AMD, RTX Voice Özelliğine bir Rakip Geliştiriyor

resim64806416
resim64806416

Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden biri olan AMD’yle alakalı yeni bir sızıntı ortaya çıktı. Sızıntıya göre AMD, YouTube kanalında gürültü bastırma özelliği ile alakalı bir video yayınladı. Daha sonrasında şirket, bu videoyu kısa bir müddet içerisinde sildi. Ancak bir Reddit kullanıcısı bu videoyu platformda sızdırdı. Bu sızıntıya göre AMD tarafınca RTX Voice için yeni bir rakip oluşturulacağı gözlemlendi.

AMD, işlemcileri için yeni özellikler getirmeye devam ediyor. Şirket haziran ayında gelecek planlarıyla alakalı duyurular yapmıştı. Bu duyurusunda ise Zen 5 teknolojisiyle alakalı açıklamalarda bulunmuştu. Şimdi ise AMD şirketinin RTX Voice teknolojisine rakip getirme ihtimali ortaya çıktı.

AMD Noise Suppression RTX Voice’a Rakip Olacak

AMD’nin sızdırmış olduğu videoyla yeni Noise Suppression özelliği ortaya çıktı. Şirketin çıkarma ihtimalinin olduğu gürültü bastırma hususi durumunun Nvidia’nın RTX Voice teknolojisine oldukça benzer olduğu gözlemlendi. Bu nedenle AMD’nin çıkaracağı gürültü bastırma teknolojisinin, RTX Voice için rakip durumunda olduğu düşünülüyor.

RTX Voice’un hem giden hem de gelen mikrofon sesi üstünden arkaplan gürültüsünü filtrelediği iddia ediliyor. Ayrıca RTX Voice’ta iki yönlü gürültü azaltma sunma amacıyla anlık derin öğrenme algoritmasının kullanımıyla alakalı bilgiler yer alıyor.

Görsel: Nvidia RTX Voice

Bu hususiyet vasıtası ile mikrofonun, yüksek seste dahi yalnızca kullananların sesini kaydetmesine imkân tanımış olduğu söyleniyor. Ayrıca RTX Voice hususi durumunun AMD’nin mevcut yazılımında olduğuyla alakalı bilgiler de mevcut.

AMD’nin kullanacağı gürültü bastırma teknolojisinin ne kadar iyi çalışacağı hemen hemen kestirilemiyor. Ancak Nvidia RTX Voice’un oldukça iyi çalmış olduğu ve mekanik klavyelerin sesini bile yansıtmadığı bilinenler arasında yer alıyor.

AMD’nin yayınladığı videodaki gürültü bastırma teknolojisini resmi olarak ne vakit duyuracağı bilinmiyor. Aynı zamanda bu özelliğin hangi donanımlarda yer alacağıyla alakalı de bilgiler hemen hemen mevcut değil.

Nvidia, RTX Voice yazılımını ilk piyasaya sürdüğünde yeni grafik kartlarında bulunan suni zeka odaklı tensör çekirdeklerine yer vermişti. Bu tensör çekirdekleri de RTX Voice’ın muntazam bir halde çalışmasını sağlamıştı.

Nvidia, hususi donanıma haiz olmayan eski grafik kartlarında da bu hususiyet için yardımcı vermişti. Bu nedenle AMD’nin yeni çıkaracağı teknolojinin de geniş bir aygıt yelpazesinde çalışması beklentiler arasında.

Peki sizler AMD’nin RTX Voice özelliğine rakip getirmesi ile alakalı neler düşünüyorsunuz? Konuyla alakalı düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.