AssistiveTouch Nasıl Etkinleştirilir

AssistiveTouch muhtemelen Erişilebilirlik paketinin en büyük özelliğidir. Peki İOS 13 ve iPadOS 13’te AssistiveTouch Nasıl Etkinleştirilir?

Her ne kadar ekrana dokunmakta güçlük çeken ya da uyarlanabilir bir aksesuar gerektiren insanoğlu için geliştirilmiş olsa da, hepimiz daha basit bir halde birkaç işi yapmak için bundan yararlanabilir. Ne yazık ki, dikkate kıymet bir hususiyet bulunmasına rağmen, büyük oranda keşfedilmemiş kalır. Tek bir dokunuşla iPhone ya da iPad’inizin ekranını yakalayabilmeniz veya Yakınlaştırma, Akıllı Çevirme ya da VoiceOver gibi bütün Erişilebilirlik özelliklerine erişebilmeniz harika olmaz mıydı ? Evet, yalnızca daha makul olmaz, bunun yanı sıra vakit kazandırır. Ve bu, birkaç rolü daha süratli gerçekleştirebilmeniz için buzdağının yalnızca gözüken kısmı. Bu tatbiki rehberde, AssistiveTouch programını iOS 13 ve iPadOS 13’te iyi mi etkinleştirebileceğinizi ve kullanabileceğinizi göstereceğiz.

Neler Okuyacaksınız? →

İOS 13 ve iPadOS 13’te AssistiveTouch Nasıl Etkinleştirilir

İOS 13 ile Apple, Erişilebilirlik konumunu ve çoğu alt hususi durumunu birazcık ikiye katladı. Bir değişim için, Erişilebilirlik ana Ayarlar ekranında kalıcı bir nokta buldu; bu da ne kadar mühim bulunduğunu dikkate alarak iyi bir hamle. AssistiveTouch gelince, şimdi yeni bir parçaya dahil edilmiştir. Yer değişim yapma nedeniyle, çoğu kullanıcı bu özelliğin nereye gittiğini merak edebilir. Şimdi, ilk ilkin AssistiveTouch iyi mi etkinleştirilir görelim, sonrasında kullanımına başlayacağız.

İOS 13 ve iPadOS 13’te AssistiveTouch Nasıl Etkinleştirilir

1. iPhone ya da iPad’inizdeki Ayarlar uygulamasını açın.

2. Şimdi, Erişilebilirlik üzerine dokunun ve FİZİKSEL VE ​​MOTOR bölümünün altında bulunan Dokunma seçeneğini seçin.

3. Ardından, AssistiveTouch üzerine dokunun ve sonrasında etkinleştirmek için anahtarı açın.

Şimdi, ekranda ufak bir gri AssistiveTouch düğmesi görünecek. Ekranı döndürme, Bildirim / Kontrol Merkezine erişme, ses seviyesini ayarlama ve daha çoğu seçeneğe erişmek için üstüne dokunabilirsiniz.

Daha sonra, cihazınızdaki AssistiveTouch hususi durumunu kapatmaya karar verirseniz, bu aynı ayara dönmeniz ve geçişi dönem dışı bırakmanız yeterlidir.

AssistiveTouch’ta Gösterilen Üst Düzey Menüyü Özelleştirme

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, App Switcher, SOS, Erişilebilirlik ve daha fazlası gibi sık kullanılan özelliklere basitçe erişmek için AssistiveTouch’taki üst seviye menüyü özelleştirebilirsiniz.

1. Yukarıdaki 1’den 3’e kadar olan adımları izleyin ve ardından Üst Düzey Menüyü Özelleştir seçeneğine dokunun.

2. Şimdi, değiştirmek istediğiniz simgeye dokunun ve sonrasında tercih ettiğiniz opsiyonu seçin. Sonunda, onaylamak için sağ üstteki Done seçeneğine tıkladığınızdan emin olun.

Varsayılan olarak, menü, Giriş, Bildirimler, Aygıt, Kontrol Merkezi, Hareketler ve Özel gibi altı opsiyonu gösterir. Ancak, menüde istediğiniz unsur sayısını artırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Bir öğeyi arttırmak için: “+” butonuna dokunun> boş kutuya dokunun> istediğiniz opsiyonu seçin> Bitti’ye dokunun.

AssistiveTouch Menüsünü Sıfırla: AssistiveTouch menüsünü karışmış bulursanız , varsayılan duruma getirmek için sadece Sıfırla düğmesine dokunun.

AssistiveTouch’tan En İyi Şekilde Yararlanmak için Özel Eylemler ve Hareketler

AssistiveTouch hakkında en iyi şeylerden biri, sıklıkla tekrarlanan görevleri daha süratli yürütmek için hususi eylemler ve jestler üstünde ince ayar yapabilmenizdir. İşte bunu iyi mi yapabiliyorsunuz;

Musluklar ve Uzun Basın Eylemlerinden yararlanın

Aygıtı tekrar başlatma prosedürünü birazcık rahatsız edici bulursanız, tekrar başlatmak için tek dokunuşla bir fiil atayabilir ya da yalnızca bir dokunuşla monitör yakalamayı seçebilirsiniz. Bu nedenle, menüyü açmak zorunda kalmadan AssistiveTouch simgesiyle etkileşimde bulunmak için hususi eylemleri kullanın. Benzer şekilde, “İki Dokunuş” ve “Uzun Basış” için eylemler atayabilirsiniz.

Özel Hareketler Oluştur

Hareketler, işleri daha konforlu bir halde yerine getirmek için süper kullanımı kolay olduklarından harikadır. Bu nedenle, şayet onlardan hoşlanıyorsanız, AssistiveTouch menüsünden etkin hale getirebileceğiniz yeni hareketler oluşturun. Özel Hareket kurmak için Yeni Hareket Oluştur öğesine dokunun ve sonrasında ekrana dokunun ya da kaydırın. Hareketinizden memnun kaldıktan sonra, sağ üstteki Kaydet seçeneğine dokunun ve ona makul bir isim verin.

AssistiveTouch Simgesinin Boşta Opaklığını Ayarla

AssistiveTouch simgesinin kullanılmadığı vakit dikkatinizi dağıtmasını istemiyor musunuz? Görünürlüğünü azaltabilir, böylelikle görüşün haricinde kalabilir. Boşta Opaklık seçeneğine dokunup opaklığı azaltmak için sürgüyü sola doğru sürükleyin.

İPhone ve iPad’de AssistiveTouch’tan En İyi Şekilde Yararlanın

Yani, AssistiveTouch’ı iOS 13 ve iPadOS 13’te etkinleştirmenin basit bir yolu. Bu özelliği her vakit çoğu nedenden kaynaklı kullanmayı sevdim. Birincisi, iPhone’un RAM’ını silmek ya da renk filtreleri, klasik ters çevirme ve daha süratli bir halde en sevdiğim Erişilebilirlik özelliklerine erişmek gibi çoğu prosedürü yapmamı sağlıyor. En oldukça sevdiğin şey nedir? Aşağıdaki yorumlarda bizlere bildirin.