AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar – Aralık 2022

resim80552667
resim80552667

Hepimiz yeni bir teknolojik aygıt almadan ilkin geniş araştırmalar yaparız. Kullanıcı yorumları, uzun soluklu kullanım verileri gibi istatistikler cihazları almadan ilkin bize referans olmaktadır. Lakin bunların hepsini esasen bizler için çözümleme edip kıyaslayan bir sistem var. Birçoğumuz inceleme yaparken AnTuTu skoruna muadil gelmişizdir. Peki bu AnTuTu skoru nedir? Nasıl ölçülür? Bu yazımızda sizler için hem AnTuTu’dan bahsedeceğiz hem de AnTuTu tarafınca hazırlanan listeye göre puanı en yüksek telefonlar hangileridir, tanıtacağız.

İçindekiler

AnTuTu Puanı Nedir?

AnTuTu, Android ve iOS işletim sistemli cihazları muayyen kategoriler üstünden kontrol eden bir sistemdir. Sistem, yapmış olduğu testlere göre cihazları puanlandırıyor. Bazı kullanıcılar AnTuTu’nun güvenilirliği açısından tereddüt yaşamaktadır. Ancak iddialara karşın dünya çapında akıllı cihazları en iyi kıyaslayıp puanlandıran sistem AnTuTu’dur diyebiliriz.

Peki AnTuTu cihazları hangi mevzularda kontrol edip puanlıyor? Gelin hep beraber AnTuTu’nun kategorilerine bakalım.

AnTuTu’nun testleri 6 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar:

Kullanıcı Deneyimi (UX)

Kullanıcı tecrübesi puanı cihazın günlük performansının değerlendirildiği kategoridir. Bu testte sistem, cihazın günlük yaşantıda iyi mi bir performans göstereceğini kontrol eder.

AnTuTu UX, çoklu vazife puanı ve çabalama tarihi puanı olmak suretiyle 2 kategoriye ayrılıyor. Çoklu vazife puanı, cihazın aynı anda yapmış olduğu işlemlerdeki performansını ölçüyor. Cihaz ne kadar kuvvetli bir işlemciye sahipse aynı anda meydana getirilen işlemlerde o denli iyi performans gösterir. O yüzden işlemcisi kuvvetli cihazlar, çoklu vazife puanı kategorisinden yüksek puan almaktadır. Çalışma tarihi puanı ise cihazın standart işlemleri ne kadar müddette yapabildiğini ölçmektedir.

RAM

Cihazın prosedür hızını temelde 2 adet donanım etkiliyor diyebiliriz (tabii ki yazılım, bellek gibi faktörler de etkilemektedir). Bir cihazın RAM ve işlemcisi ne kadar iyi olursa aygıt o denli iyi performans gösterecektir.

RAM’ler, işlemlerinizi yaparken cihazların detayları geçici olarak depoladığı belleklerdir. Belirttiğimiz gibi cihazların RAM gücü ne kadar artarsa performansı da o seviyede artar. AnTuTu da RAM testinde cihazların RAM’lerinin okuma ve yazma hızlarını ölçmektedir.

İşlemci (CPU)

İşlemciler, akıllı cihazlar için beyin görevini görmektedir. Cihazın işlemcisinin kalitesine göre cihazın gösterdiği hız değerleri, performans değerleri değişmektedir. Bu yüzden AnTuTu testlerinin en önemlilerinden birisi işlemci testi diyebiliriz.

AnTuTu, CPU tamsayısı ve CPU kayan noktası olarak işlemcileri puanlandırır.

Grafik İşlemci (GPU)

Akıllı cihazlarınızla gayet fazla oyun oynuyorsanız AnTuTu testlerinde dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim kategorilerden birisi de grafik işlemcisidir. Grafik işlemcileri, oyunlarda ve yüksek donanım gerektiren programlarda devreye giren bir donanımdır.

AnTuTu, grafik işlemcisi testinde cihazların hem 2D hem de 3D performanslarını ölçmektedir. PUBG, Sniper 3D gibi oyunlar 3D grafikler kullanırken, birazcık daha kolay grafikli oyunlar 2D grafikleri tercih etmektedir.

Giriş ve Çıkış Puanları (IO)

Akıllı cihazlarla prosedür yaparken bilgilerin geçici olarak RAM üstüne depolandığını belirtmiştik. Bilgileriniz kalıcı olarak ise bellek kartlarına ya da cihazınızın depolama alanına kayıt edilmektedir.

AnTuTu bu kategoride ise cihazınızın hafızasına kayıt edilen bilgilerin kayıt ve çıkış hızını ölçmektedir. Cihazın giriş puanı ne kadar yüksek ise indirdiğiniz uygulamalar/belgeler o denli süratli kurulur. Ayrıca cihazın hızını etkileyen bir öteki etken de depolama alanıdır.

Genel Puan

Genel puan kısmını ise yukarıda ayrı ayrı açıkladığımız kategorilerin averajı olarak tanımlayabiliriz. Cihaz ile ilgili inceleme yaparken kullanıcılar sıklıkla genel puanı görmektedir. Cihazları kıyaslarken genel puanlar kullanılmaktadır.

AnTuTu Puanı Kaç Olmalı?

Her cihazın çok kuvvetli ve zayıf yanları bulunmaktadır. AnTuTu genel puanında aleti genel hatlarıyla değerlendirdiği için “şu puandaki cihazlar iyi, şu puandaki cihazlar kötü” dememiz olası değildir.

AnTuTu kategorilerini sizler için açıkladık. Cihazları kullanım amacınıza göre kıyaslamanız sizler için daha iyi olacaktır. Oyun oynamak için bir akıllı aygıt alacaksanız grafik işlemci puanı yüksek cihazlara bakmanız gerekmektedir. Tabii ki genel puana göre de değerlendirme yapabilirsiniz. Lakin oyun oynamak için grafik işlemcisi olabildiğince mühim olduğundan önceliğiniz bu kategori olmalı. Günlük kullanım için bir akıllı aygıt alacaksanız genel puanı referans almanızda bir sorun olmayacaktır.

AnTuTu Puanı En Yüksek Telefonlar

1. Asus ROG Phone 6

Antutu puanı yüksek telefonlar - Asus ROG Phone 6

Asus, ROG Phone serisinin bir modeliyle daha bu ay gösterilen AnTuTu listesinde kendisine yer bulmayı başardı. Şirket, ROG serisi ile aktörleri performansıyla memnun etmeyi başaran telefon modelleri üretiyor. Bu doğrultuda Asus, ROG Phone 6 serisiyle olabildiğince kuvvetli oyuncu telefonları geliştirdi. Serinin ismini taşıyan Asus ROG Phone 6’da kuvvetli performansıyla kendisini kanıtlamayı başardı.

Asus, bu modeli serinin asli telefonu olarak geliştirdi. Fakat buna karşın şirket, bu modelde de olabildiğince kuvvetli donanımlar kullandı. Böylece Asus ROG Phone 6, hızlıca akıllı telefon sektöründeki en iddialı telefon modellerinden birisi olmayı başardı.

Temmuz 2022’de tanıtılan cihaz, şimdilik yalnızca muayyen ülkelerde satışa sunuldu. Asus ROG Phone 6, satışa sunulmuş olduğu ülkelerde kendisinden fazlasıyla laf ettiriyor. Öyle ki Asus ROG Phone 6, AnTuTu testlerinde de kendisini kanıtlamayı başardı. Çünkü Asus ROG Phone 6, bu ay meydana getirilen AnTuTu testlerinden 1.117.968 puan almayı başardı.

Ekran6.78 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM8,12 ve 16 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya6000 mAh
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera50+13+5 MP

2. Asus ROG Phone 6 Pro

AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar - Asus ROG Phone 6 Pro

Bu ay gösterilen AnTuTu listesinde ikinci esnasında da Asus ROG Phone serisinin 6 Pro modeli yer alıyor. Yakın zamanda tanıtılan Asus ROG Phone 6 Pro, hızlıca AnTuTu puanı en yüksek telefonlar listesinde ilk başta kendisine yer bulmayı başardı. Çeşitli yönleriyle teknoloji takipçilerini etkilemeyi başaran cihaz, bir müddet AnTuTu listesinde üst sıralarda kendisine yer bulmaya devam edecek diyebiliriz.

Asus, ROG Phone serisinde yaratıcı ve oyun odaklı tasarımlar kullanmayı tercih ediyor. Bu doğrultuda ROG Phone 6 Pro, serinin fanatiklerinin beğenisini toplayan bir arka kapak tasarımına sahip. Bunun yanı sıra Asus, oluşturduğu tasarımda sunmuş olduğu renk alternatifleriyle de olabildiğince etkin bir iş çıkarttı.

Cihaz, tasarımı kadar donanımıyla da ön plana çıkmayı başarıyor. Asus, bu modelde en aktüel donanımları kullanmayı tercih etti. Bu sayede cihaz, günümüz için olabildiğince kuvvetli bir performans göstermeyi başarıyor. Öyle ki bu performans, AnTuTu testlerinde de kendisini gösterdi. Asus ROG Phone 6 Pro, bu ay meydana getirilen AnTuTu testlerinden 1.110.082 puan alarak ikinci sırada kendisine yer bulmayı başardı.

Ekran6.78 inç
İşlemciSnapdragon 8+ Gen1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM18 GB RAM
Dahili Depolama512 GB dahili depolama alanı
Batarya6000 mAh
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera50+13+5 MP

3. Asus ZenFone 9

Asus ZenFone 9

Asus, bu ay gösterilen AnTuTu listesinde bir cihazıyla daha kendisine yer bulmayı başardı. 2022 senesinde tanıtılan ve kendisinden fazlasıyla laf ettiren ZenFone 9, piyasaya sürüldüğü ilk aylarda AnTuTu listesinin ilk sıralarında kendisine yer bulmuştu. Cihaz geçtiğimiz aylarda listeye girememiş olsa da bu ay gösterilen AnTuTu listesinin 3.sırasında yeniden kendisine yer bulmayı başardı.

Şık ve sade bir tasarıma haiz olan Asus ZenFone 9, arka kamera tasarımıyla dikkat çekiyor. Asus, bu seride değişik bir kamera tasarımı geliştirmeyi tercih etti. Böylece ZenFone 9, kamera tasarımıyla kendisinden laf ettiriyor. Bunun yanı sıra Asus, dizayn haricinde donanım konusu ile ilgili da iddialı davrandı.

Yeni nesil donanımlarla donatılan Asus ZenFone 9, kuvvetli donanımları vasıtası ile bu ay gösterilen AnTuTu listesinde 1.086.197 puan almayı başardı. Bu puan da aleti listede 3.sıraya yerleştirdi.

Ekran5.9 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM8 ve 16 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya4300 mAh
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera50+12 MP

4. Xiaomi Mi 12T Pro

Xiaomi Mi 12T Pro

Teknoloji devi Xiaomi, ürettiği akıllı telefonlar ile teknoloji gündeminde adından laf ettirmeyi başarıyor. Şirket, Mi 12 serisiyle akıllı telefon piyasasında gene kendisini gösterdi. Bu doğrultuda Xiaomi, Mi 12T Pro ile kuvvetli bir akıllı telefonla kullanıcılarının karşısına çıktı. Öyle ki Xiaomi Mi 12T Pro, bu ay meydana getirilen AnTuTu testlerinde 4.sırada yer almayı başardı.

Xiaomi, Mi 12 serisinde sade bir dizayn kullanmayı tercih etti. Bu doğrultuda Mi 12T Pro, arka kamera tasarımındaki yaratıcı unsurlarıyla ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra Xiaomi, metal görünümlü plastik kasa kullanarak cihazın güzel bir manzara kazanmasını sağladı.

Xiaomi, neredeyse üretmiş olduğu bütün serilerde minimum bir adet çok kuvvetli telefon modeli geliştirmeye çalışıyor. Xiaomi Mi 12T Pro da bu doğrultuda tasarlanan akıllı telefon modellerinden birisidir. Cihaz, haiz olduğu kuvvetli donanımlar vasıtası ile bu ay meydana getirilen AnTuTu testlerinden 1.064.841 puan almayı başardı.

Ekran6.67 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya5000 mAh
Ön Kamera20 MP
Arka Kamera200+8+2 MP

5. ZTE Nubia Red Magic 7

ZTE Nubia Red Magic 7

AnTuTu tarafınca bu ay gösterilen listenin beşinci esnasında son zamanların en tanınmış telefonlarından birisi olmayı başaran Nubia Red Magic 7 yer alıyor. Güçlü donanımıyla dikkat çeken telefon, 2022 yılına damgasını vurmayı şimdiden başardı diyebiliriz.

Telefon, olabildiğince yaratıcı bir tasarıma sahip. Klasikleşen tasarımların aksine Nubia Red Magic 7, daha renkli ve enteresan bir tasarımla kullanıcılarıyla buluşuyor. Bunun yanı sıra telefon, tasarımı kadar donanımıyla da dikkat çekmeyi başarıyor. Çünkü ZTE, bu modelde olabildiğince kuvvetli donanımlar kullanmayı tercih etti.

Nubia Red Magic 7, kuvvetli donanımı vasıtası ile bu ay meydana getirilen AnTuTu testlerinden 1.051.650 puan almayı başardı. Bu puan da son zaman bir akıllı telefonun almış olduğu en yüksek AnTuTu puanlarından birisi oldu.

Ekran6.8 inç
İşlemciSnapdragon 8 Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM8, 12 ve 16 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128, 256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya4500 mAh
Ön Kamera8 MP
Arka Kamera64+8+2 MP

6. Black Shark 5 Pro

Black Shark 5 Pro

Oyuncu akıllı telefonu ve ekipmanlarıyla ön plana çıkmayı başaran Black Shark, bu doğrultuda ürettiği cihazlarla adından laf ettirmeyi başarıyor. Öyle ki Black Shark, şimdi de 5 Pro modeliyle AnTuTu listesinde kendisine yer bulmayı başardı. Güçlü donanımıyla dikkatli üstüne toplayan cihaz, bu ay gösterilen listede 6.sırada yer alıyor.

Black Shark 5 Pro, öteki Black Shark modelleri gibi oyunculara hitap eden bir tasarıma sahip. Şirket geliştiricileri, cihazda bilhassa oyuncuların dikkatini çekebilecek birtakım dizayn öğeleri kullandılar. Bu sayede Black Shark 5 Pro, şık diyebileceğimiz bir tasarıma sahip.

Bunun yanı sıra cihaz, kuvvetli donanımıyla da ön plana çıkmayı başarıyor. Black Shark 5 Pro, aktüel donanımlarla kullanıcılarıyla buluştu. Bu sayede cihaz, bu ay meydana getirilen AnTuTu testlerinden 1.026.704 puan almayı başardı.

Ekran6.67 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno
RAM8, 12 ve 16 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya4650 mAh
Ön Kamera16 MP
Arka Kamera108+13+5 MP

7. Motorola Edge 30 Pro

Motorola Edge 30 Pro

Motorola, yeni tanıttığı amiral gemisi ile 2022’ye damga vuran şirketlerden birisi olmayı başardı. Şirket, yeni tanıttığı telefon ile Qualcomm’un yeni işlemcisini kullanan ilk şirketlerden birisi oldu. Bunun yanı sıra Motorla, kuvvetli işlemci vasıtası ile yeni cihazıyla beraber bu ay gösterilen AnTuTu listesinde 7.sırada yer almayı başardı.

Şirket, telefonda üst seviye bir performans yakalayabilmek adına kuvvetli işlemcinin yanı sıra kuvvetli donanımlar kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra Motorola, telefonu donanımı kadar tasarımıyla da ön plana çıkartmaya çalıştı. Bundan kaynaklı cihaz, olabildiğince çarpıcı bir tasarıma haiz diyebiliriz.

Hem tasarımıyla hem de donanımıyla ön plana çıkmayı başaran Motorola Edge 30 Pro, bu ay AnTuTu tarafınca meydana getirilen testlerden 1.005.920 puan almayı başardı. Güçlü donanımıyla adından laf ettiren cihaz, hemen hemen Türkiye’de satışa sunulmadı.

Ekran6.7 inç
İşlemciSnapdragon 8 Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya4800 mAh
Ön Kamera60 MP
Arka Kamera50+50+2 MP

8. Vivo X80

Vivo X80

AnTuTu tarafınca bu ay gösterilen listenin 8.sırasında Vivo X80 yer alıyor. Bilindiği suretiyle Vivo, 2022 yılının ilk aylarında yeni amiral gemisi modellerini tanıttı. X80 de bu modellerden birisi olarak dikkat çekiyor. Şirket, bu modelde en yeni donanımları kullanmaya çalıştı. Bu sayede Vivo, piyasadaki en kuvvetli performansa haiz cihazlardan birisini üretmeyi başardı.

Vivo X80, donanımı kadar tasarımıyla da kendisinden laf ettiriyor. Çünkü Vivo, bu modelde klasikleşen tasarımların dışına çıkmaya çalıştı. Bu kapsamda şirket, bilhassa arka kamera tasarımıyla yenilikçi bir dizayn geliştirmeyi başardı.

Vivo X80, genel hatlarıyla değerlendirdiğimizde piyasada yer edinen en kuvvetli telefonlardan birisi olarak ön plana çıkıyor. Nitekim telefonun gücü AnTuTu tarafınca meydana getirilen testlerde de kendisini kanıtladı. Vivo X80, bu ay meydana getirilen testlerde 1.003.314 puan alarak 8.sıraya yerleşti.

Ekran6.78 inç
İşlemciMediaTek Dimensity 9000
Grafik İşlemcisiMali-G710 MC10
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128, 256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya4500 mAh
Ön Kamera32 MP
Arka Kamera50+12+12 MP

9. Motorola Edge X30

AnTuTu puanı yüksek telefonlar - Motorla edge x30

Motorola, bu ay gösterilen AnTuTu listesine bir modeliyle daha girmeyi başardı. Son yıllarda ürettiği üst seviye akıllı telefonlarla adından fazlasıyla laf ettiren Motorola, etkin işler çıkartmayı başarıyor. Bu doğrultuda Motorola Edge X30, bu ay gösterilen AnTuTu listesinde 9.sırada yer alıyor.

Çok sade bir tasarıma haiz olan Motorola Edge X30, sade dizayn seven teknoloji kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. Bunun yanı sıra tasarımda ince detaylar isteyen kişiler ise cihazın tasarımından pek memnun kalmayabilirler.

Ancak Motorola Edge X30, haiz olduğu donanımlarla teknoloji kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. Öyle ki cihaz, donanım gücünü meydana getirilen testlerde de kanıtlamayı başardı. Bu doğrultuda Motorola Edge X30, bu ay meydana getirilen AnTuTu testlerinden 988.627 puan almayı başardı. Böylece cihaz, bu ay gösterilen listede 9.sırada yer alıyor.

Ekran6.7 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya5000 mAh
Ön Kamera60 MP
Arka Kamera50+50+2 MP

10. Samsung Galaxy Z Fold4

Antutu puanı yüksek telefonlar - Samsung Galaxy Z Fold4

Bu ay AnTuTu puanı yüksek olan telefonlardan birisi de Samsung Galaxy Z Fold4 olarak karşımıza çıkıyor. Son zaman Samsung’un en gözde telefonlarının başlangıcında gelen Galaxy Z Fold4, yüksek performansıyla dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. Öyle ki cihaz, bu ay meydana getirilen AnTuTu testlerine göre en yüksek puana haiz olan 10.telefon olmayı başardı.

Katlanabilir akıllı telefon sektöründeki en iddialı cihazlardan birisi olan Samsung Galaxy Z Fold4, şimdi de AnTuTu puanı en yüksek telefonlar listesinde karşımıza çıktı. Oldukça etkin bir katlanabilir tasarıma haiz olan cihaz, performansından çok katlanabilir tasarımıyla ön plana çıkıyordu.

Ancak Samsung, bu modelde olabildiğince kuvvetli ve aktüel donanımlar kullandı. Bu sayede cihaz, dizayn anlamında etkin olmasıyla beraber performansıyla da iddialıydı. Öyle ki AnTuTu tarafınca bu ay meydana getirilen testler, cihazın kuvvetli performansını ön plana çıkartmayı başardı. Samsung Galaxy Z Fold4, bu ay meydana getirilen testlerde 983.354 puan almayı başardı. Bu da cihazı, bu ayki AnTuTu puanı en yüksek telefonlar listesinde 10.sıraya yerleştirdi.

Ekran6.2 inç + 7.6 inç
İşlemciSnapdragon 8+ Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM12 GB RAM
Dahili Depolama256, 512 GB ve 1 TB seçenekleri mevcut
Batarya4400 mAh
Ön Kamera10+4 MP
Arka Kamera50+12+10 MP

AnTuTu tarafınca aylık olarak paylaşılan tablodaki en yüksek puanı bulunan telefonlar, listemizde görüldüğü gibi sıralanıyor.

Sizin telefonunuz da AnTuTu puanı en yüksek telefonlar içinde mı? Sizler de cihazlarınızın AnTuTu puanlarını aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.