Android’de SIM PIN Kodu Kaldırma Ve Değiştirme

Android’de SIM PIN Kodu Kaldırma Ve Değiştirme öğrenmek istiyorsanız bu öğreticiyi okuyunuz ve her iki görevin de iyi mi yapıldığını görün.

Bir akıllı telefona taktığınız her SIM kartta bir PIN kodu bulunur. Cihazınızın SIM kartı kullanımı için PIN kodunu girmeniz gerekir. Bazı mobil sağlayıcılar, bütün SIM kartları için 0000 ya da 1234 gibi standart PIN kodları kullanır. Diğerleri, her SIM için benzersiz PIN kodları oluşturur. Durum ne olursa olsun, bu PIN’i kişiselleştirmek ve belirlediğiniz bir kodu kullanmak isteyebilirsiniz. Veya, akıllı telefonunuzu her başlatışınız da SIM PIN kodunu girmeniz gerekmeyebilir.

Devam etmeden önce:

Bu eğitimde ilerlemek için, mevcut SIM PIN kodunuzu bilmeniz gerekir. Bu PIN’i üç kez yanlış girerseniz, SIM kart, mobil operatörünüz tarafınca sağlanan şahsi bir önleme kodu (PUC ya da PUK) girilene kadar engellenir.

Neler Okuyacaksınız? →

Android’de SIM PIN Kodu Kaldırma Ve Değiştirme

Bu makalemizde Android telefonlar için pin kodu değişiklik yapma ve pin kodu kaldırma konusu ile ilgili ayrıntılı klavuz ile bilgilendirme yapacağız.

Android’de SIM PIN Kodu Kaldırma Ve Değiştirme | Pin Kodu Kaldırma

Android’de SIM Kart Kilidi Ayarlarına Erişin

İlk önce, SIM PIN Kodunuzu değiştirmek için Android akıllı telefonunuzda ya da tabletiniz de Ayarları açın. Ardından, ayarlar listesini aşağı kaydırın. Android 8’de Güvenlik ve Konum’a , Android 9’da ise Güvenlik ve gizlilik’e dokunun.

Uzun bir emniyet ayarları sıralaması görüyorsunuz. Android 8’de, “SIM kart kilidi” adlı bir giriş bulana kadar aşağı kaydırın ve üstüne dokunun. Android 9’da, “Diğer ayarlar” öğesini bulana kadar kaydırın ve üstüne dokunun.

Android 8’de, SIM kart kilitleme ayarlarınızı açtınız. Android 9’da gerçekleştirilmesi ihtiyaç duyulan iki adım daha var. İlk önce, ” Şifreleme ve hüviyet bilgileri ” ne dokunun.

Ardından, “SIM kilidini ayarla” üzerine dokunun. Bir Dual-SIM akıllı telefonunuz varsa, PIN’i değişiklik yapmak ya da dönem dışı bırakmak istediğiniz SIM’e bağlı olarak “SIM 1 Kilidi Ayarla “ veya “SIM 2 Kilidi Ayarla” üzerine dokunun.

Her iki Android versiyonunda da, şimdi SIM kartı kilitlemek için bir anahtar ve PIN’i değiştirebilmek için bir ayar görmelisiniz. Bu seçeneklerin her birinin iyi mi kullanılacağını görmek için okumaya devam edin.

Android Akıllı Telefonunuzu Veya Tabletinizi Başlatırken SIM PIN’i Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Android akıllı telefonunuza ya da tabletinize her başlattığınız da SIM PIN kodunu girmek istemiyorsanız, üstüne dokunarak “SIM kartı kilitle” düğmesini Kapalı konumuna getirin.

Şimdi SIM kart için mevcut PIN kodunuzu girmeniz istenir. PIN kodunu girin ve dokunun Tamam.

Sim pin kodu kaldırma prosedürü bu kadar. Bundan sonra, akıllı telefonunuzda ya da tabletinizde her başlatılışında SIM kilit kodunu girme zorunluluğu kaldırılır. Yalnızca cihazınızın PIN kodunu, desenini, şifresini girmeniz, parmağınızı parmak izi tarayıcıya yerleştirmeniz ya da akıllı telefonunuzdaki yüz açma hususi durumunu kullanmanız gerekir.

Android Telefonlarda SIM Pin Kodu Değiştirme Nasıl Yapılır

Başka bir PIN kodu kullanmak ve mevcut olan pin kodu değiştirme prosedürünü yapmak istiyorsanız, SIM kart kilidi ayarlarında “SIM PIN’i değiştir” e dokunun.

Sizden şu anda haiz olduğunuz eski PIN kodunuzu girmeniz istenir. Girin ve Tamam’a dokunun.

Şimdi, kullanmak istediğiniz yeni PIN kodunu girmeniz istenir. Uzunluğu dört ile sekiz sayı içinde olan bir kod girebilirsiniz. Girin ve Tamam’a dokunun. Ardından, yeni girilen PIN’inizi onaylamanız gerekir. Bir kez daha yazın ve Tamam’a basın.

Şimdi SIM kart PIN kodunuz değiştirildi. Lütfen bu PIN’in Android cihazınız için olandan değişik bulunduğunu unutmayın. 

Bu PIN, Android akıllı telefonunuzu ya da tabletinizi her başlattığınızda ya da tekrar başlattığınızda ya da SIM kartı cihaza taktığınızda gereklidir. Android yüklendikten sonrasında cihazın kilidini açtığınızda ve SIM kartın kilidini açtığınızda lüzumlu değildir.

Samsung Pin Kodu Kaldırma ve Değiştirme

Aşağıda belirtilen adımları uygulayarak Samsung Pin kodu kaldırma ve değiştirme işleminizi yapabilirsiniz.

  • Ayarları aç
  • Güvenlik’e dokunun (Alcatel ve Samsung telefonlarda Kilit Ekranı’na dokunun)
  • Ekran Kilidi’ne dokunun
  • Not: İstenirse, mevcut şifrenizi, PIN’inizi ya da deseninizi girin
  • Ekran kilidi tercihinizi seçin: yok, kaydırma, şifre, PIN ya da desen
  • Bir şifre, PIN ya da desen kullanıyorsanız, sıralamanızı girip onaylayın ve kilit ekranında bildirimlerin gösterilip gösterilmeyeceğini seçin
  • Bitti’ye dokunun

Hatırlatma

Telefonunuz şifreliyse ya da hususi emniyet ayarları gerektiren diğer aygıt yöneticileri ya da üçüncü taraf programları var ise (örneğin, Antivirüs uygulamaları, bankacılık programları vb.), Bir tür emniyet kilidini faal tutmanız gerekebilir.

Varsayılan SIM PIN’inizi mi değiştirdiniz ya da SIM PIN’i mi kaldırdınız?

Bu öğreticiyi kapatmadan önce, ne yaptığınızı bilmek istiyoruz: varsayılan SIM PIN kodunuzu diğer bir PIN kodu ile değiştirdiniz mi? Yeni PIN’inizde kaç karakter var? Veya Android telefonunuzu ya da tabletinizi her başlattığınızda ya da tekrar başlattığınızda SIM PIN kodunu girme isteğini mi kaldırdınız? Aşağıdaki yorum bölümünde bizlere bildirin ve tartışalım.