Almanya dünyanın en yetenekli gençlerini nasıl çekiyor?

Başından 2 kere ağır dünya savaşı geçirmesine karşın oldukça süratli toparlanıp, dünyanın en iyi ilk 5 ekonomisine giren Almanya, son seneler dünyanın her yerinden nitelikli işçi alıyor. Almanya’da çalışmak isteyen her yaş insan için cazibeli bir yer. Almanya dünyanın en kabiliyetli gençlerini iyi mi çekiyor? Almanya niçin nitelikli işçi alıyor? Almanya yurtdışında çalışmak isteyenlere iyi mi destek oluyor? sorularının yanıtı için okumaya devam ediniz.


Almanya dünyanın en kabiliyetli gençlerini iyi mi çekiyor?

Berlin internasyonal yeteneklerin çekim merkezine dönüştürülüyor. Her sene 18-30 yaşları içinde 80.000’den fazla genç geliyor.

Almanya’nın başkenti Berlin, uzmanlar ve genç profesyoneller için bilim teknolojiden yaratıcı endüstrilere ve daha bir oldukça alan için bir merkeze dönüştürülmeye çalışılıyor. Birçok girişim, orta ölçekli işletme ve doğal ki birtakım büyük oyuncular da burada kabiliyet arayışı içinde!

Diğer Alman şehirlerine kıyasla eğitimli uzman ve yöneticilerin mevcudiyetinin fazla olması, Berlin’e yerleşmeyi yeğleyen firmalar için en mühim faktörlerden biri.

Öyle ki Berlin, dünyanın her yerinden bir oldukça kabiliyetli insanı kendine çekiyor. Her sene 18-30 yaşları içinde 80.000’den fazla genç, yaklaşık yaşı yalnızca 42.7 sene olan bu şehre taşınıyor. Şu anda 3.74 milyon nüfusa haiz başkentin yeni sakinlerinin %60’ından fazlası da yurt dışından geliyor. Peki fakat neden?

Berlin, 40’tan fazla üniversite ve 70’den fazla üniversite dışı inceleme kurumuyla, Almanya’daki en yoğun üniversite ve enstitü tabanlı inceleme merkezi halinde. Hal bu şekilde olunca da disiplinler arası çalışma, Ar-Ge alanında iş donanması ve personel alımı için kusursuz bir temel mevzubahis oluyor. Berlin’e gelen 190.000’den fazla öğrencinin de %20 ’si yurt dışından geliyor.


Yetenek avı için küresel hedef

Berlin, Boston Consulting Group’un (BCG) 2019 Dijital Yetenek tutanağına göre, iş-yaşam dengesi ve öğrenme ile eğitim fırsatları vasıtası ile dijital uzmanlığa haiz kabiliyetler için en cazibeli 3. küresel nokta konumundaydı. (1. Londra, 2. New York.)

197 ülkede 360.000’den fazla katılımcı ile hazırlanan 2018 Küresel Yetenek tutanağı ise şimdiye kadar hazırlanan, küresel kabiliyet hareketliliği eğilimleri ve istihdam tercihleriyle alakalı en kapsamlı rapordu.

Buna göre yabancılar için Avrupa’nın en tatminkar çabalama noktası, Brexit’ten ilkin İngiltere iken Almanya onun yerini aldı ve şu anda genel hatlarıyla ikinci en tanınmış çabalama noktası haline geldi. (1. ABD)


İşletmeler kabiliyet arıyor

Berlin’i tanıtım reklamlarında, kent, bir işi başlatmak ve genişletmek için iş gücü ve etraf açısından doğru koşulları sağlayacak altyapı gücüne haiz bir yer olarak gösteriliyor. Berlin için beş büyük iş alanı ise şu şekilde sıralanıyor;

  • Bilgi ve iletişim teknolojileri,
  • Enerji teknolojiler,
  • Sağlık hizmetleri,
  • Ulaşım / nakliyecilik ve lojistik,
  • Perakende, otel ve catering.

Bu bağlamda Berlin’deki çalışan sayısı, son beş senenin her birinde yılda minimum % 3,3’lük bir gelişme ile son yıllarda 1,47 milyona yükseldi. Şehir, dünyanın dört bir yanından insanları kendine çekiyor.

Uluslararası dil olarak İngilizce genel hatlarıyla konuşulsa da -Reason-Why Berlin’e göre- Almanca konuşmayı öğrenirseniz ya da yalnızca temel detayları okuyup idrak etmek için gayret sarf etseniz bile karşılığını alıyorsunuz.

Bu durumda daha iyi bir istihdam şansına haiz olabiliyor ve mahalli halkla oldukça daha süratli irtibat kurabiliyorsunuz. Berlin’deki bir oldukça teşebbüs (start-up), günlük çabalama dili olarak İngilizceyi kullanıyor, en iyi adayları işe alıyor ve konuma ya da çabalama iznine gereksinimleri olup olmadığına göre ayrımcılık yapmıyor.

Yurt dışından ya da Almanya’da oturma ya da çabalama izni olmayan birini işe alırlarsa genelde lüzumlu bütün evrakları alma sürecinde destek oluyorlar.

Uluslarası iş arama platformlarına da bakmayı unutmayın. Almanya’da iş aramak için bu tarz şeyleri (Linkedin, Xing, Monster gibi.) kullanın ve şayet firma sizin cv nizi beğenmiş olduğu takdirde “mavi vize” alıp çabalama izni ile gidebiliyorsunuz.Ayrıca bakınız

  • Son 12 ayda Almanya ile yaşadığımız siyasal krizlerin nedenleri nelerdir?