüntüleyebilecek. Böylece irtibat alıcıları, alanda bulunan unsurları kopyalama şansına da haiz oluyor. Aynı zamanda belge ya da dosyaları indirebilmek de bir seçenek olarak yer alıyor. Öte taraftan şayet 1Password hesabına sahiplerse unsurları kaydedebilmeleri de mümkün.

1Password irtibat paylaşımına eklenen engellemeler içinde son kullanma zamanı özelliği yer alıyor. Yöneticiler, paylaşılan bağlantıların en çok ya da varsayılan süresini ayarlayabiliyor. Dahası kişilerin bağlantıyı görüntülemek için e-posta adreslerine tek bir kod gönderimi de laf konusu. Bu sayede tek seferlik bir kod vasıtasıyla meydana getirilen doğruluğunu sağlama kişiyi kısıtlayabiliyor.

Öte taraftan 1Password unsur paylaşım sürecini de geliştirdi. Böylece irtibat alıcıları paylaşılan unsurlar karşısında kendi dil seçeneklerini tercih edebilme şansına sahip. Ancak bu durumun internet tarayıcı ayarlarına göre şekillendiği de anlatım ediliyor.

Bağlantı sahipleri ise paylaşılan unsurları e-posta gruplarıyla paylaşabiliyor. Ancak her ne olursa olsun alıcılar için bir doğruluğunu sağlama gereklidir. Hatta yöneticilerin alıcılar için e-posta doğruluğunu sağlama ihtiyaçlarını değiştirebilme kabiliyeti de mevcut.

Tüm bunlara ayrıca 1Password unsur paylaşımının yanı sıra birkaç iyileştirme de laf konusu. Bu iyileştirmelere içinde yeni simgeler yer alıyor. Görsel iyileştirmelerin yanı sıra unsur şablonları gibi iş akışı için iyileştirmelerde arasında.