Apple Lockdown Mode Özelliğini Duyurdu

resim83772063
resim83772063

Apple, iOS 16 ile kullananların karşısına çıkacak yeni emniyet hususi durumunu duyurdu. Lockdown Mode adlı bir hususiyet tanıtan Apple, kullanıcıları için ekstra emniyet sunuyor. Ancak bu özelliğin ancak ufak bir öbek tarafınca kullanılması için tasarlandığını da belirtiyor.

Yeni Lockdown Mode özelliğiyle Apple gazeteciler, aktivistler ve devlet görevlileri gibi kişilere ek emniyet sağlıyor. Siber ataklar için hedef olma ihtimali daha yüksek olan bu kişiler yeni hususiyet vasıtası ile bilgilerini güvende tutabiliyor.

Lockdown Mode özelliği vasıtası ile iPhone, iPad ya da Mac cihazınıza “ekstrem” ölçüde emniyet sağlamak mümkün. Apple’ın belirttiğine göre bu emniyet özelliği birtakım fonksiyonlara erişimi kısıtlıyor hatta tamamiyle engelliyor. Aynı şekilde programlar ve internet sitelerine de erişmek olası olmayabiliyor. Uygulamanın çıkışında haiz olacağı önlemler ise şu şekilde:

  • Mesajlar uygulamasındaki resimler hariç bir çok eke erişimi engelleyecek. Ayrıca irtibat önizlemeleri gibi özellikler dönem dışı kalacak.
  • Daha ilkin arama yapılmayan kişilerden gelen FaceTime aramalarını engelleyecek. Ayrıca tanımadığınız kişilerden gelen Apple servislerine ait davetleri de engelleyecek.
  • Güvenilir internet siteleri haricindeki sitelerde tarama özellikleri ve komplike internet teknolojileri dönem dışı kalacak. Üstelik ancak Safari değil bütün internet tarayıcılarında geçerli olacak.
  • Fotoğraflar uygulamasındaki paylaşımlı albümleri kaldıracak ve yeni davetleri engelleyecek.
  • Telefon kilitli haldeyken öteki cihazlar ya da aksesuarlarla kablolu bağlantıyı engelleyecek.
  • Okul ve iş profilleri gibi konfigürasyon profillerini oluşturmak olası olmayacak.

Apple Lockdown Mode’a Yeni Önlemler Ekleyecek

Önümüzdeki dönemde Apple’ın yeni önlemleri de bu moda ekleyeceği anlatım ediliyor. Buna ayrıca firma Lockdown Mode’un güvenliği üstünde de çalışıyor. Security Bounty adlı bir uygulama başlatan Apple, Lockdown Mode açıkları bulan kişilere ve geliştirmeye destek olanlara 2 milyon dolara kadar ödül vereceğini belirtiyor.

Apple’ın Güvenlik Mühendisliği Başkanı Ivan Krstić mevzuyla alakalı açıklamalar yaptı. Lockdown Mode’un en komplike saldırılardan bile koruduğunu belirten Krstic, bir çok insanoğlunun bu ölçüde siber saldırılara maruz kalmadığına değindi. Yine de bu saldırılarla yüz yüze kalan ufak kesimi de güvenliğini sağlamak için çabalayacaklarını dile getirdi.

iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura işletim sistemlerinin üçüncü beta sürümünde devreye giren hususiyet senenin ilerleyen dönemlerinde bütün kullanıcılar için aleni hale gelecek. Her ne kadar Apple ancak belli bir kesimin kullanacağını vurgulasa da bütün kullanıcılar özelliği aktifleştirme şansına haiz olacak.