Amazon Hesabı Nasıl Silinir?

resim52474334
resim52474334

Teknoloji şirketlerinin başlangıcında gelen Amazon, uzun süredir popülerliğini sürdürmeyi başarmış bir firma olarak dikkat çekiyor. Ancak birtakım durumlarda kullanıcılar, Amazon hesaplarını silmeyi düşünmektedir. Bunu da iyi mi gerçekleştireceklerine dair merak içerisinde olabilirler. Peki Amazon hesabı iyi mi silinir?

Amazon, bir çok özelliği içerisinde barındıran bir şirkettir. Bu firmanın e-ticaret sayfası üstünden kullanıcılar, sipariş alma ya da verme imkânına sahiptirler. Bunun yanısıra kullanıcıların, Amazon Prime ile platformda bulunan yayınları seyretme şansları da vardır.

Ancak kullanıcılar muhtelif nedenlerden kaynaklı Amazon hesaplarını silmeyi ya da değiştirmeyi düşünmektedir. Örneğin toplumsal medya hesabını silmek isteyenler, yeni bir hesap açmayı tercih ettikleri için bu prosedürü uygulayabilir.

Bu kullanıcılar, alakalı sitenin ücretinden rahatsız olabilirler. Ya da öteki bir web sitesine üye olmak için bu prosedürü gerçekleştirebilirler. Dolayısıyla biz de bu yazımızda, Amazon hesabını silmek isteyen kullanıcılar için açıklamalar yapacağız.

İçindekiler

Amazon Hesabınızı Silmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Yazımızda Amazon hesabı iyi mi silinir sorusunu yanıtlamadan ilkin bilmeniz lüzumlu olanlar ile alakalı izahat yapmamız yararlı olacaktır. Kullanıcılar Amazon hesaplarını sildikten sonra bir çok hizmetten yararlanamayacaktır. Bu nedenle kullanıcıların, hesap silme prosedürünü gerçekleştirmeden ilkin bu mevzu ile alakalı bilgili olmaları ehemmiyet taşımaktadır.

Amazon hesabınızı sildikten sonra yalnızca siteden online alışveriş yapma imkanından yoksun kalmayacaksınız. Amazon’un hizmetlerinden ne kadar faydalandığınıza bağlı olarak, o hesap ya da e-posta adresiyle bağlantılı her şeye erişiminizi kaybedeceksiniz.

Örneğin Amazon, Prime Video ve Audible gibi sitelere de erişiminiz olası olmayacaktır. Dolayısıyla Amazon hesabınızı kullandığınız hiç bir web sitesinde celse açamayacaksınız. Bunun yanında, e-kitaplar, dijital müzik, podcast, Amazon programları gibi abonelikleriniz de sona erecektir.

Diğer yandan, Amazon armağan kartlarınız ve öteki kuponlarınız da kullanamaz hale gelecek. Buna ek olarak, sileceğiniz Amazon hesabınızdan verdiğiniz siparişler de iptal olacaktır. Üstelik Amazon üstünden sipariş ettiğiniz ürünleri iade edemeyeceksiniz ya da para iadesi alamayacaksınız.

Satın almış olduğunuz dijital içerikler kaybolacaktır. Öte taraftan e-kitaplar, müzikler, Amazon videoları, dijital yazılımlar, oyunlar ve öteki ürünleri tekrar indirmeniz olası olmayacaktır. Aynı zamanda kitap kiralama iadelerini de başlatma şansınız olmayacaktır. Ancak ödemesini gerçekleştirmediğiniz kiralamalardan da görevli olacaksınız.

Amazon hesabınızı sildiğinizde, sipariş geçmişinizi, gönderilerinizi, yorumlarınızı ve öteki toplumsal içeriklerinizi görmeniz olası olmayacaktır. Ayrıca bu celse açma hüviyet bilgilerinizi öteki yöresel Amazon web sitelerinde kullanırsanız, bunların tümüne erişimizi kaybedeceğinizi de unutmamanız gerekmektedir.

Eğer Amazon’u iş için kullanıyorsanız, ‘Amazon Satış Ortağı’ ve ‘Satış Ortakları’ hesaplarına olan erişiminizi kaybedeceğinizi de unutmamanız gerekmektedir.

Sonuç olarak Amazon hesabınızı sildiğinizde, alakalı hesabın bütün verileri yok olacaktır. Bu nedenle mühim bir verinizi ya da bilginizi gözden kaçırmadığınıza emin olmanız şarttır. Bunun için ise Amazon’un ‘Hizmetler ve Uygulamalar’ bölümünde bulunan listeyi denetim etmeniz yararlı olacaktır.

Amazon Hesabınızı Silmeden Önce Yapmanız Gerekenler

Böylelikle yazımızda Amazon hesabınızı silmeden ilkin bilmeniz lüzumlu olanlar ile alakalı izahat yapmış olduk. Şimdi ise Amazon hesabınızı silmeden ilkin yapmanız lüzumlu olanlar ile alakalı malumat vermemiz gerekmektedir. Çünkü Amazon hesabınızdaki mühim verileri ya da detayları kaybetmemeniz iyi olacaktır.

İlk olarak, Amazon armağan kartınız var ise bunu kullanmanız yararlı olacaktır. Aksi takdirde mevcud armağan kartınızı kullanamaz hale geleceksiniz. Çünkü Amazon hesabınızı sildiğinizde, alakalı armağan kartınızın bakiyesi kaybolacaktır. Bunun yanında, Amazon Photos’ta tuttuğunuz rastgele bir resim varsa, bu görselleri yedeklemeniz ve indirmeniz doğru olacaktır. Çünkü Amazon hesabınızı sildiğinizde bütün dosyalara erişiminizi kaybedeceksiniz.

Amazon üstünden gerçekleştirdiğiniz aleni siparişleri de iptal etmeniz gerekecektir. Eğer bu siparişleri teslim almak istiyorsanız beklemeniz yararlı olacaktır. Ancak hesabınızı acele bir halde silmeniz gerekiyorsa alakalı siparişlerinizi iptal etmeniz gerekecektir.

Amazon hesabınızı kapatmadan ilkin sipariş geçmişiniz, abonelik bilgileriniz ve öteki bütün detayları kaydetmek istiyorsanız Amazon hesabınızın ‘Hesaplar ve listeler’ bölümüne gidin. Ardından ‘Veriler ve gizlilik’ seçeneğine tıklayın. Son şeklinde de ‘Bilgilerinizi isteyin’ yazısına tıklayın ve prosedürü tamamlayın. Diğer yandan, Amazon Prime üyeliğinizi iptal etmeniz de iyi olacaktır. Bu prosedürü gerçekleştirmek için ise aşağıdaki işlemleri sırayla uygulayın.

 • Amazon web sitesine girin.
 • Ardından silmek istediğiniz Amazon hesabınıza giriş yapın.
 • Sonrasında adınızın altındaki ‘Hesaplar ve listeler’ bölümüne tıklayın.
 • Buradan da ‘Üyelikler ve Abonelikler’ bölümüne girin.
 • Daha sonra ‘Prime üyelik ayarları’ bölümünü seçin.
 • Ardından ‘Üyeliği yönet’ seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak ‘Üyeliği sonlandır’ seçeneğini işaretleyin ve işleminizi tamamlayın.

Amazon Hesabı Nasıl Silinir?

 • Amazon hesabınızı silmek için ilk ilkin ‘Amazon hesabınızı kapatın‘ sayfasına ulaşın.
 • Ardından silmek istediğiniz hesabınızın bilgileriyle siteye giriş yapın.
 • Amazon size bir bilgilendirme metni gösterecektir. Emin olmak için bu metni dikkatli bir halde okumanız gerekecektir.
 • Sonrasında sayfanın en dibine inin. Burada Amazon hesabınızı niçin sildiğinizi belirteceğiniz bir açılır menü yer alacaktır. Bu ‘Neden seçin’ isimli menüye tıklayın ve 7 nedenden size makul olanı seçin. Eğer rastgele bir niçin belirtmek istemiyorsanız ‘Bir niçin belirtmek istemiyorum’ seçeneğini işaretleyin.
 • Bu işaretlemeyi gerçekleştirdikten sonra açılır menünün derhal altında bir kutucuk yer alacaktır. Bu kutucukta ‘Evet, kalıcı olarak Amazon hesabımı kapamak ve verilerimi silmek istiyorum’ yazacaktır. Bu kutucuğu da işaretlemeniz gerekmektedir.
 • Ardından ‘Hesabımı kapat’ düğmesine tıklayın.
 • Bu prosedür sonra Amazon hesabınıza bağlamış olduğunuz e-posta üstünden bir e-posta alacaksınız. Eğer Amazon hesabınıza bir telefon numarası eklediyseniz, bu numara üstünden de mesaj alabilirsiniz. Hesap silmek için gelecek onay maili ya da mesajı birazcık vakit alabilir. Ayrıca alacağınız bu maili onaylamanız için 5 günlük bir müddet vardır. Bu süreyi aştığınız takdirde onaylama maili işe yaramayacaktır.
 • Cihazınıza gelen onay mailine ya da mesajına girin. Burada bulunan ‘Hesap kapatmayı onaylayın’ seçeneğine tıklayın. Onayladığınız anda Amazon hesabınızı silmiş olacaksınız.

Amazon Hesap Silme İşlemini Gerçekleştirmenin Alternatif Yolu

Yazımızda Amazon hesabınızı silmeyle alakalı izahat yapmış olduk. Bazı durumlarda Amazon’un hesap silme sitesinde problemler olmaktadır. Bu problem Amazon sitesinde meydana gelen bir arızdan dolayıdır. Ya da bu problem yalnızca hesap silme kısmı için geçerli olmaktadır. Böyle bir durumda ise kullanıcılar Amazon hesaplarını iyi mi sileceği konusu ile alakalı kararsız kalmaktadır. Şimdi bu mevzu ile alakalı izahat yapalım.

Amazon hesabınızı standart yöntemle silmede problem yaşıyorsanız alakalı sitenin ‘Yardım’ bölümüne girin. Bu bölümden de Amazon hesap silmeyle alakalı malumat almaya çalışın. Eğer Amazon’un açıklamış olduğu bilgiler kafi gelmiyorsa öteki bir teknik denemeniz gerekecektir. Bu da müşteri hizmetlerine bağlanmak olacaktır.

Amazon’un müşteri hizmetlerine bağlanmanız için 2 teknik mevcuttur. Bunlardan ilki online söyleşi yoluyla iletişime geçmektir. Çevrimiçi yolla müşteri hizmetlerine bağlandığınızda Amazon müşteri hizmetleri sizinle mesaj yoluyla iletişime geçecektir. Bu mesajda size iyi mi destek olacağını soracaktır.

Mesaj bölümünde seçmeniz için birkaç alternatif mesaj yer alacaktır. Bunların arasından Amazon hesap silme opsiyonu var ise işaretleyin. Eğer yoksa ‘hesabımı kapat’ yazın. Bu mesajınızdan sonra online müşteri hizmetleri size destek olmaya çalışacaktır.

Amazon müşteri hizmetlerine ulaşmanızın bir öteki yolu ise telefonla alakalı hizmete bağlanmak olacaktır. Amazon müşteri hizmetlerine telefon yoluyla bağlandığınızda da hesabınızı silmeyle alakalı yardım isteme imkanınız bulunacaktır.

Silinen bir Amazon Hesabını Yeniden Etkinleştirmek Mümkün mü?

Yazımızda Amazon hesabı iyi mi silinir sorusunun yanıtlarını vermiş olduk. Kullanıcıların bazıları, silindiği Amazon hesaplarını tekrar etkinleştirmenin olası olup olmadığını merak etmektedir. Şimdi bu mevzu ile alakalı izahat yapalım.

Amazon hesabınızı sildikten sonra tekrar açmanız mümkündür. Bunun için hesabınızı tekrar açmak adına itirazda bulunmanız gerekecektir. Ancak dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir nokta var. Amazon hesabınızı tekrar açmanız için yalnızca 90 gününüz olacaktır. Hesap silme prosedürünü gerçekleştirdikten 90 gün sonra Amazon hesabınızı geri almanız olası olmayacaktır.

Amazon hesabınızı sildikten sonra bu prosedürü geri almak için Amazon müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeniz gerekecektir. Müşteri hizmetleri, siz onlarla iletişime geçtikten sonra kimliğinizi doğrulamanızı istek edecektir. Amazon, kimliğinizi doğruluğunu sağlama prosedürünü gerçekleştirdikten sonra sizden yeni bir gizyazı saptamanızı isteyecektir.

Silmiş olduğunuz Amazon hesabınızı geri almanız hiç bir vakit net olmayacaktır. Bunun için müşteri hizmetlerinin sizin bu talebinizi onaylayıp onaylamayacağını bilmeniz gerekiyor. Eğer silmiş olduğunuz Amazon hesabını geri alma isteği onaylanırsa, Amazon size bir aktifleştirme maili gönderecektir. Bu aktifleştirme mailini onayladığınızda ise hesabınızı geri almanız olası olacaktır.

Amazon hesabını geri alma talebinin onayı genellikle uzun sürmektedir. Bu süre birtakım durumlarda minimum 1 hafta olmaktadır. Bazen ise aylarca bekleme ihtimaliniz olacaktır. Dolayısıyla Amazon hesabınızı geri alma talebini gerçekleştirdiğinizde sabırlı olmanızda yarar var.

Genel Değerlendirme

ABD merkezli Amazon, e-ticaret, dijital akış, bulut bilişim ve suni zeka odaklı teknoloji şirketidir. Bu şirket, Google, Microsoft, Apple ve Facebook’la beraber malumat teknolojisi endüstrisindeki en büyük beş firma arasında yer almaktadır. Amazon uzun süredir kullanıcılara hizmet vermeye devam etmektedir. Ancak kullanıcılardan bazıları, her platformda ve web sitesinde olduğu gibi hesaplarını silmek istemektedir.

Bazı platformlar ve web siteleri, hesap silme prosedürünü birkaç adımda ve basit bir halde gerçekleştirmenize izin vermektedir. Ancak Amazon gibi içerisinde bir çok hizmeti ve veriyi barındıran siteler, hesap silme işleminde kullanıcıları birazcık uğraştırmaktadır.

Amazon’un kullanıcıları hesap silme konusu ile alakalı uğraştırmasının belli sebepleri vardır. Örneğin bu site üstünden kullanıcılar bir çok hizmetten yararlanmaktadır. Buna müzik, video, kitap, sipariş, armağan kartı ve daha birçoğu dahildir. Bu nedenle Amazon kullanıcıları, hesaplarını silmeden ilkin bir çok imkanı kaybedeceklerdir. Bunun için de mühim ve indirebildikleri verileri yedeklemeleri doğru olacaktır.

Diğer yandan, şayet var ise armağan kartlarını kullanmaları gerekecektir. Aksi takdirde bu armağan kartlarını, Amazon hesaplarını sildikleri vakit kullanmaları olası olmayacaktır. Ancak şunu belirtmekte yarar var. Eğer kullanıcılar armağan kartlarını öteki bir şahsa gönderdilerse, gönderdikleri kişiler bu armağan kartlarını kullanmaya devam edecektir. Yukarıda anlatmış olduğumuz açıklamalara dikkat ettikten sonra Amazon hesap silme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için de yazımızda anlattığımız şekilleri uygulayabilirsiniz.

Bir kez daha hatırlatmakta yarar var. Eğer Amazon hesabınızı tamamiyle silmek istiyorsanız içerisinde bulunan bilgilere tekrar ulaşmanız olası olmayabilir. Bu nedenle bu prosedürü gerçekleştirmeden ilkin silmek istediğinizden emin olun. Daha sonra ise lüzumlu tedbirleri alıp silmenizi şiddetle öneri ediyoruz.

Sizler için hazırladığımız Amazon hesabı iyi mi silinir rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Amazon hesap silme hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.