All in One PC Ne Demek?

resim33386870
resim33386870

Bilgisayar sektörü, gün geçtikçe gelişim göstermeye devam ediyor. Süreç içinde birbirinden değişik bilgisayar konseptleri, teknoloji kullanıcılarıyla buluşuyor. Bir süre ilkin All in One adıyla geliştirilen PC modelleri teknoloji pazarında yer edinmeye başladılar. Bunun üstüne birtakım kullanıcılar, bu bilgisayar modellerine yönelmeyi tercih ettiler. Fakat All in One PC konsepti ile ilgili bilgisi olmayan kişiler, All in One PC ne demek diye merak ediyorlar.

Bizler de sizler için bu yazımızda gün geçtikçe daha da popülerleşen All in One PC modellerinden bahsedeceğiz. Bu bilgisayar konseptinin iyi mi tasarlandığını, neler içerdiğini anlatacağız. Gelin şimdi hep beraber All in One PC ne demek sorusunun cevabına daha yakından bakalım.

İçindekiler

All in One PC Nedir?

Bilgisayar, buluş edilmiş olduğu günden beri muhtelif değişikliklerle günümüze ulaştı. İlk bilgisayarlar, kapladıkları geniş fizyolojik alanlarla dikkat çekiyorlardı. Bunun yanı sıra vakit içinde laptop tasarımı gelişti. Böylece bilgisayar donanımları, ufak bir kasanın içine sığdırıldılar. Teknoloji kullanıcıları, laptopların sunmuş oldukları muhtelif avantajlardan ötürü ağırlıkla bu bilgisayar çeşidini tercih etmeye başladılar.

Bundan kaynaklı bir süredir masaüstü bilgisayar modellerine, laptop modelleri kadar alaka gösterilmiyordu. Fakat masaüstü tasarımları da vakit içinde güncellendiler. Bunun kararında modern masaüstü modelleri diyebileceğimiz All in One bilgisayar konsepti ortaya çıktı.

Teknoloji kullanıcıları, laptoplara bütün donanımları ufak bir kasada bulundurması ve taşınabilir olduğundan kaynaklı alaka gösteriyorlar. Bilgisayar üreticileri, bu mantıktan yola çıkarak masaüstü konsepti geliştirmeye karar verdiler. Bunun kararında şirketler, monitöründen işlemcisine kadar bütün donanımları bir arada bulunan All in One PC konseptini geliştirdiler.

Teknoloji üreticileri, uzun süredir AIO(All in One) konsepti üstünde çalışıyorlardı. Fakat bu konseptin popülerleşmesini elde eden şirket, mutlaka Apple oldu diyebiliriz. Apple, 1990’lı yılların sonunda ilk iMac modelini tanıttı. İlk iMac modeli, muhtelif yönleriyle teknoloji dünyasında adından laf ettirmeyi başardı. Çünkü Apple, bu modelde o zamana kadar kullanılmamış muhtelif dizayn ögelerini kullandı.

Ancak ilk iMac, kuşkusuz AIO konseptinin etkin ilk mamüllerinden birisiydi. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları, Apple’ın iMac serisini geliştirmesiyle beraber AIO bilgisayarlar ile tanıştılar. Zaman içinde AIO konseptine alaka yayınlayan bilgisayar üreticisi sayısı arttı. Bunun kararında AIO bilgisayarlar hem donanım hem de dizayn konusu ile ilgili büyük gelişimler gösterdiler.

Günümüzde çoğu marka tarafınca üretilen AIO bilgisayar modeli mevcut. Bu bilgisayar, dünya çapında birtakım teknoloji kullanıcı grupları tarafınca yoğun alaka görüyorlar. Ancak bilgisayar satışlarına genel hatlarıyla bakıldığında AIO PC modellerinin hâlâ laptoplar kadar alaka görmediğini belirtmek mümkün.

All in One PC Kullanmanın Avantajları

Yeni bir bilgisayar satın almak teknoloji kullanıcıları için fazlasıyla maliyetli olabilmektedir. Bundan kaynaklı yeni bir bilgisayar almaya kabul eden kişiler, alabilecekleri bilgisayar modelleri üstünde geniş araştırmalar yapıyorlar. Laptoplar, taşınabilir olmaları ve fizyolojik olarak azca yer kaplamaları nedeniyle çoğu bilgisayar kullanıcısının ilgisini çekiyor. Fakat fizyolojik alan problemi olmayan ve durağan(durgun) bir yerde bilgisayar kullanacak kişiler masaüstü bilgisayar modellerine alaka gösterebiliyorlar.

Masaüstü bilgisayar modeli satın almak isteyen kişiler, günümüzde muhtelif sorunlarla yüz yüze kalabiliyorlar. Çünkü bilgisayar üreticileri, laptoplara yayınlanan ilginin artmasından kaynaklı çalışmalarını laptop modelleri üstüne yoğunlaştırdılar. Yine de birtakım şirketlerin masaüstü kullanıcılarını göz ardı etmeden yeni çıkan mamüller geliştirdiğini belirtebiliriz. Şirketler, bilhassa masaüstü bilgisayarların dizayn anlamında tasarlanmış hali diyebileceğimiz AIO bilgisayar modelleri üstüne çalışmaya başladılar.

AIO bilgisayarlar, kullanıcılarına muhtelif avantajlar sunuyorlar. İlk olarak bu bilgisayarlar, klasik masaüstü bilgisayar modellerine göre daha azca alan kaplıyorlar. Çünkü AIO bilgisayarlarda monitör ve donanımların bulunduğu kasa birleşik şekilde kullanıcılarla buluşuyor. Böylece AIO PC modelleri, klasik masaüstü bilgisayar modellerine göre kullanıcılarını alan konusu ile ilgili daha fazla memnun etmeyi başarıyorlar.

24 inç Yeni Nesil iMac

Ayrıca AIO bilgisayarlar, kablo konusu ile ilgili da olabildiğince üstünlük sağlıyorlar. Kullanıcılar, bütün donanımların tek bir yerde toplanması vasıtası ile bilgisayarlarını daha azca kablo ile kullanabiliyorlar. Böylece AIO bilgisayar kullanıcıları, öteki masaüstü bilgisayar kullanıcılarına oranla daha azca kablo karışıklıkları yaşıyorlar.

Geçmiş yıllarda teknoloji üreticileri, bilgisayar kasalarını bir set durumunda satmayı tercih ediyorlardı. Yani bir üretici, bilgisayarın ana kartından monitör kartına kadar çoğu donanımını birleştirerek kullanıcılarına hazır bilgisayarlar sunuyorlardı. Fakat masaüstü bilgisayarlara yayınlanan ilginin azalması, şirketlerin bu tercihini değiştirdi. Şirketler, daha fazla donanım üstünden üretim hazırlamaya başladılar. Böylece donanımları tek tek satın alarak tevhit prosedürü kullanıcılara kalmış oldu.

AIO bilgisayarlar, bu hususta kullanıcılarına büyük bir üstünlük sağlıyor. Çünkü belirtmiş olduğumuz gibi All in One bilgisayar modelleri, bütün donanımları içinde bulunduracak şekilde kullanıcılarla buluşuyor. Bu sayede bilhassa bilgisayar sektörü üstüne bilgisi bulunmayan kişiler, donanımlar üstüne geniş araştırmalar yapmaktan kurtulmuş oluyorlar.

All in One PC Kullanmanın Dezavantajları

Neredeyse bütün teknolojik cihazlar, kullanıcılarına avantajlar sundukları gibi dezavantajlara da sahipler. Bu doğrultuda All in One PC modelleri de muhtelif dezavantajlar bulunduruyorlar. Bundan kaynaklı AIO bilgisayar satın almayı düşünen kişilerin, bu bilgisayar modellerinin dezavantajlarını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

İlk olarak AIO bilgisayarlar, laptoplar kadar muhtelif değiller. Yani AIO bilgisayar pazarında laptop pazarındaki kadar birden fazla marka yer almıyor. Bu vaziyet da piyasada yer edinen AIO bilgisayar modeli sayısını ciddi seviyede etkiliyor. Özellikle Türkiye’deki All in One PC pazarında sınırı olan sayıda marka hizmet vermektedir. Bundan kaynaklı AIO bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız öncelikle sınırı olan sayıda marka ve model içinden tercih yapmanız gerekeceğini unutmamalısınız.

AIO bilgisayarlar, dizayn konusu ile ilgili laptoplar göz önünde bulundurularak geliştirildiler. Bundan kaynaklı çoğu AIO bilgisayar modelinde donanımlar, anakartta yerleşik şekilde yer alıyorlar. Bu durum, AIO PC kullanıcılarına fizyolojik alan konusu ile ilgili büyük bir üstünlük sağlıyor. Ancak kullanıcılar, donanım kısmında birtakım sorunlarla yüz yüze kalabiliyorlar.

AIO bilgisayar modellerinde donanım değişikliği ya da yükseltmesi, klasik masaüstü bilgisayarlar kadar basit olmamaktadır. Çünkü belirtmiş olduğumuz suretiyle AIO PC modellerinin birçoğunda donanımlar, anakarta entegre bir halde kullanıcılarla buluşmaktadırlar. Bundan kaynaklı bu bilgisayar modellerinde RAM, depolama kapasitesi gibi muhtelif donanımların değişimi ya da yükseltilmesi basit olabilmektedir.

Ancak kullanıcılar, monitör kartı ve işlemci başta olmak suretiyle birtakım donanımları değişiklik yapmak ya da yükseltmek istediklerinde muhtelif zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Bundan kaynaklı AIO bilgisayar modeli satın almayı düşünüyorsanız donanım değişikliği yapmanızın olabildiğince zor olacağını göz önünde bulundurmalısınız.

AIO PC modelleri, başta tasarımları olmak suretiyle muhtelif özellikleriyle kullanıcılarına olabildiğince kullanımı kolay geliyorlar. Fakat bu bilgisayarlara erişmek birazcık zor olabilmektedir. Çünkü AIO bilgisayar modelleri, genelde dengi donanımlara haiz olan laptop ya da masaüstü bilgisayarlardan daha yüksek satış fiyatlarıyla pazarda yer almaktadırlar. Bundan kaynaklı çoğu bilgisayar kullanıcısı, bilgisayar tercihinde bulunurken AIO PC modellerini fiyatlarından kaynaklı elemektedir.

All in One PC Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Bazı bilgisayar kullanıcıları, masaüstü bilgisayarlara göre daha azca alan kaplamalarından kaynaklı AIO PC kullanmayı tercih etmektedirler. Bundan kaynaklı bilgisayar üreticileri, muayyen aralıklarla yeni AIO bilgisayar modellerini piyasaya sürmektedirler. All in One PC kullanmaya kabul eden kişiler, bu süreçte hangi bilgisayar modelini seçecekleri konusu ile ilgili kararsızlık yaşayabiliyorlar. Bundan kaynaklı çoğu kişi, en iyi AIO PC modeli hangisi ya da AIO PC seçerken dikkat edilmesi gerekli olanlar nedir diye merak etmektedir.

AIO PC seçiminde dikkat edilmesi gereksinim duyulan ilk neden marka tercihi olmaktadır diyebiliriz. Çünkü marka tercihi, bilgisayarın standardını direkt olarak etkilemektedir. Bundan kaynaklı uzun soluklu bir AIO bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız kaliteli bir marka tercihinde bulunmalısınız.

MSI PRO AP241Z 5M

Bu yazımızda AIO bilgisayarların donanımlarının genelde anakartta gömülü bir halde yer aldığını belirttik. Bundan kaynaklı AIO PC kullanıcıları için donanım değişiklik yapmak ya da yükseltmek neredeyse imkânsız olmaktadır. Bu yüzden AIO bilgisayar seçiminde doğru donanımlara haiz bilgisayar modelini tercih etmelisiniz.

AIO bilgisayarlar, haiz oldukları donanımlara göre birbirlerinden farklılaşıyorlar. Bu noktada bilgisayardan performans beklentinize göre sizlere makul donanımlara haiz AIO modelini tercih etmelisiniz. Ayrıca birtakım AIO PC üreticileri, bilgisayar sektöründe alaka görebilmek için rakiplerinden değişik muhtelif özellikler geliştirmektedirler.

Örneğin birtakım AIO PC modellerinde dokunmatik monitör yer almaktadır. Bu sayede kullanıcılar, bilgisayarlarını rastgele bir ekipmana gerek kalmadan rahatlıkla kullanabilmektedirler. AIO PC tercihinde bulunurken bilgisayarın sunduğu bütün özellikleri incelemekte yarar var. Böylece satın almayı düşündüğünüz AIO PC modeliyle hangi işlemleri yapabileceğinizi rahatlıkla belirleme edebilirsiniz.

AIO PC Modellerinin Geleceği

Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber bilgisayar sektöründe de ciddi gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Günümüzde olabildiğince kuvvetli işlemciler, monitör kartları, depolama alanları ve muhtelif donanımlar kullanıcılarıyla buluşuyor. Bu doğrultuda AIO PC modellerinde de mühim değişiklikler gözlemleniyor.

İlk All in One PC modelleri, kaba tasarımlara sahiptiler. Bilgisayar geliştiricileri, donanım konusu ile ilgili kullanıcılarını yeterince memnun edemiyorlardı. Fakat süreç içinde AIO PC modelleri büyük gelişim gösterdiler. Şirketler, ilk etapta dizayn mevzusuna ehemmiyet verdiler. Günümüzde teknoloji üreticileri, olabildiğince modern ve şık tasarımlara haiz AIO PC modelleri geliştiriyorlar.

Bunun yanı sıra donanım konusu ile ilgili yaşanmış olan gelişmeler AIO bilgisayarları da etkilemeyi başardılar. AIO üreticileri, en yeni donanımları geliştirdikleri bilgisayar modellerinde kullanmaya başladılar. Böylece hem şık tasarımlara haiz hem de olabildiğince kuvvetli performanslar sunan AIO modelleri bilgisayar pazarında yer edinmeye başladılar.

Başta Apple olmak suretiyle çoğu AIO PC üreticisi, hâlâ üretmiş oldukları bilgisayarları geliştirmeye çalışıyorlar. Bu doğrultuda şirketler, kullanıcılarına muhtelif varyasyonlara haiz AIO PC seçenekleri sunmayı hedefliyorlar. Geçmiş senelerde AIO bilgisayar modellerinde donanım çeşitliliği çok azdı. Bunun yanı sıra şirketler, genelde kullanıcılarına bilgisayarlarını donanım açısından özelleştirme imkanı sunmuyordu.

Fakat artık çoğu AIO PC üreticisi, kullanıcılarına bir modelin muhtelif donanımlara haiz olan versiyonlarını sunuyor. Bu sayede kullanıcılar hem bütçelerine daha makul olan hem de gereksinimlerini karşılayabilecekleri AIO PC modelini seçebiliyorlar. Önümüzdeki senelerde bu durumun daha da gelişeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Günümüzde meydana getirilen çalışmalar, AIO PC seçeneklerinin önümüzdeki yıllarda daha da çeşitleneceğini gösteriyor. Bu sayede kullanıcılar, kısa sürede diledikleri donanımlara haiz AIO bilgisayar modellerini daha basit bir halde satın alabilecekler diyebiliriz.

Genel Değerlendirme

Bilgisayarların hızla değişiklik göstermesi, AIO (All in One) PC modellerini kullanıcılarla buluşturdu. Özellikle iş dünyasında insanlar, AIO PC modellerine yoğun alaka göstermeye başladılar. Fakat bireysel bilgisayar kullanıcıları, AIO bilgisayarlar konusu ile ilgili yeterince bilgili olamayabiliyorlar. Bundan kaynaklı bizler de bu yazımızda sizler için All in One PC ne demek sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra AIO bilgisayarlarla ilgili dört gözle beklenen mühim noktalar ile ilgili bilgiler verdik.

Sizler için hazırladığımız All in One PC rehberimiz burada sona eriyor. All in One bilgisayarlar hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.