32 Bit ve 64 Bit İşletim Sistemi Arasındaki Fark

32 Bit ve 64 Bit işletim sistemi arasındaki ayrım nedir? 32 bit ve 64 bit işletim sistemi ya da program terimlerini duymuş olmalısınız. Sisteminize oyun ya da program yüklediğinizde, size 32 bit versiyonunu mü yoksa 64 bit versiyonunu mü yüklemek istediğinizi sorar. Bu sayıların genelde ne anlama geldiğini merak etmek doğaldır.

Bunlar işletim sisteminin iki değişik versiyonu. Yeni bir bilgisayarınız var ise ya da son on yılda bir adet varsa, 64-bit işletim sistemi sürümüne haiz olabilirsiniz. Eski bilgisayarlarda 32-bit işletim sistemi vardı, fakat 64-bit işletim sistemi ortaya çıktığında, 64-bit işletim sistemlerinin sunmuş olduğu muhtelif avantajlar sebebiyle insanoğlu onları tercih etmeye başladı.

Sisteminize hangi işletim sistemlerini kurduğunuzu, sistem ayarlarının aşağı yukarı bölümleri altında denetim edebilirsiniz. Eğer bir 32-it işletim sisteminiz varsa, bunun birkaç sebebi olabilir. Bilgisayarınız eski olabilir ya da yazılımınızı 64-bit olarak güncellemediniz.

Ancak, 32 bit ya da 64 bit işletim sistemi olsun olmasın ne ayrım eder? Eh, aralarında çok büyük bir ayrım var. Aşağıda, 32 bit işletim sistemi ve 64 bit işletim sistemi arasındaki farkı anlamanıza destek olacak birtakım noktalar bulunmaktadır.

Neler Okuyacaksınız? →

32 Bit ve 64 Bit İşletim Sistemi Arasındaki Farklar

32 Bit ve 64 Bit işletim sistemleri içinde ki farkların ne olduğu konusunda dört gözle beklenen bütün soruların cevapları aşağıda ki sıralamada mevcuttur.

Değerler Bilgisayarın Sahip Olabileceği Değerler

32 Bit ve 64 Bit İşletim Sistemleri arasındaki temel fark, bir bilgisayarın haiz olabileceği değerlerin sayısıdır. Bunu sıfırdan anlamanız gerekir. Bilgisayarın çift dili anladığını herkes biliyoruz. Yani, bir bitte 1 ya da 0 olabilir. Bu, 1 bitin bilgisayarın 2 değişik kıymeti olabileceği anlamına gelir. Aynı şekilde 4 bit 16 değişik değere haiz olacaktır. Burada yaptığımız şey bizlere 16 veren 2 ^ 4’ü hesaplamaktır. Öyleyse, 32-bit (2 ^ 32) kıymetini hesaplarsak 4,294,967,296 alacağız. Bu 32 bitlik bir bilgisayarın 4,294,967,296 adresleme değerine haiz olabileceği anlamına gelir.

32 Bit ve 64 Bit İşletim Sistemi Arasındaki Fark

64 bitlik bir bilgisayar ya da işletim sistemi için benzerini hesaplarsak, 18.4 litreden fazla rakam alırız. Bu, 64 bit bir bilgisayarın 32 bit işletim sisteminden çok daha çok olan 18.4 katrilyon değerine haiz olabileceğini gösterir. Yani, farkın olabildiğince büyük bulunduğunu görüyorsunuz, ancak iki katı değil. Bu yüzden, 64-bit işletim sisteminin 32-bit işletim sisteminden daha çok kıymet gizleme ve kullanma kabiliyetine haiz olduğu ve bundan dolayı 64-bit işlemcinin 32-bit işlemciden daha kabiliyetli olduğu açıktır. 64 bit işlemci daha büyük hafıza ve hafıza adreslerine haiz olabilir.

RAM Kullanımı

64 bit ve 32 bit işletim sistemi arasındaki öteki bir fark, RAM kullanım yeteneğidir. Ne vakit yeni bir bilgisayar ya da dizüstü bilgisayar almayı düşünürsek, ilk makinede istediğimiz ilk şey yüksek RAM. Birden fazla yazılımla uğraşıyor olsanız bile, yüksek RAM’e haiz olan bilgisayar problemsiz çalışır. Kolaylıkla büyük yazılımı işleyebilir. Yüksek bir RAM bilgisayarınızı basitçe hızlandırabilir. Dolayısıyla, şayet bir 32 bit işletim sistemine sahipseniz, adresleme kabiliyeti çok daha düşük olacaktır ve bu nedenden dolayı sisteminiz daha ufak bir RAM destekleyecektir. 32 bit işletim sisteminin destekleyebileceği en çok RAM 4 GB’a kadardır. Daha yüksek bir RAM taksanız bile, işletim sistemi mevcut olanın 4 GB RAM’inden faydalanabilir. Bu, 32-bit işletim sisteminin 4 GB RAM’den daha fazlasını kullanamayacağının bir sakıncasıdır.

Öte yandan, 64-bit bir işletim sistemi 32-bit işletim sisteminden çok daha yüksek olan 8 TB’a kadar RAM kullanabilir. Hepimiz biliyoruz ki video oyunları, mühendislik, program geliştirme, 3D grafik oyunları, uygulamalar vs. yüksek RAM gerektirir. Bu nedenle, yüksek performans için bilgisayarınız üstünde daha yüksek bir RAM olmasını istiyorsanız, sisteminize 64 bit işletim sistemini kurduğunuzdan emin olun.

Uygunluk

32 bit işletim sistemi bunun yanı sıra uyumluluk açısından 64 bit işletim sisteminden farklıdır. Tüm eski uygulamalar ve yazılımlar 32-bit işletim sisteminde çalışmaktadır ve bir çok hala 32-bit işletim sistemini desteklemektedir. Bu uygulamaları sisteminize basitçe yükleyebilirsiniz ve şayet 32-bit işletim sisteminiz var ise kusursuz çalışacaktır. Ancak, ancak 64 bit işletim sistemini destekleyen öteki yazılımlardan ne haber? Peki, bu tarz şeyleri 32 bit işletim sisteminde çalıştıramayacaksınız, zira ahenkli değiller. Bu, ancak 64 bit ahenkli yazılımı değil, 32 bit işletim bilgisayarınız üstünde ancak 32 bit ile ahenkli bir yazılımı çalıştırabileceğiniz anlamına gelir.

Ancak 64-bit işletim sistemi ile vaziyet bu şekilde değil. Bu işletim sistemindeki rastgele bir yazılımı 32 bit ahenkli mu yoksa 64 bit ahenkli mu çalıştırabilirsiniz. Bu, 64 bit işletim sisteminiz var ise sisteminizdeki her yazılımı çalıştırabileceğiniz anlamına gelir. 64 bit işletim sisteminde uyumluluk bir problem olmayacak. 64 bit işletim sistemleri geriye dönük uyumluluk ile tasarlanmıştır, böylelikle 64 bit sistemlerde 32 bit uygulamaları bile çalıştırabilirsiniz.

Verim

Şimdi bereketlilik ile ilgili konuşalım. 64 bitlik bilgisayarın 8 TB’a kadar RAM kullanma gücünden daha çok değere ve güce haiz olduğu, daha ilkin 4 GB RAM kullanan ve eskisinden 4 kat daha düşük değerleri kaldırabilen sistemden daha bereketli olacağı açıktır. 64 bit işletim sistemi yüksek verimlidir. Bu nedenle, sisteminize yüklediğiniz bütün 64 bit yazılımlar, daha çok RAM kullanacaklarından daha kararlı ve bereketli olur.

Güvenlik özellikleri

32 bit ve 64 bit işletim sistemi içinde çok mühim bir ayrım emniyet özellikleridir. Evet, 64 bit işletim sistemi ile daha çok emniyet özelliği elde edersiniz. Sisteminizi saldırganlardan güvenliğini sağlamak için Adres Alanı Düzeni Rastgele Oluşturma, Zorunlu Sürücü İmzalama, bütün fena niyetli yazılımlar tarafınca sağlanan bilgisayarınız üstünde çalıştırılmayan bütün imzasız sürücülerin, cihaz sürücülerini önlemek için Çekirdek Düzeltme Koruması dahil 64 bit işletim sistemi tarafınca sunulan emniyet özellikleri var Çekirdeğin yamalanmasından, Veri Uygulama Koruması, WOW64 vb.

Yani, bunlar 32 bit ve 64 bit işletim sistemi arasındaki fark vardı. 64 bit işletim sistemi size 32 bit işletim sisteminden çok daha fazlasını sunar ve ilaveten bundan daha uyumludur. Bu nedenle, ne vakit donanım satın almanız gerektiğine göre, 64 bit olmasından emin olun; böylelikle 64 bit işletim sistemi yükleyebilir ve bunun avantajlarından yararlanabilirsiniz. Yine de, bugünlerde bilgisayar satın alırsanız 64-bit işletim sistemi ile geleceği ya da bu şekilde bir işletim sistemini destekleyeceği yönünde.

32 Bit ve 64 Bit İşletim Sistemi Arasındaki Farklar ile ilgili bildiğiniz makalemizde olmayan malumat mevcutsa bizlere yorum bölümünde bildirebilirsiniz.