Android mi iOS mu?

resim79956964
resim79956964

Akıllı telefon ve tablet sektörü, gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Bu doğrultuda bu cihazlar için tasarlanan işletim sistemleri de gelişmeye devam ediyorlar. Android ve iOS, günümüzde maksimum kullanılan mobil işletim sistemleri olarak karşımıza çıkıyorlar. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları da Android mi iOS mu diye gayet fazla ikilemde kalıyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için Android mi iOS mu sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Sizler için iki işletim sistemini de ayrıntılı bir halde inceleyeceğiz. Böylece üstünlükleri ve dezavantajları üstünden Android mi iOS mu karşılaştırmasını hazırlamaya çalışacağız. Şimdi gelin iki işletim sistemine de daha yakından bakalım.

İçindekiler

Android Nedir?

Günümüzde üretilen bir çok akıllı telefon ve tablet modeli, işletim sistemi kısmında Android ile kullanıcılarıyla buluşmaktadır. Bundan kaynaklı hayattaki bir çok akıllı telefon ve tablet kullanıcısı, Android’i kullanmaktadır. Fakat kullanıcılar, kullandıkları işletim sistemi ile ilgili yeterince bilgili olamayabiliyorlar. Bundan kaynaklı Android nelerdir diye merak eden teknoloji kullanıcıları da mevcut.

2000 yılından itibaren telefon sektörü büyük bir gelişim gösterdi. Öncelikle dokunmatik ekranlı telefonlar yaygınlaşmaya başladılar. Daha sonra akıllı telefonlar teknoloji kullanıcılarıyla buluştular. Akıllı telefonların geliştirilme süreciyle beraber telefonlar için tasarlanan işletim sistemleri konusu ile ilgili da ciddi yol alındı.

Android’in geliştirilme süreci, 2003 yılına kadar uzanıyor. Bu tarihlerde muhtelif firmalar ve geliştiriciler, Android’in temelini atmaya başladılar. Fakat 2007 senesinde Google’ın yürütücüsü olduğu bir konsorsiyum, yeni bir aleni kaynak kodlu mobil işletim sistemi üstüne çalışmaya başladılar. Google başta olmak suretiyle projede yer edinen şirketler, bu işletim sisteminin yalnızca telefonlar için değil tabletler için de makul olmasını hedefliyorlardı. Nitekim konsorsiyum, günümüzde hedeflediğine ulaştı diyebiliriz.

Android, öncelikle 2008 senesinde piyasaya sürülen HTC Dream bir öteki adıyla T-Mobile G1 ile kullanıcılarıyla buluştu. Bu tarihten itibaren teknoloji geliştiricileri, Android’i çabucak geliştirdiler. Böylece Android, kısa bir müddette bir çok akıllı telefon ve tablette kullanılan bir işletim sistemi hâlini aldı. Hatta projenin yürütücüsü olan Google, işletim sisteminin kullanımını yaygınlaştırmak için teknoloji üreticileriyle müşterek ürettiği Nexus akıllı telefon serisini piyasaya sürmeye karar verdi.

Google, Android’in ilk sürümünden itibaren işletim sisteminin sürümlerine bir isim vermeyi makul buldu. Böylece firma hem işletim sisteminin sürümleri içinde kargaşalık olmasının önüne geçti hem de teknoloji kullanıcılarının ilgisini çekmeyi başardı. Android, günümüzde bir çok akıllı telefon ve tablet kullanıcısının kullandığı bir işletim sistemi halini aldı.

Android’in Avantajları Nelerdir

Android mi iOS mu karşılaştırması yapmadan ilkin işletim sistemlerinin bütün özelliklerine hakim olmak gerekiyor. Bundan kaynaklı Android’in kullanıcılarına sunmuş olduğu avantajlara daha yakından bakacağız. Böylece Android mi iOS mu karşılaştırmasını daha doğru bir halde yapabileceğiz.

Android’in en büyük avantajı, aleni kaynak kodlu olması oluyor diyebiliriz. Google ve öteki teknoloji geliştiricileri, Android’i geliştirirken aleni kaynak kodlu bir işletim sistemi geliştirmeyi hedeflediler. Böylece üçüncü taraf geliştiriciler, Android için rahatlıkla tatbik geliştirebiliyorlar. Hatta Android kullanıcıları, aleni kodlu bir işletim sistemi kullandıkları için arayüzlerini diledikleri gibi özelleştirebilme imkânına sahipler.

Android Nedir

Bunun yanı sıra Android, Google destekli bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Bundan kaynaklı Google içeriğinde bulunan hizmetlerin neredeyse tamamı, Android kullanıcılarına sunuluyor. Bu sayede Android kullanıcıları, Google’ın muhtelif hizmetlerinden rahatlıkla faydalanabilme imkânına sahipler.

Google Play Store, tatbik geliştiricilerine esnek kurallar uyguluyor. Bunun yanı sıra aleni kaynak kodlu Android için tatbik geliştirip yayınlamak olabildiğince kolay. Bu sayede Android kullanıcıları, tatbik mağazası üstünden birden fazla programa erişim sağlayabiliyorlar.

Android’in aleni kaynak kodlu olması ve Google tarafınca desteklenmesi, bir çok teknoloji üreticisinin Android kullanmasını sağlıyor. Böylece teknoloji pazarında yer edinen akıllı telefon ve tablet modellerinin birçoğunun işletim sistemi kısmında Android yer alıyor.

Android’in Dezavantajları Nelerdir

Neredeyse bütün işletim sistemleri gibi Android’in de birtakım dezavantajları mevcut. iOS mu Android mi karşılaştırması yapabilmek için bu dezavantajlara daha yakından bakmamız gerekiyor. Böylece Android kullanırken ne tür sorunlarla karşılaşabileceğiniz konusu ile ilgili düşünce sahibi olabilirsiniz.

Android ile çalışan akıllı telefonlar, muayyen bir müddet sonra ciddi şekilde performanslarını kaybediyorlar. Çünkü bilhassa yeni Android sürümleri, stabil bir halde çalışabilmek için muayyen bir seviyenin üstünde donanım gerektiriyorlar. Teknoloji üreticileri, günümüzde ürettikleri akıllı telefonları bu duruma makul olarak üretiyorlar. Fakat eski nesil akıllı telefonlarda Android’in yapısından kaynaklı yavaşlamalar meydana gelebiliyor.

Bunun yanı sıra Google, belirttiğimiz gibi tatbik marketi konusu ile ilgili geliştiricilere olabildiğince esnek davranmaya çalışıyor. Şirket, son vakit emniyet için birtakım tatbik kategorilerini marketten kaldırdı. Fakat gene de Google Play Store’da yer edinen cihazlara zarar verebilecek tatbik sayısı yüksek düzeyde. Google, Play Store’a eklenen her programa virüs taraması yapıyor. Ancak zararlı uygulamalar, reklamlar üstünden akıllı aygıt kullanıcılarına zarar verebiliyorlar.

Ayrıca şayet tatbik geliştiricisiyseniz Android’de programınızı ön plana çıkartmanız çok zor olabilir. Çünkü Google Play Store’da birden fazla uygulamanın yer alması, programlar arasındaki rekabeti zorlaştırıyor. Kendisini kanıtlamış olan uygulamalar, yüksek düzeyde indirilirken yeni tasarlanan uygulamaların ise alaka çekmesi olabildiğince zor oluyor.

iOS Nedir?

Apple, dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Şirket, uzun süredir akıllı telefonlar başta olmak suretiyle muhtelif kategorilerde hizmet vermeye devam ediyor. Apple, ürettiği cihazlarda genelde kendi geliştirdiği hizmetleri kullanıcılarıyla buluşturmayı tercih ediyor. Bu doğrultuda iOS, Apple tarafınca tasarlanan bir işletim sistemidir.

Apple, 2007 senesinde ilk nesil iPhone modelini kullanıcılarıyla buluşturdu. Şirket, cihazın geliştirilme sürecinde işletim sistemine büyük ehemmiyet verdi. Steve Jobs, tasarlanan işletim sisteminin mühendislik harikası bir mobil işletim sistemi olmasını hedefledi. Bu doğrultuda Apple mühendisleri, mükemmel bir mobil işletim sistemi geliştirebilmek için çalışmalara başladılar.

Nitekim ekibin çalışmaları, çabucak netice verdi. Apple, 2007 yılındaki Macworld/iWorld konferansında ilk nesil iPhone modelini tanıttı. Şirket, iPhone modeliyle beraber iPhone OS X adındaki işletim sistemini de teknoloji kullanıcılarına sundu. Apple içinde işletim sisteminin adlandırılması ile ilgili muhtelif görüş ayrılıkları vardı. Bundan kaynaklı iPhone OS X olarak tanıtılan işletim sistemi, kısa bir müddet sonra iPhone OS ismini aldı.

iPhone OS, çabucak gelişmeye devam etti. Apple, öncelikle işletim sistemi için bir tatbik mağazası geliştirdi. İlk vakit olabildiğince kısıtlı sayıda programa haiz olan App Store, vakit içinde tatbik sayısını çabucak arttırmayı başardı.

Bunun yanı sıra Apple, telefon sektörünün yanı sıra tablet sektöründe de hizmet vermeye başladı. Şirket, tabletler için ayrı bir işletim sistemi geliştirmek yerine iPhone için geliştirdikleri işletim sistemini kullanmaya karar verdiler. Bunun üstüne Apple, 2010 senesinde iPhone OS’yi iOS olarak adlandırmaya karar verdi. Böylece firma iOS’u daha kapsamlı bir halde kullanabildi.

Günümüzde Apple, iOS’u olabildiğince kapsamlı bir işletim sistemi haline getirmeyi başardı. Bu doğrultuda şirket, kısa müddette tabletler için iPadOS üstünden ilerlemeye karar verdi. iPhone modelleri ise hâlâ iOS ile kullanıcılarına hizmet veriyorlar.

iOS’un Avantajları Nelerdir

iOS, yalnızca Apple tarafınca üretilen cihazlarda yer edinen bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Buna karşın dünya çapında iOS, yoğun alaka görüyor. Çünkü Apple, 2007 yılından beri geliştirdiği işletim sistemini olabildiğince stabil hale getirmeyi başardı. Bundan kaynaklı iOS’un kullanıcı sayısı, Android ile rekabet içerisindedir. Android mi iOS mu ikilemi yaşayan kişiler, iOS’un avantajlarını merak etmektedirler.

Apple, iOS’u olabildiğince basit kullanmak olası bir halde geliştirdi. Şirket, bilhassa kullanıcı arayüzü konusu ile ilgili olabildiğince titiz davranıyor. Bu doğrultuda Apple, iOS’un ilk sürümünden itibaren geliştirmiş olduğu arayüzün üstüne birtakım güncellemeler yaparak devam etti. Böylece şirket, kullanıcılarına artık kendisini kanıtlamayı başarmış bir kullanıcı arayüzü ile hizmet veriyor.

iOS Nedir

Bunun yanı sıra iOS, stabil çalışmasıyla kendisini kullanıcılarına fazlasıyla kanıtlamayı başardı. Yani iOS kullanıcıları, tatbik çökmesi ve telefonun kitlenmesi gibi sorunlarla neredeyse asla karşılaşmamaktadırlar. Bu durum, Apple’ın aleti yormayan bir işletim sistemi geliştirmesiyle olası oldu diyebiliriz.

iOS kullanıcıları, cihazlarına tatbik indirebilmek için App Store’u kullanıyorlar. App Store, ilk zamanlarda tatbik çeşitliliği konusu ile ilgili olabildiğince kısıtlıydı. Fakat günümüzde Apple kullanıcıları, App Store üstünden gereksinim duydukları programları rahatlıkla indirebiliyorlar.

Son olarak iOS, emniyet konusu ile ilgili olabildiğince başarılıdır. Apple, kullanıcılarının güvenliğini tehlikeye atmamak için hem tatbik geliştiricileri için hem de reklamverenler için sert kurallar uygulamaktadır. Bu kapsamda Apple, App Store’a eklenen programlar konusu ile ilgili seçici davranmaktadır. Böylece iOS kullanıcıları, cihazlarını güvenle kullanabilmektedirler.

iOS’un Dezavantajları Nelerdir

iOS’un çok sayıdaki pozitif yanlarının yanı sıra birtakım dezavantajları da mevcut. Bundan kaynaklı Android ve iOS içinde kıyaslama yapmadan ilkin bu işletim sisteminin dezavantajlarına da göz atmamız gerekiyor. Böylece iki işletim sistemini muayyen kategoriler üstünden daha basit bir halde karşılaştırabileceğiz.

iOS’un ilk dezavantajı, tatbik marketi oluyor diyebiliriz. Belirttiğimiz gibi App Store, gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Bunun yanı sıra Apple’ın App Store’da seçici davranması, emniyet konusu ile ilgili bir üstünlük olurken programa erişilebilirlik konusu ile ilgili dezavantaj oluyor.

Çünkü Apple, tatbik geliştiricilerinden uygulamalarını yayınlamak için muayyen bir ücret istek ediyor. Bundan kaynaklı bir çok tatbik geliştiricisi, App Store’da tatbik yayınlamak istemiyor. Ayrıca Apple’ın politikaları gereği App Store’daki ücretli tatbik sayısı, olabildiğince yüksek seviyede.

Bunun yanı sıra şayet cihazınızı dilediğiniz gibi özelleştirmek istiyorsanız iOS, size çok makul olmayabilir. Çünkü Apple tarafınca tasarlanan iOS, aleni kaynak kodlu bir işletim sistemi değil. Bundan kaynaklı Apple, işletim sisteminde kısıtlı özelleştirmeler yapılmasına imkân sağlıyor. Hatta iOS üstünde yapabileceğiniz özelleştirmeler, Apple tarafınca sağlanan özelleştirme alternatifleriyle kısıtlı diyebiliriz.

Android mi iOS mu?

Sizler için bu yazımızda Android ve iOS ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdik. Böylece gayet fazla dört gözle beklenen Android mi iOS mu karşılaştırmasını daha doğru bir halde yapabileceğiz. İlk olarak iki işletim sisteminin de çok muhtelif üstünlükleri ve dezavantajları mevcut. Bu üstünlük ve dezavantajlar, cihazların kullanımını direkt olarak etkilemektedir. Bundan kaynaklı iOS mu Android mi sorusuna üstünlük ve dezavantajları göz önüne alarak kullanıcı bazında karar vermek daha doğru olacaktır.

Özelleştirme konusu ile ilgili Android, iOS’a göre bir adım daha önde diyebiliriz. Çünkü aleni kaynak kodlu olan Android, kullanıcılarına neredeyse diledikleri gibi özelleştirme yapabilme imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra iOS üstünde yapılabilecek özelleştirmeler ise Apple tarafınca sağlanan imkanlarla kısıtlı.

Uygulama çeşitliliği konusu ile ilgili iki işletim sistemi de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor desek yanlış olmayacaktır. Android, ihtiva ettiği çok sayıdaki programla muayyen bir noktadan sonra emniyet açıkları verebiliyor. Bunun yanı sıra iOS’un tatbik geliştiricilerine uyguladığı katı politikalar ise ücretli tatbik sayısını arttırırken bir taraftan da iOS için tatbik geliştirmeyi zorlaştırıyor.

İki işletim sistemi de temelde kullanıcılarına stabil ve basit kullanmak olası bir kullanıcı arayüzü sunmayı hedefliyor. Bu doğrultuda Google, yeni Android sürümlerinde kullanıcı arayüzü olabildiğince sadeleştirmeye çalışıyor. Teknoloji üreticileri, Android kullansalar bile kullanıcı arayüzü kısmında kendi geliştirdikleri arayüzleri kullanıcılarla buluşturabiliyorlar. Bundan kaynaklı bütün Android kullanıcıları, sade ve stabil bir kullanıcı arayüzü kullanıyorlar demek pek olası değil.

Bundan kaynaklı Apple, bu hususta bir adım daha önde diyebiliriz. Çünkü Apple, iOS’u piyasaya sürdüğü günden beri temel hatları aynı olan bir kullanıcı arayüzü üstünden ilerliyor. Böylece iOS kullanıcıları, Android kullanıcılarına göre daha stabil çalışan bir arayüze sahipler.

Android mi iOS mu sorusuna yanıt vermeye çalıştığımız rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de bir çok teknoloji kullanıcısının yanıt vermekte zorlandığı iOS mu Android mi karşılaştırması hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.