Backlink ve Arama Motoru Sıralaması Üzerindeki Etkileri

Geriye dönük linkler (Backlink) ve SEO pazarındaki yeni başlayanlar için arama motoru listesinde tesirleri ile alakalı bilmeniz ihtiyaç duyulan her şeyi öğrenin.

Neler Okuyacaksınız? →

Backlink nedir?

Backlink, bir internet sitesinin kendisine irtibat vererek öteki bir internet sitesinden bahsetmesidir. Bağlantı, arama motorlarının bu tarz şeyleri geri linkler olarak tanıması için tıklanabilir bir irtibat olmalıdır. Örneğin, interbilgi kullanarak, https://interbilgi.com/ bir backlink olarak saymaz fakat https://interbilgi.com/ olursa bunu sayacaktır. Yüksek kaliteli geri bağlantılar, internet sitenizin arama motoru sonuçlarındaki sırasını artırmasına yardım eden mühim karar faktörlerdir. Ek olarak, bu backlinkler alakalı içeriğe haiz sitelerde olmalıdır. Ayrıca, bu siteler yüksek rütbeli pozisyonlarda yetkili siteler olmalıdır. Sahip olduğunuz değişik sitelerden ne kadar yüksek kaliteli geri irtibat alırsanız, sıralamadaki yeriniz o denli yüksek olur.

Backlink ve Arama Motoru Sıralaması Üzerindeki Etkileri

Neden Backlink?

 1. Markanın Tanınması
  Kalması İnsanlar içinde ne olduğu online okurken ilk ilkin linkleri ayrım ederler. Bir makalede internet sitenizin yeniden bir daha bahsedildiğini görürlerse, markanız bir kişinin aklında o makale mevzusu ile kendiliğinden ilişkilendirilecektir. Arama motorlarının sitenizdeki linkleri tanıma ve sitenizin faydalı detayları gösterme şekli, tüketiciler de bunu görür ve markanıza alaka gösterdiklerini gösterir.
 2. Yeni Bağlantı/İlişkiler
  Çok fazla geri irtibat kurmak, yeni arkadaşlar edinmenizi, müşterilerinizle ilişki kurmanızı ve sürdürmenizi sağlayabilir. Birisi iyi bir makale okuduğunda ve kaynağa işaret eden bir geri irtibat gördüğünde, o yazının kim ve nereden geldiği ile alakalı daha çok malumat edinmek için linke tıklamaları iyi bir ihtimaldir. Bu şahıs görevinizden harbiden memnun kaldıysa, sizi toplumsal medyada takip edebilir. Basit bir bağlantı, tüketicileri internet sitenize arama motoru sıralamalarında destek olmadan getirebilir.
 3. Promosyon 
  Geri Bağlantıları, güvenilir siteler ile alakalı yorum yaparak ve toplumsal medyada paylaşarak internet sitenizi ya da ürünlerinizi tanıtmanın bir yoludur. Sıralamaya çalıştığınız sayfalar zayıf / temel içeriğe sahipse, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almaya çalışmakta zorlanacaksınız.
 4. Yönlendirme Trafiği 
  Çoğu trafik arama motorlarından gelse de, bazıları yönlendirme kaynaklarından gelir. Yönlendirme trafiği, insanların içerik içerisindeki linklere tıkladığı ve bağlantılı içeriğe alındığı anlamına gelir. Çoğu zaman, öneri trafiği hedeflenir ve derhal çıkma payı düşüktür.
 5. Organik Sıralama 
  Organik arama sonuçları, özgün arama terimiyle alakalı anahtar kelimeler içeren sonuçlardır. Tıklama başına ödeme reklamları olan organik olmayan sonuçların aksine. Backlinking, arama motoru sıralamalarına katkıda bulunur. Yayınınız öteki internet sitelerinden irtibat alıyorsa, arama motorlarıyla daha üst sıralarda yer alır.

İlgili Kelime Bilgisi

 • Bağlantı Suyu (Link Juice): Bu terim, bir köprünün kıymetini muayyen bir internet sitesine ya da sayfaya yönlendirmek için kullanılır. Bir internet sitesi ya da sitenize irtibat gönderdiğinde, arama motorlarında sıralamanıza yardım eden “bağlantı suyu” ndan geçer. Örneğin, sayfa A interbilgi’ye bağlanırsa, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına destek olmak için url suyunu interbilgi’ye aktarır. Bağlantının kalitesi yükseldikçe, bağlanma suyunun geçmesi de o denli fazla olur.
 • No-follow Link: Bu linkler, internet sitesine / sayfaya url suyu vermez ve arama motorlarının sıralamasına girmez. Eğer atıfta bulunduğunuz internet sitesinin sıralamasını çoğaltmak istemiyorsanız, no-follow linkini kullanın. HTML’de takip edilmeyen bir irtibat örneği <a href=”http://www.interbilgi.com” rel=”nofollow”>Metin</a> ‘dir.
 • Do-follow Link: Tüm linkler varsayılan olarak do-follow’dur, yani no-follow link’i yapana kadar url suyunu geçerler.
 • Metin Bağlama: Bu metin, köprüdeki tıklanabilir mavi altı çizili metindir. Belirli anahtar kelimelerde aşama almaya çalıştığınızda bunlar iyi çalışır. “Buraya Tıkla” diyen irtibat yerine, yönlendirdiği sayfanın ismi ya da temsil etmiş olduğu anahtar kelimeler (örneğin, “sosyal medya idare aracı”) ile değiştirilmelidir.  Bağlantılı sayfayı tarif etmek için tanınmış anahtar kelimeler bulmak için ufak bir anahtar kelime araştırması yapın.
 • Kök Etki Alanlarını Bağlama: Aynı tesir alanından internet sitenize geri bağlanan bağlantıların sayısını anlatım eder. Siteniz muayyen bir tesir alanında defalarca belirtilse bile, arama motoru bunlardan sadece sınırı olan sayıda sayar.
 • İç Bağlantılar: Aynı internet sitesindeki bir sayfadan diğerine geçen linklere iç irtibat ya da irtibat oluşturma denir.
 • Düşük Kalitede Bağlantılar: Spam, otomatik vb. Sitelerden gelen linkler düşük kaliteli bağlantıdır ve internet sayfanızın sıralanmasına zarar verebilir.

Geri Bağlantılar Nasıl Oluşturulur?

Backlin, arama motoru sıralamasının önemi sebebiyle internet sitenizin SEO’su için ana önceliklerden biri olmalıdır.

 1. Makale yazma
  Web sitenize / şirketinize / ürününüze dair tanınmış anahtar kelimeler içeren makaleler yazın. Anahtar kelime araştırmanıza siteniz için nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu anahtar kelime aracı aradığınızı bulmanıza destek olabilir.
 2. Yorum yapma 
  Web sitenize ya da ürününüzle alakalı öteki makalelere yorum yapmak faydalı olabilir. Yorum hazırlamaya başladığınızda, bu makaleyle alakalı internet sitenize / ürününüze referans verdiğinizden emin olun. Siteniz ile alakalı kimin bir makale yazacağını ya da size bir geri url verecek olanı katiyen bilemezsiniz.
 3. İzleme 
  Geri bağlantılarınızı izlemeniz önemlidir, böylelikle hangi internet sitelerinin size geri bağlandığını bilirsiniz. Bir excel elektronik tablo yapabilir ve tarih, internet siteleri, iletişim detayları ve yorumları takip edebilirsiniz.

Backlink Araçları

İşte rakiplerinizin yanı sıra bağlantılarınızı izlemenize ve izlemenize destek olacak birkaç backlink aracı.

 • Check My Links (Google Chrome Eklentisi)
 • Linkbird (Ücretsiz/Ücretli)
 • Pitchbox (Ücretli)
 • Monitorbacklinks (Ücretsiz/Ücretli)
 • Linkody (Ücretsiz/Ücretli)

Backlink almanız ya da bulmanız vakit alabilir fakat kıymetli olabilir. Bu, arama motoru sıralamasının önemi sebebiyle sitenizin SEO’su için ana önceliklerinizden biri olmalıdır. Umarım bu makale geri linkleri daha iyi anlamanıza, arama motorları listesi üstündeki etkilerini ve niçin geri linkler oluşturmaya odaklanmanız icap ettiğini anlamanıza destek olmuştur.

Bize backlink kurma mevzusundaki deneyiminizi söyleyin! Herhangi bir öneriniz, sorunuz ya da öneriniz varsa, aşağıda yorum yapmaktan çekinmeyin.