Bankaların EFT Saatleri Tüm Banka EFT Saatleri


Makalede Neler Var

Bankaların EFT Saatleri Tüm Banka EFT Saatleri; Para aktarım prosedürü yapmak isteyen bireylerin maksimum merak etmiş olduğu konulardan bir tanesi de bankaların EFT saatleridir. Bir hesaba para göndermek istediğinizde ya da size gönderilecek bir para olduğunda, kullandığınız bankanın ya da para aktarımı yapacağınız hesabın ait olduğu bankanın EFT saatlerini bilmeniz önemlidir.

Farklı bir bankaya para aktarımı prosedürü gerçekleştirecekseniz, EFT saatleri haricinde meydana getirilen transferler, bir sonraki iş gününde hesaba aktarılmaktadır. Bu da, bazen siz ya da alıcı için sıkıntı yaratabilir. Bankaların EFT ve havale saatlerini bilirseniz, para aktarımı ve para alma işlemleri konusu ile ilgili bir problem yaşama olasılığını de ortadan kaldırmış olursunuz. Peki, bütün bankaların EFT ve havale saatleri ne zamandır? İşte detaylar!

EFT İşlemi Nedir?

EFT yani Elektronik Para Taransfer prosedürü değişik banka hesaplarına gönderilen para ödeme işlemidir. İş Bankasından Ziraat Bankasına para gönderme işlemine EFT denir.

Aynı banka hesabına para gönderme işlemine ise havale denir. İş Bankası hesabınızdan öteki birinin iş bankası hesabına para göndermek havale olarak adlandırılır.

Garanti Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Bankaların EFT Saatleri Kaça Kadar

Farklı bir bankanın müşterisine para aktarımı gerçekleştirecekseniz ya da değişik bir bankaya ait bir hesaptan size para gelecekse, bankaların EFT saatlerini bilmeniz gerekir. Aşağıda, değişik bankaların EFT saatlerini bulabilirsiniz:

BANKA ÇALIŞMA SAATLERİ
Abank EFT Saati 08:00 – 17:00
Akbank EFT Saati 09:00 – 17:00
Albaraka Türk EFT Saati 09:00 – 17:15
Anadolu Bank EFT Saat 08:00 – 17:00
Bank Asya EFT Saati 08:00 – 17:25
Burgan Bank EFT Saati 09:00 – 16:30
Denizbank EFT Saati 08:00 – 16:30
Finansbank EFT Saati 09:00 – 17:15
Garanti Bankası EFT Saati 09:00 – 17:15
Halk Bankası EFT Saati 08:00 – 16:30
HSBC EFT Saati  09:00 – 17:00 09:00 – 17:00
ING Bank EFT Saati 08:30 – 17:15
Kuveyt Türk EFT Saati 09:00 – 17:20
Odeabank EFT Saati 08:30 – 17:00
Şekerbank EFT Saati 09:00 – 17:15
TEB EFT Saati 09:00 – 17:15
Tekstilbank EFT Saati 08:30 – 17:00
Türkiye Finans EFT Saati 09:00 – 17:15
Türkiye İş Bankası EFT Saati 09:00 – 17:00
Vakıfbank EFT Saati 09:00 – 16:30
Yapı Kredi EFT Saati 09:00 – 16:45
Ziraat Bankası EFT Saati 08:30 – 17:00

Bankaların Havale Saatleri

Bankaların eft saatleri genellikle çabalama saatleri ile doğrı orantılıdır. 09 :00 – 12:30 saatleri ile 13:30 – 17:00  eft prosedürü yapabilirsiniz. Öğle tatili arasında EFT yapmak paranız öteki banka hesabına 1 saat kadar geç geçmesine niçin olur. Para aktarım işleminde öğle tatili daima hesap katmayı unutmayın.

EFT işlemi, Elektronik Fon Transferi’nin kısaltılmışıdır ve değişik bankalara ait hesaplara meydana getirilen para transferleridir. Havale prosedürü ise, aynı bankaya ait hesaplara meydana getirilen para aktarım işlemidir. Havale işlemleri 24 saat süresince yapılabilir olduğundan, aktarım edilen meblağ anlık olarak öteki hesaba geçmektedir.

Karşı tarafa yapacağınız ödeme işleminde sizin ve karşı tarafın çalmış olduğu banka ise bu prosedür havale prosedürü oluyor ve herhangi bir engelleme yoktur. Gece, gündüz, hafta sonu veya bayram olsa dahi havale prosedürü 7/24 saat yapılabilmektedir.

  • Para aktarım yani EFT prosedürü yalnızca hafta için meydana getirilen bir işlemdir. Hafta sonu, resmi bayramlar ve dinlence günlerde katiyen EFT yapılmaz.

Resmi Tatil Günlerde ve Bayramda EFT Yapılır Mı

Aslında EFT prosedürü banka hesabınızda dilediğiniz vakit yapabileceğiniz bir prosedür bulunmasına rağmen paranın öteki banka hesabına geçmesi resmi çabalama saatleri içerisinde gerçekleşir. Bayram veya hafta sonları yapacağınız ödeme ilk çabalama günü sizin hesabınızda çıkar.

Bankaların EFT Saatleri Kaçta Başlıyor

Eft öteki ismi ile Elektronik Para Transferi prosedürü resmi saatler içerisinde para gönderme işlemidir. Bankaların çabalama saatleri içerisinde yani 09:00 adım atar ve yaklaşık olarak 17:00 sıralarında eft ile para gönderme prosedürü biter. Bankların dinlence olduğu veya aleni olmadığı süre zarfında kısa öteki banka hesabına para gönderme prosedürü yapamazsınız.

Gece veya sabah 09:00 ilkin gönderdiğiniz para aktarım işlemleri ilk iş günü 09:00 derhal sonrasında gönderilebilir.

EFT İşlemi Ne Zaman Gerçekleşir

EFT prosedürü yaptıktan sonrasında para öteki hesaba yaklaşık olarak 5 ile 10 dakika arasında geçmektedir. Genelde bankanın yoğunluğuna bağlı olarak bu süre 30 dakikayı katiyen geçmez. Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan husus ise öğle tatili arasında para gönderdiğinizde para öğle tatili bittikten sonrasında öteki banka hesabına geçmesidir.

Diğer Bankalara Para Transfer Saatleri

Tanıdığınız birine para göndermek veya herhangi bir ödeme yapmak için para göndermek için aynı banka ile çalışmıyorsanız genellikle EFT tekniği ile öteki banka hesabına para gönderme prosedürü yapılmaktadır.

Diğer bankaya ödeme yapmak için resmi çabalama saatleri içerisinde ödeme onaylanmasına rağmen hafta sonu veya bayram günü ödeme talimatı verildiğinde gönderdiğiniz para ilk iş günü öteki hesaba geçer.

EFT Saatleri merkez bankası tarafınca belirlenir ve gönderdiğiniz para öncelikle ortak Takas Bankası hesabına iletilir buraya gönderdiğiniz ödeme çabalama saatleri içerisinde ise Takas Bankasına iletilir ve buradan öteki banka hesabına geçer.

Ziraat Bankası EFT Saatleri ve Havale Saatleri

En oldukça havale ve eft meydana getirilen bankalarından biri olan Ziraat Bankası eft saatleri 2023 senesinde ne kadara kadardır sorusuna yanıt vermek gerek görülürse 08:30 ile 17:00 arasında eft prosedürü yapabilirsiniz. Havale prosedürü ise 7/24 saat kesintisiz olarak anında yapılmaktadır.

 

EFT Ne Zaman Gerçekleşmez?

EFT hafta sonu, resmi dinlence ve bayramlarda gerçekleşmez. İlk resmi çabalama gününde işleminiz gerçekleştirilir.

EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

EFT değişik bankalar vasıtasıyla mesai saatleri içerisinde meydana getirilen bir prosedür iken havale aynı banka üstünden meydana getirilen işlemdir ve saat sınırlaması yoktur.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Önerilen Yazı;  D-Smart Aboneliği Nasıl İptal Edilir? Dilekçe ve Fax No