ADSL ve VDSL Farkı Nedir?

resim83948033
resim83948033

İnternet, artık günümüzün olmazsa olmaz teknolojilerinden birisi haline geldi. Dünya genelinde insanlar, çoğu işlemlerini web üstünden gerçekleştiriyorlar. Bundan kaynaklı web teknolojileriyle alakalı birtakım kavramlar da teknoloji kullanıcıları içinde yaygınlaştılar. Bu kavramlardan bazıları ADSL ve VDSL olarak karşımıza çıkıyorlar. Bu iki web teknolojisinin farkını merak eden kişiler, ADSL ve VDSL teknolojilerinin farkı nelerdir diye merak ediyorlar.

Hem ADSL hem de VDSL kavramları, teknoloji kullanıcılarının karşılarına gayet fazla çıkıyorlar. İnsanlar, modem tercihinden web paketi seçimine kadar çoğu alanda bu kavramlarla karşılaşıyorlar. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları, bu iki kavram arasındaki farkı merak etmektedirler.

Bizler de bu yazımızda sizler için ADSL ve VDSL teknolojileri arasındaki farkı açıklamaya çalışacağız. Ancak iki teknoloji arasındaki farka geçmeden ilkin iki teknolojiyi daha yakından incelememiz gerekiyor. Bundan kaynaklı ADSL ve VDSL teknolojilerinin ne olduklarını açıkladıktan sonra bu iki teknolojinin farklarına değineceğiz.

İçindekiler

ADSL Nedir?

1966 yılından beri insanoğlu tarafınca kullanılan internet, günümüzde evlerden iş yerlerine neredeyse her yerde kullanılmaktadır. Bu noktada internetin insanoğlu tarafınca kullanılabilmesi için muayyen bir altyapı gerekmektedir. İnternet altyapıları, süreç içinde çabucak geliştiler. Bu gelişmeler kararında Türkiye’de başta olmak suretiyle dünyanın çoğu ülkesinde web bağlantısı için uzun uzun yıllardan beri ADSL teknolojisi kullanılmaktadır.

ADSL, asymmetric digital subscriber line, asimetrik sayısal/dijital abone hattı anlamına gelmektedir. Oldukça tanınmış olan ADSL teknolojisi, aslında web ile insanların hayatlarına girmedi. Çünkü ADSL, durağan(durgun) telefon hatlarının altyapılarında da kullanılmaktadır. Bundan kaynaklı aslında ADSL teknolojisi uzun süredir kullanılmaktadır.

Bu teknolojinin web altyapılarında kullanılması ise DSL filtresi vasıtası ile olası oldu. İnternet şirketleri, ADSL altyapısına haiz internetlerde telefon ve web bağlantılarını DSL filtreleri ile ayırıyorlar. Bu sayede hem durağan(durgun) telefon hem de web bağlantısı tek bir hat üstünden sağlanmış oluyor.

ADSL Nedir

ADSL teknolojisi, nitekim günümüzdeki irtibat teknolojilerine göre birazcık daha eski olduğundan kapsama alanı konusu ile alakalı da kısıtlı imkanlar sağlıyor. Bundan kaynaklı web sağlayıcıları, ADSL bağlantılarını altyapının bulunmuş olduğu konumdan en çok 10 km içinde bulunan alanlara sağlıyorlar. ADSL, bu mesafenin haricinde kalan bölgeler için kifayetsiz bir irtibat teknolojisi olmaktadır.

Bunun yanı sıra eski bir teknoloji olması, ADSL ile ulaşılabilen en çok irtibat hızını da etkilemektedir. ADSL teknolojisi, web altyapılarında kullanıldığı ilk dönemlerde kullanıcılarına 8-10 Mbps irtibat hızları sağlamaktaydı. Güncellenen ADSL teknolojisiyle beraber günümüzde bu kıymet 24 Mbps seviyesine kadar ulaştı.

Fakat günümüzdeki irtibat hızları göz önüne alındığında çoğu ülkede ADSL, kifayetsiz kalmaktadır. Ancak gene de altyapının kısıtlı olduğu ve internete erişimin pahalı olduğu yerlerde ADSL yaygın bir halde kullanılmaktadır. Türkiye’de de web sağlayıcıları, kullanıcılarına hâlâ ADSL altyapısı ile hizmet vermeye devam ediyorlar. Bundan kaynaklı Türkiye’de ADSL altyapısından gelen interneti kullanan şahıs sayısı da yüksek düzeydedir.

VDSL Nedir?

Günümüzde web kullanıcıları, gerek evlerinde gerekse web kullandıkları öbür yerlerde yüksek irtibat hızlarına erişebiliyorlar. Bu durumun gerçekleşmesini elde eden en mühim faktörlerden birisi VDSL teknolojisi oldu diyebiliriz. VDSL teknolojisi, 2006 yılından beri kullanılmaktadır. Bu doğrultuda bu teknoloji, 2006 yılından itibaren bilhassa irtibat hızının artması konusu ile alakalı ciddi katkılarda bulundu.

VDSL, Very High Speed Digital Subscriber Line, çok yüksek süratli dijital abone hattı anlamına gelmektedir. VDSL teknolojisi, dünya çapında yaygın bir halde kullanılmaktadır. Bu teknoloji, son vakit Türkiye’deki web sağlayıcıları içinde da yaygınlaşmaya başladı. Çünkü VDSL, hız konusu ile alakalı web kullanıcılarını memnun edebilmek için kullanılabilecek İdeal teknolojilerden birisidir.

Fiber teknolojisi, web hızı konusu ile alakalı inkilap yarattı diyebiliriz. Fakat web sağlayıcıları için her noktaya fiber bağlantısı sağlamak olabildiğince zordur. Çünkü fiber kablolarla fiber altyapısı kurmak olabildiğince maliyetli olmaktadır. Bundan kaynaklı hem firmalar bu maliyeti karşılamak istemeyebiliyorlar hem de karşılasalar bile kafi abone sayısına ulaşamamaktan çekiniyorlar.

Bu noktada VDSL, web sağlayıcıları için bir kurtarıcı görevi üstleniyor. VDSL, günümüzde temelde fiber hatlar üstünden çalışmaktadır. İnternet sağlayıcıları, fiber hatları genelde yoğun sözü geçen ve çok aboneli bölgelerde kullanmayı tercih ediyor. Şirketler, bu yerlere yakın konumlara ise bakır kablolar vasıtasıyla VDSL hizmeti sağlıyorlar.

VDSL, kapsamı alanı olarak olabildiğince kısıtlıdır. Belirttiğimiz gibi bu teknoloji, genelde fiber web altyapısının bulunmuş olduğu bölgelerde kullanılabilmektedir. Bundan kaynaklı VDSL teknolojisinden faydalanabilmek için konumunuza yakın bölgede fiber web altyapısı ya da VDSL bağlantısını destekleyen bir altyapının bulunması gerekiyor.

Günümüzde web kullanıcıları, aktüel VDSL teknolojisi üstünden 300 Mbps’e kadar irtibat hızına ulaşabiliyorlar. Bu noktada VDSL ağlarının enerjisini tabii ki kullanıcının altyapıya uzaklığı, web sağlayıcısının sağladığı paketler gibi muhtelif faktörler de etkilemektedir. Fakat genel hatlarıyla VDSL, sağladığı hız değerleriyle teknoloji kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor diyebiliriz.

ADSL ve VDSL Farkı Nedir?

İnternet sağlayıcıları, Türkiye’de fiber ağının yaygın olmadığı yerlerde kullanıcılarına ADSL ve VDSL web paketleriyle hizmet vermektedirler. Bunun yanı sıra dünya çapında şirketler, bu iki teknolojiden faydalanarak kullanıcılarına muhtelif hizmetler sunuyorlar. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları, ADSL ve VDSL arasındaki ayrım nelerdir diye merak ediyorlar.

ADSL ve VDSL arasındaki en bariz fark, hız noktasında ortaya çıkıyor diyebiliriz. ADSL, VDSL teknolojisine göre daha eski bir teknolojidir. Bunun yanı sıra ADSL bağlantılarında kullanılan altyapı, VDSL altyapılarına göre hız konusu ile alakalı daha zayıflardır. Bu yüzden ADSL kullanıcıları, en çok 24 Mbps irtibat hızındaki web paketlerini kullanabilirlerken VDSL kullanıcıları için bu kıymet 300 Mbps’e kadar çıkabilmektedir.

VDSL ve ADSL içinde kapsamı alanı farkı da bulunmaktadır. ADSL altyapısı, VDSL altyapısına göre daha kapsamlıdır. Yani ADSL teknolojisine haiz olan bir web altyapısı, VDSL teknolojisine haiz olan bir web altyapısına göre daha kapsamlı alanlarda hizmet verebilmektedir. Bu sebepten kaynaklı altyapıya uzak bölgelerdeki ADSL kullanıcıları, VDSL kullanıcılarına göre daha stabil bir web bağlantısına haiz olabilmektedirler.

VDSL mi ADSL mi Daha İyi

İnternet paketlerinin elde etmiş oldukları en çok hız değeri, paketlerin fiyatlarını direkt olarak etkilemektedir. Bu doğrultuda web sağlayıcıları, VDSL paketlerini ADSL paketlerine göre daha yüksek fiyatlarla satmayı tercih etmektedirler. Bu doğrultuda şayet hız sizin için daha önemliyse VDSL paketlerinden birisini seçmeniz halinde ADSL paketlerine göre daha yüksek abonelik tutarı ödemeniz gerekecektir.

Eski nesil modem kullanıcıları için ADSL ve VDSL içinde ciddi bir ayrım mevcut. Çünkü eski nesil modemler, temelde ADSL linklere makul olarak üretildikleri için muayyen bir seviyeye kadar hız desteği sağlıyorlar. Bunun kararında kullanıcılar, VDSL paketlerine geçmek istedikleri vakit modemden kaynaklı sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Fakat günümüzde yeni nesil modemler, yüksek hız değerlerini desteklemektedirler. Bu sayede yeni nesil bir modem almanız halinde hem ADSL hem de VDSL paketlerde rahatlıkla modeminizi kullanabilirsiniz.

VDSL mi ADSL mi Daha İyi?

ADSL ve VDSL içinde çok muhtelif farklılıklar mevcut. Bu farklılıklar, yeni bir web aboneliği sağlayacak olan teknoloji kullanıcılarında kararsızlık yaratabiliyor. Kullanıcılar, paketleri karşılaştırırken VDSL mi yoksa ADSL mi daha iyi diye merak ediyorlar. İki web bağlantısının da kendilerine göre üstünlükleri ve dezavantajları mevcut. Bundan kaynaklı bu karşılaştırmayı, muhtelif durumları baz alarak yapmak daha doğru sonuçlar verecektir.

İlk olarak web paketindeki önceliğinize karar vermeniz gerekiyor. Eğer süratli bir web bağlantısına ihtiyaç duyuyorsanız bu aşamada tercihiniz VDSL web paketlerinden yana olmalıdır. Çünkü aktüel VDSL teknolojisi, insanların 300 MBPS’e kadar web bağlantılarına erişmesine imkân sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ADSL teknolojisi ise hız konusu ile alakalı VDSL paketlere göre zayıf kalmaktadır.

Fakat web paketinde önceliğiniz makul fiyatlı bir paket tercihinde bulunmaksa bu durumda ADSL paketler sizler için daha makul olacaklardır. Çünkü VDSL paketler, yüksek hız sunmalarından kaynaklı ADSL paketlere göre daha yüksek abonelik ücretleriyle kullanıcılarına sunulmaktadırlar. Bundan kaynaklı şayet süratli bir web paketi yerine makul fiyatlı bir web paketi tercih etmek istiyorsanız ADSL paketlerini tercih edebilirsiniz.

İnternet aboneliğine başvururken bulunduğunuz bölgedeki altyapıyı öğrenmek sizler için yararlı olacaktır. Eğer bulunduğunuz bölge, web alyapısına uzak bir bölgeyse bu durumda bağlantıda kesinti yaşamamak için ADSL, VDSL’e göre daha avantajlı olabilmektedir.

Tabii ki bu aşamada altyapıya ne kadar uzak olduğunuz büyük ehemmiyet taşımaktadır. Eğer altyapıya 2-3 km gibi bir mesafede uzaksanız hem VDSL hem de ADSL teknolojisi, kesinti yaşamadan internetten faydalanmanıza imkân tanıyacaktır. Fakat bu mesafe 10-15 km’lere ulaşıyorsa esasen web sağlayıcınız VDSL paketlerini genelde sizlere sunmayacaktır.

Genel olarak değerlendirdiğimizde VDSL mi yoksa ADSL mi daha iyi sorusuna net bir cevap verebilmek olası değil. Bu noktada web bağlantınızdan beklentilerinizi göz önüne almanız gerekiyor. Buna göre de sizler için açıkladığımız durumları değerlendirerek VDSL mi yoksa ADSL paketlerinin mi sizler için daha iyi bulunduğunu belirleme edebilirsiniz.

ADSL ve VDSL Farkı: Genel Değerlendirme

İnternet, günümüzde dünya çapında olabildiğince yaygınlaşmıştır. Çünkü günümüzde eğitimden sağlığa kadar neredeyse bütün işlemler dijital ortama taşınmıştır. Bunun kararında insanlar, günlük yaşamlarında gerçekleştirmek istedikleri bankacılık işlemlerinden alışverişe kadar çoğu prosedürü web üstünden gerçekleştirmek halinde kalıyorlar.

İnternetin çabucak yaygınlaşması, teknoloji kullanıcılarının birtakım kavramlarla tanışmalarını sağladı. Bu kavramlardan ilki ADSL olarak karşımıza çıkıyor. ADSL, uzun süredir kullanılan bir irtibat teknolojisidir. Bu teknoloji, ilk etapta durağan(durgun) telefon bağlantılarının altyapılarında kullanılmıştır. Günümüzde ise durağan(durgun) telefon altyapılarında kullanılmaya devam edilmiş olduğu gibi web altyapılarında da kullanılmaktadır.

Bunun yanı sıra VDSL de web kullanıcılarının sık sık karşılaştıkları kavramlardan birisidir. Teknoloji kullanıcıları, modem almak istediklerinde ya da yeni bir web paketine geçmek istediklerinde VDSL kavramıyla gayet fazla karşılaşıyorlar. ADSL teknolojisi, bir müddet sonra teknoloji kullanıcılarına başta hız olmak suretiyle muhtelif özelliklerle kifayetsiz gelmeye başladı. Bununla beraber VDSL teknolojisi, teknoloji kullanıcılarının hayatlarına girdi.

ADSL ve VDSL, gayet fazla karıştırılmaktadırlar. Çünkü insanlar, bu iki kavramın neyi temsil ettiklerini tam anlamıyla bilmedikleri için iki teknolojiyi karıştırmaktadırlar. Genellikle web paketi ya da modem tercihi meydana getirecek kişiler ADSL ve VDSL farkı nelerdir diye merak etmektedirler. İki teknoloji içinde çok muhtelif farklılıklar mevcut. Bizler de bu yazımızda sizler için ADSL ve VDSL teknolojileri arasındaki farkı açıklamaya çalıştık.

Bunun yanı sıra çoğu teknoloji kullanıcısının merak etmiş olduğu VDSLİ mi yoksa ADSL mi daha iyi sorusuna cevap vermeye çalıştık. Böylece sizler de rehberimizi inceleyerek ADSL ve VDSL teknolojileri ile alakalı merak ettiğiniz bütün sorulara rahatlıkla cevap bulabilirsiniz.

Sizler için ADSL ve VDSL teknolojilerini açıklayıp karşılaştırdığımız rehberimiz burada sona eriyor. Çeşitli yerlerde karşılaştığınız ADSL ve VDSL teknolojileri hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*