Aptoide Nedir?

resim76496848
resim76496848

Aptoide nedir? Kullanıcılar bu problemin cevabını sık sık aramaktadır. Biz de bu nedenden dolayı Aptoide nelerdir sorusunun cevabını sizler ile paylaşmak istedik. İçeriğimizin sonunda Aptoide ile alakalı kafanızda bir soru işareti kalmayacağını umuyoruz.

Piyasada çoğu tatbik marketi bulunmaktadır. Bu marketler içinde başlıca sayabileceğimiz Google Play Store ve App Store da yer almaktadır. Tabii ki Samsung ve Huawei tarafınca tasarlanan marketleri de göz ardı etmemek gerekir. Tüm bunların yanı sıra çoğu kişinin kullandığı değişik bir market daha mevcuttur.

Aptoide adlı bu çevrimiçi pazar yeri, Android tabanlı telefonlar için tasarlanan uygulamalara ev sahipliği yapmaktadır. Bu içeriğimizde Aptoide nedir, ne işe fayda vb. soruların cevabını sizler için bir araya getirdik. Şimdi sözü uzatmadan Aptoide nelerdir sorusunun cevabı ile başlayalım.

İçindekiler

Aptoide Nedir?

Aptoide, 2011 senesinde piyasaya sürülen bir tatbik marketidir. Android işletim sistemine haiz cihazlarda kullanılan Aptoide, mobil uygulamalara ev sahipliği yapan bir çevrimiçi pazar yeridir. Aptoide şirketi, öncelikle 2009 senesinde kullanıcılara sunulmuştur. 2011 senesinde ise resmi olarak piyasadaki yerini almıştır.

Görüldüğü suretiyle Aptoide 10 senenin üzerine bir süredir Android kullanıcılarına sunulmaktadır. Bu nedenle hatırı sayılır bir tarihe haiz olduğunu söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Bu marketin mühim unsurlarından biri geleneksel olmayan yapısıdır. Bir öteki deyişle, her kullanıcı kendi mağazasını kendisi düzenler. Böylece kullananların mağaza oluşturması oldukça daha basit hale gelmiştir.

Aptoide mağazasının çoğu aygıt için hususi olarak geliştirdiği programlar mevcuttur. Daha ilkin de belirttiğimiz suretiyle Android telefon ve tabletler için Aptoide uygulaması bulunmaktadır. Bunun yanı sıra akıllı televizyonlar için Aptoide TV adlı bir tatbik daha bulunur. Ayrıca çocuklar için tasarlanan Aptoide VR ve Aptoide Kids adlı programlar da piyasada yer almaktadır.

Üstelik firmanın AppCoins Wallet ismiyle geliştirdiği bir çevrimiçi cüzdan uygulaması da bulunmaktadır. Bu tatbik vasıtası ile firmanın mühim avantajlar ve kampanyalar sunmuş olduğu belirtilmektedir. Özellikle tatbik içi satın alımlarda ekstra avantajlar sağlamış olduğu anlatım ediliyor. Ayrıca belirttiğimiz gibi indirimli satın alımlar için de bu uygulamayı kullanmanın olası olduğu dile getiriliyor.

Aptoide’in mühim avantajlarından birisi ise rastgele bir coğrafi kısıtlamaya haiz olmamasıdır. Üstelik bütün uygulamaların bedava olarak sunulmuş olduğu anlatım edilmektedir. Mağazayla alakalı firma tarafınca paylaşılan bilgiler içinde 300 milyon kullanıcıya ulaşmış olduğu belirtilmektedir. Ayrıca 1 milyonun üzerinde tatbik mağazada yer almaktadır. Toplamda ise 7 milyarın üzerinde indirme sayısından bahsedilmektedir.

Tamamen bağımsız bir tatbik marketi olan Aptoide’in en büyük rakibi tahmin edebileceğiniz suretiyle Play Store’dur. Ancak belirttiğimiz birtakım özellikler ile Play Store’dan daha serbest bir platform olduğunu söylemek mümkün. Özellikle kullananların kendi mağazasını düzenlemesi ekstra bir hürriyet sağlıyor demek yanlış olmayacaktır. Peki bu tatbik tam anlamıyla ne işe yarar? Uygulamanın detaylarına birazcık daha göz atmakta fayda var.

Aptoide Ne İşe Yarar?

Daha ilkin de belirttiğimiz suretiyle Aptoide, bir tatbik mağazası ve pazar yeridir. Bu nedenle öteki pazar bölgeleri ve tatbik mağazaları temel olarak ne yapıyorsa Aptoide de aynı işlevleri gerçekleştirmektedir. Bunların içinde sayabileceğimiz en mühim neden doğal ki de tatbik indirmektir.

Yalnızca Android işletim sistemine haiz cihazlarda çalışan Aptoide, milyonlarca kullanıcının tatbik indirmesine ön ayak olmaktadır. Öyle ki milyonun üzerinde programa haiz olan çevrimiçi mağaza 2011 yılından beri kullananların karşısında olmayı sürdürmektedir.

Ancak Aptoide’in işe yaradığı bir öteki nokta tatbik geliştiricileri için önemlidir. Tahmin edebileceğiniz suretiyle bir uygulamayı indirmek için ilk ilkin uygulamanın üretilmesi gerekmektedir. Geliştiriciler bu uygulamayı ürettikten sonrasında tatbik marketlerine müracaat yaparlar ve yayınlanmasını sağlarlar. Aptoide ise bu aşamada geliştiricilere mühim kolaylıklar sağlamaktadır.

Sistemin içinde bulunan bir tatbik vasıtası ile geliştiriciler kendi uygulamalarını Aptoide’e yükleme şansına sahiptir. Üstelik daha ilkin de belirttiğimiz gibi kullanıcılar kendi mağazalarını kendileri düzenlemektedir. Bu sayede rastgele ek ve sıkıntılı bir denetimden geçmeden uygulamalarını kullanıcılar ile buluşturmaktadır. Ayrıca kazançlarının da bu uygulamada oldukça daha yüksek olduğunu belirtmek gerekir.

Örneğin günümüzde bir tatbik geliştiricisi Google ya da Apple’a %30 komisyon vermektedir. Bu hem tatbik satışlarından hem de tatbik içi harcamalardan doğranan bir komisyondur. Fakat Aptoide’in belirttiğine göre geliştiriciler bu platformda tatbik içi satın alımların %90’ınını kazanmaktadır. Bir öteki deyişle mağaza sadece %10 kesinti uygulamaktadır.

Apple ve Google’ın geçtiğimiz yıllarda bu hususta büyük problemler yaşadığını biliyoruz. Özellikle devasa firmalar bu komisyonlardan ciddi ölçekte gelir kaybı yaşıyordu. Bu nedenle geliştiricilerin alternatif tatbik mağazalarına yönelmesi pek muazzam olmayacaktır.

Uygulama indirmek ve tatbik yüklemek haricinde Aptoide’in mühim bir fonksiyonu olduğunu söylemek pek de doğru olmaz. Şirketin kendi geliştirdiği programlar da bu mağazada yer almaktadır. Ayrıca Aptoide, platformun oldukça güvenilir olduğunu ve blok zinciri ile korunduğunu da anlatım etmektedir. Ancak bu mevzuya içeriğimizin değişik bir alt başlığında değineceğiz.

aptoide blok zinciri

Aptoide Uygulama Yükleme

Bu açıklamaların sonrasında Aptoide platformuna tatbik yüklemenin iyi mi olacağı sorusu aklınıza gelmiş olabilir. Bu işleme de değinmekte fayda var. Fakat ilk ilkin telefonunuza Aptoide programını iyi mi yükleyebileceğinizi cevaplayalım. Aptoide’i indirmek ve oluşturmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle Aptoide resmi sitesinden indirmek için lüzumlu bağlantıya tıklayın.
 • Daha sonrasında bilgisayarınıza ya da doğrudan olarak telefonunuza Aptoide APK dosyasını indirin.
 • Eğer telefonunuzda meçhul kaynaklardan yükleme opsiyonu etken değilse etken hale getirin. Bunun için Ayarlar menüsüne tıklayın.
 • Ardından Güvenlik opsiyonu ile devam edin. Bu sayfada Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini etken hale getirin.
 • Bu işlemin sonrasında indirdiğiniz APK dosyasını çalıştırın. Daha sonrasında Aptoide kurulumu gerçekleşecektir.
 • Kurulumun sonrasında bir üyelik oluşturmanız istenecektir. Eğer daha ilkin kullandıysanız Aptoide hesabınıza da giriş yapabilirsiniz.
 • Son olarak indirmek istediğiniz uygulamayı ya da programları Aptoide mağazasında arayın ve indirme düğmesine dokunarak indirin.

Aptoide programını indirdikten sonrasında mağazanıza tatbik yüklemek de olası hale gelmektedir. Bunun için ise şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Uygulamada bulunan “Create a Store” seçeneğine tıklayın. Bu sayede uygulamalarınızı sergileyebileceğiniz bir mağaza oluşturabilirsiniz.
 • Daha sonrasında mağazanızın isim, tema ve izahat gibi bilgilerini doldurun.
 • Mağazanızın açılmasının sonrasında tatbik yükleme aracını cihazınıza indirin. Aptoide Uploader adlı bu araca doğrudan uygulamadan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz resmi sitesinin en altında bulunan “Uploader” seçeneğiyle de bu uygulamayı indirebilirsiniz.
 • Bu dosyayı kurduktan sonrasında çalıştırın. Karşınıza çıkacak menüden mağazanıza eklemek istediğiniz programları seçin. Eğer bir tatbik geliştirdiyseniz telefonunuza yüklediğinizden emin olun.
 • Seçtiğiniz dosya APK formatına dönüşecektir. İşlem tamamlandıktan sonrasında tatbik mağazanızda yüklediğiniz uygulamayı görebilirsiniz.

Bu şekilde tatbik indirme ve tatbik yükleme süreçlerini anlatmış olduk. Tabii ki yüklediğiniz uygulamalara daha sonrasında güncellemeler de getirmeniz mümkündür. Ayrıca Aptoide bütün süreçlerin en yüksek korumayla gerçekleştiğini de belirtmektedir. Ancak bu kadar basit bir halde tatbik yüklenen marketin zararlı olup olmadığı konusu ile alakalı soru işaretleri olabilir. Bu hususta meydana getirilen açıklamalara birazcık daha ayrıntılı göz atalım.

Aptoide Zararlı mıdır?

Değinmemiz ihtiyaç duyulan mühim bir mevzu ise Aptoide platformunun zararlı olup olmadığıdır. Aptoide tarafınca paylaşılan bilgiler ise platformun tamamiyle güvenilir olduğu mevzusuna dikkat çekmektedir. Hatta en güvenilir üçüncü parti tatbik mağazası olduğu da anlatım edilmektedir.

Şirket devamlı olarak siber emniyet alanında yenilikler ve geliştirmeler yaptıklarını dile getirmektedir. Buna ayrıca tatbik mağazasına yüklenen bütün programlar devamlı olarak denetimden geçmiş olduğu belirtilmektedir. Bu denetimin ise derhal otomatik hem de manuel olmak suretiyle iki değişik şekilde gerçekleştiği anlatım edilmektedir. Hatta uygulamanın yüklenmesinin sonrasında bile kontrollerin devam etmiş olduğu söylenmektedir.

Platforma yeni bir tatbik yüklenirken öteki tatbik markerleri ile kıyaslanmaktadır. Böylece rastgele bir çekince unsuruna haiz olup olmadığı ortaya çıkmaktadır. Buna ayrıca taramalar ve manuel kontroller de bu sürece eşlik eder.

aptoide-guvenilir-mi

İlk olarak bir uygulamanın otomatik denetimi laf konusudur. Bu süreçte virüs ve zararlı program taramaları gibi mühim nedenler incelenmektedir. Eğer tatbik güvenilir bulunduysa manuel denetim aşamasına geçilir. Ancak rastgele bir zararlı program ya da tehdit unsuru bulunduysa tatbik reddedilmektedir.

Manuel kontrolde insanoğlu tarafınca uygulamanın lüzumlu kontrolleri yapılmaktadır. Kullanıcılar belli mevzularda denetim sağlar. Bunların içinde düzmece uygulama, virüs, lisanssız ürün, yavaş çabalama ya da donma gibi nedenler bulunmaktadır. Eğer bu aşamayı da geçerse tatbik güvenilir olarak anlatılır ve mağazaya sunulur.

Tabii ki bütün bu nedenler her uygulamanın tamamiyle zararsız olacağını güvence etmez. Her ne kadar yöntemler yeni tehditler için devamlı olarak güncellense de hata oranı olabileceği hiç bir vakit unutulmamalıdır. Bu nedenle güvenilir olmayan programlar konusu ile alakalı gene de davranışlarında ölçülü davranmakta fayda olduğunu belirtelim. Ancak şayet Aptoide’de bulunan bir programa güveniyorsanız muhtemelen indirmenin bir problem oluşturmayacağını söylemek mümkündür. Yine de kararın sizde olduğunu ve emniyet için dikkatli olmanız icap ettiğini unutmayın!

Aptoide Nedir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde çoğu kullanıcı tarafınca dört gözle beklenen Aptoide mağazasının ne işe yaradığını sizler için anlattık. Kısaca özetlemek gerek görülürse Aptoide, Android kullanıcıları için sunulan bir tatbik mağazasıdır. Bu tatbik mağazasına her kullanıcı ve geliştirici tatbik yükleyebilmektedir. Ayrıca mağazada bulunan bütün programlar ücretsizdir! Önemli birkaç bilgiyi sıralama durumunda özetlemek gerekirse:

 • Paylaşılan bilgilere göre Aptoide ile günümüzde 7 milyarın üzerinde indirme gerçekleşmiştir.
 • 300 milyonun üzerinde kullanıcı ve 1 milyonun üzerinde tatbik platformda yer almaktadır.
 • Mağazalarda bulunan bütün programlar ücretsizdir.
 • Türkçe dahil çoğu dil için yardımcı sunmaktadır.
 • Otomatik tatbik güncelleme opsiyonu bulunmaktadır.
 • Platformun oldukça güvenilir olduğu ve bu güvenliğin sağlanması için devamlı olarak geliştirmeler yapıldığı anlatım edilmektedir.
 • Telefon ve tablete ayrıca TV için de bir tatbik desteği sunmaktadır. Böylece Android akıllı televizyonlarda da mağazayı kullanmak mümkündür.

Aptoide platformunun güvenliği haricinde sorulan bir öteki soru ise yasal olup olmadığıdır. Aptoide tatbik mağazası tamamiyle firmanın belirttiğine göre tamamiyle yasaldır. 2011 senesinde kurulan aleni kaynaklı bir tatbik olan Aptoide’i kullanmak rastgele bir kabahat teşkil etmemektedir.

Ancak Aptoide platformu sadece Android kullanıcılarına sunulmaktadır. Bu nedenle iOS ya da Apple tarafınca tasarlanan rastgele bir cihazda Aptoide kullanabilmek olası değildir. Bunun sebebi ise Aptoide’in aleni kaynaklı bir tatbik olması şeklinde anlatım edilmektedir. Öte taraftan iOS Apple’a ait bir üründür. Şirket bu hususta sadece aleni kaynaklı kanalları kullanmak istediklerini belirtmektedir.

Aptoide nelerdir içeriğimizin sonuna geldik. Eğer Aptoide platformu ile alakalı aklınıza takılan bir soru olursa aşağıda bulunan yorumlar bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca içeriğimiz ile alakalı yorumlarınız için de aynı kısmı kullanabilirsiniz.