Açık Dünya Oyunları: En İyiler ve En Yeniler – 2022

resim27975012
resim27975012

Açık dünya oyunları, çıkmış olduğu andan beri olabildiğince tanınmış olan oyun türleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla oyuncuların özgürce oynama fırsatını bulmuş olduğu aleni dünya oyunlarında sayamayacağımız kadar çok çeşitlilik var. Bizim için seçim yapmak zor olsa da olabildiğince muhtelif bir sıralama derledik. Gelin, en iyi aleni dünya oyunları listesine beraber göz atalım.

İçindekiler

1- GTA V

Artı YönleriEksi Yönleri
Çevrimiçi oynayabilirsinizOyuncular gayet fazla hile
yapıyor
Optimizasyonu başarılıHikayesi eski oyunlar
gibi değil
Devasa harita ve çeşitlilik

GTA serisinin yeri çok ayrı. Öyle ki serinin ilk oyunu olmasa da maksimum malum oyunu Vice City hala nostalji yapmak için zevkle oynadığımız oyunlar arasında. Yıllardır GTA serisi ile sevenlerini tatmin eden Rockstar Games, çıkardığı son GTA oyunuyla gözleri üstüne çekmeyi başardı.

Oyunda 3 değişik karakter ve bu karakterlerin değişik özellikleri var. Mesela Trevor, tayyare kullanmakta daha iyi zira eskiden bir savaş pilotuydu. Michael, eski bir banka soyguncusu olduğundan tabanca kullanmakta iyi ve eski bir vasıta hırsızı olan Franklin ise araba, motor gibi taşıtları kullanmakta ustalaşmış.

Ek olarak oyunda karakterler arasında geçiş yaparak oynamanız mümkün. Bununla beraber oyundaki aktiviteler o denli renkli ki saymakla bitmez. Dairenizde parti verebilir, yoga ya da akrobasi yapabilir, golf bile oynayabilirsiniz. Bu etkinlikler olabildiğince ufak detaylar gibi gözükse de oyuna nefis bir zevk katıyor.

GTA V, oyuncularına geniş ve aleni bir harita sunmakla kalmıyor, çevrimiçi özelliği ile de çoğu oyuncunun favorisi oluyor. Başka bir deyişle, isterseniz GTA V oyununu dostlarınızla oynayabilir, gezmekten sıkılmayacağınız kenti beraber keşfedebilirsiniz. GTA V, 2013 çıkışlı olmasıyla pek yeni sayılmaz fakat en iyilerinden diyebiliriz.

Sistem Gereksinimleri

GTA V Minimum Sistem GereksinimleriGTA V Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows Vista 64 bitİşletim Sistemi: Windows 7 64 bit
İşlemci: Intel Core 2 Dört Çekirdekli
İşlemci AMD Phenom 9850
İşlemci: Intel Core i5 3470 / AMD X8 FX-8350
Bellek: 4GBBellek: 8GB
Ekran Kartı: NVIDIA 9800 GT 1GB ve
üstü / AMD HD 4870 1GB ve üstü
Ekran Kartı: NVIDIA GTX 660 2GB ve üstü / AMD HD7870 2GB ve üzeri
Depolama: 65GB kullanmak olası alanDepolama: 72GB kullanılabilir alan

2- ARK: Survival Evolved

Artı YönleriEksi Yönleri
ÇeşitlilikOptimizasyon sorunlu
Sunucu oluşturmak kolayYüksek dosya boyutu

ARK, hem dostlarınızla oynayabileceğiniz, hem de hayatta kalmak için savaşım edeceğiniz mükemmel bir oyun! Hayatta kalma özelliğine bir de dinozorlar eklendiğinde oyun tadından yenmiyor desek yeridir.

ARK evrenine ilk adımınızı sıfırdan başlıyorsunuz. Hiçbir şey olmadan adım atmak ölüm kalım oyunlarının klasikleşmiş bir özelliği olarak biliniyor. Bundan kaynaklı süratli olmalı ve kendinize barınak yapmış olup avlanmalısınız.

Kanatları olan bir dinozorla ARK haritasının güzelliğini keşfetmeye hazır mısınız? Evet, dinozorları yalnızca avlamıyorsunuz, onları evcilleştirebiliyorsunuz! Onlarla nakliyecilik yapabilir, devasa kaleler inşa edebilir ve dostlarınızla bir klan kurup sunucudaki öteki oyunculara meydan okuyabilirsiniz.

2015 senesinde çıkan ARK: Survival Evolved, pek yeni sayılmaz. Ama muhtelif yönleriyle en iyi aleni dünya oyunları arasına girebilir. Sisteminiz yeterliyse, dostlarınızla oynamayı mutlaka denemelisiniz!

Sistem Gereksinimleri

ARK: Survival Evolved Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7/8.1/10 – 64 bit
İşlemci: Intel Core i5-2400/AMD FX-8320
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GTX 670 2GB/AMD Radeon HD 7870 2GB
Depolama: 60 GB kullanmak olası alan

3- Valheim

Artı YönleriEksi Yönleri
Düşük boyutFPS problemi mevcut
Kolay oynanışBinek mevcut değil
Sunucu sıkıntısı yokBazı dungeon’larda
bug problemi var
Taşıma problemi ışınlama
portalı ile çözülüyor

Listemize ölüm kalım oyunlarından yeni bir tane daha ekleniyor. Tamamıyla Odin için savaştığımız bu oyunun hikayesi, İskandinav mitolojisiyle donatılmış. Ölen savaşçıların Valhalla’ya geçiş yapabilmek için bulundukları bir dünyada oynuyoruz.

Odin’in düşmanları olan bu yaratıkları temizleyerek elde ettiğiniz becerilerle karakterinizi geliştirebilirsiniz. Ancak dikkatli olun; öldüğünüzde beceri puanlarınız azalıyor.

Valheim, dostlarınızla oynayabileceğiniz en iyi ölüm kalım oyunları arasında yer alıyor. Özellikle dostlarınızla takım kurarak üs inşa edebilir, gelişebilir ve savaşabilirsiniz.

Valheim, 2021 yılı içerisinde çıkan ve olabildiğince alaka gören oyunlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun hala erken erişimde bulunduğunu göz önünde bulundurursak hikayenin bir müddet sonra tükenmesi aktörleri rahatsız etmiyor. Çünkü geliştiriciler verdikleri bir haberde bunun üstünde çalıştıklarını söylemişti.

Düşük çözünürlükte ve grafiklerde oynayabileceğiniz Valheim, piyasadaki neredeyse her sistemin zorluk çekmeden kaldırabileceği şekilde tasarlanmış. Bu yönüyle bizlerden büyük bir artı alan oyun, en yeni aleni dünya oyunu olsa da en iyisi olma yolunda ilerliyor.

Sistem Gereksinimleri

Valheim Minimum Sistem GereksinimleriValheim Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 (64-bit)İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit)
İşlemci: Intel/AMD – 2.6 GHz Dual Coreİşlemci: Intel/AMD – 3.0 GHz Quad Core
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: GeForce GTX 500 SerisiEkran Kartı: GeForce GTX 970 Serisi
Depolama: 1 GB kullanmak olası alanDepolama: 1 GB kullanmak olası alan

4- The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition

Artı YönleriEksik Yönleri
Çeşitlilik çok fazlaBazı savaş sahneleri
fazlasıyla kolay
Optimizasyon problemi
bulunmuyor
Bazı sınıflar (büyücü gibi)
yeterli ölçüde değil
Modlanabilir bir oyun

Fantastik bir aleni dünya oyunu olan Skyrim, iç savaşı ve ”dragonborn” olarak malum kahramanın konusunu ele alıyor. Ek olarak, 10 değişik ırkın olduğu bu evrende, kehanetlerde yer edinen dragonborn kahramanını canlandırıyoruz.

Oyunda, ırklara has muhtelif özelliklerin yanı sıra değişik meslek grupları da bulunabiliyor. Yani para kazanmak için ürettiğiniz ürünleri NPC’lere satmanız mümkün.

Ejderhaların ve sayısız öteki güzelliklerin olduğu Skyrim dünyası, eşi benzeri olmayan bir oynanış zevki sunuyor. Bundan kaynaklı 2011 çıkışlı oyunu etkin bir aleni dünya olarak sayabiliriz. Bizim önerdiğimiz versiyon ise 2016 senesinde çıkış yapan The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition.

Sistem Gereksinimleri

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition Minimum Sistem GereksinimleriThe Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7/8.1/10 64-bitİşletim Sistemi: Windows 7/8.1/10 64-bit
İşlemci: Intel i5-750/AMD Phenom II X4-945İşlemci: Intel i5-2400/AMD FX-8320
Bellek: 8 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GTX 470 1GB /AMD HD 7870 2GBEkran Kartı: NVIDIA GTX 780 3GB /AMD R9 290 4GB
Depolama: 12 GB kullanmak olası alanDepolama: 12 GB kullanmak olası alan

5- Assassin’s Creed Origins

Artı YönleriEksi Yönleri
Devasa büyük ve ayrıntılı
harita
Haritanın birtakım yerleri
tamamlanmamış hissi veriyor
Hızlı yolculuk mümkünBenzer yan görevler
Kuvvetli savaş mekaniği
ve vuruş hissi
Binek sürme mekaniği birazcık
zayıf

Assassin’s Creed serisine yeni bir soluk getiren Assasin’s Creed Origins, çıkmış olduğu andan itibaren olabildiğince büyük başarı yakalamış bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda serinin 10. oyunu olan Origins, soluk kesici grafikleriyle Antik Mısır tarihini yansıtıyor.

Oyunun hikayesi, Milattan ilkin 49-50’li yıllarda Ptoleme Krallığında geçiyor. Kaos ve düzensizlik içerisinde bulunan Mısır’ı kurtarma amacıyla başladığımız oyunda diktatör bir yöneticiye karşı savaşıyoruz.

Oyunda savaştığımız diktatör yöneticinin yanı sıra ”Order of Ancients” görevlileri de ayrı bir coşku katıyor. Bununla beraber gölgelerin arkasında Mısır’ı denetim eden bu grupla savaşım ederken haritanın devasa büyüklüğü karşısında nefesiniz kesilebilir.

Oyunun haritası yalnızca dev bir büyüklüğe haiz olmasının yanı sıra, olabildiğince detaylı ve eşi benzeri olmayan bir güzelliğe sahip. Aynı zamanda Origins’in öteki oyunlardan ayrılmış olduğu bir öteki yön de gelişen savaş mekaniği ve derinleşen vuruş hissiyatı olarak karşımıza çıkıyor.

Assassin’s Creed Origins, serinin en büyük ve çarpıcı haritasına haiz olan oyunlardan. Ayrıca oyunu oynarken “ben iyi mi hepsini keşfedeceğim” diye üzülmeyin, yan görevler olabildiğince destek oluyor. Bununla beraber 2017 çıkışlı olduğu halde sıklıkla Steam indirimleri listesine giren Assassin’s Creed Origins’i en iyi aleni dünya oyunları arasında sayabilir miyiz? Kesinlikle!

Sistem Gereksinimleri

Assassin’s Creed Origins Minimum Sistem GereksinimleriAssassin’s Creed Origins Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7/ 8.1/ 10 – 64 Bitİşletim Sistemi: Windows 7/ 8.1/ 10 – 64 Bit
İşlemci: Intel Core i5-2400s / AMD FX-6350 ya da eşdeğeriİşlemci: Intel Core i7- 3770 / AMD FX-8350
Bellek: 6 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 660 ya da AMD R9 270Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 760 / AMD R9 280X
Depolama: 42 GB kullanmak olası alanDepolama: 42 GB kullanmak olası alan

6- The Witcher 3: Wild Hunt

Artı Yönleri Eksi Yönleri
Uygun fiyat (özellikle
indirim dönemlerinde)
Bazı cihazlarda
optimizasyon sorunu
Sürükleyici hikayeBazen zorlayıcı olabiliyor
Harika ek paketlerDövüş mekanikleri
nispeten zayıf

The Witcher 3, her oyuncunun oynaması ihtiyaç duyulan şaşırtıcı oyunlardan birisi. Oynanışıyla, hikayesiyle ve grafikleriyle büsbütün soluk kesici olan oyun, The Witcher serisinin etkin 3. oyunu.

Serinin ilk aleni dünya oyunu olan The Witcher 3, aktörleri mutlaka hüsrana uğratmadı. Ayrıca oyunu oynamak için serinin öteki oyunların oynamak gibi bir ihtiyaç duymuyorsunuz.

Oyuna, Yennefer’in bir savaşın ortasında bulunduğunu görerek başlıyoruz ve Vesemir ile izini sürerek onu bulmaya çalışıyoruz. Ancak, Yennefer’i bulma amacıyla çıktığımız yolculukta rotamız Ciri’ye dönüyor. Ciri ise “Witcher” eğitimi alan son kadim taşıyıcı ve evlatlık kızımız olarak karşımıza çıkıyor.

Hikayede Geralt’ın rüyasında Ciri’yi görmesiyle onu bulmaya karar vermesi bir olur. Ardından dostumuz Vesemir ve aşkımız Yennefer ile Ciri için yola koyuluruz.

Yolculukta binlerce serüven ile karışılacağınız The Witcher 3, o denli hoş ve büyüleyici bir dünyaya haiz ki oynarken kendinizi kaybedebilirsiniz. Bir de bu grafiklere oyunun kendine has ezgileri ve müzikleri eklenince, bambaşka oluyor.

Zaten senenin en iyi oyunu ödülü kazanmış olan The Witcher 3: Wild Hunt’ı en iyi aleni dünya oyunları listemize yer etmesek olmazdı. Oyun mutlaka tüm övgüleri ve ödülleri sonuna kadar hak ediyor. Açık dünya oyunları arasında ne oynayacağınıza karar veremiyorsanız şiddetle öneririz!

Sistem Gereksinimleri

The Witcher 3: Wild Hunt Minimum Sistem GereksinimleriThe Witcher 3: Wild Hunt Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel CPU Core i5-2500K 3.3GHz / AMD CPU Phenom II X4 940İşlemci: Intel CPU Core i7 3770 3.4 GHz / AMD CPU AMD FX-8350 4 GHz
Bellek: 6 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GPU GeForce GTX 660 / AMD GPU Radeon HD 7870Ekran Kartı: Nvidia GPU GeForce GTX 770 / AMD GPU Radeon R9 290
Depolama: 35 GB kullanmak olası alanDepolama: 35 GB kullanmak olası alan

7- Red Dead Redemption 2

Artı YönleriEksi Yönleri
Gerçekçi öykü ve
dünya
Hızlı yolculuk yok
Karakter inşası ve
diyaloglar
Kaliteli grafikler

2019 senesinde Rockstar Games tarafınca gösterilen Red Dead Redemption 2, hikayesi ve oynanabilirliği vasıtası ile çoğu ödül kazandı. Özellikle, en iyi aleni dünya oyunu olarak anılan Red Dead Redemption 2, yırtıcı batı döneminde silahlı çetelerle mücadeleyi mevzu alıyor.

Oyunda, eski bir kanun kaçağı olan John Marston’ın ana karakter olarak konumlandığını görüyoruz. Bununla birlikte, zamanında Van Der Linde adlı meşhur bir çetenin üyesi olan Marston’ın kabahat dünyasını geride bırakıp ailesiyle pak bir sayfa açmak için çabaladığına tanıklık ediyoruz.

Ancak Marston’un bu dileğine kavuşması engelleniyor diyebiliriz. Oyun başında, Marston’un eşi ve evlatları devlet tarafınca rehin alınıyor. Buna mukamele Marston’un ailesine kavuşmak için eski çete üyelerini bulup yakalaması gerekiyor.

Fakat Red Dead Redemption 2 hikayesi yalnızca bu kadar değil. Oyunun içerisindeki her bitiş, yeni bir başlangıcı getiriyor. Ayrıca oyunun hikayesi, mükemmel grafikleriyle birleştiğinde ortaya eşi benzeri olmayan bir görünüm çıkıyor. Özetlemek gerek görülürse bizi olabildiğince heyecanlandıran Red Dead Redemption 2 için asla düşünmeden en iyi aleni dünya oyunu diyebiliriz.

Sistem Gereksinimleri

Red Dead Redemption 2 Minimum Sistem GereksinimleriRed Dead Redemption 2 Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 – 64 bitİşletim Sistemi: Windows 10 – 64 bit
İşlemci: Intel Core i5-2500K / AMD FX-6300İşlemci: Intel Core i7-4770K / AMD Ryzen 5 1500X
Bellek: 8 GB RAMBellek: 12 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 770 2GB / AMD Radeon R9 280 3GBEkran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1060 6GB / AMD Radeon RX 480 4GB
Depolama: 150 GB kullanmak olası alanDepolama: 150 GB kullanmak olası alan

8- Cyberpunk 2077

Artı YönleriEksi Yönleri
Muazzam atmosferGrafik hataları çok yaygın
Grafikler ve oynanış
oldukça tatmin edici
Dil desteği ayarları
karışabiliyor
Türkçe dil desteği

Cyberpunk 2077, mevzusu ve mekan tasarımı yönüyle listedeki tüm oyunlardan daha değişik bir olarak konumlanıyor. Karanlık dünyasıyla çoğu oyuncuyu kendisine fanatik bırakan Cyberpunk 2077, uzun süredir beklenen oyunlar arasındaydı.

Distopik bir aleni dünya oyunu olarak tanımlayabileceğimiz Cyberpunk 2077, ”Night City” olarak malum bir şehirde geçiyor. Oyunun hikayesi ise birbirinden çok ayrı olmayan 3 değişik senaristliği ile karşımıza çıkıyor. Daha sonra bu senaryoların bir yerde kesiştiğini görmek mümkün.

Oyuna başlarken, göçebe, sokak çocuğu, şirketçi olarak adlandırılan 3 senaryodan birini seçerek başlıyoruz. Ayrıca bu seçim, bizi çok değişik noktalara getirmiyor fakat değişik noktalarda başlamamızı sağlıyor. Bu birtakım noktalarda üstünlük ya da dezavantaj olarak karşımıza çıkabilir.

Ek olarak oyunun karakter özelleştirme ve özgeçmiş opsiyonu de olabildiğince ideal. Yetenek kısmında yer edinen özelliklerde ”teknik kabiliyet” ilk bakışta kifayetsiz gibi gözükebilir fakat bu oyunun ilerleyişinde renklendirilebiliyor. Başka bir deyişle, oyunda sibernetik sistemin getirmiş olduğu kabiliyetler ağaç modeli şeklinde geliştiği için ilerledikçe daha bariz oluyor.

Oyunun hikayesine V karakteriyle başladığımızda başımıza bir çip yerleştirildiğini öğreniyoruz. Üstelik bu çip, Night City’de terörist olarak aranan Johnny Silverhand’in bilincinden oluşuyor. Zaman geçtikçe, Johnny’nin bilincinin bizi ele geçireceğini ve öleceğimizi öğreniyoruz. İşte aslolan mücadelemiz burada başlıyor: Bu çipi iyi mi çıkarabiliriz?

Oyun içi hikayesi ana görevlerle sizi olabildiğince tatmin ediyor fakat yan görevler de bir o denli zevkli olabilir. Dolayısıyla şayet bu yolculukla Johnny’e katlanabilirseniz, yan görevlere de göz atmanızı öneriririz.

Oyun içi hatalara gelecek olursak, bu uzun süredir beklenen üst derslik bir oyuna göre birazcık fazla. Ancak oyunun atmosferi o denli hoş ki, birtakım durumlarda bu sorunları unutuyorsunuz. Ama bazen. Yine CD Projekt Red, bu hataları düzletmek için gayret gösteriyor.

Sistem Gereksinimleri

Cyberpunk 2077 Minimum Sistem GereksinimleriCyberpunk 2077 Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7/10 – 64 Bitİşletim Sistemi: Windows 10
İşlemci: Intel Core i5-3570K / AMD FX-8310İşlemci: Intel Core i7-4790 / AMD Ryzen 3 3200G
Bellek: 8 GB RAMBellek: 12 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 780 / AMD Radeon RX 470Ekran Kartı: GTX 1060 6GB / GTX 1660 Super / Radeon RX 590
Depolama: 70 GB kullanmak olası alanDepolama: 70 GB kullanmak olası alan

9- Marvel’ Spider-Man Remastered

Artı YönleriEksi Yönleri
İnanılmaz Spider-Man
deneyimi
Yüksek sistem gereksinimi
Başarılı grafikler
Akıcı hikaye

En iyi aleni dünya oyunları listemizde yer edinen bir öteki imal ise Insomniac Games tarafınca tasarlanan Marvel’s Spider-Man oluyor. Bir süre önceye kadar bu oyuna listemizde yer vermek olası değildi. Ancak PlayStation tarafınca atılan bir “Remastered” adımı ile Spider-Man artık PC desteğine de kavuştu!

Oyunda tahmin edebileceğiniz suretiyle Peter Parker yani Spider-Man ile olağanüstü maceralara atılıyoruz. Aynı zamanda oyun süresince Spider-Man dünyasından meşhur fena adamlar de bizlere eşlik ediyor. Bu yönüyle Spider-Man seven oyuncuların kaçırmaması ihtiyaç duyulan bir oyun bulunduğunu söylemek mümkün.

Buna ayrıca Spider-Man ile daha ilkin tanışmamış ya da sevmeyen birinin bile bu oyuna fanatik kalacağını düşünüyoruz. Çünkü oyun son aşama keyifli bir tecrübe sunuyor. New York sokaklarında ağ atarak gezmek, yolda karşılaşılan suçlarla savaşmak, olağanüstü dövüş mekanikleri gibi unsurların tamamını Marvel’s Spider-Man’de bulabilirsiniz. Ek olarak oyunun hikayesinin de son aşama çarpıcı bulunduğunu belirtelim.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 10 – 64 Bitİşletim Sistemi: Windows 10
İşlemci: Intel Core i3-4160 / AMD eşdeğeriİşlemci: Intel Core i5-4670 / AMD Ryzen 5 1600G
Bellek: 8 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 950 / AMD Radeon RX 470Ekran Kartı: GTX 1060 6GB (6 GB VRAM) / Radeon RX 580 (8 GB VRAM)
Depolama: 75 GB kullanmak olası alanDepolama: 75 GB kullanmak olası alan

En İyi Açık Dünya Oyunları

Bu listemizde, bizi maksimum etkileyen aleni dünya oyunlarından kimilerini derledik. Listedeki oyunları hem dostlarınızla hem de tek başınıza oynayabilirsiniz.

Aynı zamanda aldığınız oyundan memnun kalmadıysanız, Steam üstünden 2 saat oynama süresi geçmeden oyunu iade edebilirsiniz. Açık dünya oyunları önerilerimizden memnun kaldıysanız bizimle fikirlerinizi paylaşabilir, noksan bulunduğunu düşündüğünüz oyun var ise yorumlarda belirtebilirsiniz!

Sizler için yeni oyunlar araştırıp aktaracağımız en iyi aleni dünya oyunları listemizi takip etmeyi unutmayın. İyi oyunlar!