502 Bad Gateway Hatası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

resim58889760
resim58889760

502 Bad Gateway Hatası (502 Bozuk Ağ Geçidi) ile yüz yüze mısınız? Bu makalede, 502 Hatalı Ağ Geçidi hatası ile alakalı bilmeniz ihtiyaç duyulan her şeyi tartışacağız. Bu hatayı niçin gördüğünüzü ve iyi mi düzeltebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Neler Okuyacaksınız? →

502 Bad Gateway Hatası Nedir?

HyperText Aktarım Protokolü (HTTP) 502 Bad Gateway (Hatalı Ağ Geçidi) hatası genelde server tarafınca gelir ve mahalli olarak bilgisayarınızla asla bir ilgisi yoktur. Bu hata, öbür sunucudan kifayetsiz cevap alındığını belirtir.

502 hatalı ağ geçidi hatasını rastgele bir cihazda, tarayıcıda ve işletim sistemi üstünde görebilirsiniz. Bu hatanın sayfası her internet sitesi tarafınca değiştirilebilir, bu durumda yukarıdaki varsayılan hata sayfası yerine hususi bir hata sayfası görürsünüz. Gördüğünüz öbür yaygın server tarafı hataları, 504 Ağ Geçidi Zaman Aşımı Hatası, Hata 500 dahili server hatasıdır.

Hatada Görebileceğiniz Farklı Varyasyonlar

502 bad gateway hatalarını değişik şekillerde görebilirsiniz. 502 yanlışı sebebiyle karşılaşabileceğiniz muhtelif mesajlara bir göz atalım.

502 Bad Gateway Hatası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir siteye erişmeye çalışırken bir Sunucu Hatası ya da 502 yanlışı görüyorsanız, bu bir 502 Bad Gateway hatası gördüğünüz anlamına gelir.

502 hatalı ağ geçidi yanlışı birtakım durumlarda şöyle de gösterilir:

 • HTTP Hatası 502- Hatalı Ağ Geçidi
 • 502 Proxy Hatası
 • 502 Sunucu Hatası
 • 502 Servis Geçici Olarak Aşırı Yüklendi
 • HTTP 502
 • 502 Bad Gateway Nginx
 • 502 Hatası

502 Bad Gateway Hatasının Web Sitenizin SEO’suna Etkisi

502 hatalı ağ geçidi yanlışı sitenizde devamlı bir hataya dönüşmesi durumunda, internet sayfanızın hem kullanıcılar hem de Arama Motorları için itibarını etkiler. Sonunda, asla kimse olası olduğunca sık hataları yayınlayan bir siteyi ziyaret etmek isteyen kimse yoktur, net bir halde müşteriler için fena bir tecrübe yol açar.

502 Hatası Bad Gateway (Hatalı Ağ Geçidi) için Nedenler Nelerdir?

Sunucu, isteğe geçerli bir cevap sağlayamadığından görebileceğiniz bir hatadır. 502 hatasına niçin olabilecek öbür unsurlar da vardır. İşte en yaygın nedenler.

 1. Kaynak Sunucu Çalışmıyor
 2. Alan adı
 3. Güvenlik Duvarı Tarafından İsteği Engelle
 4. Sunucunun Arızası
 5. Tarayıcıda Hata
502 Bad Gateway Hatası Nedir

Kaynak Sunucu Çalışmıyor

502 hatalı ağ geçidi hatasıyla karşılaşmanızın sebeplerinden biri, sunucunun muntazam çalışmamasıdır. Bu, servera erişilemediği anlamına gelir; bunun için çoğu izahat olabilir, örnek olarak server çalışmıyor ya da irtibat problemi var ya da sunucuda oldukça yüksek oranda trafik olabilir.

Alan Adı

502 Bozuk Ağ Geçidi hatasını görmenin bir öbür nedeni, tesir alanının doğru IP adresini belirlememesidir. Bu genelde Etki Alanı barındırma düzeyinde yanlış DNS girdilerinin ayarlanması sebebiyle oluşur. Doğru DNS kayıtlarını ayarladıysanız, DNS’deki değişikliklerin küresel olarak yayılmasının vakit alabileceğini de unutmayın. Bu, güncellenme süresi ya da TTL gibi muhtelif faktörlere dayanır.

Güvenlik Duvarı Tarafından İsteği Engelle

Güvenlik duvarı, sunucular arasındaki iletimi engellemek için kullanılır. 502 hatasıyla karşılaşmanın yaygın bir nedenidir. WordPress emniyet eklentilerinizin sunucular arasındaki iletişimi engellemesi ya da hatta mahalli ya da ISS IP’nizi engellemesi olasılığı vardır. Bunu dönem dışı bırakmak için, siteye değişik bir İnternet bağlantısından erişmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca, sunuculardan gelen arzuları engellemeye başlayan oldukça azca sayıda DDOS koruma sistemi aşırı hassastır.

Sunucunun Arızası

Sunucu tamamiyle başarısız olduysa 502 hatalı ağ geçidi hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Bunun sebebi bir sistem çökmesi olabilir ya da birtakım durumlarda server bakım ya da aynısı nedenlerle offline duruma getirilebilir. Bunun nedeni, sunucunun içinde ne olduğunun server sağlayıcısının yargı ve koşullarını ihlal ediyor olması olabilir.

Tarayıcıda Hata

Bazen, birtakım tarayıcı uzantıları, bilhassa AdBlock uzantıları olmak suretiyle internet sitesi oluşturulurken hatalara niçin olabilir. Bunun dışında, tarayıcı sürümünün eski olması sebebiyle hataya niçin olabilecek seyrek durumlar olabilir.

502 Bad Gateway Hatası Nasıl Onarılır?

502 hatalı ağ geçidi yanlışı sorununu çözmeye çalışabileceğiniz birden fazla şey var. Çoğunlukla, 502 hataları PHP’deki hataların ya da Sunucu yapılandırması ya da sunucular arasındaki ağ hatasının sonucudur. Bilgisayarınızda ya da internet bağlantınızda yanlış bir şey yok. Bununla birlikte, birtakım durumlarda, tarayıcıyla alakalı bir problem olabilir ya da ISS’niz ya da mahalli IP’niz yukarıda belirtildiği gibi engellenebilir. Bu düzeltmelerle, 502 hatasını deneyebilir ve çözebilirsiniz.

502 Hatalı Ağ Geçidi Hatası için Genel Düzeltmeler (Kullanıcılar İçin):

 • Web sayfasını yenileyin: Bir 502 yanlışı oluşursa, internet sitesi sunucusunun üstesinden gelebileceğinden daha oldukça trafik yüklenmesi olasılığı vardır. Öyleyse, sayfayı yenileyerek bu hatayı kaldırmayı deneyebilirsiniz. Sayfanızı tekrardan yüklemek için klavyenizdeki Ctrl + R ya da F5 tuşlarına basın. Bu hata, üstünde denetiminiz olmayan bir ağ yanlışı olduğu anlamına gelir. Sunucu yoğun trafiği alırken ya da server bir DDOS saldırısına maruz kaldığında bu geçici bir hata olabilir. Bir süre sonrasında tekrardan denerseniz bu hatayı göremeyebilirsiniz.
 • Gizli Modda Deneyin: Bu hatayı düzeltmenin öbür bir yolu, tarayıcınızda yeni bir Özel ya da Gizli celse başlatmaktır. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan mevcut sekmeleri kapamak ve yeni bir Özel ya da Gizli pencere açmak. Tarayıcınızda bir problem sebebiyle bu hatayla karşılaştıysanız, tarayıcınızı Özel modda tekrardan başlatarak problemi çözmelisiniz.
 • Tarayıcınızın Önbellek Belleğini Temizle: Tarayıcınızda depolanan sorunlu dosyaların 502 Bad Gateway hatasına niçin olma ihtimali vardır. Dolayısıyla, tarayıcınızın önbelleğini temizlerseniz, bu hatayı çözebilirsiniz. Ayrıca, çerezleri tarayıcınızdan kaldırmalısınız. Bu hatayı çözmede de yardımcı olabilir.Tarayıcınızın Önbellek Belleğini Temizle
 • Başka Bir Tarayıcı Deneyin: Chrome, Safari, Firefox ve Internet Explorer gibi öbür bir tarayıcı kullanmayı deneyebilirsiniz. Tarayıcınızı değiştirdiğinizde bu hatayı görmüyorsanız, bu problemin tarayıcıda bulunduğunu gösterir. Sorunun çözülüp çözülmediğini denetlemek için tarayıcıyı tekrardan yükleyebilirsiniz.
 • DNS’inizi Kontrol Edin: Bu hata için öbür bir çözüm, alan adlarınızın DNS kayıtlarını denetim etmektir. Bazen Hatalı Ağ Geçidi hatası, DNS kayıtlarıyla ilişkili sorunlardan kaynaklanır. DNS kayıtlarını değiştirmediyseniz, kayıtlardaki IP’nin doğru ayarlanıp ayarlanmadığını ve burada imla yanlışı olup olmadığını da denetim edebilirsiniz.
 • Ağ Cihazınızı Yeniden Başlatın: Her şeyden önce, internet modeminizin güç kaynağını kapatmanız gerekir. Bunu yapmak için, internet modeminizin fişini çekin ve 10 saniye bekleyin. Göstergeleri tamamiyle kapandığında, tekrardan Takıp güç açma düğmesini açmanız ve bilgisayarınızın tekrardan irtibat kurmasını bekleyin.

502 Bozuk Ağ Geçidi Hatası (Geliştiriciler) için Genel Düzeltmeler:

Bir geliştirici ya da server yöneticisiyseniz ve bu hatayla karşı karşıyaysanız, öbür faktörler sebebiyle bu hatayla yüz yüze gelme olasılığınız vardır. Sorunu gidermek için bu çözümleri deneyebilirsiniz.

 • Sunucunuzu denetim edin: Sunucu IP’sinde bir seyretme yolu ya da ping testi yaparak sunucunuza erişilip erişilemeyeceğini belirleyebilirsiniz.
 • DNS’yi Denetle: Bu hatayı çözmenin öbür bir yolu da, tam tesir alanı adınızın yukarıda belirtildiği gibi muntazam bir halde çözülüp çözülmediğini denetim etmektir. Bu amaçla DNS test aracını kullanabilirsiniz.
 • Yerel DNS önbelleğini temizle: Bu problemin çözülüp çözülmediğini görmek için DNS önbelleğini temizlemeyi de deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için Windows kullanıcıları için cmd isteminizi açmanız gerekir. Windows PC’nizdeki komut istemini açın ve ipconfig / flushdns yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Hata Günlüklerini Kontrol Et: Sunucuda açılan muayyen bir hata olup olmadığını denetlemek için sunucuda açılan server ya da site hata günlüklerini de denetim edebilirsiniz. Bu hatayı kullanarak problemi çözmeyi deneyebilirsiniz. WordPress kullanıcısıysanız, wp-config.php dosyanıza aşağıdaki kodları eklemeniz gerekir.
define( 'WP_DEBUG', true );
define( 'WP_DEBUG_LOG', true);
define( 'WP_DEBUG_DISPLAY', false); 

Bunu yaparak, kısa sürede eklenen rastgele bir tatbik sebebiyle oluşan hatalarla alakalı bütün detayları alacaksınız. Ve internet siteniz tarafınca üretilen hataların bütün nedenlerini alacaksınız.

 • WordPress’inizdeki Eklentileri ve temaları denetim edin: WordPress siteleri için, sitedeki rastgele bir eklenti sebebiyle oluşan rastgele bir hatayı ortadan kaldırmak için wp-content / plugins klasörünü geçici olarak tekrardan adlandırabilirsiniz . Sorunun eklentilerden kaynaklanmaması durumunda, varsayılan WordPress temasını indirip buna geçerek temayı da denetim edebilirsiniz. Sitenin varsayılan temayı etkinleştirdikten sonrasında iyi yüklenmesi durumunda, problemin sebebi temanız olabilir.
 • Güvenlik duvarınızı denetim edin: Güvenlik duvarı günlüklerinde olağan dışı bir blok olup olmadığını denetim etmeniz önerilir. Güvenlik Duvarları birtakım durumlarda siteleri önler ya da engeller. Bu problemin üstesinden gelmek için emniyet duvarlarınızı geçici olarak dönem dışı bırakmanız ve problemin devam edip etmediğini ya da çözülüp çözülmediğini denetim etmeniz gerekir.
 • CDN’yi Geçici Olarak Devre Dışı Bırakma: Başka bir niçin de sunucunun bir DDOS saldırısıyla hedeflenmesidir. Bu gibi durumlarda, hücum eden IP’leri tecrübe etmek ve engellemek için Fail2ban gibi hizmetleri kullanabilir ya da sunucudaki DDOS saldırılarını azaltmak için Cloudflare gibi CDN sağlayıcılarını kullanabilirsiniz.
 • Barındırma sağlayıcınızla görüşün: Yukarıda belirtilen yöntemlerden hiçbiri işe yaramıyorsa, yardım almak için barındırma hizmeti sağlayıcınıza başvurmak için atmanız ihtiyaç duyulan son ve en mühim adımınız vardır. WPoven’in en iyi desteği gibi.

Bu nedenle, 502 Bad Gateway yanlışı Türkçe çevirisi ile 502 yanlışı Bozuk Ağ Geçidi hatası görürseniz ürkü yapmamalısınız. Bu, sunucular arasındaki iletişim sorunuyla alakalı bir hatadır. Bu çözümleri deneyerek, bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bu hatanın günlerce devam etmesi durumunda, barındırma sağlayıcınıza rapor göndermek için tarayıcınızın saatini ve versiyonunu kaydedebilirsiniz. Çevrimiçi okuyarak http hata kodları ile alakalı daha oldukça malumat edinebilirsiniz.

Genel Sıkça Sorulan Sorular

502 Hatası Nasıl Onarılır?

502 hatalı ağ geçidi hatasını aşağıdaki şekilleri kullanarak düzeltebilirsiniz:

 • Tarayıcınızı yenileyin ve tekrardan açın: İlk olarak, mevcut tarayıcınızı kapatmanız ve birkaç dakika beklemeniz ve tekrardan açmanız gerekir. Bunun nedeni, birtakım durumlarda tarayıcınızın yoğun veri trafiğine aynı anda erişmesi sebebiyle cevap vermemeye başlaması ya da yüklenen sayfalar arasına bir hata sayfasının yerleştirilmesidir. Hatta öbür bir tarayıcıda da deniyorsunuz.
 • İnternet yapılandırmasını sıfırla: İnternet modeminizi tekrardan başlatmanız gerekir. Bunu yapmak için, internet modemi fişten çekin ve tamamiyle kapandıktan sonrasında 5 saniye bekleyin, tekrardan takının ve bilgisayarınızın tekrardan irtibat kurmasını bekleyin.
 • CDN’yi geçici olarak dönem dışı bırakma: İçerik Dağıtım Ağı ya da sıklıkla CDN olarak malum bir internet sitesinin yükleme hızını artırır, fakat emniyet duvarları sebebiyle de 502 yanlışı üretebilir. Bu problemin üstesinden gelmek için CDN’yi geçici olarak dönem dışı bırakabilirsiniz.

502 Hatası Ne Anlama Geliyor?

Hata 502, server bir geçiş ya da proxy olarak çalışır ve sunucudan geçerli bir cevap alamayan bir Html vaziyet kodudur. Bir server yanlışı olarak sınıflandırılır.

Bu tür bir hata, iki server arasındaki iletişim sorununu gösterir. Kullanıcı bilgisayarı ağ geçidi ya da proxy olarak çalışan ve daha yüksek hiyerarşide olan ve ekstra yardımcı elde eden bir servera erişmek için ihtiyaç duyulan bir server ile ara ünite kurduğunda bu olur.

502 Kötü Ağ Geçidi Nginx’in Nedeni Nedir?

Bir internet sunucusu öbür bir internet sunucusundan geçerli olmayan bir cevap aldığında 502 Hatalı ağ geçidi hatası oluşur. İletişim kuran sunucular malumat alışverişi için protokol üstünde anlaşmazlar. Bu tür bir hata normalde kısa bir müddet için geçerlidir, bu nedenden dolayı daha sonrasında web’e bir kez daha girmeye çalışabiliriz. Daha sık, problem internet sitesinin kendisinde ve yapabileceğiniz oldukça azca şey var. Ancak, bu 502 Hatalı Ağ Geçidi Nginx hatası, PC’nizdeki ya da internet hotspot aygıtınızdaki bir problem sebebiyle oluşabilir.

502 hatalı ağ geçidi yanlışı için birtakım nedenler şunlardır:

 1. Tarayıcı yapılandırma sorunu
 2. Sunucu aşırı yüklendi
 3. Doğru yapılandırılmamış sunucular
 4. İki server arasındaki iletişimde hata

502 Bozuk Ağ Geçidi Hatasına Neden Olan Nedir?

Hata 502 ya da sıklıkla malum 502 Bad Gateway hatası, server yanındaki ya da Web sitesinin kendisindeki sorunlardan da kaynaklanabilir. 502 hatalı ağ geçidi yanlışı nedeniyle, sisteminizin ya da PC yapılandırmanızın ağ standartlarıyla eşleşmemesi de mümkündür; bu, rastgele bir sayfayı açmaya çalışırken kodun görünmesi halinde varsayılabilir.

502 Bad Gateway Hatasının Nedenleri

 1. PHP programlamasında hatalar
 2. Aşırı Yüklenen Sunucular
 3. Tarayıcı sorunları
 4. İki server arasındaki iletişim sorunu
 5. Sunucu Kilitlenmesi

502 Bad Gateway hatasının çözümü ile alakalı ya da makalemiz ile alakalı ki bütün görüşleriniz için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.