Anahtar Kelime Doldurma Nedir ve Nasıl Önlenir? İzlemeniz Gereken 3 Tavsiye

Blogunuz için itici güç, SEO anahtar kelimeler değil, okuyucularınızdır.

Bir kişi, neredeyse asla şüphesiz, anahtar kelimeler her vakit kuvvetli bir SEO gücü olmuştur. Tarih boyunca, arama motorları blog yazılarında anahtar kelimelerin kötüye kullanılmasına şahit olmuş, en affedilmeyen “anahtar kelime doldurma (Keyword Stuffing)”.

Eski günlerde, bir internet sayfasının Google’ın SERP’indeki sıralaması, anahtar kelime doldurma ile basitçe değiştirilebilir. Mümkün olduğunca birden fazla anahtar kelime kullanan siteler Google’ın SERP’inde yüksek bir sayfa sıralamasına sahipti.

Ancak, bu korkulu bir kullanıcı deneyimine yol açtı. İnsanlar, görmeyi bekledikleri içerikler olmadan, anahtar kelimelerle dolu sayfaları görmekten memnun değildi.

Anahtar Kelime Doldurma (Keyword Stuffing)Nedir ve Nasıl Önlenir? İzlemeniz Gereken 3 Tavsiye

Kullanıcı tecrübesini geliştirmek için Google ve öteki arama motorları, anahtar kelime doldurulmuş internet sitelerini SERP dizinlerinden filtrelemeye başladı. Bazıları hala anahtar kelime doldurmanın kısa vadeli bir tesiri olduğunu söylüyor. Ancak uzun vadede, internet sitenize zarar verebilecek bir Google cezasına yol açabilir. Google, sıralamayı indirerek ya da hatta dizinden silerek sitenizi cezalandırır. Başka bir deyişle, anahtar kelime doldurma, her vakit kaybedeceğiniz yüksek riskli bir kumardır.

Neler Okuyacaksınız? →

Anahtar Kelime Doldurma Nedir?

Anahtar kelime doldurma işleminden kaçınmak önemlidir. Aynı zamanda, hedeflenmiş anahtar kelimelerinizi içeriğinize koymak da önemlidir. Ancak, insanoğlu genelde dengeyi koruyamıyor ve Google tarafınca cezalandırılıyor. Aşağıdaki anahtar kelime doldurma örneğine bakın:

“Ucuz bir sandalet mi arıyorsunuz? Ucuz sandalet satıyoruz. Bizim ucuz sandalet ucuz ve kaliteli. Ucuz sandaletlerimizi satın almak istiyorsanız, lütfen [email protected] adresindeki ucuz sandal satış müdürümüzle iletişim kurun.”

Nasıl görünüyor? Görünüşe göre hem okuyucu hem de Google bundan memnun olmayacak.

Bazı internet siteleri, anahtar kelimelerini görünür olmadıkları bir yerde tutmaya çalışır. Örneğin, anahtar kelimeleri internet sayfasının arka planıyla aynı renkte yaparak kamufle eder ya da anahtar kelimeleri sayfanın koduna yerleştirir. Arama motoru algoritmalarını kandırma çabalarından bağımsız olarak, motorlar bu hileleri belirleme edecek kadar akıllı hale geldi.

Peki, anahtar kelimelerinizi etkili bir halde kullanırken anahtar kelime doldurmayı iyi mi önlersiniz?

Anahtar Kelime Doldurma (Keyword Stuffing) Nasıl Önlenir

Anahtar kelime yoğunluğunun %0.5-2.5’inin (anahtar kelimenin içerikte görünme sayısının, içerikteki toplam kelime sayısına bölünmesiyle) güvenilir olduğu bilinmektedir. Google’ın cezasını önlemenin net bir yanıtı olmamasına rağmen, anahtar kelimelerin ılımlı kullanımını sağlamak oldukça önemlidir.

Tüm enerjinizi koymak ve içeriğinizin her yerinde aynı anahtar kelimeyi kullanmaya odaklanmak, hem ziyaretçilere hem de Google sıralamalarına mal olabilir. Arama motoru tarayıcı robotlarına değil, daha fazla insana odaklanın. Kullanıcı tecrübesini geliştirecek içerikler oluşturun. Blog içeriğinizi anahtar kelime doldurmasından korumanıza destek olmak ve bu 3 ipucu ile kullanıcı tecrübesini geliştirmek için buradayız:

1. Aynı Anahtar Kelimeleri Tekrarlamaktan Kaçının

Bir blogcu olarak, okuyucularınızla rezonans edebilecek dikkat cazibeli içerikler yaratmaya çalışıyorsunuz. Tek bir anahtar kelimeyi yazınız süresince tekrarlamak, ne pahasına olursa olsun kaçınmanızı önerdiğimiz büyük kırmızı bayraktır.  Eş anlamlıları ve alakalı terimleri içeren okuma sürecini sorunsuzlaştırın. Okuyucunuza ancak yazınızın içeriğini faal bir halde “sindirmek” değil, bunun yanı sıra uygunluğu değerlendirmek için arama motorları da destek olur.

2. Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullanın

Bu anahtar kelimeler esasen “en iyi arkadaşlarınız” ise, o vakit doğru yoldasınız demektir. Anahtar kelimelerin kuyrukları olduğunu ilk defa öğreniyorsanız, Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler ile alakalı daha fazla malumat edinin. Endişelenme, ısırmaz! Aslında, marketing uzmanı Neil Patel’e göre:

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler çevresinde devamlı olarak derinlemesine içerik yayınlarsanız, arama trafiğinde bir artış görür, ödeme yapan müşterileri çeker ve markanızı büyütürsünüz.

Örneğin, “Ortalama Kişi Ne Kadar Biliyor?” İfadesini ya da yazılarınızın başlığında ve gövdesindeki varyasyonları gibi bir anlatım ekleyebilirsiniz.

Bunu deneyin : Google Anahtar Kelime Planlayıcı ve Uber Suggest’teki ifadeyi arayın. Düşük Rekabet ve Yüksek Arama Hacmi ile uzun kuyruklu bir anahtar kelime seçerseniz, zaferden ancak bir adım uzaktasınız. Ayrıca, Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dan Excel dosyasına veri aktarıyorsanız, bu formülü kullanın: =LEN(A1)-LEN(SUBSTITUTE(A1," ","")) tüm uzun kuyruk anahtar kelimelerinizi ifadede kullanılan kelime sayısına göre sıralamak için kullanın.

Uzun Kuyruk/Kısa Kuyruk Anahtar Kelimeler ve Bunlar Nasıl Bulunur? bu sorunuzun yanıtı için makalemizi okuyabilirsiniz.

3. LSI Anahtar Kelimeleri Kullanma

LSI Anahtar Kelimeleri, mevzuyla ya da hedef anahtar kelimelerinizle alakalı anahtar kelimelerdir. Tabii ki onları tabi kullanın. Bunların dahil edilmesi, Google’a ve arama motorlarına, yazdıklarınızın hedeflediğiniz mevzu ya da anahtar kelime ile alakalı olduğunu bildirir.

LSI Anahtar Kelimelerinin ne olduğu hakkında daha fazla malumat edinin.

Bunu deneyin: Daha fazla anahtar kelime bulmak için LSI Anahtar Kelime Araçları’nı kullanın. İkiz Fikirler’den LSI Grafiğini deneyebilirsiniz.

Kendi şaheserinizi yazmaya başlayın

Yani dersimiz oldukça basit. Arama motorlarına değil okuyucularınıza yazın. Doğal dil fikirlerinizi iletmek için şarttır ve çoğumuz için düşünülen bir şeydir. Organik aramada en üst sırada bulunan hedefi takip ederek, okuyucularımızın katkıda olduğunu unutabiliriz. Okuyucularınız için mükemmel bir tecrübe yaşayın ve blog yazılarınız doldurulmuş anahtar kelimeler olmadan yazmanın tadını çıkarın.

Bize deneyiminizden bahsedin: Hiç anahtar kelime doldurmayı denediniz mi?

Uzun kuyruklu anahtar kelime bulmakta zorlanıyor ya da üşeniyorsanız Sıralamanızı Artıracak 11 Ücretsiz LSI Araçları | LSI Anahtar Kelime Üretici Listesi isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Keyword Stuffing hakkında daha ayrıntılı malumat almak isterseniz Keyword Stuffing Wikipedia sayfasına göz atabilirsiniz ya da Google’un bu hususta yaptığı resmi Keyword Stuffing izahat sayfasından daha ayrıntılı bilgide alabilirsiniz.

Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kutusunda paylaşın ya da bizi @interbilgi tweetleyin!