Android Akıllı Telefonunuzun Ekranını Geliştirmek için 6 İpucu

Android akıllı telefonunuzun ekranını Geliştirmek için 6 ipucu. Bunlar aslında telefonunuzda olan ve sizin bilmediğiniz fonskiyonlar.

Akıllı telefon ekranları daha ilkin asla bu kadar iyi durumda değildi. Fiyat kısmına bakılmaksızın, üreticilerin birbirlerini aşmaya yönelik devamlı baskıları, eskiden amiral gemisi pazarıyla sınırı olan olan yüksek çözünürlüğünde olan panellerin demokratikleşmesine yol açtı. Bununla birlikte, Android tecrübesini geliştirmek için hala kullanabileceğiniz bir kaç ipucu var. Dolayısıyla, bu makalede bir öbek uygulamayı tartışıyoruz.

Neler Okuyacaksınız? →

Android Akıllı Telefonunuzun Ekranını Geliştirmek için 6 İpucu

sRGB Modu

Android akıllı telefonunuzun ekranını geliştirmek için ilk ilkin sRGB modunu denemelisiniz. Çoğu OEM bugünlerde RGB özellikli ekranlar sunar. Başlatılmamış kullanıcılar için RGB, Kırmızı, Yeşil ve Mavi kullanılarak oluşturulabilen bütün renkler anlamına gelir. Bununla birlikte, Android bu ayarda tamamiyle kalibre değildir ve netice olarak, sahneler aşırı doymamış ve yanlış renkler gösterir.

Neyse ki, bir oldukça telefon artık sRGB’ye geçmek için bir seçenekle geliyor ki, sGB’ye göre temel olarak RGB’nin bir alt kümesidir ve daha da önemlisi, Android’in tabii profiline uygun. Renkler nispeten daha keskindir, gözlerde de daha kolaydır. Bu ayar bir oldukça durumda “Resim renk modu” altındaki geliştirici seçeneklerinde bulunur. Ancak birtakım “Android” kaplamalarında “standart” ayarlamayı seçmeniz ihtiyaç duyulan bir monitör kalibrasyonu da vardır.

sRGB Nedir?

sRGB, HP ve Microsoft’un monitörlerde, yazıcılarda ve Web’de kullanmak için 1996 senesinde beraber oluşturdukları bir RGB renk alanıdır. Daha sonra IEC tarafınca IEC 61966-2-1: 1999 olarak ölçüm edildi.

sRGB (Standart Kırmızı Yeşil Mavi), dijital görüntüleme ve baskıda sıklıkla kullanılan bir renk alanıdır. Web tarayıcıları ve işletim sistemleri dahil bir oldukça aygıt ve tatbik için varsayılan renk alanıdır.

sRGB, değişik cihazlarda ve platformlarda tekrar üretilebilen bir renk aralığını tanımlayan, standartlaştırılmış, cihazdan bağımsız bir renk alanıdır. Renklerin değişik cihazlarda ve ortamlarda tutarlı bir halde görünmesini sağlamak için geliştirilmiştir. sRGB, renkleri kırmızı, yeşil ve mavi ışığın bir kombinasyonu olarak temsil eden RGB (Kırmızı Yeşil Mavi) renk modelini temel alır.

sRGB, insan gözünün algılayabileceği renk gamına (renk aralığı) yakın olacak şekilde tasarlanmıştır ve bir oldukça görüntüleme ve baskı uygulamasında kullanım için oldukça uygundur. Ancak geniş bir renk alanı değildir ve gamının haricinde kalan birtakım renkleri üretemeyebilir.

Görüntüler ya da grafiklerle çalışıyorsanız, renklerin değişik cihazlarda ve platformlarda tutarlı bir halde görüntülenmesini sağlamak için sRGB renk uzayını kullanmak genelde iyi bir fikirdir.

Gece modu

Genelde ekranlar, bilhassa de gece süresince onlara yapıştığınız takdirde, gözler için bilhassa sıhhatli değildir. Bununla birlikte, telefonunuzdaki “gece modu” nun etkinleştirilmesi mavi fer tesirini azaltabilir. Seçenek genelde monitör ayarlarında kullanılabilir. OEM bunu sağlamadıysa, Twilight gibi programları kullanabilirsiniz. İlk bakışta bu birazcık rahatsız görünebilir fakat buna birkaç dakika içerisinde alışırsınız. Tabi telefonunuzun gece modu özelliği yoksa bunu indirip kurmanız da yarar var.

Ekran Boyutu

Akıllı telefonunuzun monitörü geliştirmek için monitör boyutu ehemmiyet arz etmekte. Bir kerede ekranınızda daha oldukça ya da daha azca içerik görmek talep eder misiniz? Ekran yoğunluğunu değiştirmeyi deneyin. Sistem düzeyinde, telefonunuzun muhtelif program öğelerinin boyutunu değiştirir. Örneğin, WhatsApp söyleşi satırlarını boyutu düşürerek ya da tersini izleyerek görüntüleyebilirsiniz. Çimdik “ekran boyutu” ya da “DPI” altında olmalıdır.

Ekran Karartıcı

Ekranın parlaklığını giderebileceğiniz bir sınır var. Neyse ki, bunun ötesine geçmenizi elde eden ” Screen Dimmer yani Ekran Karartıcı ” ismi verilen bir tatbik var. Normal olarak gördüğünüze fazladan bir filtre katarak fonksiyon görür. Opaklığı, gölge rengini daha da değiştirebilirsiniz. Daha tabii bir tecrübe için kuşkusuz siyah seçmelisiniz. Bununla birlikte, Pro versiyonu için onu seçmeniz gerekecek.

Yuvarlatılmış Köşeler

Çoğu akıllı telefonun şasisinin köşeleri yuvarlatılmıştır. Bununla birlikte, ekranlar hala daha çelişkili bir manzara yaratan daha dikdörtgen bir şekle sahiptir. Samsung ve LG, bu nedenden dolayı bu yıl, minimum onların amiral gemisi serileri ile bu sona erdi. Dolayısıyla, orada bulunan rastgele bir Android telefona monitör köşelerini yuvarlatmak için Play Store’da bir sürü tatbik açıldı. Başlamak için bu uygulamayı indirin, lüzumlu izinleri sağlayın ve siz de farkına varacaksınız hoşunuza gidecektir.

Pixoff

Son olarak, px sayısını dönem dışı bırakarak telefonunuzun pilini kurtarabilen bedava bir tatbik olan Pixoff. İşte bu şekilde işler – Tanımlanmış bir desene dayanan Pixoff, bir öbek satır ya da sütun px kapatır. Sonuç olarak, ekranınız nispeten daha azca güç tüketir. Endişelenmeyin, problemsiz bir halde telefonunuzu kullanabileceksiniz, fakat normalde olmasıyla beraber keskin olmayacaktır. Pixoff parasızdır ve onu bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Android akıllı telefonunuzun ekranını geliştirmek için 6 ipucu rehberimiz burada sonlandı. Sizlerinde önerisi var ise bizlere yorum bölümünde bildirebilirsiniz!