7 Yaygın Mac’inizi Yavaşlatan Hatalar

Mac’iniz istediğinizden daha yavaş mı çalışıyor? 7 yaygın Mac’inizi yavaşlatan hataların çözümü birtakım fena bilgisayar alışkanlıklarınızı değiştirmek, Mac’inizin genel performansını artırabilir.

MacOS oldukça fazla kullanıcı bakımı gerektiren bir işletim sistemi olmasa da hiç bir şekilde kusursuz değildir. Bu hatalardan bazılarının önlenmesi kolaydır, bazıları ise birazcık gayret ve yatırım gerektirebilir.

Neler Okuyacaksınız? →

7 Yaygın Mac’inizi Yavaşlatan Hatalar

Mac’inizi yavaşlatan Hataların neler bulunduğunu açıklamadan ilkin sıralı bir halde bu 7 hatanın ne işe yaradığını belirtelim.

  • Antivirüs Kullanımı
  • Yeterli Boş Alan Bırakmamak
  • Kontrol Dışı Geçici Dosyalar ve Önbellekler
  • Çok Fazla Masaüstü Karmaşası
  • Çok Fazla Arka Planda Çalışan Uygulama Süreci
  • Daha Hafif Üçüncü Taraf Uygulamaları Seçin
  • Güncellemeleri Atlama
7 Yaygın Mac’inizi Yavaşlatan Hatalar

Şimdi gelin bu 7 hatanın neye iyi mi niçin bulunduğunu açıklayalım.

Antivirüs Kullanımı

Mac için fena amaçlı program mevcuttur, yalnız Windows ya da Android’de olmasıyla birlikte yaygın değildir. Apple’ın Sistem Bütünlüğü Koruması (SIP) çekirdek işletim sistemi bileşenlerini önleme şekli nedeniyle, bir oldukça kullanıcının fena amaçlı program sebebiyle bir sistem yanlışı yaşaması ihtimaller içinde değildir.

Gatekeeper, imzasız uygulamaların Mac’inizde çalışmasını önler ve bunların üstünde çalışmak için manuel müdahale gerektirir. Dosyalarınızda fena amaçlı değişimler yapmak isteyebilecek programlar için idare edici şifrenizi girmelisiniz. Güvenli tarafta olmak için, yapmış olduğunuz her şeyi adım adım koyabilir ve idare edici ayrıcalıkları gerektiren her şeye dikkat edebilirsiniz.

Çoğu büyük virüsten koruma geliştiricisi, ürünlerinin Mac sürümüne haizdir ve bir oldukça fonda çalışır. Katı hal sürücüsünde bile bu, kıymetli kaynakları boşa harcayarak makinenizi yavaşlatabilir. Bazıları ağınızda öteki Windows bilgisayarlar çalıştırıyorsanız faydalı olabilir, yalnız macOS’u güvenliğini sağlamak için lüzumlu değildir.

Ayrıca düzmece Mac emniyet uygulamalarına da dikkat edin. MacKeeper en fena suçlulardan biridir, ötekiler ise ödeme gerektiren daha fena amaçlı fidye yazılımı saldırılarına yol açabilir. Mac fena amaçlı yazılımlara karşı en iyi müdafaa kritik bir göz ve birtakım durumlarda KnockKnock ile süratli bir taramadır, zira Mac’ler Windows’tan daha azca yaygındır, yalnız gene de virüs alır.

Yeterli Boş Alan Bırakmamak

Mac’inizi yavaşlatan hatalardan bir öteki kafi boş alan bırakmamak. Boş bir yastığa uyulmaması, yavaşlamanın en yaygın sebeplerinden biridir. Bu uzun molalara, ani donmalara ve hatta başlatma problemlerine yol açabilir. Bilgisayarınızın, düzgüsel işlemlerinin bir parçası olarak günlük dosyaları, önbellekler ve geçici dosyalar kurmak için boş alana ihtiyacı vardır.

Özellikle MacBook’unuz da ilk sırada oldukça şey yoksa, boş alanı takip edebilmek zor olabilir. Daha fazla alana ihtiyacınız varsa, aşağıdaki seçeneklere sahipsiniz:

  • Mac’inizin depolama aygıtını daha büyük bir sürücüyle değiştirin.
  • Bellek kartlarıyla birazcık daha yer açın.
  • Harici bir durağan(durgun) şoför satın alın ya da ağ depolama kapasitesini kullanın.

İkinci seçenek, cihaz yedeklemelerinizi ve çekirdek kitaplıklarınızı öteki bir yere taşımanıza izin vererek yüzlerce gigabayt alan tasarrufu sağlar. Bu seçenekler geçerli değilse, yinelenen verileri kaldırmak gibi yerden tutum etmek için yapabileceğiniz öteki bir oldukça ufak değişim vardır.

Kontrol Dışı Geçici Dosyalar ve Önbellekler

Çoğu vakit Mac’imi yalnızca 3GB boş alanla tekrardan başlattım, sonrasında tekrardan giriş yaptığımda 9GB’ım bulunduğunu ayrım ettim. Bu, macOS ve üçüncü taraf programlar tarafınca açılan ve başlarda rutin olarak temizlenen ve silinen geçici dosyalardan kaynaklanmaktadır.

Buradaki en kolay çözüm, makinenizi daha sık tekrardan başlatmaktır. Bu kafi değilse, macOS’un prosedürü kendi başına işlemesine izin vermekten daha oldukça boş alan oluşturacak macOS önbelleklerini manuel olarak temizleyebilirsiniz . Ellerinizi kirletmek istemiyorsanız, önbellekleri temizlemek ve Mac’inizi en iyi durumda tutmak için öteki görevleri gerçekleştirmek için CleanMyMac X gibi bir tatbik kullanabilirsiniz.

Çok Fazla Masaüstü Karmaşası

Masaüstünüzdeki her bir simgenin ufak bir pencere bulunduğunu ve macOS’un her birini tek tek işlemesi icap ettiğini biliyor muydunuz? Bunun monitör görüntüleri için varsayılan boşaltma alanı olduğu düşünüldüğünde, dağınık bir masaüstü harbiden sisteminize vergi yükleyebilir.

Masaüstünüzü temizleyerek arkaplan iş yükünüzü azaltırsınız. Bu, öteki yerlerde kullanmak için kaynakları özgür bırakır.

Çok Fazla Arka Planda Çalışan Uygulama Süreci

Mac’inizi Yavaşlatan Hatalardan biri oldukça fazla fonda çalışan tatbik süreci. Bilgisayarınızda sınırı olan sayıda sistem deposu vardır. Çok fazla arkaplan işlemiyle, kullanmak mümkün belleği ve prosedür enerjisini basitçe bağlayabilirsiniz. Etkinlik ekranı ile neler olup bittiğini görebilirsiniz. Bu, makinenizin niçin yavaşladığından emin değilseniz bilhassa yararlıdır.

CPU ya da Bellek sekmesine tıklayın ve şu anda maksimum deposu neyin tükettiğini görmek için ilk sütuna göre sıralayın. Bir prosedür bulun ve X butonuna tıklayarak bitirin. Kernel_task’ın oldukça fazla prosedür gücü kullandığını ayrım ederseniz deneyebileceğiniz bir dizi düzeltmeler vardır.

Çoğu zaman, bu işlemler bilgisayarınız önyüklendiğinde başlar. Bu yüzden ilk durağınız Sistem Ayarları> Kullanıcılar> Giriş Öğeleri’nde olmalıdır. Bir tatbik seçin ve listeden kaldırmak için eksi simgesini tıklayın. Bilgisayarı açtığınızda seçilen tatbik artık başlamıyor.

Tarayıcı uzantıları ve internet programları da mevcut kaynaklarınızı tüketebilir. Önemli olmayan uzantılar için tarayıcınızı denetlemek iyi bir fikirdir. Bir problem olup olmadığını belirlemek için uzantıları tamamiyle kaldırmadan ilkin dönem dışı bırakmayı da deneyebilirsiniz.

Devam eden sürecinizi yakından izlemenin öteki bir pozitif yanları daha var: Seri failleri tanımlamanıza destek olabilir.

Daha Hafif Üçüncü Taraf Uygulamaları Seçin

Uygulama seçiminiz, makinenizin genel performansında büyük bir ayrım yaratabilir. Bu bilhassa belirlediğiniz tarayıcıda görülebilir. Safari, MacOS için Chrome’dan daha iyi optimize edilmiştir ve size daha uzun bir pil ömrü sunar.

Bu kaide aşağı yukarı bütün Apple birinci taraf programları için geçerlidir. Sayfalar Word’den daha iyi çalışır, Notes Evernote’tan daha hafiftir ve iMovie ve GarageBand gibi programlar eski bilgisayarlarda da problemsiz çalışır. Bu, Adobe Premiere Pro’dan oldukça daha pürüzsüz bir tecrübe sunan Final Cut Pro gibi büyük silahlar için de geçerlidir.

Mümkünse, daha hafifçe üçüncü taraf programları seçin. Pixelmator Photoshop’tan daha azca güçlüdür, yalnız sisteminize daha azca yük bindirir. Yalnızca macOS için yazılan uygulamaların çoğu, platformlar arası programlardan mühim seviyede daha iyi çalışır. Bir örnek, Java tabanlı alternatif Vuze’u geride bırakan Torrent İstemci İletimi’dir.

Güncellemeleri Atlama

Mac’iniz güncellemeleri fonda indirebilir, böylelikle yeni kapattığınız can sıkıcı pop-up pencerede Şimdi Güncelle’yi tıkladığınızda derhal alabilirsiniz. Güncelleştirmeleri çalıştırmak, sistem, güncelleştirmeler uygulandıktan sonrasında yükleme dosyalarını temizlediği için kullanmak mümkün boş alan miktarını artırır.

MacOS ilaveten derli toplu olarak güncellenmelidir. MacOS’un senelik sürümlerinin bir oldukça performansı artırır, yalnız bu altın bir kaide değildir. Her yeni macOS versiyonunu izleyen güncellemeler, düşük performansa (ve emniyet problemlerine da) niçin olabilecek problemleri çözdüğü için her birtakım zamanlar ayırmaya değer.

Bazen Sabır Bir Fazilettir

Makinenizin yavaş çalışması için kusursuz düzgüsel zamanlar bulunduğunu bilmek önemlidir. Bunlar şunları içerir:

Fotoğraflar gibi programlar genelde kitaplıklarını tekrardan oluşturdukları ve görüntüleri çözümleme ettikleri için, mühim bir işletim sistemi yükseltmesinin derhal ardından.
Spotlight gibi özelliklerin dizine eklenmesi için zamana gereksinim duyduğundan, yeni programları kurduktan derhal sonra.
Harici bir sürücüyü bilhassa Spotlight indeksleme sebebiyle ilk kez bağlarken.
Yük altındayken, video kodlama ya da toplu dönüştürme RAW dosyaları gibi.
Bilgisayarınız harbiden oldukça eskiyse.

Bu son nokta latife değil. Apple donanımı uzun süre dayanacak şekilde tasarlandığından, bilgisayarınız tamamiyle çalışmayı durdurmadan ilkin eski teknolojinin sıkıştığını hissedeceksiniz. Kendinize Mac’inizi yükseltme zamanının gelip gelmediğini sordunuz mu? Kıyaslama uygulamalarıyla performans testleri yapmak sonuca varmanıza destek olabilir.

En iyi CPU Bechmark yazılımları için bu makalemizi okuyabilirsiniz.

7 yaygın Mac’inizi yavaşlatan hatalar için sormak istediğiniz bütün soru tavsiye ve görüşleri yorumlar bölümünde bizlere bildirebilirsiniz.