Android TV Nedir?

resim86038031
resim86038031

Android TV nedir? Televizyonlar uzun süredir hayatımızda bir yere sahip. Ancak her teknolojik cihazda olduğu gibi televizyonlar da gelişmeye devam ediyor. Özellikle ilk çıkmış olduğu dönemdeki siyah-beyaz görüntüden bugüne ulaşan gelişmeler epey çarpıcı gözüküyor.

Öncelikle renkli televizyonlar ve sonra değişik monitör panelleriyle gelişen imaj kalitesi televizyon dünyasını etkiledi. Ardından bu cihazlar da telefonlar gibi “akıllı” hale gelmeye başladı. Günümüzde akıllı televizyon artık standart haline gelmiş ev aletlerinden birisi.

Bir televizyonun akıllı olarak nitelendirilmesini elde eden onlarca neden bulunuyor. Bunların içinde internete bağlanabilmesi ya da öbür cihazlarla iletişim kurabilmesini saymak mümkün. Bunun ötesinde birtakım akıllı televizyonlar kendi işletim sistemini de barındırıyor. Nitekim bu işletim sistemi kimi cihazlarda Android olarak karşımıza çıkıyor. Tabii ki bir televizyonda bulunduğu için buna verilen isim ise Android TV oluyor.

Bu içeriğimizde Android kadrosu tarafınca tasarlanan işletim sistemi Android TV’yi ele aldık. Android TV ile alakalı dört gözle beklenen bütün soruları cevaplandırmaya çalıştık. Android TV nedir, özellikleri nedir ve ne işe fayda gibi soruların yanıtlarını içeriğimizde görebilirsiniz. Ayrıca bu işletim sisteminin alternatiflerine de değinmeyi dikkatsizlik etmedik.

İçindekiler

Android TV Nedir?

Adından da tahmin edileceği suretiyle Android TV, telefonlar ile ünlenen Android işletim sisteminin televizyon için hususi olarak tasarlanmış sürümüdür. Tabii ki Android TV ile mobil cihazlarda yer edinen Android işletim sisteminin özellikleri epey farklıdır. İçeriğimizde bu işletim sisteminin özelliklerini detaylıca aktarmaya çalıştık.

Google tarafınca tasarlanan bu işletim sisteminin ilk ortaya çıkışı 25 Haziran 2014 tarihini göstermektedir. 2014 yılındaki Google I/O etkinliğinde duyurulan işletim sistemi, Google TV’nin yerini almıştır. Google TV işletim sisteminden beklediğini alamayan Google, Android TV ile durumu değiştirmeyi hedeflemiştir. Daha sonra ise Google TV adlı bir arayüzün Android TV’ye eklendiğini belirtmekte fayda var.

Android TV, piyasaya çıkmış olduğu günden beri gelişimi sürdürmektedir. Günümüzde ise Android TV 13 versiyonunu görmek mümkündür. Dahili özellikleri vasıtası ile Android ekosisteminde yer edinen kullanıcılar için olabildiğince kullanımı kolay seçenekler sunmaktadır. Ayrıca Chromecast teknolojisini de dahili olarak barındırması bir çok aygıt ile monitör paylaşımını kolaylaştırmıştır.

İşletim sisteminin çok sayıda dil kullanılarak yazıldığı belirtilmektedir. Ayrıca telefonlar ve tabletlerde olduğu gibi APK paket idare sistemi ile programları ve dosyaları çalıştırmaktadır. Bunun yanı sıra bu işletim sistemi üzerinde tatbik indirmek için Google Play Store kullanılmaktadır.

Önemli bir detaya değinmekte fayda var. Belirttiğimiz gibi Android TV bir işletim sistemidir. Bu nedenle televizyonların donanımına direkt olarak bir tesiri bulunmamaktadır. Her ne kadar isminde TV geçse de Android TV bir yazılımdır. Bu nedenle her Android TV’nin performansı aynı olmayacaktır.

android televizyon nedir

Android TV Özellikleri

Google tarafınca tasarlanan Android TV, mobil cihazlarda yer edinen Android işletim sistemleri gibi bir çok özelliğe sahiptir. Hatta bu özelliklerin bazıları her iki aygıt türü için de sunulmaktadır. Tabii ki Android TV’de yer edinen özellikler bir mobil cihazdan çok televizyon temelinde tasarlanmıştır. Şimdi bu özellikleri yakından inceleyelim.

Google Play Store

Android telefonlar ile en büyük ortak noktası kuşkusuz Google Play Store olarak karşımıza çıkıyor. Çalışma mantığı telefonlar ve tabletler ile aynı olan Android TV tatbik marketi ile televizyonunuza bir çok tatbik indirebilirsiniz. Örnek vermek gerek görülürse YouTube indirmek için bu marketi kullanabilirsiniz. Tabii ki bir çok cihazda YouTube’un yüklenmiş olarak geldiğini belirtelim.

Ancak ancak Google tarafınca tasarlanan programları indirmek için kullanılmamaktadır. Birçok uygulamayı indirmek için Google Play Store’dan yararlanabilirsiniz. Örneğin Disney+ ya da Netflix gibi içerik platformlarını da Play Store’dan indirebilirsiniz.

Bunun ötesinde Google Play Store üstünden müzik dinleme programları da indirmeniz mümkündür. Ayrıca bütün bunların ötesinde oyun indirmek için de Google Play Store’dan yararlanabilirsiniz. Ancak buna sonraki bir alt başlıkta daha ayrıntılı değineceğiz.

Chromecast

Android TV’nin mühim bir öbür özelliği ise Chromecast oluyor. Dahili bir halde sunulan Chromecast hususi durumunu bir aygıt olan Chromecast ile karıştırabilirsiniz. Bu hususiyet Chromecast aletine benzer bir halde değişik cihazlardan televizyonunuza imaj ya da ses yansıtmanıza destek oluyor.

Bir örnekle açıklamak gerek görülürse YouTube’dan bir içerik izlediğinizi varsayalım. Telefonunuzda açtığınız bu içinde ne olduğu daha büyük bir ekrandan seyretmek istiyorsunuz. Bu sırada videonun üst bölümünde Chromecast logosunu görebilirsiniz.

Bu logoya dokunduğunuz anda Chromecast destekli Android TV işletim sistemli televizyonunuz karşınıza çıkacaktır. Daha sonra iki aleti Chromecast ile eşleştirerek içinde ne olduğu televizyonunuza yansıtabilirsiniz. Böylece hem videoyu televizyonda izlersiniz hem de kontrolleri telefon üstünden de sağlayabilirsiniz.

YouTube’a ayrıca Netflix, Spotify, Disney+, Prime Video ve daha bir çok tatbik Chromecast’i kullanmaktadır. Bu hususiyet ekrana telefondan televizyona transfer yapmak istediğinizde olağanüstü bir kolaylık sağlamaktadır. Android TV’lerde bu özelliğin yer alması da olabildiğince sevindiricidir.

Oyunlar

Bir öbür mühim mevzu ise Android TV’lerde oyun oynamak oluyor. Google Play Store üstünden indirebileceğiniz bir çok oyun mevcut. Bunların içinde Crossy Road, NBA Jam ve hatta Asphalt 8 gibi yapımlar mevcut. Ancak bunun ötesinde Android TV’lerin oyun oynamak için çok iyi bir öbür özelliği daha mevcut.

Dilerseniz bu oyunları telefon ya da tabletinizi kullanarak oynamak mümkün. Ancak Android TV’lerin dört taneye kadar oyun kolu destek verdiği de anlatım ediliyor. Özellikle GeForce Now gibi bir hizmetle birleştiğinde bu oyun kolu desteği fazlasıyla kolaylaştırıcı hale gelmekte.

android televizyon ne işe yarar

Sesli Arama ve Google Asistan

Android işletim sisteminin sesli asistanı Google Asistan, Android TV’de de karşımıza çıkıyor. Özellikle televizyon gibi denetim konusu ile alakalı birazcık daha zorlayıcı cihazlarda sesli asistan desteği zamandan epey tutum etmenizi sağlıyor demek yanlış olmaz.

Bu desteği Google, YouTube ya da bir çok uygulamada arama yaparken kullanabilirsiniz. Tabii ki Google Asistan’ın arama özelliği vasıtası ile bir çok sorunuza da cevap bulabilirsiniz. Ayrıca komutlar vasıtasıyla değişik programları da işin içerisine sokabilirsiniz.

Keşfet Sekmesi

Android TV’lerin ana menüsünde bulunan Keşfet sekmesi genellikle işleri kolaylaştırmaktadır. Bu sekmeler vasıtası ile en çok kullandığınız programları rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca işletim sisteminin sizin için seçtiği programları da görebilirsiniz.

Bunlara ayrıca Android TV’lerde kullandığınız uygulamaların da ayrıntılı içeriklerini ana menüde görmek mümkündür. Örneğin Netflix sekmesinde izlediğiniz son dizi ya da filmi bulabilirsiniz. Buna ayrıca o sırada tanınmış olan içerikleri de bu sekmeden görebilirsiniz.

Android TV Ne İşe Yarar?

İçeriğimizde şimdiye kadar Android TV’nin ne işe yaradığını ve özelliklerini sizler için detaylıca inceledik. Ancak Android TV ne işe fayda sorusu hala aklınıza takılıyorsa bir göz atmakta fayda var. Kısaca Android TV, sıradan bir televizyonu alır ve çok daha akıllı özellikler ile donatır.

Bir işletim sistemi olan Android TV, televizyonunuza Android özelliklerini getirmektedir. Bir öbür deyişle televizyonu Smart TV kategorisine sokan Android TV işletim sistemi, ancak kanal değiştirmekten daha fazlasını yapmanızı olası kılar.

Android TV işletim sistemine haiz cihazlarda internete bağlanmak mümkündür. Bu sayede en sevdiğiniz içerik platformlarından dilediğiniz içerikleri izleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Android TV ile oyun oynayabilir, müzik dinleyebilir ya da internette arama yapabilirsiniz.

Daha ilkin de bahsetmiş olduğumuz gibi Android TV, Google Asistan desteğine de sahiptir. Bu sayede evinizde bulunan akıllı cihazları da televizyonunuz vasıtasıyla denetim edebilirsiniz. Örneğin bir film izlerken yerinizden kalkmadan akıllı ışığınızı kapatabilirsiniz.

alternatifleri

Android TV Alternatifleri Nelerdir?

Piyasadaki en büyük Android TV alternatifi kuşkusuz Apple TV ve tvOS oluyor. Apple tarafınca tasarlanan bu işletim sistemi Apple ekosistemi içinde olabildiğince etkin özelliklere sahip. Bunun yanı sıra ekstra bir cihazla haiz olunan bu işletim sistemi bir çok modern televizyonda problemsiz bir halde çalışıyor. Apple TV ya da Apple TV 4K cihazları ile tvOS işletim sistemine haiz bir televizyona haiz olabilirsiniz.

webOS ise bir öbür Android TV alternatifi oluyor. Linux ile çalışan bu işletim sisteminin sahibi ise LG olarak anlatım ediliyor. 2013 senesinde bu işletim sistemini satın alan LG’den ilkin ise HP’nin işletim sistemi bulunduğunu belirtelim. Günümüzde LG televizyonlarda bu işletim sistemini görmek mümkün.

Android TV’nin en mühim benzerlerinden bir başkası ise Tizen oluyor. Samsung’un bir çok cihazında yer edinen bu işletim sistemini televizyonlarda da görmek mümkün. İlk olarak 2012’de piyasaya çıkan bu işletim sisteminin televizyonlarla buluşması ise 2015 senesinde gerçekleşmiştir. Samsung akıllı televizyonlarında bu işletim sistemini görmek mümkün.

Android TV işletim sisteminin alternatiflerini bu yolla özetlemek mümkün. Eğer Android TV haricinde bir işletim sistemi kullanmak dilerseniz tercihinizi bu markalardan yana kullanabilirsiniz. Ancak geleneksel bir televizyonu akıllı hale getirmek için Android TV içeren kutular ya da cihazlardan yararlanabilirsiniz. Örneğin Chromecast ya da Mi Stick gibi cihazlar Android TV desteğine sahiptir.

Android TV Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Android TV ile Smart TV arasındaki ayrım nedir?

Smart TV ile Android TV arasındaki ayrım olabildiğince sık karıştırılmaktadır. “Smart” yani “akıllı” televizyon terimi Android TV’yi de kapsayacak genişliktedir. Bir öbür deyişle Android TV işletim sistemi, akıllı televizyonların içinde yer almaktadır. Ayrıca Android TV bir işletim sistemi iken Smart TV terimi akıllı bütün televizyonları bir arada tutar. İnternete bağlanabilen ve IoT özelliklerine haiz cihazları akıllı televizyon olarak saymak pek de yanlış olmaz.

Android TV pozitif yanları ne?

Televizyonlarda Android TV işletim sistemine haiz olmanın bir çok pozitif yanları vardır. Google Play Store tatbik marketine Android TV ile erişim sağlayabilirsiniz. Böylece Netflix, Prime Video, Disney+ ve YouTube gibi programları televizyonunuza indirebilirsiniz. Bunun yanı sıra Google Asistan’a da Android TV ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Chromecast özelliği vasıtası ile telefonunuzda, tabletinizde ya da sisteminizde izlediğiniz bir videoyu direkt olarak televizyona yansıtabilirsiniz.android tv

Android TV hangi markalarda var?

Ülkemizde satışta olan markalar içinde Philips, Vestel, Sony, Arçelik, Beko, Grundig, Toshiba, TLC ve Xiaomi, Android TV işletim sistemine haiz televizyonlar üretmektedir. Ayrıca Chromecast ve Xiaomi Mi Stick gibi imaj ve ses aktarıcılar da Android TV işletim sistemine sahiptir.

Android TV ömrü ne kadar?

Android TV donanım konusu ile alakalı mühim bir farklılık sağlamamaktadır. Bu nedenle televizyonunuzun kullandığı fer ve açık oturum tipine göre ömrü de değişir. LED televizyonların ömrü yaklaşık olarak 6-7 sene şeklinde anlatım edilmektedir. Tabii ki bu süre kullanım sıklığına göre farklılık göstermektedir.

Android TV Nedir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için Android TV ile alakalı merak edilenleri yanıtladık. Android TV ile alakalı merak ettiklerinizi içeriğimizin sonunda öğrendiğinizi umuyoruz. Bu makale hakkındaki görüşlerinizi ve Android TV ile alakalı düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın!