Apple’dan Windows Kullanıcılarına 2FA Sürprizi

resim18866426
resim18866426

Teknoloji devi Apple, yeni bir güncellemeyle kullananların karşısına çıktı. Apple, Windows için iCloud Yardımcı Programına bir 2FA güncellemesi oluşturdu. Bu güncelleme ile Windows için iCloud yardımcı programı, iki faktörlü doğruluğunu sağlama kod oluşturucu desteğini aldı.

Apple, geçtiğimiz sene Windows için iCloud Yardımcı Programını ilk defa bir parola yöneticisiyle güncellemişti. Bunun kararında da kullanıcılar bir Windows bilgisayardan iCloud Anahtar Zinciri’nde depolanan parolalara erişim sağlayabileceklerdi. Aynı zamanda kullanıcılar, bu parolaları idare etme imkânına da haiz olacaklardı. Şimdi ise program, iki faktörlü doğruluğunu sağlama ile yeni bir güncellemeye kavuşmuş oldu.

Windows için iCloud Yardımcı Programı Güncellemesinden Sonra Kullanıcıları Neler Bekliyor?

9to5Mac’in haberine göre Windows için iCloud Parolaları’nın son olarak versiyonu artık iki faktörlü hüviyet doğrulama kodlarıyla çalışmaya başladı. İki faktörlü hüviyet doğruluğunu sağlama desteği ilk sırada iCloud Anahtar Zinciri’ne iOS 15 ve macOS Monterey ile gelmişti. Şimdi bu hususiyet Windows için de çalışmaya başlamış oldu.

İki faktörlü hüviyet doğruluğunu sağlama kodu, bir web sitesine ya da programa giriş yaparken istenen ek bir emniyet katmanı olarak tanımlanabilir. Ayrıca bu kodlar, 1Password, LastPass ve iCloud Keychain gibi parola yöneticileri tarafınca oluşturulma imkânına sahiptir.

iCloud Anahtar Zinciri (iCloud Keychain) de yeni güncellemeyle beraber iki faktörlü hüviyet doğruluğunu sağlama için yardımcı sağlıyor. Apple kullanıcılarının artık bu kodları kaydetmek ve saklamak için üçüncü taraf uygulamalara gereksinim duymayacakları belirtiliyor. Şimdi ise iCloud Parolaları yardımcı uygulamasını kullanan Windows kullanıcıları, 2FA kod oluşturucuya erişme imkânına haiz oldu. Ancak bu hususta birtakım sınırlamaların olduğu da bilgiler içinde yer aldı.

Bilgilere göre, Windows’ta iCloud Parolaları özelliği yalnızca Microsoft Edge ve Google Chrome ile çalışıyor. Mozilla Firefox gibi öteki web tarayıcılarını yeğleyen kullanıcılar ise öteki bir teknik uygulamak zorunda. Kullanıcılar, iCloud Anahtar Zinciri’yle her 2FA kodu kurmak istediklerinde iCloud Parolaları yardımcı uygulamasını açmaları gerekecek.

Windows için iCloud, Microsoft Store’da bedava olarak yer almaktadır. Kullanıcıların bu özellikten yararlanması için ise Windows 10 ve sonraki sürümleri içeren bir bilgisayara haiz olmaları gerekmektedir. Peki sizler Apple tarafınca meydana getirilen Windows için 2FA desteği ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Apple’ın bu yeni güncellemesini faydalı buldunuz mu? Özellik hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!