Akıllı Hoparlör Önerileri – 2022

resim65554601
resim65554601

Teknoloji, her alanda yaygınlaşmaya devam ediyorlar. Bu doğrultuda evlerde kullanılan teknolojik cihazlar da farklılık gösteriyor ve gelişiyorlar. Son zaman evlerde, iş yerlerinde insanların yaşamlarını kolaylaştıran akıllı hoparlör modelleri yaygınlaşmaya başladılar. Peki akıllı hoparlör nedir, bu cihazlar ne işe yaramaktadırlar?

Birçok teknoloji kullanıcısı, hemen hemen akıllı hoparlör teknolojisini bilmemektedir. Bunun asli nedeni tabii ki bu cihazların dünya çapında çok yaygın olmamalarından kaynaklanmaktadır. Fakat olabildiğince fonksiyonel olan bu cihazların sayısı gün geçtikçe artış göstermeye devam ediyor. Bundan kaynaklı sizler de akıllı hoparlör nelerdir diye merak edebilirsiniz.

Bizler de bu yazımızda sizler için akıllı hoparlör nelerdir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Bunun yanı sıra hızla yaygınlaşmaya süren akıllı hoparlör modelleri içinde en iyi akıllı hoparlör modellerini listeleyeceğiz. Gelin şimdi akıllı hoparlörün ne olduğuna yakından bakalım.

İçindekiler

Akıllı Hoparlör Nedir?

İnsanlar, günlük yaşamlarında yoğunluktan kaynaklı birtakım işlemleri hazırlamaya zaman bulamayabiliyorlar. Örneğin gün içinde hava durumunu öğrenmek için arama motorundan inceleme yapmak birtakım insanoğlu için zor olabiliyor. Bundan kaynaklı teknoloji geliştiricileri, insanların bu ihtiyacını karşılayabilmek için sanal asistanları geliştirdiler. Siri, Google Asistan gibi sanal asistanlar sesli komutları algılayarak teknoloji kullanıcılarına hizmet veriyorlar.

Akıllı hoparlör de tam bu aşamada kullananların gereksinimlerine mukamele veriyor. Akıllı hoparlör, bir sanal asistan kullanarak tasarlanan hoparlör çeşididir. Yani teknoloji kullanıcıları, bu hoparlörler üzerinden hoparlörde yer edinen asistana direktif verebiliyorlar. Bunun kararında asistan, kullanıcının sorusuna ya da isteğine göre lüzumlu işlemleri yapıyor.

Akıllı telefonlarda yer edinen sesli asistanlar, temelde akıllı hoparlörlerin yaptıklarını yapıyorlar diye düşünebilirsiniz. Ancak günümüzde gelişen teknolojiyle beraber akıllı hoparlörlerin yapıları da değişti. Teknoloji şirketleri, akıllı hoparlör modellerinde üst seviye teknolojileri kullanmaya başladılar.

Böylece akıllı hoparlör modelleri, günümüzde müzik açma malumat verme gibi temel işlemlerin yanı sıra akıllı lambaları açma gibi işlemleri de yapabilmektedirler. Bundan kaynaklı akıllı hoparlörler günümüzde insanoğlu için bir ev asistanı görevini görebiliyorlar.

En İyi Akıllı Hoparlör Modelleri – 2022

Geçmiş senelerde yeni hoparlör teknolojisi olan akıllı hoparlörler, çok fazla kullanılmıyorlardı. Ancak günümüzde akıllı hoparlörler, işlevselliklerinden kaynaklı teknoloji kullanıcılarının hayatlarını mühim seviyede kolaylaştırabiliyorlar. Bundan kaynaklı son zaman akıllı hoparlörlere olan istek artmaya başladı. Tabii ki talebin artması, teknoloji üreticilerinin de dikkatini çekti. Bundan kaynaklı geçmişte kısıtlı sayıda şirket, akıllı hoparlör üretimi yaparken günümüzde bu şirketlerin sayısı artış göstermektedir.

Akıllı hoparlör üretimi için sanal asistan kullanması büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bundan kaynaklı aslında akıllı hoparlör üreticileri, sanal asistan konusu ile ilgili güçlük yaşıyorlardı. Ancak günümüzde sanal asistanların sayısının ve kalitesinin artması, akıllı hoparlör üreticilerinin daha basit bir halde akıllı hoparlör üretebilmelerine imkân sağladı. Günümüzde piyasada yer edinen en iyi akıllı hoparlör modelleri şunlardır:

Amazon Echo 4.Nesil

En İyi Akıllı Hoparlör Modelleri - Amazon Echo 4.nesil

Teknoloji devi Amazon, muhtelif sektörlerde kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu doğrultuda Amazon, Alexa ile sanal asistan hizmeti de sağlamaktadır. Sanal asistan hizmetinin bulunması, Amazon’un akıllı hoparlör sektörüne giriş yapmasını kolaylaştırdı. Bu doğrultuda Amazon, 2020 senesinde ürettiği ve hâlâ günümüzde en etkin akıllı hoparlör modellerinden birisi olan Amazon Echo 4.Nesil ile kullanıcılarına hizmet veriyor.

Sanal asistan olarak Alexa’ya haiz olan Amazon Echo 4.Nesil, kendisine belirtilen işlemleri çabucak gerçekleştirmektedir. Bu noktada Amazon’un kullanmış olduğu ses teknolojisi büyük ehemmiyet taşıyor. Amazon Echo 4.Nesil, kullanılan ses teknolojisi vasıtası ile kullanıldığı her ortama uygum sağlayabiliyor.

Oldukça gelişmiş bir yapısı bulunan Amazon Echo 4.Nesil ile telefonla birisini aramak, müzik açmak gibi işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra bu hoparlör modeli üzerinden evinizin ışıklarını denetlemek başta olmak suretiyle muhtelif işlemleri de yapabiliyorsunuz.

Amazon Echo 4.Nesil, kısa sürede Türkiye’de de satışa sunuldu. Amazon’un mevcut stoklarında mevcut olmasa da bu ürünü Türkiye’de 1.000 TL’den başlayan fiyatlarla bulabilirsiniz. Amazon Echo 4.Nesil, sunduğu özelliklerle satış fiyatını fazlasıyla hak ediyor diyebiliriz.

Google Nest Audio

Google Nest Audio

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Google, akıllı hoparlör sektöründe de üretmiş olduğu ürünlerle kullanıcılarına hizmet veriyor. Google, uzun süredir sesli asistan teknolojisi üstüne çalışıyor. Bu doğrultuda şirket, geliştirmiş olduğu ürünleri akıllı telefon ve tablet kullanıcılarına sunuyor. Bunun yanı sıra Google, suni zeka destekli bu sanal asistan hizmetini akıllı hoparlör olarak geliştirerek kullanmaya da karar verdi. Bu doğrultuda açılan en etkin ürünlerden birisi de Google Nest Audio olarak karşımıza çıkıyor.

Sade bir tasarıma haiz olan Google Nest Audio, basit kullanmak olası tasarımı vasıtası ile her yerde kullanıma uygun. Google, bu hoparlörü temelde müzik/ses dosyalarını dinlemek amacıyla geliştirdi. Bu doğrultuda YouTube gibi platformlar üzerinden müzik dinleyebilmek için hoparlör üzerinden sesli komut verebiliyorsunuz.

Hoparlör “Hey Google” komutuyla çalışıyor. Bu komut üzerinden Google Nest Audio ile yüksek ses kalitesiyle müzik dinleyebiliyorsunuz. Google Nest Audio, yapabildikleriyle sınırı olan bir aygıt gibi görünse de Google’ın bu aleti yalnızca müzik dinlemek amacıyla geliştirdiğini unutmamak gerekiyor. Bundan kaynaklı Google Nest Audio, aslında üretim amacını fazlasıyla karşılıyor diyebiliriz.

Google, Nest Audio modelini resmi olarak Türkiye’de satmıyor. Ancak yurt dışından getirilen Google Nest Audio modellerini Türkiye’de satın alabilirsiniz. Bu kapsamda cihaz, 2.600 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de kullanıcılarıyla buluşuyor.

Google Home

Google Home

Sizler için hazırladığımız listemize bir öteki Google modeli ile devam ediyoruz. Google, akıllı hoparlörler üstüne ciddi çalışmalar yapıyor. Bundan kaynaklı firma tarafınca tasarlanan model sayısı, öteki şirketlere göre olabildiğince fazla düzeyde diyebiliriz. Google tarafınca tasarlanan en etkin akıllı hoparlörlerden birisi de Google Home olarak karşımıza çıkıyor.

Google Home, firmanın en gelişmiş akıllı hoparlör modelidir diyebiliriz. Teknoloji devi, bir çok modelinde kullanıcılarına müzik dinleyebilmek gibi temel özellikleri sağlıyor. Bunun yanı sıra Google Home ise daha kapsamlı özelliklere sahiptir. Bu model üzerinden öteki hoparlörlerde olduğu gibi müzik dinleyebiliyorsunuz. Ancak Google Home’un yapabildikleri bununla sınırı olan değil.

Tasarım şeklinde de öteki Google hoparlör modellerinden farklılaşan Home, gelişmiş bir teknolojiye sahip. Bu sayede Google Home kullanıcıları, hoparlör üzerinden haberleri, trafik akışını öğrenme gibi işlemlerini de gerçekleştirebiliyorlar. Yani Google Home, kullanıcılarına diledikleri detayları de sağlıyor.

Oldukça kullanması kolay bir yapıya haiz olan Google Home, öteki Google akıllı hoparlör modelleri gibi Türkiye’de resmi olarak satılmıyor. Bunun yanı sıra yurt dışından ürün tedarik eden kişiler de ürünü maliyetinden kaynaklı Türkiye’ye getirmeyi tercih etmiyorlar. Bundan kaynaklı Türkiye’de Google Home yerine Google Home Mini modelini bulabilirsiniz. Ancak Google Home Mini, sunduğu özelliklerle Google Home kadar gelişmiş bir aygıt değildir. Bundan kaynaklı Google Home’dan beklentileriniz ile Google Home Mini’yi satın almamanızı öneriyoruz.

Apple HomePod Mini

Apple HomePod Mini

Apple, sesli asistan konusu ile ilgili en etkin işleri çıkartan marka diyebiliriz. Şirket, uzun süredir Siri ile kullanıcılarına hizmet veriyor. Öyle ki Siri, rakipleri içinde kullanıcılarını maksimum memnun eden sesli asistanlardan birisidir. Bundan kaynaklı Apple, kuvvetli sesli asistanı ile akıllı hoparlör üretmeyi tercih etti. Apple, HomePod serisiyle akıllı hoparlör modelleriyle kullanıcılarının karşısına çıktı. Bizler de bu listemize Apple HomePod Mini’ye yer verdik.

Apple, HomePod Mini’nin ses teknolojisini olabildiğince etkin geliştirdi. HomePod Mini, böylece 360 derecelik bir ses performansına sahip. Yani hoparlör, ebat olarak ufak olsa da ses performansı konusu ile ilgili olabildiğince iddialı diyebiliriz. Bunun yanı sıra Apple, hoparlörde kullanılabilecek programları da kapsamlı şekilde geliştirdi. Böylece hoparlör üzerinden Siri’nin yanı sıra Apple Müzik, Apple Podcast gibi programları da kullanabiliyorsunuz.

Wi-Fi erişimi ile kullanması olası olan aygıt bunun yanı sıra Apple cihazlarla ahenkli çalışmaktadır. Bu doğrultuda Apple HomePod Mini’yi kullanabilmek için minimum iPhone 6S’e haiz olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra cihaz, tabii ki iPad modelleriyle de kullanılmaktadır.

Oldukça etkin bir hoparlör olan Apple HomePod Mini, Türkiye’de resmi olarak yer almıyor. Bundan kaynaklı Apple’ın bu ürününü Türkiye’de resmi garantili olarak kullanabilmek olası değil. Ancak ürünü yurt dışından getirip satan mağazalar mevcut. Bu mağazalar, Türkiye’de Apple HomePod Mini’yi 3.500 TL’den başlayan fiyatlarla satmaktadırlar.

Hangi Akıllı Hoparlör Neden Tercih Edilmeli?

Siri’yi, Alexa’yı ya da Google Asistan’ı tercih etmeniz büyük ihtimalle kullanım amacınıza göre biçim gösterecektir. Siri, mesajlaşma gibi iPhone işlevleriyle entegre olurken, Google Asistan Google’ın Takvim, Gmail ve arama hizmetleriyle, Alexa da Amazon’un alışverişini ön plana çıkarıyor.

Alexa’lı Amazon Echo bu fiyata alınabilecek en iyi donanım ve özelliklere haiz bir cihazdır. Rakiplerine nazaran Amazon Echo’ya ödediğiniz ücret karşılığında daha çok hususiyet sahibi olmaktasınız. Apple kullanımına aşina iseniz HomePod Mini tam sizlik bir akıllı hoparlör. Home uygulaması ile hem telefonunuza hem de evinize hakim olabiliyorsunuz.

Google uygulamalarını kullanmakta ve Gmail üzerinden iş yapmaktaysanız sizlere Google Nest Audio’yu tercih edebilirsiniz. Eğer fiyat açısından da daha makul bir ürün arıyorsanız Google Nest Mini, Google Home ya da Google Home Mini’yi değerlendirebilirsiniz. Ayrıca, Google Nest Mini de tercih edilebilecek mamüller arasındadır.

Genel Değerlendirme

Teknoloji, çabucak gelişmeye devam ediyor. Gelişen teknolojiyle beraber yeni teknolojik cihazlar, insanların karşısına çıkıyor. Bu cihazlardan birisi de akıllı hoparlörler olmaktadırlar. Son zaman dünya çapında yaygınlaşmaya başlayan akıllı hoparlörler, insanların yaşamlarını muayyen alanlarda mühim aşama kolaylaştırmaktadırlar.

Teknoloji kullanıcıları, akıllı hoparlörler üzerinden mesajlaşma, müzik dinleme gibi işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Bunun yanı sıra bu hoparlörler, ev yönetimi gibi işlerde de insanlara destek olmaktadır. Bundan kaynaklı akıllı hoparlörlerin kullanım alanının çok kapsamlı bulunduğunu söyleyebiliriz.

Geçmiş senelerde akıllı hoparlörlere olan alaka düşük seviyedeydi. Çünkü sanal asistanların yeteri kadar gelişmemesi, bu cihazların beklenen performansı verememelerine niçin oluyordu. Ancak sanal asistanların gelişmeye başlamasıyla beraber akıllı hoparlörlerin kullanılabilirliği de arttı. Bundan kaynaklı akıllı hoparlörlere olan da artmaya başladı.

Akıllı hoparlörlere olan ilginin artması, bu cihazların üretimini yapan teknoloji firması sayını arttırdı. Böylece akıllı hoparlörlerin modelleri çeşitlilik göstermeye başladı. Eğer sizler de akıllı hoparlörler içinde tercih hazırlamaya çalışıyorsanız en iyi akıllı hoparlör modeli hangisi diye merak edebilirsiniz. Bunun için bu yazımızda sizler için en iyi akıllı hoparlörlerden de bahsettik.

Sizler için hazırladığımız akıllı hoparlör rehberimiz burada sona eriyor. Bu yazımızda yeni hoparlör teknolojisi ile ilgili merak ettiğiniz bütün sorulara yanıt bulabilirsiniz. Ayrıca bu hoparlörleri kullanmak istiyorsanız yazımızda yer edinen hoparlör modellerinden birisini tercih edebilirsiniz. Akıllı hoparlörlerle ilgili soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!