Akıllı Telefon Nasıl Dezenfekte Edilebilir

resim31539481
resim31539481

Akıllı telefon iyi mi dezenfekte edilebilir? Muhtemelen akıllı telefonunuzu gerektiği kadar temizlemezsiniz. İster korona virüs ya da yalnızca yaygın grip ve soğuk mikropları ile ilgileniyor olun, akıllı telefonunuzu derli toplu olarak dezenfekte etmek, genel hatlarıyla hastalanma riskinizi azaltmanıza destek olacaktır. Bunu iyi mi yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Neler Okuyacaksınız? →

Akıllı Telefon Nasıl Dezenfekte Edilebilir?

Akıllı telefon ya da öteki cihazlarınızın Yurt dışından üretilip getirildiğini göz önünde bulundurursak şuan için de dünya çapında ki bir salgının hayati ehemmiyet taşımış olduğu şu günlerde akılda ki soru “Akıllı Telefonunuzu Nasıl Dezenfekte Edebilirsiniz” ya da “Akıllı Telefon Nasıl Dezenfekte Edilebilir“. Bu dezenfekte prosedürü için yapılacak adımlar kolay olmakla beraber hayati ehemmiyet taşımak adına iyi bir tedbir olacaktır.

Peki bu dezenfekte işleminde yapılacak işlemler neler ve öteki aşağıda belirtmiş olduğumuz soruların yanıtı yazımızda yer almakta.

  • Temizlik ürünleri kullanmalı mısınız?
  • Temizlik için ilkin nereden başlamalıyım?
  • Akıllı telefon iyi mi dezenfekte edilir?
  • Dezenfekte için bir şey satın almalı mıyım?
  • Sürekli dezenfekte etmemde bir mahzur var mı?
Akıllı Telefon Nasıl Dezenfekte Edilebilir?

Temizlik Ürünleri Kullanmalı Mısınız?

Samsung’dan Apple’a akıllı telefon üreticileri, akıllı telefonunuzu güvenle temizlemenize destek olacak talimatlara sahiptir. Bunlar genelde nemli, tüy bırakmayan bir bezle silinmesini ve sert kimyasallardan, aşındırıcı temizleyicilerden ve basınçlı havadan kaçınılmasını içerir.

Sert temizlik ürünleri, ekranınızdaki oleofobik (yağ itici) kaplamadaki erozyon oranını hızlandırabilir. Bu kaplama, cihazınızı birkaç sene süresince kullandıkça kademeli olarak bozulacaktır. Alkol ve ev spreyleri kullanmak prosedürü hızlandırabilir. Ağartıcı ve öteki sert kimyasal temizleyicilerin kullanılması onu tamamiyle temizleyecektir.

Apple kısa süre ilkin resmi temizlik tavsiyesini güncelledi . Apple’a göre, iPhone’unuzu dezenfekte edici mendillerle temizlemek artık güvenli. Yine de cihazınıza direkt olarak temizleme spreyi sıkmamalısınız. Apple şu şekilde diyor:

Yüzde 70 izopropil alkollü mendil ya da Clorox Dezenfeksiyon Mendili kullanarak, Apple ürününüzün ekran, klavye ya da öteki dış yüzeyler gibi sert, gözeneksiz yüzeylerini hafif silebilirsiniz. Çamaşır suyu kullanmayın. Herhangi bir açıklıkta rutubet almaktan kaçının ve Apple ürününüzü rastgele bir temizlik maddesine daldırmayın. Kumaş ya da deri yüzeylerde kullanmayın.

CDC, COVID-19’un yayılmasını önlemek için her insanın “tüm yüksek temaslı yüzeyleri her gün temizlemesini” önerir. Bu yüzeyler akıllı telefonları, tabletleri, klavyeleri ve öteki sık kullanılan teknoloji öğelerini içerir. CDC’nin cihazınıza zarar vermeden mikropları öldürmek için “en azca %70 alkol içeren alkol çözeltileri” kullanma önerilerini kullanarak bunu iyi mi güvenilir bir halde yapacağınızı göstereceğiz.

Diğer seçenek, UV ışınlarını kullanarak temizleyen bir akıllı telefon dezenfektan aleti kullanmaktır. Bununla birlikte, bunlar COVID-19’a yol açan SARS-CoV-2’ye karşı aktivite açısından kontrol edilmemiştir.

Önce Kasanızı Temizleyin

Akıllı telefon iyi mi dezenfekte edilebilir sorumuzun cevaplarından biri ilkin kasanızı temizleyin. Akıllı telefonunuzun kasasını çıkarıp ılık, sabunlu suyla yıkayarak etkili bir halde temizleyebilirsiniz.

Kılıflar nispeten ucuz ve değiştirilebilir olduğundan, bu tarz şeyleri %70 alkol ya da geniş bant temizleme spreyi ile dezenfekte edebilirsiniz. Bu rotaya giderseniz aşağıdakileri deneyin:

  • %70 sürtünme alkolü kullanma: Alkolsüz bir bezi alkole batırın ve akıllı telefonunuzun kasasına uygulayın. Herhangi bir köşe ve çatlaklara girin ve kasayı tamamiyle silin. Alkolün buharlaşmasına izin verin. Su gibi leke izleri bırakmaz.
  • Alkol bazlı bir temizleme spreyi kullanarak: Yumuşak, tüy bırakmayan bir bez alın ve belirlediğiniz temizleme spreyi ile püskürtün. Temizleme spreyini rastgele bir köşe ve çatlak içerisine işleyin, sonrasında pürüzsüz yüzeyleri silin. Spreyin buharlaşmasına izin verin.

Kasanızı temizledikten sonra akıllı telefonunuzu temizlemeye artık devam edebilirsiniz.

Akıllı Telefonunuzu Dezenfekte Etme

Akıllı telefon iyi mi dezenfekte edilebilir konusu ile ilgili ki öteki soru akıllı telefonlar su geçirir mi bu işlemde. Modern akıllı telefonların bir çok suya dayanıklıdır, fakat onları akan bir musluk altında tutmak en iyi düşünce değildir. Örneğin, iPhone 7’den bu yana bütün iPhone’lar “suya dayanıklı” olmuştur, fakat Apple gene de iPhone’u tamamiyle suya batırmak yerine nemli bir bezle temizlemenizi önerir. Su direnci her durumda mevcuttur. Cihazınızı düşürmekten meydana gelen hasarlar da dahil olmak üzere, su geçirmezlik hususi durumunu tehlikeye atabilir.

CDC, COVID-19’dan şüphelenilen ya da teyit edilen kişilere ve hanehalkı üyelerine hastalığın daha da yayılmasını engelleme önerileri sunmaktadır. Bunu okuyan bir çok şahıs bu kategoriye girmese de, tavsiye, hastalığın yayılmasını durdurmaya destek olacak sağlam örnekler sunar:

“Dezenfeksiyon için, seyreltilmiş ev tipi ağartıcı çözeltileri, en azca %70 alkollü alkol çözeltileri ve en yaygın EPA kayıtlı ev tipi dezenfektanlar etkili olmalıdır.”

Akıllı telefonunuz için, cihazınızın arkasını ve yanlarını silmek için% 70 sürtünme alkolü ya da alkol bazlı dezenfektan sprey kullanmalısınız. Çamaşır suyu kullanmayın. Tüy bırakmayan yumuşak bir bez alın ve alkole batırın ya da temizleme spreyi ile iyice püskürtün, sonrasında cihazınızı silin ve kurumasını bekleyin. Önceden doldurulmuş olarak gelen dezenfekte edici bir mendil de kullanabilirsiniz.

Ekrana gelince, Apple’ın tavsiyesi, köşelere ulaşmaya itina gösterirken monitörü silmek için %70 sürtünme alkolü çözeltisi kullanmaktır. Fazla temizleme solüsyonunu çıkarmak için monitörü kuru, tüy bırakmayan bir bezle parlatmak oleofobik kaplama üstündeki negatif tesirleri en aza indirmeye destek olabilir.

Cam monitör koruyucuları da oleofobik kaplama kullanır. Nispeten ucuz ve kolay bir halde değiştirilebildiğinden, büyük ihtimalle dezenfektanınızla birazcık daha kaygısız olabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzu temizledikten sonra, CDC önerilerine göre ellerinizi minimum 20 saniye süresince iyice yıkayın.

Dezenfektan Satın Alın

Akıllı telefon iyi mi dezenfekte edilebilir konusu ile ilgili ki öteki tedbir dezenfektan satın alın ve kullanın. Bakteri ve virüsleri öldürmek için ultraviyole (UV) ışınları kullanan dezenfektanlar bir süredir etrafta. Telefonunuzu dezenfektan içerisine koyun, UV ışınları birkaç dakika içerisinde dezenfekte eder. Beş dakika gibi kısa bir müddette bakterilerin %99’unu öldürebilen bir dezenfektan için 60 ila 100 TL ödemeniz gerekir.

Bu teknoloji, ekipmanların sterilize edilmesine destek olmak için hastanelerde esasen kullanılmaktadır, fakat etkinliği COVID-19’dan görevli bakteriler olan SARS-CoV-2 gibi nazırlara karşı kontrol edilmemiştir. UV dezenfeksiyonu konusu ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü sadece şunları söylüyor: “UV radyasyonu cilt tahrişine niçin olabileceğinden, elleri ya da cildin öteki bölgelerini sterilize etmek için UV lambaları kullanılmamalıdır.”

Birçok UV dezenfektan girişim, son koronavirüs salgınına karşı etkili olduklarına dair delil eksikliğine rağmen, 2020’nin başlarında işte bir artış gördü. Şirkete göre, bu şekilde bir şirket geçtiğimiz hafta bundan önceki yıla göre yüzde bin gelişme gösteren Utah merkezli PhoneSoap.

Rekabetçi bir UV dezenfektanı olan CleanSlate UV’den Taylor Mann, “UV ışığının önceki koronavirüs suşlarına karşı etkili olduğu kanıtlandı diyebiliriz. Bu hususi [SARS-CoV-2] türüne karşı ne kadar etkili bulunduğunu bilmiyoruz. ”

UV dezenfektanları mevcut koronavirüs salgınına karşı etkisiz bulunduğunu kanıtlasalar bile, öteki bakteri ve virüsleri öldürmek için hala olabildiğince etkili araçlardır. Ayrıca cihazınızda ki oleofobik kaplamaya zarar vermeden dezenfekte edebilirler.

Telefonunuzu Temiz Tutun

Akıllı telefon iyi mi dezenfekte edilebilir sorusunu sormadan ilkin telefonunuzu pak tutun en kolay teknik ile. WHO, akıllı telefonunuzu sanitize etmenin SARS-CoV-2 gibi bir salgının yayılmasını içermek için hayati ehemmiyet taşıdığını hemen hemen açıklamamıştır, fakat mobil cihazlarımızın Petri bakteri ve öteki görünmez tehditler olduğu yaygın bir bilgidir.

Arizona Üniversitesi Tarım ve Yaşam Bilimleri Fakültesi, 2012 senesinde akıllı telefonların “çoğu tuvalet koltuğundan” on kat daha çok bakteri taşıdığı sonucuna vardı. Bunun sebebi cihazlarımıza ne sıklıkta dokunduğumuz ve onları temizlemek için ne kadar azca vakit harcadığımızdan kaynaklanıyor.

Ellerinizi yıkamak ve yüzünüze dokunmaktan kaçınmak gibi temel önlemleri almak, çok muhtelif hastalıklardan hastalanma şansınızı azaltmaya destek olacaktır. Akıllı telefonunuza pis ellerle dokunmaktan kaçınmak da destek olacaktır. Bir telefon görüşmesi yapmanın genelde dokunmatik ekranınız ve yüzünüz arasında iletişim kurmanızı gerektirdiğini unutmayın.

Tuvalete de mesaj atmaktan kaçınmalısınız. Son koronavirüs salgını (ve öteki bir çok nasır) dışkı iletimiyle yayılabileceğinden , telefonunuzu umumi tuvaletlerde kullanmaktan kaçınmak iyi bir fikirdir.

Akıllı Telefonunuzu Düzenli Olarak Dezenfekte Edin

Temiz olmayan bir yüzeye dokunduktan sonra telefonunuza dokunursanız, üstüne bakteri ve öteki mikroplar aktarılır. Eve gidip ellerinizi iyice yıkasanız bile, telefonunuza dokunduğunuzda bu mikroplar yeniden aktarım edildi.

Bu, telefonunuzu günde çok sayıda kez takıntılı bir halde temizlemeniz gerektiği anlamına gelmez, fakat evinizi halka aleni olmaktan çıktığınızda bunu yapmak iyi bir fikirdir.

Dünyadaki bütün önlemleri alıp hastalanabilirsiniz. Yapabileceğiniz tek şey, birkaç temel tedbir alarak maruziyetinizi sınırlamaya destek olmaktır: Ellerinizi derli toplu olarak yıkayın, yüzünüze dokunmayın ve bakteri ve öteki mikropları barındırabilecek şahsi tesirleri dezenfekte edin.

İş yerinizde ise dizüstü bilgisayarınızı ve AirPod’larınızı ya da öteki elektronik cihazlarınızı temizlemeyi düşünün.