Android veya iOS’ta Reklam İzlemeyi Sınırlayın ve Reklam Kimliğinizi Sıfırlayın

Telefonunuz, reklam verenlerin, alışkanlıklarına göre reklamları hedeflemek için kullanabilecekleri birden fazla veriye sahiptir. İzleme kimliğini sıfırlamak ve reklam kişiselleştirmeyi dönem dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Neler Okuyacaksınız? →

Android ya da iOS’ta Reklam İzlemeyi Sınırlama ve Reklam Kimliğinizi Sıfırlama İşlemi

Reklam, teknoloji şirketlerinin her insana bu kadar harika, keyifli ve kullanımı kolay programlar ve hizmetler sunmasını sağlar. Telefonunuz, reklamverenlerin günlük telefon kullanımlarının hedefli reklamlar sunmak için kullandıkları hususi bir profilini kurmak için kullandıkları bir takım malumat içerir. Reklam kimliğini tamamiyle dönem dışı bırakamazken, Android ve iOS reklamı sıfırlamanın yollarını sunar. Promosyon kimliğinizi iyi mi sıfırlayacağınızı ve kişiselleştirilmiş reklam profili izlemeyi iyi mi iptal edeceğinizi öğrenin.

Android ya da iOS’ta Reklam İzlemeyi Sınırlayın ve Reklam Kimliğinizi Sıfırlayın

Android’de Reklam Kimliğini Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Android de reklam kimliğinizi sıfırlama ve reklam kişiselleştirmeyi dönem dışı bırakma adımları aslında bütün Android sürümleri için aynıdır. Ancak, farklılıklar ufak olabilir. Ayarlar> Google> Reklamlar> Reklam Kimliğini Sıfırla’ya gidin ve onay monitörü göründüğünde Tamam’ı tıklayın. Reklam kişiselleştirmeyi dönem dışı bıraktığınızdan da emin olmalısınız. Android’in öteki sürümleri “ilgi alanına dayalı reklamlardan vazgeçme” diyebilir ve etkinleştirmek için bir geçiş ya da onay kutusu bulabilirsiniz.

iOS’ta Reklam Kimliği Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Reklam kimliğini sıfırlama prosedürü için aynısını iOS cihazınızda da yapabilirsiniz. İPhone ya da iPad’inizde, Ayarlar> Gizlilik> Reklam kimliğini sıfırla kısmına gidin ve sonrasında malumat istemi göründüğünde kimliği sıfırlayın. Tıpkı Android’de olduğu gibi, burada da reklamların izlenmesini sınırlama seçeneğini de etkinleştirmelisiniz.

Bir akıllı telefon kullanıyorsanız, reklamların izlenmesini önlemek için fazla bir şey yapamazsınız. E-posta şirketleri, reklam satmak için e-postalarınızı tarıyor, çerezler tarama alışkanlıklarınızı vb. İzliyor. Son zamanlarda, birtakım uygulamaların Facebook API’sı vasıtasıyla izniniz olmadan işletmelere birden fazla veri gönderilmiş olduğu bildirildi. Telefonunuzda takip edilmiyorsanız, bir köstebek oynamak gibidir ve oyun asla bitmez.

Bununla birlikte, zulmü sınırlandırmanın yolları vardır, örneğin: Örneğin, Google’ın konumunuzu muntazam bir halde izlemesini durdurma, Wi-Fi’deki Cloudflares 1.1.1.1 servisi gibi alternatif DNS servislerini kullanma, ses yardımcınızın sesli aramasını temizleme ve seyretme kimliğini yukarıda açıklanmış olduğu gibi sıfırlama. Daha fazla malumat arşivimizde veri korumayla alakalı ipuçları içeren bulunabilir.

Sizin için bir profil oluşturan reklamverenlerle ilgilenmeseniz bile, aynı reklamlardan oldukça fazla görürseniz, birtakım zamanlar reklam kimliğinizi sıfırlamanız yararlı olabilir. Bunları biliyorsunuz … Örneğin, bir pet shoptan evcil hayvanınız için yem ya da bir ihtiyacını satın alıyorsunuz ve önümüzdeki ay için gördüğünüz tek reklam evcil hayvan yemekleri içerikli e-posta ya da sms.