ASUS Mini PC ProArt PA90 incelemesi: Uzun ve güçlü!

“Mini PC” kelimelerini duyduğunuzda, 14,4 inç yüksekliğinde ve şarj aleti olmadan 12,78 pound ağırlığında bir canavar düşünmezsiniz. ASUS Mini PC ProArt PA90 ufak değil ve hafifçe de değil. Bununla alakalı her şey, sistemin içerisindeki işlemciden soğutma sistemine ve tasarımına kadar çarpıcı ve güçlü. Mükemmel performansa sahip, işle alakalı bütün görevlerde çalışabilen üst seviye bir iş bilgisayarı arıyorsanız, ProArt PA90’ı göz önünde bulundurmalısınız. İncelememizi okuyunuz ve nedenini öğrenin:

Neler Okuyacaksınız? →

ASUS Mini PC ProArt PA90: Kimin için iyi?

ProArt PA90, şunlar için kusursuz bir seçimdir:

 • Video düzenleme, bilgisayar destekli dizayn (CAD), mimarlık, mühendislik ya da üretim için iş akışları yapmak isteyen kullanıcılar
 • Çok fazla prosedür gücü gerektiren bireyler ve işletmeler
 • Güçlü bir işlemcili sessiz bir PC isteyen insanlar
 • Özel çabalama koşulları ve sıcaklıkları olan iş yerleri
 • Mac Pro için aktüel donanıma haiz bir alternatif isteyen kullanıcılar

Lehte ve aleyhte olanlar

ASUS Mini PC ProArt PA90 ile alakalı söylenecek çok iyi şeyler var:

 • Hoş bir tasarıma sahip
 • Güçlü işlemciler ile geliyor
 • Bol port ve irtibat seçenekleri
 • Aynı zamanda genişletilebilir süratli depolama
 • Hızlı 802.11ac Wi-Fi ağlarını destekleyen kablosuz bir karta sahiptir
 • İşlemci için sıvı soğutma sistemi
 • Ne yapmış olursanız yapın, bütün görevler için kusursuz performans
 • Farklı çabalama koşulları ve sıcaklıklarla başa çıkabilir

Ayrıca dikkate katılması gereksinim duyulan birkaç olumsuzluk var:

 • Ayakta masaları kullanırken düşebilecek iki büyük güç adaptörüne sahiptir
 • HDMI 2.0 irtibat noktası yoksundur
 • Bir NVIDIA Quadro RTX 4000 monitör kartı ile donatamazsınız
 • Mümkün olan en iyi donanım yapılandırmasını seçerseniz fiyatı çok yüksek olabilir
ASUS Mini PC ProArt PA90 incelemesi

Karar

ASUS Mini PC ProArt PA90 bir canavardır. Adı “Mini PC” kelimelerini içeriyor fakat yanıltıcı. Bu hususta ufak bir şey yok. Uzun, ağır, kuvvetli ve enerji taleplerini karşılayan iki güç adaptörü ile birlikte. ProArt PA90 ile video düzenlemeden bilgisayar destekli tasarıma, mimariye ya da mühendisliğe kadar her şeyi yapabilirsiniz. İsterseniz, Full HD oyunlar oynayabilir ya da Netflix’te 4K filmler izleyebilirsiniz. Bu bilgisayarın gerçekleştiremediği bir vazife yok. Eski moda Mac Pro için kuvvetli alternatifler arıyorsanız, ASUS Mini PC ProArt PA90 yapabileceğiniz en iyi seçeneklerden biridir.

Tasarım ve donanım özellikleri

ProArt PA90, 2013’te başlatılan Mac Pro’yu düşünmenizi elde eden tasarıma haiz bir “mini PC” dir. Ancak, ProArt PA90, Mac Pro’dan daha büyük, daha uzun ve daha güçlüdür. 14.4 inç ya da 36.57 santimetre yüksekliğe ve 6.9 inç ya da 17.52 santimetre genişliğe ve derinliğe sahiptir. Ayrıca 12,78 pound ya da 5,8 kg’da olabildiğince ağırdır. Bu boyutlarda, bir mini PC gibi görünmüyor ve hissetmiyor. Ön tarafta, ASUS logosunu, iki tane USB 3.1 portunu, ses girişini ve mikrofon girişini görüyorsunuz.

Arka tarafta havalandırma ızgaralarını ve birden fazla irtibat noktasını görüyorsunuz: iki USB 3.1 irtibat noktası, dört DisplayPorts, bir Ethernet irtibat noktası, iki harici WiFi anteni, bir hat çıkışı ve iki Thunderbolt irtibat noktası. Eski monitörleri bu PC’ye bağlayabilmemiz için HDMI 2.0 irtibat noktasına da haiz olmak isterdik. Altta, ASUS Mini PC ProArt PA90 ile beraber gelen güç kaynakları için iki irtibat noktası da vardır.

Evet, doğru duydunuz: ProArt PA90, bu mini PC’yi tam yük altında kullanmak için gereksinim duyulan elektrik gücünü elde eden ancak bir değil iki güç tuğlasına sahip. Biri 180W, öteki 230W.

ProArt PA90 iki güç adaptörü gerektirir zira gayet fazla elektrik enerjisi gerektiren kuvvetli bir donanıma sahiptir. Üç değişik konfigürasyonda mevcuttur:

 • 3,6 GHz hızında çalışan Intel i9-9900K sekiz çekirdekli işlemci ve 8 GB belleğe sahip Nvidia Quadro P4000ekran kartı
 • 3.6 GHz işlemcide çalışan Intel i7-9700K sekiz çekirdekli işlemci ve 8GB belleğe haiz bir Nvidia Quadro P4000 monitör kartı
 • 3,6 GHz işlemcide çalışan Intel i7-9700K sekiz çekirdekli işlemci ve 5 GB belleğe sahip Nvidia Quadro P2000 ekran kartı

Intel i9-9900K sekiz çekirdekli işlemciyle gelen en kuvvetli yapılandırmayı aldık.

Yeni nesil işlemciler ve önceki nesil monitör kartlarının birleşimi birazcık tuhaf. Bazı kullanıcılar, eski Quadro P4000 yerine ProArt PA90’ı NVIDIA Quadro RTX 4000 monitör kartı ile satın almayı tercih etmiş olabilir.

Kullanılabilir yapılandırmalar, 2666 MHz’de çalışan Hynix’ten 16 GB ya da 32 GB DDR4 RAM’e sahiptir. Talep eden kullanıcılar RAM’i 64GB’a yükseltebilir, bu harika.

ProArt PA90, Intel Z390 yonga setine haiz bir ASUS anakartına sahip. Tüm yapılandırmalar, Samsung’tan bir NVMe SSD ve 7200 rpm’de 1 TB Seagate ST1000LM049 hard disk sürücüsü ile beraber gelir. SSD, belirlediğiniz depolama boyutuna bağlı olarak 256 GB ya da 512 GB olabilir. Daha da fazla depolama için kendi başınıza bir diğer NVMe SSD depolama sürücüsü takabilirsiniz. Test ettiğimiz mini PC, aşağıdaki özelliklere haiz bir NVMe SSD’ye sahipti:

ASUS Mini PC ProArt PA90 da bonkör kablosuz linklere sahiptir: 802.11ac Wave 2 (Wi-Fi 5) standardı ve Bluetooth 5.0 kullanarak kablosuz ağ linkleri sunan bir Intel Wireless-AC9560 ağ kartı ile beraber gelir. Ayrıca 1 Gbps hızında, kablolu Ethernet bağlantılarını kullanarak da çalışabilir.

ASUS Mini PC ProArt PA90, birçok işyerinde kullanılmak suretiyle tasarlanmıştır. 60 ° C ya da 140 ° F’ı aşan kuru -40 ° C’den nemli ve sıcak ortamlara kadar değişik koşullar ve sıcaklıklarla başa çıkabilir. Diğer bir kullanımı kolay hususiyet ise ProArt PA90’ın işlemci için sıvı soğutucusudur, bu da sessiz olduğu anlamına gelir, rölantide ancak 25.5dB ve tam yükte 32dB üretir.

İşletim sistemleri mevzubahis olduğunda ProArt PA90, Windows 10 Home ya da Windows 10 Pro yüklenmiş olarak satın alınabilir. Bu mini bilgisayarın işyerleri ve en çok bereketlilik için tasarlandığını göz önünde bulundurarak, yapılandırmanız için Windows 10 Pro’yu seçmenizi öneririz.

Bu ürünün resmi özelliklerini burada bulabilirsiniz: ASUS Mini PC ProArt PA90 Teknik Özellikler.

ASUS Mini PC ProArt PA90, ebat ve donanım açısından bir canavardır. Bağlantı seçenekleri bolca ve mevcut irtibat noktalarının sayısı. Depolama ve RAM genişletilebilirken, değişik işlemciler ve video kartları içinde seçim yapabilirsiniz. Sahip olmak istediğimiz tek şey, eski monitörleri bağlamak için bir HDMI 2.0 irtibat noktası ve Intel i9-9900K işlemcili üst seviye yapılandırma için bir NVIDIA Quadro RTX 4000 monitör kartı seçme seçeneği.

ASUS Mini PC ProArt PA90’ı Kullanma

ASUS Mini PC ProArt PA90’ı masanızda kurmak hoş bir etkinlik. Geleneksel mini bilgisayarlardan daha büyük ve daha ağır olsa bile, ASUS ProArt PA32U monitör gibi geniş bir ekranın arkasına hoş bir halde yerleştirilebilir.

ProArt PA90 içerisindeki donanımın ne kadar kuvvetli bulunduğunu göz önünde bulundurursak, performans hiç bir vakit problem olmaz. Sistem süratli açılır ve bütün programları sorunsuzca çalıştırır. Profesyoneller için geliştirilmiş bir işgücü. Bununla, fotoğraf, video düzenleme, bilgisayar destekli dizayn (CAD) mimarisi, mühendislik ve üretim için iş akışları yapabilirsiniz. Sistem ilaveten VR-Ready’dir, yani onu sanal ortamlar kurmak için de kullanabilirsiniz.

Adobe ve TechSmith’in uygulamalarını kullanarak Office üstünde çalıştık, internet taramanın yanı sıra görsel ve video düzenleme de yaptık. Netflix’te 4K film seyretmek gibi multimedya deneyimlerinde de kullandık. Her şey problemsiz bir halde yürüdü, hiç bir yavaşlama olmadan.

Bir şey bizi sinirlendirdi: ProArt PA90’ın iki güç adaptörü olduğu gerçeği. Bizim gibi bir ayakta masanız olduğunda bu bir problem olabilir. Güç adaptörleri hantaldır ve ağırlıkları sebebiyle mini PC’den çıkardıkları ve yere düştükleri için kendi kendine düşer. Düzenli masalar için bu bir problem değildir. Tasarım açısından bu kadar şık olmasa da, ProArt PA90’ı masaüstü bilgisayarlarda ya da Mac Pro’da bulacağınız gibi geleneksel bir fişle çalıştırmanın daha iyi bir seçim olacağını düşünüyorum.

ProArt PA90’ın üst tarafında, çıkarılabilecek parlak bir plastik kapak var. Bunu yaptığınızda, mini PC’nin içerisindeki soğutma sistemini daha çok görebilir ve yeni bir SSD gibi şeyler eklemek için içine erişim elde eden vidalara da erişebilirsiniz.

Eğlenceli bir özellik, parlak plastik kapağın, işlemci tam yük olduğunda kapağı kendi kendine uzatan ve optimum performans için hava akışını maksimize eden yenilikçi bir soğutma sisteminin bir parçası olmasıdır. Aşağıda ProArt PA90 kapatıldığında, açıldığında ve düzgüsel bir yük altındayken ve işlemci% 90’dan fazla kullanıldığında ve sıcaklığı 80 dereceye yakın olduğunda, üst kapağın konumuyla alakalı bir kıyaslama görebilirsiniz. ya da 176 Fahrenheit. İşlemci yükü ve sıcaklığı kadar gürültü seviyesi artar. Ancak, tam yükte 32dB’de gürültü üzülmüyor.

ProArt PA90’ın ne kadar kuvvetli bulunduğunu göz önünde bulundurarak, bu mini bilgisayarın yapamayacağı bir vazife yok. Performans açısından, aldığınız şeyle sevinçli olacaksınız.

Kriterlerde performans

Bazı numaraların ASUS Mini PC ProArt PA90 performansını değerlendirmesini istiyorsanız, bu kısmı okuyun. Bu mini bilgisayarın başlangıç ​​zamanını ölçmek için BootRacer’ı kullanmaya başladık. Ortalama olarak, Windows 10’u başlatmak, masaüstünü ve başlangıç ​​uygulamalarını yüklemek için 22 saniyeye gereksinim vardı. Windows 10’un etkili yüklenmesi ancak sekiz saniye sürdü.

Daha sonra bu mini PC’deki SSD sürücünün hızını görmek için CrystalDiskMark’ı kullandık. Bu tatbik hem sırayla hem de herhangi verileri okumak ve yazmak için muhtelif testler gerçekleştirir:

 • Sıra Q32T1 – Sıralı (Blok Boyutu = 128KiB) Çok Sıralı ve Sıralı Okuma / Yazma
 • 4K Q8T8 – Rastgele 4KiB Çoklu Kuyruk ve Konu ile Okuma / Yazma
 • 4K Q32T1 – Rastgele 4KiB Çoklu Kuyruk ve Konu ile Okuma / Yazma
 • 4K Q1T1 – Rastgele 4KiB Çoklu Kuyruk ve Konu ile Okuma / Yazma

ProArt PA90 içerisindeki Samsung SSD sürücüsünde görebileceğiniz gibi, hoş bir performans sergiledi.

Daha sonra aynı testi ProArt PA90’ın içerisindeki Seagate HDD sürücüsünde yaptık. Gördüğünüz gibi, geleneksel bir hard disk sürücüsü ile bir SSD içinde mühim bir ayrım var.

Daha sonra , üretkenlik görevlerinden dijital medya içinde ne olduğu ile sıkıntılı çalışmalara kadar çok muhtelif aktiviteleri kapsayan PCMARK 10’u çalıştırdık . Görebileceğiniz gibi, ProArt PA90 çok yüksek bir puana sahipti ve bunun aşağı yukarı her şeyi yapabilecek bir güç bulunduğunu doğruladı.

Ayrıca bu mini bilgisayarın ne kadar sıcak bulunduğunu görmek istedik. Bunun için, onu vurgulamak için Prime95 ve işlemcinin sıcaklıklarını denetlemek için HWMonitor kullandık. Tam yükte birkaç düzine dakika çalıştıktan sonra, işlemci sıcaklığı 79 santigrat aşama ya da 174 aşama Fahrenhayt’ta stabilize edildi. Soğutma sisteminin gürültüsü dikkat çekiciydi fakat can sıkıcı değildi.

ProArt PA90 oyun oynamak için inşa edilmemiş olsa da, oyunları yüksek kalitede ayarlayabilir. Bunu ispat etmek için, 3D Mark ‘s Time Spy kriterini koştuk . Elde etmiş olduğu puan olabildiğince yüksekti ve bu mini bilgisayarın piyasadaki en yeni grafik kartına haiz olmasa bile Full HD çözünürlükte oyun oynayabileceğini kanıtladı.

ASUS Mini PC ProArt PA90, istediğiniz herhangi bir rolü yerine getirebilecek kuvvetli bir sistemdir. Bu anlatım bunun yanı sıra puanlarının yüksek olduğu kriterlerle de doğrulanmaktadır.

Resmi Asus YouTube Kanalı Tanıtım Videosu

ASUS Mini PC ProArt PA90 hoşunuza gitti mi?

Yeni ASUS Mini PC ProArt PA90’ı test etmekten keyif aldık ve çok sevdiğimiz bir sistem. Bu incelemeyi kapatmadan önce, bizlere fikrinizi söyleyin. Görünüşünü beğendin mi? Peki ya donanım? Farklı bir konfigürasyonla donatır mıydın? Aşağıdaki yorum bölümünde görüşelim. 🙂