5G Kablosuz Geniş Bant Teknolojisi Nedir?

5G nedir? 5g teknolojisi nerelerde kullanılır? 5G kablosuz geniş bant teknolojisi ne vakit etken olacak? Ülkemizde 5G kullanım zamanı ne zamandır?

Neler Okuyacaksınız? →

5G Kablosuz Geniş Bant Teknolojisi Nedir?

Muhtemelen 5G teknolojisi ve mobil iletişimde iyi mi inkilap yaratacağı konusu ile alakalı oldukça fazla yutturmaca duydunuz. Çok daha süratli ve mevcut 4G LTE’nizin yerini alıyor, fakat bir dakika bekleyin. Tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi (4K UHD), birtakım artan acılardan kurtulacak ve bunun için cihazların hazırlanması gerekiyor.

Şu anda, ancak seçili Amerika şehirlerinde mevcuttur ve önceki kablosuz teknoloji gibi vakit içinde genişletilecektir. Bununla birlikte, 5G büyük bir sorun ve sonuç olarak bağlı cihazlar ve evler için bir oyun değiştirici olacak.

Yeni 5G (5. nesil mobil telekomünikasyon hizmeti) teknolojisine, kısa ve uzun solukta sizin ve benim için ne anlama gelebileceğini daha yakından inceleyelim.

5G Nedir?

5G bandı, dünya genelinde mobil operatörler tarafınca sunulan yeni nesil geniş bant irtibat sistemidir. Mevcut standart 4G LTE’nin yerini alacak.

Şebeke operatörleri mevcut şebeke cihazlarını 5G’ye yükseltirken, 4G mobil servisinizle beraber gelişecek, fakat vakit içinde tek başına bir şebekeye dönüşecektir. Tam vadesinde, sonunda 10 Gbps ya da daha yüksek kablosuz hızlarına erişeceğiz.

Şu anda aşağı yukarı 100 Mbps sunan 4G ile, 10 Gbps’de 5G kablosuz geniş bant teknolojisi inanılmaz. Bu, bir oldukça firma ağından daha süratli ve 1 Gbps kablo ile mevcut Comcast Internet hizmetinden on kat daha hızlı.

5G Kablosuz Geniş Bant Teknolojisi Nedir? | 5G Nedir?

Bazılarının 5G “kablosuz fiber” olarak adlandırılması muazzam değildir, zira nerede olursanız olun deli süratli düşük gecikmeli İnternet sunarlar. Düşük gecikme, daha süratli ve daha güvenilir indirme, medya akışı, sesli ve görüntülü söyleşi ve daha fazlası anlamına gelir. Temel olarak, bunu içeriğe koymak aslında 4 saatlik bir filmi beş saniyeden hızlıca indirebileceğiniz anlamına gelir.

5G İnternet Bağlantısı Ev vb. Yerlerde Kullanılabilir mi? 5G Nerelerde Kullanılacak?

5G nerelerde kullanılacak merak ediyorsunuz. 5G kablosuz geniş bant teknolojisi, özel web linkleri için de kullanılabilir. Evde bağlı cihazların “gigabit lifi benzeri” hızlara erişmesini elde eden 5G kablosuz bir yönlendiriciniz olabilir. Tüm cihazlarınızı aynı anda evde tutabilirsiniz ve yavaş hız ya da azalan bir tecrübe için endişelenmenize gerek yok. Tüm aile, en sevdikleri şarkıları fonda akarken, en sevdikleri 4K UHD filmlerini ve TV’lerini izleyebilir, çevrimiçi oyunlar oynayabilir ve mühim ofis işleri yapabilir. her şey kesintisiz.

Ancak, ancak akıllı telefonunuzdaki Netflix akışını ve iChat konuşmasını kullanmakla alakalı değil. 5G konektörlerle aynı anda daha oldukça aygıt kullanılabilir. Bu, her sene İnternet’e bağlı artan aygıt sayısını karşılamaya yönelik önemlidir. Alexa cihazları, akıllı termostatlar, buzdolapları ve hatta bağlı şehirler ve otomobiller dahil olmak suretiyle akıllı cihazlar için süratli ve güvenilir bir devamlı kablosuz sinyal vaat ediyor. Ayrıca, teletıp ve VR gibi yeni gelişen teknolojilerin kendi kendini devam eden araçların bütün potansiyellerine ulaşmalarını sağlayacak.

T-Mobile’ın aşağıdaki tanıtım videosuna bir göz atın. 5G kapsamının iyi mi işleyeceği ve kullanıcıları için “akıllı bir şehir” yaratacağı ile alakalı düşünce sahibi oluyorlar.

5G’yi Ne Zaman Alabilirim?

Kablosuz taşıyıcılar, piyasaya 5G kablosuz geniş bant teknolojisini getirmek için gayret sarf ettikçe, “her yerde” bulunmaları birkaç sene alıyor. 4G LTE uzun uzun yıllardan beri faaliyette olduğu gibi, 5G için de benzerini bekleyebilirsiniz. Aslında, birtakım firmalar hala LTE kapsama alanlarını genişletmektedir. AT & T yazdığı sırada, San Francisco, California, Dallas, TX gibi bir oldukça büyük Amerika şehrinde 5G piyasaya sürmeyi planlıyor; Atlanta, GA; ve Jacksonville, FL. T-Mobile ve Verizon, 5G’nin tanıtımını yavaşlatıyor ve Los Angeles, Kaliforniya gibi şehirlere haiz olacak; Indianapolis, IN; ve 2019’da New York’ta. Sprint, 2.5GHz ağını 5G-Ready’ye çeviriyor ve 5G ağını genişletmek için T-Mobile ile birleşiyor. Ülkemiz de ne vakit kullanılacağı konusu ile alakalı net bir cevap yok.

Yoğun sözü geçen bir kentsel alanda yaşıyorsanız, kırsal alanlardan oldukça daha erken 5G göreceksiniz. Kırsal alanlarda 5G bir oldukça yıllarda görülmez. Herhangi bir şey olursa, bir 5G şebekesi kullanmak, derhal yakınında 4G LTE’den oldukça daha oldukça kule gerektirir. Bu daha pahalı.

Cihazım 5G için hazır mı?

Yazma esnasında (Ocak 2019), kolay cevap hayır. Tüm erken teknolojilerde olduğu gibi, aygıt üreticileri de teknoloji ana haline gelinceye kadar cihazlarına yerleştirdikleri teknolojiyle başlamayacak. Şu anda piyasada 5G şebekesine bağlanabilecek azca sayıda cep telefonu modeli bulunmaktadır – bunlar genel kullanıma makul değildir. Samsung Galaxy S8 Active ve LG V40 gibi birtakım modeller AT & T’nin 5G Evolution ağına bağlanabilir ve bir 5G simgesi gösterebilir, fakat şu anda 5G E ancak 5G değil, gelişmiş bir LTE’dir.

Ve ilk reel 5G cihazları başlangıçta oldukça daha pahalı olacak. Ayrıca, 5G kablosuz geniş bant teknolojisinin artan güç ihtiyaçından kaynaklı 4G LTE cep telefonlarına kıyasla daha büyük, daha kalın, daha ağır ve daha azca pil gücü elde ediyorlar. Erken evlat edinenler genelde teknolojinin beta kontrol edenleri için prim öderler.

Sonuç

Tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi, 5G yutturmaca, satın almadan ilkin bir müddet beklemelisiniz. Ana akımın hem 5G ağında hem de mobil cihazlarda başlamasını beklemenizi öneririz. Kablosuz teknolojide dikkate katılması ihtiyaç duyulan bir oldukça parametre vardır. Vericiler, fizyolojik engeller ve ölü noktalar arasındaki mesafeler. 2020’de, reel 5G bağlantısı sunan azca sayıda aygıt olacak ve bunlar pahalı birinci nesil cihazlar olacak. Sadece bir erken evlat edinen ve meşru 5G altyapısı olan bir yerdeyseniz bir adet olmalıdır.

Ancak bu problem değil, kablosuz iletişimin gelişiminde bir sonraki adımı dört gözle beklemememiz gerektiği anlamına gelmez. Olağanüstü olacak ve onunla beraber gelen fırsatlar derhal hemen düşünmediğimiz yeni bir ekipman ve hizmet alanına yol açacak. Hayatını değiştirecek, ümit ederim daha iyisi için.

Şubat ayındaki Barselona’da düzenlenen Dünya Mobil Kongresi’nde bu teknolojiyi kullanan, 5G kablosuz geniş bant teknolojisi ve cihazlar ile alakalı daha oldukça malumat edinmeyi umuyoruz. Bunu izlemeye ve teknoloji geliştikçe sizin için 5G’nin kapsamını ve sizin için önemini sağlamaya devam edeceğiz.