‘503 Service Unavailable’ Hatası Nasıl Düzeltilir

resim57838737
resim57838737

WordPress kullanırken meydana gelebilecek çok sinir bozucu hatalardan biri “503 Service Unavailable (503 Hizmet yok)” hatasıdır.

Bu hata bir çok WordPress kullanıcısı için olabildiğince kafa karıştırıcı olabilir, zira hatayı net bir niçin göstermeden internet sitenizi tamamiyle offline duruma getirebilir.

503 Service Unavailable (503 Hizmet kullanılamıyor)” hatasının muhtelif sebepleri olabilir ve değişik hata kodları görüntülenebilir.

Bu yayında, “503 Service Unavailable (503 hizmet kullanılamıyor)” hatasının kök nedenini ele alacağız ve size iyi mi düzelteceğinizi göstereceğiz.

Neler Okuyacaksınız? →

‘503 Service Unavailable’ Hatası Nedir?

‘ 503 Service Unavailable (503 Hizmet Kullanılamıyor)’ yanlışı genelde eski ve hatalı çalışan eklentiler ve temalardan kaynaklanır. Bu sorun, internet sitenizin sunucusunun bir PHP betiğinden bir cevap almakta zorlanması halinde ortaya çıkar. Genellikle temalar ve eklentilerde ki modası geçmiş ya da fena kodlanmış komut dosyaları sebebiyle olur.

Ancak, birtakım durumlarda, aşırı server kaynak kullanımından da kaynaklanabilir. Veya internet sitenizi barındırmak için kullanılan sunucularda bir aksaklık olduğunda. Aynı zamanda sunucular tarafınca aynı anda işlenen gayet fazla arzu olduğunda, paylaşılan barındırma sunucularında gayet fazla internet sitesi barındırmaya çalışan ucuz internet barındıranlar için ortaktır.

503 Service Unavailable Nasıl Düzeltilir?

Evet, sitenizin sunucusu “503 Service Unavailable (503 servisi kullanılamıyor)” hatasının sebebi olabilir. Ancak, rastgele bir sonuca varmadan ve internet barındırma sağlayıcınızı suçlamadan önce, bunun fena bir eklenti ya da tasarımdan kaynaklanmadığından emin olun.

503 Service Unavailable sorunu çözüme ulaştırmak için iki yol vardır: bütün eklentileri dönem dışı bırakarak ve mevcut temayı dönem dışı bırakarak. Ancak, WordPress idare edici panelinize bile erişemiyorsanız ne olacak?

Neyse ki, WordPress sitenize giriş yapmadan ya da veri kaybetmeden eklentilerinizi ve temalarınızı sunucudan güvenle dönem dışı bırakabilirsiniz. İşte iyi mi olacağı konusu ile alakalı bilgi.

Tüm WordPress Eklentilerini El İle Devre Dışı Bırak

Hatanın bir eklentiden kaynaklanıp kaynaklanmadığını idrak etmek için bütün eklentileri dönem dışı bırakmamız gerekir. Tüm eklentileri server tarafınca WordPress eklentileri klasörünü tekrar adlandırmak üzere manuel olarak dönem dışı bırakabilirsiniz.

Adım 1: Sunucunuza Giriş Yapın

Öncelikle, internet sitenizle alakalı bütün WordPress dosyalarını bulmak için sunucunuz da celse açmamız gerekiyor.

Sunucunuz da internet tabanlı CPanel Dosya Yöneticisini kullanarak celse açabilir ya da FileZilla gibi bir FTP istemcisi kullanabilirsiniz. Sunum için, her insanın erişmek için malumat sahini olduğu CPanel Dosya Yöneticisi’ni kullanacağız.

 1. Sunucunuzu açmak için CPanel alan adınızın sonuna / cpanel yazın (örneğin: interbilgi.com/cpanel)
 2. Giriş yapmak için CPanel kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin
 3. Dosya Yöneticisi programını bulun ve Public Html klasörünü açın. CPanel diliniz ingilizce ise Dosya Yöneticisi uygulaması File Manager ismi ile görünecektir.

Not: CPanel’in giriş ayrıntılarını bilmiyorsanız, hesabınızı ilk kaydolduğunuzda internet sunucunuzdan aldığınız güzel geldiniz e-postasına bakın. Veya hosting hesabınıza giriş yapın ve buradan CPanel’e erişin. Özel ya da VPS barındırma hesabı kullanıyorsanız, bunun yerine bir FTP istemcisi kullanmanız gerekebilir.

Adım 2: Eklentiler (Plugins) Klasörünü Yeniden Adlandırın

Eklentileri dönem dışı bırakmak için yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey varsayılan eklentiler klasörünüzü değiştirmektir.

 1. WP-Content klasörünü açın.
 2. Eklentiler (Plugins) klasörünü bulun ve Plugins-eski olarak tekrar adlandırın.
 3. Yeni bir boş klasör oluşturun ve klasörü Plugins olarak adlandırın.

Şimdi, internet sitenizi tekrar yüklemeyi denetim edin ve problemi çözüp çözmediğinizi denetim edin.

Adım 3: Suçluyu Bulun

Web siteniz çalışıyorsa ve normale dönüyorsa, bu hata hatalı bir eklentiden kaynaklandı. Soruna hangi eklentinin yol açtığını bulalım.

 1. WP-Content klasörüne geri dön
 2. Yeni oluşturduğunuz boş Plugins klasörünü silin
 3. Eski plugins-eski klasörünü yeni eklentiler için özgün durumuna getirin

Bu, daha ilkin internet sitenizde haiz olduğunuz bütün eklentileri geri yükleyecektir. Ancak endişelenmeyin, bu eklentilerin tümü dönem dışı bırakılmayacak.

Şimdi WordPress idare edici panelinize giriş yapın ve hangi eklentinin soruna yol açtığını bulana kadar eklentilerinizi ayrı ayrı etkinleştirin.

Varsayılan Web Site Temasını Değiştirme

Eklentileri dönem dışı bırakmak hatayı düzeltmediyse, büyük ihtimalle WordPress temanız da ki fena bir komut dosyası sebebiyle ortaya çıkar. Varsayılan temanızı dönem dışı bırakmayı deneyelim.

Adım 1: Sunucunuza Giriş Yapın

Bir FTP istemcisi uygulaması ya da CPanel kullanarak sunucunuza giriş yapmak için önceki teknikte verdiğimiz talimatları izleyin.

Adım 2: Varsayılan Temayı Sil

Sunucudayken, Temalar (Themes) klasörünü bulun. Bu klasör Wp-Content’in altında olacaktır.

 1. WP-Contents klasörüne gidin ve temalar klasörünü açın.
 2. İlk önce, varsayılan temanızın bir kopyasını alın ya da daha iyisi, bilgisayarınıza indirin.
 3. Şimdi devam edin ve varsayılan temanızla alakalı klasörü silin

Bu, WordPress’i TwentyNineteen gibi özgün bir WordPress temasını kullanmak için internet sitenizi kendiliğinden geri döndürmeye zorlar.

Tamamlandıktan sonra, internet sitenizin çalışıp çalışmadığını denetim edin. İşe yararsa, temanızla alakalı bir problem var. Tema geliştiricisine başvurun ve problemi çözmelerini isteyin.

Not: Sunucu tema klasörünüzün içerisinde özgün bir tema göremiyorsanız, elle yükleyebilirsiniz. TwentyNineteen temasını buradan indirin ve temalar klasörünüze yükleyin.

Hala Hata mı Alıyorsunuz?

Bu adımları uyguladıktan sonrasında bile hala aynı hatayı görüyorsanız, ustalaşmış yardım almayı düşünmelisiniz. Web siteniz DDoS saldırısı tehlikesinde bile olabilir.

Eğer bu şekilde bir tecavüz tehlikeniz var ise WordPress’te DDoS Saldırısı Nasıl Engellenir? makalemize göz atabilirsiniz.

Bazen, WordPress’i yeniden yüklemek problemi çözebilir. Ancak, tek bir hata internet sitenizdeki bütün verileri tamamiyle silebileceğinden, bunu kendiniz hazırlamaya çalışmayın. Size bu hususta yardımcı olacak bir profesyonelden yardımcı alın.

Veya internet sitesi barındırma sağlayıcınızla irtibat kurun ve neler olup bittiğini görmek için yöntem yardımcı kadrosundan internet sitenizi denetim etmelerini isteyin. Kullandığınız bir internet barındırma hizmetinin ne kadar büyük olduğuna bağlı olarak, birkaç dakika içerisinde problemi çözmenize yardımcı olmalıdır.