Apple iOS 16’nın Canlı Etkinlikler Özelliğini Erteliyor

resim50642618
resim50642618

Apple dün, geliştiriciler için Canlı Etkinlikler özelliğinden yararlanacakları programlar oluşturmasını sağlayacak ActivityKit beta versiyonunu duyurmuştu. Ancak bugün iOS 16 için Canlı Etkinlikler hususi durumunun ertelendiği ile alakalı bilgiler gündeme geldi.

Apple, bir geliştirici haber güncellemesi yayınladı. Bu güncellemede, Canlı Etkinlikler hususi durumunun ve ActivityKit’in iOS 16’nın ilk genel sürümüne dahil edilmeyeceği bilgisi yer aldı. Bu özelliğin, iOS 16 beta 4 sürümünde yer alacağı da belirtildi. Ayrıca senenin ilerleyen günlerinde, bu özelliğin her insana aleni olacağı da duyuruların içerisinde kendisini gösterdi. Özelliğin, App Store’da kullanıma aleni olacağı da haberler arasında yer aldı.

Apple iOS 16 Beta 4 Sürümü için Geçerli Olacak Canlı Etkinlikler ile alakalı Detaylar

Apple’ın iOS 16’daki iPhone kilit monitörü için duyurduğu güncellemelerden biri Canlı Etkinlikler olarak karşımıza çıktı. Canlı Etkinlikler ile kullanıcıların bilgilerini aktüel bir halde kilit ekranında yayınlayan bir widget olacağı belirtildi. Örneğin, bir futbol ekibi her gol attığında yeni bir bildirim yerine canlı olarak yenilenen skorlarla tek bir bildirimin gösterime başlayacağı ifadeler arasında yer aldı.

Geliştiricilerin bir Canlı Etkinliği yapılandırmak, başlatmak, güncellemek ve sonlandırmak için ActivityKit’i kullanabileceklerini de belirtti. Apple, uygulamaların widget uzantısındaki Canlı Etkinliğinin, kullanıcı arayüzünü oluşturduğunu söyledi. Ayrıca şirket, Canlı Etkinlikler özelliğinin, bir widget olmadığını ve güncelleme almak için değişik mekanizmalar kullandığını da vurguladı.

Haziran ayında WWDC 2022’de Canlı Etkinlikler ile alakalı detaylar yer aldı. Bu özelliğin, iOS 16’daki kilit ekranında canlı ve aktüel malumat rolü göreceği bilgisi kendisini gösterdi. Canlı Etkinlikler özelliğiyle kullanıcıların, spor oyunu, antrenman, sipariş ya da ulaşımla alakalı detayları takip edeceği bilgisi yer aldı. Bunun yanısıra Canlı Etkinlikler sayesinde, rastgele bir mevzuyla alakalı bildirimleri arka arkaya ve oldukça almak yerine tek bir bildirim durumunda görmenin olası olacağı da duyurular arasında kendisini gösterdi.

Apple, Canlı Etkinlikler hususi durumunun son olarak geliştirici beta sürümünde mevcut olacağını bildirdi. Ancak iOS 16’nın geri kalanıyla beraber kullanıcılara sunulmayacağını da ekledi. Apple, Canlı Etkinlikler hususi durumunu sene içerisinde piyasaya çıkacak olan iOS 16 güncellemesiyle beraber geleceğini duyurdu. Ancak firmanın ilerleyen günlerde bu mevzuyla alakalı aktüel bir malumat verip vermeyeceği hemen hemen belli değil.

Peki sizler Apple şirketinin iOS 16 için canlı etkinlikleri içermeyeceğini duyurması ile alakalı neler düşünüyorsunuz?