2020’de Kullanmaktan Kaçınmanız Gereken 6 Black Hat SEO Tekniği

En üst seviye SERP’lerde (Arama Motoru Sonuç Sayfaları) yer almak, rekabet açısından olabildiğince uzun bir yarış. Ve her sporda adil oynayanlar ve kazanmak için hile yapanlar var! SEO alanında, sırayla beyaz şapka seo ve siyah şapka SEO diyoruz.

White Hat SEO, üst seviye SERP sıralamanızı korumanıza destek olur, fakat beyaz şapka tekniklerini takip eden daha yüksek sıralamaya ulaşmak vakit alır. Öte yandan, siyah şapka SEO hızlı, fakat kısa vadeli başarı ve yüksek riskler vaadi ile arama motoru görünürlüğünü artırabilir.

Her iki SEO tekniğiyle alakalı birazcık daha ayrıntı:

Neler Okuyacaksınız? →

White Hat SEO Nedir?

Google’ın liste yönergelerini izleyerek ahlaki olarak yürütülen her SEO çabası, sitenin beyaz şapka SEO teknikleri kullandığını gösterir. Misafir kaydı, anahtar kelime araştırması, meta etiketi optimizasyonu, dahili bağlantı, vb., Beyaz şapka SEO tekniklerinin birtakım meşhur örnekleridir.

Black Hat SEO Nedir?

Siyah şapka SEO teknikleri beyaz şapka tekniklerinin tam karşıtıdır. Bu, siyah şapka SEO tekniklerinin Google’ın liste kurallarına uymadığı anlamına gelir. Tarayıcılar internet sitenizin yüksek rütbeli siyah şapka SEO teknikleri kullandığını belirleme ederse, sitenizi sıradan dizine ekler ve sitenizin Google’da sıralanmasını önler.

2019’da Kullanmaktan Kaçınmanız Gereken 6 Black Hat SEO Tekniği

Şimdi …

Web siteniz, sıralamalarda ani bir düşüş yaşadıysa ya da Google’dan internet sitenizi endekslemeyle alakalı bir bildirim aldıysa, sitenizin rastgele bir siyah şapka SEO tekniğini takip edip etmediğini hemen denetim etmelisiniz. Bu makalede, internet sitelerinin 2019’da kullanmaktan kaçınmaları ihtiyaç duyulan her mühim siyah şapka SEO tekniğini bulacaksınız.

Yani, daha çok uzatmadan, hadi siyah şapka SEO teknikleri ile başlayalım.

Black Hat SEO Tekniği No. 1: Gizleme

Gizleme, internet sitelerinin kullanıcıları ve arama motoru örümceklerini kandırmak için kullandığı bir tekniktir. Bu süreçte iki malumat seti sunulur: biri indeksleme amacıyla örümceklere, öteki ise kullanıcılara malumat grubu.

Gizleme örneği, ‘Labrador Puppies’ arama sonucundan birine tıkladığınızda, sizi yavru köpeklerle alakalı görseller ya da bilgiler içeren bir sayfaya yönlendirmek yerine, netice sizi spam film indirme internet sitesine yönlendirecektir. Arama motoru örümcekleri genelde gizlenmiş bir siteyi endekslemez, fakat seyrek durumlarda kazayla endekslenirler fakat gizlenmiş siteler olarak tanımlandıkları anda kaldırılırlar. Google, bu tür gizlenmiş internet sitelerinin dizini kaldırarak ve sıralayarak kaldırarak cezalandırır.

Tavsiye: Gizleme% 100 siyah şapka değildir, fakat onu hala beyaz bir şapka yöntemi olarak kullanabilirsiniz. Evet! Gizleme beyaz şapka tekniği şeklinde de kullanılabilir, fakat sadece muayyen durumlarda ve gizlemenin hafifçe bir versiyonu olarak kullanılabilir.

Black Hat SEO Tekniği No. 2: Anahtar Kelime Doldurma

Web sitenizde doğru anahtar kelimeleri kullanmak mühim olsa da , bir çok internet yöneticisinin anahtar kelime yerleşimi ile alakalı yanlış algılamaları vardır. Stratejik olarak içeriklerini yerleştirmek yerine, anahtar kelimeler içeren bir sayfa dolduruyorlar. Bunu yaparak, daha yüksek dereceler üretmeyi umuyorlar. Ancak, o vakit geri tepti. Bir sayfaya anahtar kelimeler doldurma ve okunabilirliğine ve içeriğine zarar verme, onu bir Google cezası için mıknatıs haline getirir.

İşte anahtar kelime doldurmanın süratli bir örneği : “Anahtar Kelime Araştırma, SEO için şarttır. Anahtar kelime araştırması yapmazsanız, siteniz SERP’lerde daha düşük sıralarda yer alacaktır. Bu nedenle, daha üst sıralarda yer almak için alakalı anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Anahtar kelime inceleme araçlarını, anahtar kelime inceleme yapmak için bedava kullanabilirsiniz. ”

İçerik daha mantıklı hale getirmek için “anahtar kelime araştırma” anahtar kelimesinden çok daha azca laf edilerek yazılmış olabilir. Ancak, sadece SERP’de üst sıralarda yer almak için, bu anahtar kelime kısa bir paragrafta 5 kez yerleştirildi. Anahtar kelime doldurma, Google’ın liste yönergelerine aykırıdır ve hala 2019’da kullanıyorsanız, sıralamadaki düşüşünüzü görmeye hazır olun.

Gizli anahtar kelimelerden ne haber?

Bazen, içeriğin içeriğini ve okunabilirliğini bozmamak için internet siteleri aşırı anahtar kelimeleri kullanıcılardan gizlemeye çalışır. Nasıl? Metin rengini sayfanın arka planına uyacak şekilde değiştirerek, kullanıcılar için görünmeye devam ederken, kullanıcılar için görünmez olmasını sağlar.

Bunun arkasındaki fikir, tarayıcıların, anahtar sözcükleri bulabilmesi ve içinde ne olduğu okuyucular için hala mantıklı kılarken içinde ne olduğu sıralayabilmesi. Pek çok site, anahtar kelimeleri gizlemenin ‘gizli’ bir yol bulunduğunu düşünmektedir, fakat netice olarak Google, bu siyah şapka tekniğini çözebilecek ve bu siteleri cezalandırmaya başlayacaktır.

Tavsiye: İçeriğinizi optimize ettikten sonra, anahtar kelime yoğunluğunu hesaplayın:

Anahtar Kelime Yoğunluğu = Bir anahtar kelimenin kullanılma sayısı / Bir makaledeki toplam kelime sayısı.

İdeal anahtar kelime yoğunluğu içinde olması gereklidir %3-1. Yüzdeyi aşmak, internet sitenizin içeriğini gayet fazla anahtar kelime ile doldurduğunuzu gösterir. Ayrıca, internet içeriğiniz için doğru anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun. Bir anahtar kelime aracı, içeriğinize tabii bir halde yerleştirebileceğiniz en iyi anahtar kelimeleri bulmanıza destek olabilir.

Öğrenin Blog’unuzda anahtar kelimeleri nereye koymalı.

Black Hat SEO Tekniği No. 3: İçeriği Çoğalt

İçeriği öteki sitelerden kopyalamak ve kendi kitabınıza ‘orijinal’ olarak eklemek intihaldir ve Google çabucak tanımlamaktadır. Ve Google’ın devamlı tarama yapan örümcekleri yinelenen içinde ne olduğu bulduktan sonra, onları hemen dizine alır.

Ayrıca, internette, içeriğinizin intihal olup olmadığını denetim edebilecek birden fazla intihal dedektörü bulunmaktadır. Bunların bir çok ayrıca, muayyen bilgilerin kopyalandığı yerden tam bir kaynak sağlar.

Tavsiye: Tüm yayınları kopyalamayın; parçaları kopyala ve deposu makbuz yap ya da kurallı linkler ekle. Tüm yayınları kopyalamanız gerekmez. Bazı bilgilerin öteki bir makalede daha iyi açıklandığını belirleme ederseniz, mevzubahis kısmı kopyalayıp yazınıza ekleyebilirsiniz. Ancak, özgün makaleye geri döndüğünüzden ya da kanonik bir URL eklediğinizden emin olun.

Black Hat SEO Tekniği No. 4: Giriş ve Geçit Sayfaları

Giriş ve ağ geçidi sayfaları, kullanıcı için kıymeti olabildiğince azca olan ya da hiç olmayan içeriklerle doldurulur, fakat bunlar anahtar kelimeler ve CTA’lar bakımından zengindir. Ayrıca, son kullanıcı bu sayfaları tıkladığında, değişik bir açılış sayfasına yönlendirilir; bu nedenle, bu sayfalar bunun yanı sıra değiştirilmiş bir yönlendirme şekli olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, giriş ve ağ geçidi sayfaları arama motoru tarayıcıları tarafınca hala görülebilmektedir ve anahtar kelimeler açısından varlıklı oldukları için birtakım durumlarda endekslenmekte ve kazayla sıralanmaktadırlar. Google’ın onları bulması birazcık vakit alıyor, fakat bir kez bulmuş olduğu vakit onları ağır şekilde cezalandırıyor.

Örneğin, BMW kapı ve ağ geçidi sayfalarını kullanmak için Google’ın gazabını deneyim etti. BMW’nin Alman sitesi www.bmw.de, trafik listesi ve yönlendirmesi için giriş sayfalarını kullanıyordu. Google, bu siyah şapka tekniğinin kullanımını belirleme etti ve BMW’nin sitesine ölüm cezası verdi. Bmw.de’nin her sayfasını veritabanından ayırmış ve sayfanın tesir alanı yetkisini 0’a indirmiştir.

Tavsiye: Hala giriş ya da geçit sayfalarınız varsa, onları hemen çıkarmalısınız! Bu tür sayfaları kullanıyorsanız, er ya da geç Google, onlar ile alakalı malumat edinecek ve sitenizin DA’sını (Etki Alanı Otoritesi) 0’a bırakacak ve her sayfanın dizinini kaldıracaktır.

Kara Şapka SEO Tekniği No. 5: Clickbait

Günümüzde, bir çok internet sitesi sıralamasını çoğaltmak amacıyla daha çok tıklama almak ve tesir alanlarına daha çok trafik çekmek için tıklama bataklığı başlıkları kullanmaktadır (Bu, tam anlamıyla tıklama bataryasıdır!).

Clickbait başlıkları ve ufak resimleri okuyucuyu meraklı kılar ve onları tıklamaya ikna eder. Ancak, kullanıcı internet sitesinde verilen bilgilerle alakalı olarak hiç bir antet bulunmadığında, hemen sayfadan çıkar. Bu nedenle, celse süresi oranını düşürür ve hemen çıkma oranını artırır – ikisi de sitenizin yetkisine zarar verebilir.

Tavsiye: Sahte olmayan haklı clickbait başlıkları yapın! Makaleleriniz için kullanılan clickbait başlıkları, reel makalenize ilişkin detayları içermelidir. Örneğin, bunu bir antet olarak kullanıyorsanız: ‘Bu SEO tekniğini kullanarak sitenizin DA’sini 0’a düşürebilir’, bu mevzuyla alakalı detayları makaleye dahil etmeniz gerekir.

Black Hat SEO Tekniği No. 6: Bağlantı Satın Alma

Backlink kurma en etkili SEO tekniklerinden biridir. Daha yüksek DA sitelerinden gelen bağlantılar, DA ve online güvenilirliğini artırarak bir internet sitesinin SERP sıralamasını yükseltir.

Ancak, bu üç pozitif yanları çabucak elde etmek için internet siteleri linkleri satın almaya başlar. Sık sık, onlar için muayyen oranda irtibat oluşturacak bir aracıya para ödemeye başlarlar. Bu geri linkler her vakit iyi DA sitelerinden değildir ve sizinkiyle ilgisi olmayan bir alandan ya da spam içerikli reklamları yapan alanlardan olabilir. Bir sitenin bu tür alanlardan gelen linkleri varsa, sitelerin sıralamasını ve DA’yı büyük oranda etkileyen güvenilirliğini ve geri irtibat standardını harbiden zarar verir.

Tavsiye: Bağlantıları satın almayı bırakın, fakat kaliteli linkler oluşturmaya başlayın

Sitenizin tabii gelen linkler kurmak için kullanımı ihtiyaç duyulan birkaç beyaz şapka irtibat kurma stratejisi vardır. Misafir ilanlarını, blog yorumlarını, forum ilanlarını vb. Kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, rakiplerinizin internet sitesinde bir site kontrolü yapabilir ve kendi internet siteniz için iyi backlink fırsatları bulmak için backlink verilerini çözümleme edebilirsiniz.

Sonuç

İnsanlara alanlarına trafik çekmek için siyah şapka SEO tekniklerini kullanmalarını katiyen önermem. Onları kullanan ve anlık başarı sağlayan siteler gördüm, fakat sonuçta, bu internet sitelerinin her biri Google’ın radarına girdi ve cezasını aldı.

Dahası, Google aşağı yukarı her gün liste algoritmasını yükseltiyor ve geliştiriyor ve bu da çırpıda siyah şapka SEO kullanarak siteleri tanımlayıp cezalandırıyor!

Eğer hala siyah şapka SEO tekniklerini kullanıyorsanız, şu an durmanız gerekir!