Access Point Nedir?

resim73613012
resim73613012

İnternet, insanoğlu için yaşamlarının olmazsa olmaz parçalarından birisi haline geldi. Bundan kaynaklı insanların internete erişimlerini kolaylaştırabilmek için muhtelif teknolojiler geliştiriliyor. Bu teknolojilerden birisi de Access Point olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu teknoloji kullanıcısı, bu teknolojinin ne işe yaradığını bilmiyor. Bundan kaynaklı access point nelerdir sorusunun yanıtı olabildiğince fazla merak ediliyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için access point nelerdir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Bunun yanı sıra bu teknolojinin üstünlükleri nelerdir, bu teknolojiyle çok fazla karıştırılan router ile access point arasındaki farklar nelerdir gibi sorulara da yanıt vermeye de çalışacağız. Böylece rehberimize göz atarak access point hakkında merak ettiğiniz bütün sorulara rahatlıkla yanıt bulabilirsiniz. Şimdi öncelikle access point nelerdir sorusunun cevabına daha yakından bakalım.

İçindekiler

Access Point Nedir

Hızla gelişen internet, ilk etapta genelde kablolar üstünden irtibat kurmaya elverişliydi. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları, her yerde diledikleri gibi web kullanamıyorlardı. Fakat süreç içinde WiFi teknolojisi geliştirildi. WiFi teknolojisi vasıtası ile teknoloji kullanıcıları, rastgele bir kabloya gereksinim duyamadan internete bağlanabiliyorlar.

Bundan kaynaklı WiFi, evlerden iş merkezlerine kadar bir çok yerde kullanılmaktadır. Ancak birtakım zaman WiFi bağlantıları, insanoğlu için kifayetsiz gelmektedir. Çünkü bir çok alanda insanlar, maliyetin düşük olması için tek modem ya da irtibat noktası üstünden WiFi bağlantısı sağlamaktadırlar. Bundan kaynaklı geniş alanlarda WiFi bağlantısı kuramama sorunları ortaya çıkmaktadır.

Özellikle çabalama merkezleri başta olmak suretiyle birden fazla insanoğlunun eş zamanlı internete bağlandığı alanlarda WiFi irtibat alanı problemiyle çok fazla karşılaşılmaktadır. Bundan kaynaklı bu alanlarda irtibat alanını genişletme ihtiyacı duyulmaktadır. Bu noktada access point, teknoloji kullanıcılarının yardımına koşuyor.

Türkçe’de erişim noktası anlamına gelen access point, sağladığı avantajlar ile günümüzde olabildiğince fazla tercih edilmektedir. Genellikle web irtibat alanının zayıf olduğu geniş alanlarda kullanılan access point, alandaki WiFi bağlantısının seviyesini güçlendirmek için kullanılır.

Access Point Nedir ve iyi mi çalışır

Yani bir iş merkezinde tek bir WiFi irtibat noktasının bulunması, irtibat noktasına uzak noktada çalışan kişilerin WiFi ağından yararlanamamalarına niçin olacaktır. Bu noktada access point, WiFi kalitesinin düşük olduğu noktalara kurularak WiFi ağından yararlanılamayan bölgelerde WiFi bağlantısı kurulmasını sağlamaktadır. Böylece access point, mevcut olan bir web bağlantısının sinyal standardını yükseltmek için kullanılan bir teknolojidir diyebiliriz.

Bunun yanı sıra birtakım web ağları, kullanıcılarına yalnızca kablolu irtibat imkanı sağlamaktadır. Bu tür internetlerde WiFi teknolojisinden faydalanabilmek için access point büyük ehemmiyet taşımaktadır. Çünkü access point, kablolu bir erişim noktasını kablosuz linke çevirme konusu ile alakalı da kullanılabilmektedir. Bundan kaynaklı access point, günümüzde en çok kullanılan web teknolojilerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Access Point’i Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

WiFi erişim alanının kısıtlı olması, teknoloji kullanıcılarını internete erişim konusu ile alakalı mühim ölçüde kısıtlıyor. Bundan kaynaklı iş merkezi, okul gibi alanlarda WiFi kapsama alanının kifayetsiz olması, muhtelif işlerin aksamasına niçin olmaktadır. Bu yüzden de access point kullanımı, gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Fakat bu teknolojinin ne işe yaradığını bilmeyen kişiler, access point’i kullanmanın üstünlükleri nelerdir diye merak etmektedirler.

Access point, bilhassa WiFi bağlantısının zayıf olduğu noktalarda web kullanıcılarına mühim faydalar sağlamaktadır. Kalabalık yerlerde WiFi bağlantısının düşük ölçüde olması, insanların muhtelif yönlerden sıkıntı yaşamasına niçin olmaktadır. Bundan kaynaklı insanlar, WiFi erişim kapsamlarını genişletecek muhtelif yöntemlere başvuruyorlar. Bu yöntemlerin başlangıcında da access point geliyor.

Access point, olabildiğince kolay bir halde mevcut internet bağlantısının kapsama alanını genişletmektedir. Kullanımı olabildiğince kolay olan access point, süratli ve kolay bir kurulum vasıtası ile WiFi ağlarının kapsama seviyesini ciddi ölçüde genişletmektedir. Böylece bir alanda yer edinen daha fazla insan, tek bir WiFi ağından faydalanabilmektedir.

Bunun yanı sıra belirtmiş olduğumuz gibi access point, yalnızca kablolu irtibat elde eden web ağlarının kablosuz linke dönüşmelerini de sağlamaktadır. Yani kablolu internetler, access point sayesinde kablosuz şeklinde de kullanıcılarına hizmet vermektedir. Bundan kaynaklı kablosuz web desteği bulunmayan noktalarda access point, teknoloji kullanıcıları için büyük bir kurtarıcı olmaktadır.

Access point ile kablolu interneti kablosuz internete dönüştürmek web bağlantısından daha fazla kişinin faydalanmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ev kullanıcıları için de access point, web bağlantılarını evlerinin her alanında diledikleri gibi kullanmalarına imkân tanımaktadır. Bundan kaynaklı access point, günümüzde olabildiğince yaygın bir halde kullanılmaktadır.

Router ve Access Point Arasındaki Farklar Nelerdir?

İnternet erişim alanının kısıtlı olması, bir çok kişinin karşılaşmış olduğu bir problemdir. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları, web erişim alanlarını genişletmek için muhtelif yöntemler deneyebiliyorlar. Bu yöntemlerin başlangıcında da router ve access point kullanmak gelmektedir. Teknoloji kullanıcıları, bu iki irtibat teknolojisini birbirlerine karıştırabilmektedir. Fakat router ve access point içinde birtakım farklar mevcut.

Access point, belirtmiş olduğumuz gibi mevcut web linkleri üstünde çalışmaktadır. Access point, web bağlantılarının erişim alanlarını genişletmektedir. Bunun yanı sıra yalnızca kablolu linke imkân tanıyan web bağlantıları, access point vasıtası ile kablosuz irtibat da sunabilmektedirler. Yani access point, bir web bağlantısının erişilebilir olduğu alanları genişletmektedir.

Bunun yanı sıra router ise yönlendirici rolü görmektedir. Örneğin evinizde birden fazla teknolojik cihazınızın bulunduğunu varsayalım. Bu cihazlar ile direkt olarak modeme bağlanamamanıza muhtelif sebepler yol açıyor olabilir. Bu gibi durumlarda router, cihazlarınız ve modeminiz içinde irtibat kurmanıza imkân tanımaktadır. Yani router, internete bağlanmak istediğiniz cihazlara kendi IP adresini atayarak daha sonrasında modemle cihazlar içinde irtibat kurmaktadır.

Bundan kaynaklı access point ve router, birbirleri yerine kullanılamayan iki teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknoloji kullanıcıları, access point sayesinde bağlanmak istedikleri web ağının erişilebilirliğini artırmaktadırlar. Böylece bir alanda kablosuz internete bağlanmak daha kolay olmaktadır.

Bunun yanı sıra router ise emniyet nedenleri başta olmak suretiyle modem ve cihazlar içinde yönlendirici olarak vazife almaktadır. Kullanıcılar, muhtelif sebeplerden kaynaklı modemleri ve cihazları içinde irtibat oluşturmak istemeyebiliyorlar. Bu noktada router, modem ve cihazlar içinde köprü rolü görerek bir yönlendirici rolü üstlenmektedir.

Access Point Modeli Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Access point, günümüzde olabildiğince fazla tercih edilen web teknolojilerinden birisidir. Bundan kaynaklı bilhassa kalabalık yerlerde web bağlantısı elde eden kişiler, access point kurulumu gerçekleştirmek istemektedirler. Fakat bu kişiler, birtakım zorluklarla karşılaşabiliyorlar. Çünkü access point modeli seçerken dikkat edilmesi gereksinim duyulan birtakım noktalar mevcut.

Access point seçerken öncelikle çekim ve iletim güçlerini incelemek gerekiyor. Çünkü access point, genelde mevcut web bağlantısının alan içindeki çekim enerjisini çoğaltmak için kullanılıyor. Bundan kaynaklı bu işlemde etkin olabilmek için çekim ve iletim güçleri yüksek ölçüde olan bir access point modeli seçmeniz gerekiyor.

Bunun yanı sıra access point modelleri, birbirlerinden değişik irtibat standartlarına haiz olabiliyorlar. Bağlantı standartları, web bağlantısının güvenliği konusu ile alakalı büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bundan kaynaklı ağ güvenliğinizi tehlikeye atmamak için aktüel irtibat standartlarını kullanan access point modellerinden birisini seçmenizi öneri ediyoruz.

Access Point Modeli Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Access point modeli seçerken dikkat edilmesi gereksinim duyulan bir öteki unsur, access point modelinin markası oluyor. Çünkü bir çok teknolojik aygıt gibi access point modellerinde de muhtelif yöntem problemler ortaya çıkabiliyor. Bu sorunlarda birtakım üreticiler, rastgele bir çözüm üretemeyebiliyorlar. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için kaliteli bir access point markası seçmenizi öneriyoruz.

Tabii ki access point modeli seçmeden ilkin bu teknolojiden niçin yararlanmak istediğinizi belirleme etmelisiniz. Belirtmiş olduğumuz gibi teknoloji kullanıcıları, router ve access point’i birbirleriyle çok fazla karıştırmaktadırlar. Bundan kaynaklı aslında router kullanımı gereksinim duyulan kişiler, yanlış yönlendirme kararı access point satın alabiliyorlar. Böyle bir problem yaşamamak için access point kullanmanızı gerektiren ihtiyacınız olan şeyi doğru bir halde belirlemeniz gerekmektedir.

Access Point Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Access Point ne için kullanılır?

Popüler web teknolojilerinden birisi olan access point, temelde 2 prosedür için kullanılmaktadır. Access point, öncelikle bir alanda yer edinen web bağlantısının çekim enerjisini artırmaktadır. Yani WiFi çekim kapasitesini çoğaltmak istiyorsanız access point teknolojisinden faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra access point, yalnızca kablolu irtibat imkanı sunan web ağlarında kablosuz web hizmeti de sağlamaktadır.

Access Point kaç metre çeker?

Access point’in çekme gücü, kullanılan access point modeline göre değişim göstermektedir. Yeni access point modelleri, yüksek çekim kuvvetleriyle kullanıcılarına hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra access point kullanılmak istenilen ortam da access point’in çekim enerjisini direkt olarak etkilemektedir. Bundan kaynaklı access point’in çekim enerjisini etkileyen birden fazla niçin mevcuttur.

Access Point iyi mi çalışır?

Access point, mevcut web bağlantılarının çekim enerjisini çoğaltmak için kullanılmaktadır. Bundan kaynaklı access point ile router ya da modemler aynı rolü görmemektedir. Access point, genelde modeme ethernet kablosu ile irtibat kurarak kullanılmaktadır. Modeme bağlantılan access point, modemden gelen web bağlantısını bulunmuş olduğu alana yaymaktadır.

Access Point Mbps nedir?

İnternet bağlantısı elde eden bir çok aygıt gibi access point modelleri de muayyen bir hız limiti kapsamında kullanıcılarına hizmet sağlıyorlar. Access point tarafınca sunulan hız değeri, kullanılan access point modeli tarafınca değişim göstermektedir. Access point modellerinde en çok hız kıymetini göstermek için Mbps yani “Mega Bits Per Second” terimi kullanılmaktadır.

Genel Değerlendirme

İnternet teknolojileri, devamlı gelişmeye devam ediyor. İnsan hayatı için olmazsa olmaz bir konuma gelen internet, birtakım zaman insanoğlu tarafınca erişilemez olabiliyor. Bundan kaynaklı teknoloji üreticileri, insanların internete erişmelerini kolaylaştıracak muhtelif teknolojiler geliştiriyorlar. Bu teknolojilerden birisi de access point olarak karşımıza çıkıyor.

Access point, mevcut bir web bağlantısının çekim standardını çoğaltmak için kullanılmaktadır. Kalabalık ve geniş alanlarda kablosuz web bağlantısı, zayıf olabilmektedir. Bundan kaynaklı bu alanlarda muhtelif işlemler aksaklık göstermektedir. Bundan kaynaklı bu tür yerlerde web sağlayıcıları, alanda bulunan kişilerin daha kolay bir halde internete bağlanabilmelerini sağlayabilmek için access point kullanmayı tercih etmektedirler.

Access point, günümüzde hayli kullanılıyor. Ancak bu teknolojinin ne işe yaradığını bilmeyen teknoloji kullanıcı sayısı da olabildiğince fazla. Bundan kaynaklı bizler de bu yazımızda sizler için access point nelerdir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra bu teknolojinin ne gibi avantajlar sağladığına da değindik.

Access point modeli seçerken dikkat edilmesi gereksinim duyulan muhtelif nedenler mevcut. Access point teknolojisinden doğru bir halde faydalanabilmeniz için bu noktalara da değindik. Ayrıca access point ve router teknolojileri çok fazla karıştırılmaktadır. Bundan kaynaklı bu iki teknoloji arasındaki farklara da değindik.

Sizler için hazırladığımız access point rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de gün geçtikçe daha da yaygınlaşan access point teknoloji hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.