Android Cihazlardan Bloatware Nasıl Kaldırılır?

Ağır özelleştirme alternatifleriyle de malum Android, en tanınmış mobil işletim sistemidir. Ama genelde bir Android işletim sistemi ve onun kişiselleştirilmesi için düşkünlüğümüz bir sürü fedakarlığa yol açıyor – Yavaş Android güncellemeleri bunlardan biri.

Ancak bugün, bütün zamanların en yanlış günahından bahsedeceğiz – Önceden yüklenmiş programları Android cihazlarda zorlamak.

Neler Okuyacaksınız? →

Bloatware nedir?

Bloatware temelde aygıt üreticileri tarafınca kilitlenmiş olan daha önceden yüklenmiş uygulamalardır. Başka bir deyişle, OEM uygulamalarını standart yöntemlerle silemezsiniz. Google Pixel cihazları Android kullanıcılarının bloatware’i dönem dışı bırakmasına izin verirken, Samsung, Xiaomi, Huawei gibi öteki OEM’ler de her türlü engellemeyi kısıtlıyor.

OEM’in cihazları kilitleme ve bloatware parçalarını yükleme alışkanlığı yeni bir şey değil. Android’in başlangıcından bu yana, Google bu yanlış uygulamalara senelerce devam ediyor. Şaşılacak bir şey yok ki firma 5 milyar dolar para cezasına çarptırıldı.

Özelleştirilmiş Android tabanlı bir işletim sistemi, satıcının cihazını benzersiz kılarken, cihazlara takılan bloatware, üreticilerin ekstra para harcayabilmelerine destek olur. Ayrıca, yığın Android’den daha oldukça farklılaştırma, üreticiye daha oldukça denetim ekliyor. Genel olarak, bütün para ve rakipler üstünde güç hakkında.

Her neyse, aşağıda cihazınızda daha önceden yüklenmiş programları silmek için uygulayabileceğiniz birkaç teknik belirttim.

Android Cihazlardan Bloatware Nasıl Kaldırılır?

# 1 Via Root (Kök Üzerinden)

Köklendirme, cihazınızın bütün potansiyelini açar. Esas olarak, kullanıcıya üreticinin (OEM) daha ilkin engellediği gizli saklı dizinlere erişim sağlar.

Cihazınız köklendirildikten sonra, kullanıcıya daha oldukça denetim elde eden köklü programlar yükleme fırsatına haiz olursunuz. Popüler olan, üreticilerin kilitlediği programları kaldırabileceğiniz Titanium yedekleme.

Köklendirmenin çirkin bir dönüşe niçin olabileceğini ve cihazınızda çoğu soruna yol açabileceğini unutmayın. Bu yola gitmeden ilkin cihazınızın derinlemesine yedeğini almanızı ve cihazınızın güvenliğini sağlamanızı öneri ederim. Buradan köklenme ile ilgili daha oldukça malumat edinin.

# 2 ADB araçları aracılığıyla

Cihazınızı köklendirme işlemine devam etmek istemiyorsanız, Android’de daha önceden yüklenmiş programları silmenin en iyi yolu büyük ihtimalle ADB araçlarıdır.

İhtiyacınız olan şeyler

 • Cihazın USB sürücüleri (Google, değişik OEM’ler için USB sürücülerinin bir listesini oluşturdu)
 • Google geliştiricileri internet sitesinden ADB araçlarını indirin ve ayıklayın.
 • Uygulamanın tam ismini öğrenmek için Google Play Store’dan Uygulama Müfettişini indirin

Bloatware Kaldırma Adımları (Root’lamaya gerek yok) –

 1. Android cihazınızda Ayarlar ⇒ Sistem ⇒ Telefon Hakkında Developer Geliştirici seçeneklerini etkinleştirmek için Yapı Sayısına beş kez dokunun.
 2. Sistem Ayarları’nda Geliştirici Seçenekleri’ne gidin USB USB hata ayıklamayı açın.
 3. Android cihazınızı USB kablosuyla takının ve “Sadece Şarj Et” gibi olmaktan “Dosya Aktarımı” moduna geçin.
 4. ADB dosyalarını ayıkladığınız dizine gidin.
 5. Shift + Sağ tuşla klasörün rastgele bir yerine tıklayın ve oluşturulan menüden “Güç Kabuk Penceresini Aç” seçeneğini seçin.
 6. Komut İstemi’ne şunu yazın: “adb devices
 7. USB hata ayıklama kutusundan Android aygıt bağlantısını kullanmak için PC’ye izin verin.
 8. Yine aynı komutu yazınız. Bu, komut terminalindeki “yetkili” mesajını verecektir.
 9. Şimdi bu komutu yazın: “adb shell
 10. Android cihazınızda App Inspector programını açın ve tatbik paketinin tam ismini arayın.
 11. Alternatif olarak, “pm sıralama paketleri” yazabilir ve bir sonraki komuta kopyalayıp yapıştırma ismini yazabilirsiniz.
 12. Windows PowerShell’de aşağıdaki komutu girin: “pm uninstall –k —user 0 <name of the package>”

Küçük bir tavsiye: Birkaç Android uygulamasının kaldırılması, cihazınızı kararsız hale getirebilir. Bu nedenle, kaldırdığınız sistem programları için bilge seçimler yapmak oldukça önemlidir.

Ayrıca, yapınak ayarlarına sıfırlama işleminin, yukarıdaki yöntemlerle kaldırdığınız bütün bloatware’leri de kurtaracağını unutmayın. Temel olarak, programlar cihazdan silinmez; Şu anki kullanıcıyı kaldırıyorlar, hanginiz?

Son olarak, bütün resmi OTA güncellemelerini üreticiden alacağınıza ve evet! Bu yöntemler rastgele bir aygıt garantisini geçersiz kılmaz.