6 Adımda Google Asistan Nasıl Kapatılır?

İlk göründüğünden beri Google Asistanının büyük fanatikleri olduk, fakat her vakit kusursuz çalışmıyor. Peki Google Asistan iyi mi kapatılır?

Bazen cebinizden ya da TV’ye yanıt vererek sizi susturur, çeneni kapamak için çabalıyor. Ya da bir ihtimal gizlilik açısı ile ilgili endişeleniyorsunuz ve telefonunuzun söylediğiniz her şeyi dinliyor olduğu düşüncesini birazcık ürkütüyorsunuz.

Google Assistant‘ı sevseniz bile, sormak için gülünç sorularınız bittiğinde ya da yeteri kadar mola verdiğinize ve ara vermek istediğinize karar verdiğiniz vakit olabilir.

Google Asistan’ın iyi mi kapatılacağını, tetikleyicilerini iyi mi sınırlandıracağınızı ya da bu kılavuzda geçici olarak iyi mi vakit geçireceğinizi size tam anlamıyla göstereceğiz.

Neler Okuyacaksınız? →

Google Asistan Nedir?

Google Asistan, Google’ın sesli asistanıdır. Google Asistan başlatıldığında, Google’ın mevcut “OK Google” ses kontrollerini genişletirken şahsi olacak şekilde geliştirilmiş bir Google Asistan uzantısıydı.

Google Asistan ile Ne Yapılabilir?

Google Asistan, “OK Google” ya da “Hey, Google” uyandırma kelimeleri söyledikten sonrasında bir takım rolü tamamlamanızı elde eden sesli komutlar, sesli arama ve sesle etkinleştirilen aygıt denetimi sunar. 
Size etkileşimli etkileşimler sağlamak için tasarlanmıştır.

Google Asistan ile:

 • Cihazlarınızı ve akıllı evinizi denetim edin
 • Takvimlerinizdeki bilgilere ve öteki şahsi bilgilerinize erişin
 • Restoran rezervasyonlarından yol tariflerine, hava durumuna ve haberlere kadar online malumat bulun
 • Müziğinizi denetim edin
 • Chromecast’inizde ya da öteki ahenkli cihazlarınızda içerik oynatın
 • Zamanlayıcıları ve hatırlatıcıları çalıştırma
 • Randevu alın ve mesaj gönderin
 • Telefonunuzdaki programları açın
 • Size gelen bildirimlerinizi okuyun
 • Gerçek zamanlı konuşulan çeviriler yapın.

6 Adımda Google Asistan Nasıl Kapatılır?

Cihazlarınızdan birinde Google Asistan’ı tamamiyle dönem dışı bırakmak ya da Google Asistanı kapamak istiyorsanız bunu yapmak kolaydır. İşte Google Asistan iyi mi kapatılır:

 1. Telefonunuzdaki Google programını açın.
 2. Sağ alt kısımdaki Diğer üstüne dokunun.
 3. Ayarlar üstüne dokunun.
 4. Google Asistan’a dokunun.
 5. Asistan cihazlar seçeneğine ilerleyin ve Telefon ya da Google Asistan’ı kapamak istediğiniz yerde listelediğiniz rastgele bir cihaza dokunun.
 6. Kapatmak için Google Yardımcısı geçişine dokunun.

Ayrıca, Google Asistanı kapatmanın iyi mi yapılacağı ile ilgili yol tariflerini almak için “Hey Google, kendini kapat” diyebilirsiniz.

Google Asistan Nasıl Kapatılır? | Google Asistan Kapatma Yöntemi

Google Asistan Ayarlarınızı Nasıl Değiştirebilirsiniz

Google Asistan dönem dışı bırakma işlemi için yukarıda gördüğümüz şekilde Android telefonlarda Diğer> Ayarlar> Google Asistan’a giderseniz Google uygulamasında her türlü değişik ayarı değiştirebilirsiniz, fakat muayyen tetikleyicileri kapamak istiyorsanız ne yapmalıyız?

Belki yalnızca sesli komutları kapamak isteyebilirsiniz, böylelikle hata sonucu Google Assistant’ı tetiklemeye devam etmiyorsunuzdur, fakat vasıta kullanırken hala çalışmasını istersiniz.

Samsung Galaxy telefonunda bunun iyi mi yapılacağı söylenmiştir – yol değişik bir cihazda birazcık değişik olacaktır.

 1. Ayarlar‘a gidin ve Uygulamalar‘a dokunun.
 2. Daha fazla seçenek için sağ üst köşedeki dikey olarak yığılmış üç noktaya dokunun ve Varsayılan uygulamalar‘a dokunun.
 3. Cihaz yardımı uygulamasına dokunun.
 4. Burada değiştirebileceğiniz muhtelif ayarlar vardır ve bunlar cihazınıza bağlı olarak farklılık gösterir. Örneğin, Galaxy S10’um monitör metni ya da görsel analizini kapatma seçeneğine sahip, fakat Pixel 3’üm burada Google Asistan’ı başlatmak için telefonu sıkmanıza imkân elde eden bir hususiyet olan Active Edge’i kapatma seçeneğine sahip.
 5. Daha derin kazmak için dişli simgesine dokunun ve daha çok seçeneğiniz var. Sesli Eşleşme‘ye dokunun.
 6. Artık Sesli Eşlemeyle Erişimi kapatabilirsiniz, fakat sürüş sırasında aleni bırakabilirsiniz .

Akıllı Ev Cihazlarında Google Asistan Nasıl Geçici Olarak Kapatılır

Belki bir akıllı hoparlörünüz, akıllı ekranınız ya da akıllı saatiniz vardır ve Google Assistant’ı geçici olarak kapamak ya da muayyen vakit derli toplu olarak kapamak istiyorsunuz. Asistan sekmesine giderek kapalı Kalma süresini Google Ana Sayfa uygulamasında yapabilirsiniz.

İşte Akıllı ev Cihazlarında Google Asistan iyi mi kapatılır:

 • Google Ana Sayfa programını açın.
 • Dokunun Ev ve bir aygıt seçin.
 • Dokunun Ayarlar dişli simgesini.
 • Dijital Refah > Yeni Zamanlama‘ya dokunun.
 • Uygulamak istediğiniz bütün cihazları seçin ve İleri’ye dokunun.
 • Günleri seçin ve hazır bir uygulama seçin ya da hususi bir uygulama oluşturun, sonrasında İleri’ye dokunun.
 • Başlangıç ​​ve bitiş zamanlarını seçin, sonrasında İleri > Tamamlandı.

Fikrinizi değiştirirseniz, aynı yolu izleyerek bu ayarlardan rastgele birini bilakis çevirmek kolaydır. Unutmayın, Google Asistan geliştirilmektedir her vakit ve doğru olan ayrıca bir sürü alabilirsiniz sesli komutlarla.

Google Asistan’ı ana sayfa düğmesinden kaldırmak dilerseniz Google Asistan’ı Ana Sayfa Düğmesinden Kaldırma makalemizi denetim edip adımları uygulayabilirsiniz.

Google asistan kapatma konusu ile ilgili ki rehberimiz burada sonlanıyor. Google asistan kapat işlemi ile ilgili aklınızda soru işareti ya da takıldığınız bir nokta var ise yorum bölümünde bize bildirebilirsiniz.