AutoCAD Nedir?

resim97984551
resim97984551

Görsel dizayn günümüzün yükselen alanları içinde yer alıyor. Bu alanın gelişen değişik dallarından laf etmek mümkün. Ancak bu dalların hepsi temel olarak 2D ya da 3D çizimler gerektiriyor. Günümüzde bu çizimleri yapmak için kullanabileceğiniz birçok değişik program bulunuyor. AutoCAD bu yazılımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Henüz kullanmamış olanlar ise AutoCAD nelerdir sorusunun cevabını merak ediyor.

İki ya da 3d tasarımları yapmak istiyorsanız değişik uygulamalar kullanabilmeniz mümkün. Özellikle son yıllarda resim dizayn alanındaki yükselme bu biçim çizim programlarının olabildiğince kapsamlı hale gelmesini sağladı. Bu yazılımlardan bazıları ise uzun yıllardan beri birçok sektörde çoğunlukla kullanılıyor. Sizler için hazırladığımız bu içerikte resim dizayn alanında sık sık kullanılan AutoCAD ile alakalı merak edilenlere yanıt vereceğiz. Bu doğrultuda öncelikle AutoCAD nelerdir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. İçeriğimizin devamında AutoCAD ile alakalı merak edilenler ile alakalı malumat bulabilirsiniz.

İçindekiler

AutoCAD Nedir?

Teknik çizim, resim dizayn alanının temelini oluşturmaktadır. Dijital oyun tasarımı, mimarlık, mühendislik, iç mimarlık, grafik tasarımı ve reklamcılık olmak suretiyle bütün resim dizayn sektörlerinde yöntem çizimler ön plana çıkıyor. Bu biçim çizimler yapmak için ise günümüzde değişik bilgisayar uygulamaları kullanılıyor. Böylece yapılması ihtiyaç duyulan bütün çizim ve tasarımlar bilgisayar ortamında hazırlanabiliyor.

İster 2 talep eder 3 boyutlu çizimler yapıyor olun bilgisayar ortamında tasarımlarınızı rahatça oluşturmanız mümkün. Bu tasarımları gerçekleştirmek amacı ile kullanılan yazılımlar ise gün geçtikçe daha çok kullanım alanı buluyor. Her ne kadar günümüzde yüzlerce değişik dizayn ve çizim yazılımı saymak olası olsa da onlardan biri geçen yıllara karşın popülerliğini koruyor: AutoCAD.

En kolay biçimi ile açıklamamız gerek görülürse AutoCAD bir yöntem çizim yazılımı olarak karşımıza çıkıyor. Bir ABD şirketi olan Autodesk tarafınca tasarlanan bu yazılımın uzantısındaki CAD ise Computer Aided Design anlamını taşıyor. Yani Türkçe hali ile bakacak olursak; “Bilgisayar Destekli Tasarım”. Bu yazılımı kullanarak 2D ya da 3D çizim ya da tasarımlar oluşturmanız ise mümkün.

Yazılım öncelikle 1982 senesinde piyasaya sürülmüştür. Elbette bu tarihten ilkin de CAD yazılımları mevcuttu. Ancak sektörün gereksinimlerini karşılayabilecek kadar gelişmiş özellikler sunan bir programdan laf etmek olası değildi. Bu biçim yazılımlardan laf etmek fakat 1980’li yıllarda olası hale geldi. AutoCAD de aynı seneler içinde yaşamımıza girdi. Zaman içinde ise geliştirilerek günümüzdeki haline getirildi.

Vektör tabanlı bir çizim programı olan AutoCAD bunun yanı sıra bu özelliği taşıyan ilk program olarak karşımıza çıkıyor. Bilgisayar ortamında değişik nesneleri modelleyebileceğiniz bu program ile bunun yanı sıra simülasyon ve analizleri de yapabilirsiniz. Yazılımın dosya formatı ise DWG olarak karşımıza çıkıyor. AutoCAD ile meydana getirilen çizimler çözünürlükten bağımsız olmasından kaynaklı ise kullanıcılar serbest bir ortamda projelerini tamamlayabiliyor.

AutoCAD Nedir ve Ne İşe Yarar?

Pek çok şahıs AutoCAD nelerdir sorusunun yanı sıra yazılımın tam anlamıyla ne işe yaradığı mevzusu ile alakalı da araştırmalar yapıyor. Temel olarak bu program 2 ya da 3 boyutlu dizayn ve çizimler kurmak amacı ile kullanılıyor. AutoCAD, kullanıcılarının bilgisayar ortamında diledikleri tasarımı yapmalarına imkân tanıyor. Vektör tabanlı olan bu yöntem çizim yazılımı ile dilediğiniz nesneyi modelleyebilmeniz olası hale geliyor.

AutoCAD, dizayn ve yöntem çizim amacı ile kullanılabilecek birçok hususiyet içeriyor. Bu özelliği onun birçok değişik sektörde tanınmış olmasının ilk sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde AutoCAD mühendislik ve mimarlık alanları başta olmak suretiyle reklamcılık, grafik dizayn ya da dijital oyun tasarımı gibi birçok değişik alanda çoğunlukla kullanılıyor. Her ne kadar AutoCAD’in sektörün en iyi çizim programı bulunduğunu söylemek olası olmasa da en popülerleri içinde ilk başta yer aldığını söyleyebiliriz.

AutoCAD denince ilk akla gelen dizayn ve çizim olsa da aslında yazılımın değişik özelliklerinden de laf etmek mümkün. Örneğin AutoCAD kullanarak hem simülasyon hem de analizlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra yazılım, projelerinizi oluştururken muhtelif ekstra alanları da kullanmanıza imkân tanıyor. Bir proje yaparken izahat ya da tablolar ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra metinleri projenizi açıklamak ya da not almak için kullanabilirsiniz.

AutoCAD Kullanmanın Avantajları

Çizim ve dizayn projeleriniz için olabildiğince değişik özelliklere haiz uygulamaları kullanabilirsiniz. Farklı çizim ve tasarımlar kurmak için faydalanabileceğiniz her yazılımın ise kendine özgü üstünlükleri ve dezavantajlarından laf etmek mümkün. AutoCAD nelerdir sorusunun yanı sıra yazılımı kullanmanın iyi mi üstünlükleri olduğu da merak edilenler içinde karşımıza çıkıyor.

 • Kullanım Kolaylığı Sağlar: AutoCAD, olabildiğince kolay bir arayüze sahiptir. Arayüzünde işinizi kolaylaştıracak değişik çizim araçlarını bulabilirsiniz. Bu araçların devamlı olarak güncellendiği söylemek ise mümkün. Aynı zamanda bu araçlar çabucak temel detayları öğrenerek kullanmaya başlamanıza da imkân tanıyor. Böylece geniş bir dizayn alanını kolay bir halde kullanmanız olası hale gelmektedir.
 • Farklı İhtiyaçlarınızı Karşılar: AutoCAD öncelikle yaşamımıza girmiş olduğu günden itibaren devamlı olarak sektörün gereksinimlerine paralel şekilde geliştirilmektedir. Bu da onu değişik ihtiyacınız olan şeyleri karşılama özelliğini sunan olan bir program haline getirmektedir. AutoCAD günümüzde birçok değişik sektöre yönelik ihtiyacı rahatça karşılamaktadır.
 • Riskleri En Aza İndirir: Kağıt üstünde yapılacak olan çizimlerde değişik hataların meydana gelmesi mevzubahis olabilmektedir. Ancak AutoCAD, projeler üstünde hesaplamaları hatasız bir halde gerçekleştirir. Üstelik hesaplamalar olabildiğince çabucak tamamlanır. Böylece karşılaşmanız olası olan riskleri minimize etmektedir.
 • Farklı Araç Setlerine Sahiptir: AutoCAD, değişik amaçlarla kullanılmak suretiyle değişik vasıta setlerine sahiptir. Bu araçlar kullanıcılara değişik özellikler sunmaktadır. Dolayısıyla bu araçları kullanarak AutoCAD’in bütün özellikleri yerine ihtiyacınıza yönelik özellikleri görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda vasıta setleri çabalama hızınız ve veriminiz üstünde pozitif yönde etkiye haiz olabilmektedir.
 • Doğru Tasarımlar Oluşturmanıza Olanak Tanır: Küçük objeler titiz çizimler yapılmasını gerektirmektedir. AutoCAD ile bu biçim titiz çizimleri yapmanız mümkündür. Çünkü program milimetrik çizimlerin yapılmasına imkân tanımaktadır. Bunun yanı sıra AutoCAD, dizayn esnasında öteki parçaların engellediği çizgileri de geometriyi kullanarak tekrar çizebilmektedir. Bu yazılımla oluşturduğunuz tasarımları değişik açılardan inceleyerek hatalarınızı denetim edebilmeniz ise mümkündür.
 • Uluslararası Çizim Standartlarını Kullanır: Tasarımların sanayi standartlarına makul olması birçok sektörde zorunludur. Bu standartlar ise AutoCAD yazılımında mevcuttur. Yazılım, istenen standartlara makul olarak tasarımlarınızı oluşturabilmenize imkân tanır.

AutoCAD Kullanmanın Dezavantajları

İçeriğimizin bu bölümüne kadar sizlere AutoCAD’in muhtelif avantajlarından laf ettik. Burada saydıklarımız haricinde yazılımın değişik avantajlarının da bulunmuş olduğu bir gerçek. Ancak resim dizayn alanında rahatça kullanabileceğiniz AutoCAD’in tıpkı üstünlükleri gibi birtakım dezavantajları mevcut. İçeriğimizin bu kısmında ise sizlere AutoCAD kullanmanın dezavantajlarından laf edeceğiz.

AutoCAD Kullanmanın Dezavantajları
 • Yüksek İşlem Gücüne İhtiyaç Duyar: AutoCAD yazılımının doğru ve efektif bir halde çalışması için kuvvetli bir bilgisayar kullanmak ehemmiyet taşıyor. Bu açıdan birazcık maliyetli olduğu söylenebilir. Kullanıcıların daha iyi tasarımlar yapmak adına iyi bir donanıma haiz olması gereklidir.
 • Kullanım Maliyeti Yüksek Olabilir: AutoCAD ücretli bir yazılımdır. Ülkemizde birçok ticari amaçlı yazılımda olduğu gibi AutoCAD ücretleri de kimileri için yüksek olabilmektedir. Ücretsiz tecrübe etme versiyonu mevcut olsa da süreklilik için muayyen bir ücret ödemeniz gerekecektir. Yalnızca öğrencilerin AutoCAD’i bedava olarak kullanmasına izin verilmektedir. İçeriğimizin devamında öğrencilerin iyi mi AutoCAD edinmesi gerektiği ile alakalı malumat vereceğiz. AutoCAD’in indirme maliyetinin yanı sıra yazılımı çalıştıracağınız donanım ve programı kullanmak için alacağınız eğitim harcamalarını da göz önünde bulundurmalısınız. Oluşturacağınız projelere bağlı olarak yapacağınız harcama ise değişecektir.
 • Öğrenmek Çok Kolay Değildir: Sektörün tanınmış yazılımlarından olsa da AutoCAD öğrenimi kolay bir program değildir. İlk etapta temel bilgiler ile muhtelif tasarımlar yapılabilir. Ancak yazılımın doğru şekilde öğrenilmesi için eğitim katılması gerekmektedir.

AutoCAD Hangi Alanlarda Kullanılır?

AutoCAD birçok değişik özelliğe sahiptir. Bu vaziyet onun değişik sektörlerde rahatça kullanılmasını sağlamaktadır. Uzun uzun yıllardan beri yazılım, dizayn ve yöntem çizim alanında popülerliğini korumaktadır. Günümüzde hâlâ mimarlık, mühendislik, reklamcılık gibi muhtelif sektörlerde çoğunlukla AutoCAD tercih edilmektedir. Öyle ki birtakım şirketler çalışanlarının bu yazılımı kullanmayı bilmesini bir zorunluluk olarak göstermektedir.

Temel olarak resim tasarımın kullanıldığı her sektörde AutoCAD kullanması tercih edilebilmektedir. Görsel tasarımın hayatımızdaki yerinin olabildiğince geniş bulunduğunu söylemek ise mümkün. Dolayısıyla bu yazılımın kullanıldığı sektörler olabildiğince geniş bir skalada incelenebilmektedir. AutoCAD’in sık sık kullanıldığı tanınmış sektörler şu şekildedir:

 • Mimarlık
 • İnşaat Mühendisliği
 • İç Mimarlık
 • Makine Sanayii
 • Reklamcılık
 • Grafik Tasarımı
 • Mobilya Tasarımı
 • Elektrik ve Elektronik

AutoCAD Öğrenci Sürümü Nasıl Kullanılır?

AutoCAD, temel olarak ücretli bir yazılımdır. Ancak öğrencilerin bu yazılımı bedava bir halde edinmesi olası olmaktadır. Eğer AutoCAD kullanmanız ihtiyaç duyulan bir kısımda okuyorsanız öğrenciliğinizi teyit ederek yazılımı bedava bir halde kullanabilirsiniz. Autodesk’in resmi internet sitesinde eğitim amaçlı sürüme ilişkin bilgiler yer almaktadır. Bunun için internet sitesi üstünden aşağıda yer edinen “Öğrenci ve Eğitmenler” bölümüne giderek merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Gelin programın talebe versiyonunu iyi mi edineceğinize beraber bakalım.

AutoCAD Öğrenci Sürümü Nasıl Kullanılır
 • İlk olarak Autodesk internet sitesi üstünden bir üyelik oluşturmanız gerekiyor.
 • Üyeliğinizi oluştururken şahsi bilgilerinizin yanı sıra eğitiminiz ile alakalı soruları da yanıtlamanız isteniyor.
 • Hesabınızı oluşturmanızın sonrasında e-posta olarak gelen aktivasyon kodu ile hesabınızı doğrulamalısınız.
 • Sonrasında açılacak olan sayfa üstünden eğitiminiz ve tahmini mezuniyet tarihiniz ile alakalı ayrıntı detayları girerek sizden istenen belgeleri yüklemeniz gerekiyor.
 • Hesap işlemleriniz tamamlandıktan sonra istediğiniz AutoCAD ürününü bedava olarak indirebilmeniz olası hale geliyor.

AutoCAD Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

AutoCAD ücretli midir?

Teknik çizim alanında en önemli AutoCAD ücretli bir yazılımdır. Ücretler kullanmayı planladığınız ürüne göre değişim gösterebilmektedir. Programın sadece talebe versiyonu ve tecrübe etme versiyonu bedava olarak kullanılabilmektedir.

AutoCAD hangi işletim sistemlerinde kullanılabilir?

AutoCAD değişik işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. Bu işletim sistemleri Microsoft Windows, Android, Mac OS X ve iOS olarak karşımıza çıkmaktadır.

AutoCAD Nedir: Genel Değerlendirme

Teknik çizimler kurmak için kullanılan bir program olan AutoCAD birçok değişik sektörde popülerdir. 1982 senesinde piyasaya sürülmesinin sonrasında sektörde büyük bir yeniliğe imza atan bu program günümüzde hâlâ yaygın şekilde kullanılmaktadır. Özellikle mimarlık ve mühendislik gibi yöntem çizimler gerektiren alanlarda haiz olduğu özellikler ile AutoCAD ön plana çıkmaktadır. Ancak yazılımın üstünlükleri olduğu gibi muhtelif dezavantajlarından laf etmek de mümkündür.

Sizler için hazırladığımız bu içerikte AutoCAD nelerdir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Bunun yanı sıra içeriğimizde AutoCAD kullanmanın üstünlükleri ve dezavantajlarına da yer verdik. Ayrıca bu rehberimizde AutoCAD talebe versiyonunu iyi mi edinebileceğinizi de açıkladık. AutoCAD ile alakalı ayrıntılı bilgiler paylaştığımız rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de AutoCAD ile alakalı soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.