Apple ve Jony Ive Artık Birlikte Çalışmayacak

resim97981855
resim97981855

Apple eski çalışanı Jony Inve şirkete uzun zamandır dizayn danışmanlığı konusu ile alakalı hizmet sağlıyordu. Ancak son gelişmeler Ive’ın firma ile bütün bağlarının kopacağını gösteriyor. Ortaya çıkan haberlere göre Jony Ive ve Apple yollarını tamamiyle ayırıyor.

Jony Ive uzun seneler süresince Apple’da çalıştıktan sonra 2019 senesinde şirketten ayrılmaya karar vermişti. LoveFrom adlı bir firma açan Ive, o dönemde beri Apple’a danışmanlık hizmeti sağlamayı sürdürüyor. Ayrıca bu firmanın ilk ve öncelikli müşterisinin Apple olduğu da anlatım ediliyor. Dahası Jony Ive’ın geçmişte paylaşmış olduğu bir basın bülteninde “Apple ile uzun seneler süresince çalışmak” istediği yönünde de bir ifadesi olduğu da belirtiliyor.

Ancak son gelişmeler iki tarafın da yeni bir kontrat konusu ile alakalı anlaşmaması için ortak karar verdiğini gösteriyor. Bir diğer deyişle hem Apple hem de LoveFrom anlaşmanın yenilenmemesi yönünde bir karar almış gibi gözüküyor. Bu kararın kararında ise Jony Ive uzun seneler sonra Apple ile çalışmayı bırakacak.

LoveFrom ve Apple içinde meydana getirilen eski anlaşmaların 100 milyon doların üzerinde değerlere haiz olduğu bildiriliyor. Ancak bunun kararında Apple’ın rakip olarak görmüş olduğu kişiler ile LoveFrom şirketinin çalışmasının kısıtlandığı anlatım ediliyor.

LoveFrom Airbnb ve Ferrari ile Çalışmayı Sürdürecek

1992 senesinde Apple’a katılan Ive’ın çoğu ikonik Apple ürününün tasarımında imzası bulunuyor. Bunların içinde iMac gibi oldukça sükse yapmış modeller de yer alıyor. Ayrıca Ive’ın sadece donanım değil program alanında da dizayn konusu ile alakalı şirkete üstünlük sağlamış olduğu biliniyor. iOS 7 ile program tasarımlarına da el atan Ive günümüzdeki iOS tasarımlarının da temelini oluşturan ekipte yer alıyor.

The New York Times tarafınca paylaşılan habere göre iki firma arasındaki kontrat yenilenmeyecek. Apple’da üst seviye yetkililerden birkaçının LoveFrom’a ödenen tutarı sorguladığı da anlatım ediliyor. Ayrıca Apple’dan ayrılan tasarımcıların LoveFrom’da çalışmaya başlaması da bu karar da tesir sahibi gibi gözüküyor. Jony Ive’ın ise engelleme olmadan yeni müşteriler ile çalışmak istediği bildiriliyor.

Halihazırda dizayn kadrosunu yöneten Apple COO’su Jeff Williams görevini sürdürecek. Ancak marketing kadrosunun ürün seçimleri konusu ile alakalı artık daha etkili bir role haiz olacağı anlatım ediliyor. LoveFrom ise Airbnb ve Ferrari gibi ortaklarıyla çalışmayı sürdürecek.

The New York Times’ın haberine göre her iki firma de mevzuyla alakalı izahat yapmayı reddetti. Ancak şayet bilgiler doğruysa seneler devam eden ilişkinin sonra Apple için Jony Ive devrinin sona erdiğini söylemek mümkün.