Amazon, Yasadışı Göçmenleri Tanımlamak İçin Yüz Tanıma AI’sını Sunuyor

Bildirildiğine göre, bulut bilişim departmanından çalışan Amazon çalışanları Haziran ayında Göç ve Gümrük Muhafaza (ICE) yetkilileriyle bir araya geldi. Hükümetin Gözetim Projesine dair kar amacı gütmeyen projenin verilerine göre, toplantı güdüsü firmanın yüz tanıma teknolojisini tanıtmaktı.

Neler Okuyacaksınız? →

Amazon, Yasadışı Göçmenleri Tanımlamak İçin Yüz Tanıma AI’sını Sunuyor

Bloomberg’in yazdığı gibi Amazon, Amazon Web Servisleri içerisindeki genel makine öğrenme kabiliyetleri üstüne çoğu vasıta sundu. Bununla birlikte, sergilenen başlıca AI aracı, Rekognition: Amazon tarafınca resim ve videolardaki kişileri çabucak tarif etmek için tasarlanan bir yüz tanıma aracıydı.

Bir Amazon sözcüsü, “Rekognition dahil olmak suretiyle bir takım teknolojinin tartışıldığı McKinsey Company‘nin sponsor olduğu teknoloji“ bot kamplarında ”bir dizi diğer teknoloji şirketine katıldık.

Şu an itibariyle ICE’nin Amazon ile süren bir sözleşmesi yoktur. ICE sözcüsü Matthew Bourke, ajansın geliştirdikleri araçları öğrenmek için derli toplu olarak yeni satıcılarla buluştuğunu söyledi.

Mayıs ayında, Kuzey Kaliforniya’da ki ACLU’nun bir raporu, çoğu ufak kolluk kuvvetinin Rekognition’ı ayda 6 ila 12 dolar içinde değişen bir abonelikte kullandığını ileri sürdü. İlginçtir ki, Amazon, aletin özgünlüğünü ve ırksal yanlılığını kontrol etmek için algoritmasını Ulusal Standartlar Enstitüsü‘ne sunmamıştır.

İnsanlar uzun zamandır düzenleyici kurumlar tarafınca kullanılmak suretiyle yüz tanıma eleştirdi. Sadece vatandaşın temel medeni haklarını tehlike arzettiği için değil, bunun yanı sıra değişik şirketlerin başlatmış olduğu çoğu AI aracı da ırkçı yönelme eğilimi göstermiştir.