Airfryer Seçerken Bilinmesi Gerekenler

Son yılların en çok kullanılan mutfak aletlerinin başlangıcında airfryer gelir. Yağ fiyatlarının artışıyla beraber popülerleşmeye başlayan airfryer, birbirinden sıhhatli yemekleri kokusuz şekilde yapmayı sağlar.

Sıcak havanın eşit bir halde dağılmasını elde eden airfryer ile pişirilen yiyeceklerin leziz olduğu malum bir gerçektir.

Özellikle patates, patlıcan, biber, domates ve kabak gibi yiyecekler airfryer da kızartıldığında son aşama leziz olur.

Birçok markanın değişik özelliklerden oluşan ve sıhhatli pişirmeyi elde eden seçenekleri bulunur.

Ürünler arasından tercih yaparken muhtelif detaylara dikkat etmek gerekir. Bu yazımızda airfryer seçerken bilinmesi ihtiyaç duyulan detayları aktaracağız.

Kaç Kişi için Uygun?

Airfryer modelleri küçük, orta ve büyük hazneden oluşur. Haznenin büyük olması, yiyeceklerin tek seferde pişirmeyi sağlar.

Küçük ve orta boyutlardan oluşan ürün seçenekleri, en çok 3-4 şahıs için idealdir. 3-4 benlik yiyecekler airfryerin içerisine atılır ve sıklıkla tek seferde hazırlanır.

Kalabalık aileler için ise büyük boyutlardan oluşan modeller bulunur.

Bu modeller 5-7 şahıs içinde yemek hazırlamayı sağlar. Tabi burada pişirilecek gıdanın ne olduğu da önemlidir.

Az porsiyonlarla ikram edilecek yiyecekler için tek seferlik bir pişirme genelde yeterlidir. Ana yemekte airfryer ile pişen bir yemek varsa, bir kere daha pişirmek gerekebilir.

Ne Kadar Alanınız Var?

Mutfakta her vakit bir teknolojik ürün için kafi alan bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda seçim yapmadan ilkin genişliğin ne kadar bulunduğunu bilmekte yarar var.

Airfryer için bir yeriniz varsa, alanın ölçülerine makul modeli seçebilirsiniz. Dar mutfaklar için çok büyük mamüllerin tercih edilmesini önermiyoruz.

Seçeceğiniz airfryer modeli her ne kadar kullanışlı boyutlarda olsa da sıklıkla yerini değişiklik yapmak de doğru değildir.

Bu nedenle durağan(durgun) bir yere koyarak, daima elinizin altında olacak şekilde ayarlamanız gerekiyor. Seçim yapmış olduğunuz modelin ebat bilgilerine bakmanız, mutfağınıza makul tercih yapmanızı sağlayacaktır.

İçinde Ne Pişirmek İstersiniz?

Herkesin airfryer alırken pişirmek istediği yiyecekler birbirinden farklıdır. Kimileri yapması zor bir yiyeceği pişirmek için kimileri ise bütün yemekleri basitçe hazırlamak için kullanmak ister.

Ancak neredeyse her insanın pişirmek istediği yiyeceği biz söyleyelim: Patates kızartması! Lezzetiyle günün her saatinde tüketilebilen patates kızartması, evin yağ kokmasına yol açar.

Airfryer vasıtası ile ise kokusuz ve basit bir halde pişirmek mümkündür. Piyasadaki bütün airfryer modelleriyle patates kızartabilirsiniz. Hayallerinizde kek yapmak, yoğurt mayalamak, sabahları sıcacık ekmekle güne adım atmak var ise değişik modellere yönelmeniz gerekir.

Bazı modellerde bu gibi arzuları olan kullanıcılar için fonksiyonlar bulunur. Ürünün ne gibi yiyecekler yapabildiğini öğrenmek için özelliklerine ya da kullanıcı yorumlarına bakabilirsiniz.

Manuel mi Dijital mi?

Her türlü teknolojik alette olduğu gibi fritöz modellerinde de “manuel mi yoksa dijital mi?” sorusu sıkça karşımıza çıkar.

Bu noktada kullanım şeklinin ve beklentilerin belirlenmesi gerekir. Manuel ürünler, kullanıcının ayarları isteğine göre yapmasını sağlar.

Ürünün üstünde bulunan tuşlar, yapılacak yiyeceğe göre sıcaklık ve tarihi denetim etmeye destek olur. Genellikle manuel mamüllerin üstünde bir monitör yoktur.

Dijital mamüller ise aleti basitçe denetim edebilmeyi sağlar. Kullanıcı yalnızca yiyeceğin çeşidini seçmelidir. Airfryer kendi kendine, ihtiyaç duyulan pişirme şeklini dijital kullanımlarda ayarlar.

Ekran üstünde muhtelif bilgiler verilir. Bu bilgiler ışığında yemekleri en makul kıvamda pişirmek mümkündür. Modelin şekline bakarak da seçim yapabilirsiniz.

Şık ya da klasik görünümden hoşlanıyorsanız modelin özelliklerine göre tercihte bulunabilirsiniz.

Temizleme

Mutfak ürünlerinde en çok karşılaşılan sorun temizliktir. Birçok kişi, sırf temizlemesi zor diye güzel duyu zevklerinden taviz vermek zorunda kalır.

Bu nedenle airfryer seçerken basitçe temizlenebilmesine dikkat etmek gerekir. İlk olarak ürünün iç kısmının iyi mi temizlendiğine bakabilirsiniz.

Bazı markaların ürünleri makinede yıkanmaya uygundur. Yemek pişirdikten sonra bulaşık makinesine atarak temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bulaşık makinesine atılmayan mamüllerin elde yıkanması gerekir.

Bir öteki mühim nokta da ürünün dış kısmının basit temizlenebilmesi ve tozu belli etmemesidir. Koyu renkli mamüller tozlanmayı basitçe belli eder. Dolayısıyla seçiminizi aleni renklerden yana yapmanız, pak görünümü korumanız açısından öneri edilir.

Programlama ve Pişirme

Fritöz mevzubahis olduğunda basitten karmaşığa çoğu alternatif bulunur. Markaların ürünleri, pişirme süresinden sıcaklık derecesine kadar ayarlamalar yapmayı sağlar.

Bazlarının pişirilmesi olabildiğince basit iken, bazılarında yemek türüne göre detaylı ayarlar yapmak gerekir. Ürünün kendiliğinden ayarlanabilir olması, işleri basit hâle getirir.

Bu biçim mamüller olabildiğince pratiktir. Bu nedenle seçiminizi kullanım kolaylığına göre seçmeniz olabildiğince önemlidir.

Garanti ve Servis

Herhangi bir ürün aldığınızda bazı durumlarda kendinizden, bazı durumlarda de markanın kalitesinden kaynaklı olarak bozulmalar meydana gelebilir.

Bu durumda şirketin size ne kadar süreyle güvence imkânı tanıdığını bilmeniz gerekir. Garantisi yüksek mamüller arasından tercih yapmanız, ihtimaller içinde bir bozulma halinde bedava olarak değişiklik ya da onarım yapılmasını sağlar.

Ayrıca aldığınız ürüne uzatılmış sigorta yaptırmanızı da öneri ederiz. Oldukça cüzi miktarlarda meydana getirilen sigorta, kullananların itimatını kazanır.

Bir öteki mühim ayrıntı da şirketin servis olanaklarıdır. Bilinen markalar arasından seçim yapmanız, basitçe servise gitmenizi sağlar. Ayrıca servis olanağı vasıtası ile parça değişimini de yaptırabilirsiniz.

Marka

Birçok ürün kategorisinde öncelikle markaya baktığınızı biliyoruz. Aslında o kadar da haklısınız. Markalar, tüketicilerine nitelik ve servis olanakları tanıyarak emniyet kazanır.

Bu nedenle seçim yaparken, malum markalardan tercih yapmanızı öneriyoruz. Airfryer mevzusu ile ilgili kullananların beğenisini kazanan markalara Akakçe üstünden ulaşabilirsiniz.

Bütçe

Airfryer seçiminde mühim noktalardan biri de fiyat aralıklarıdır. Piyasada düşük, orta ve yüksek fiyat segmentinden oluşan çoğu ürün opsiyonu bulunur. Seçenekler içinde kaybolmadan ilkin bir bütçe meydana getirmenizi öneri ederiz.

Ürünün kaliteli ve ekonomik olması olabildiğince önemli. Fiyatı yüksek olan mamüllerin tek başına kaliteli bulunduğunu söylemek doğru değil.

Aynı zamanda ekonomik segmentteki mamüller de kaliteli olabilir. Bu nedenle ürünün muhtelif özelliklerine bakarak, bütçeniz doğrultusunda seçim yapabilirsiniz. Airfryer fiyatlarına tesir eden faktörler içinde şunlar yer alır:

  • Ürünün haznesi
  • Markası
  • Gücü
  • Kapasitesi
  • Kullanım şekli
  • Program sayısı

Renk

Renk mevzusu temizliğin yanı sıra mutfaktaki eşyalarla ahenk açısından da önemlidir. Gri, beyaz ve siyah renklerden oluşan fritöz modelleri bulunur.

Renkler arasından karar verirken beyaz eşyaların ve dolapların rengini dikkate almanızı öneri ederiz. Benzer renklerden seçim yapmanız, kusursuz uyumu yakalamanız açısından önemlidir.

Sesli İkaz Özelliği

İş ya da yemek yaparken, sıklıkla airfryer’ı denetlemek olası olmayabilir. Bu durumda sesli ikaz hususi durumunun olması gerekir.

Yemek piştiğinde ya da belirlenen sürenin sonuna gelindiğinde bir ses çalar. Bu ikaz sesi vasıtası ile yemeklerin piştiğini idrak etmek basit hâle gelir.

Markaların sesli ikaz özelliği bulunan modelleri arasından seçim yaparak, kriterleriniz doğrultusunda alışveriş sepeti oluşturabilirsiniz.

Gövde Malzemesi

Fritöz modellerinde değişik niteliklerden oluşan çoğu araç-gereç opsiyonu bulunur. Bunlar: Plastik alüminyum, plastik, paslanmaz çeliktir.

Markaların ürünlerine ve özelliklerine göz atarak, kaliteli malzemeden oluşan modeli sepetinize ekleyebilirsiniz.

Akakçe, çoğu kategoride ekonomik segmentten oluşan ürünleri bulmanızı sağlar. Kriterlerinize makul modellere göz atabilir, en ucuz fiyatlarla fritöz sahibi olabilirsiniz.