Beyaz Kod Nedir? Nasıl Verilir, Cezası Nedir?

Sağlıkçıların son zamanlarda uğramış olduğu sertliği azaltmak için bilinmiş olduğu üzer muhtelif yasalar çıkmaktadır. Bunlardan biride beyaz kod uygulamasıdır. Tabi tabii şeklinde de vatandaşlar beyaz kod nedir? iyi mi verilir?

Cezası nedir, diye inceleme içerisine girmektedirler. Bizde sizler için bütün detaylarını araştırdık.

Beyaz Kod Nedir?

DSÖ, beyaz kodu, sonuç vermesi fizyolojik güç uygulaması veya tehdidinde bulunması olarak tanımlamıştır.

Diğer taraftan ise Beyaz Kod sıhhat çalışanlarına yönelik sertliği önlemek için kullanılan acele vaziyet sinyalidir.

Beyaz kod genel tanımıyla, sıhhat çalışanları sertlik vakalarına maruz kaldıklarında lüzumlu emniyet tedbirlerinin katılması hedefiyle oluşturulmuş bir yöntemdir.

Sağlık personeli sertlik olaylarının bildirmek için 24 saat hizmet veren 113 numaralı telefonu veya www.beyazkod.saglik.gov.tr adresindeki bildirim formunu kullanabilir.

Diğer taraftan ise şiddete maruz kalan kişiler beyaz kod bildirimini kendileri yapmadılarsa vakayla alakalı tutanaklarına istinaden kurum yetkilisi tarafınca www.beyazkod.saglik.gov.tr adresindeki bildirim formu doldurulur.

Beyaz Kod Numarası

Beyaz kod numarası sizlere hizmet veren 7/24 hizmet veren 113 numaralı telefonla Beyaz Kod Birimi’ne bildiriyor. Daha sonrasında ise hukuk birimine ve adli mercilere intikal ettiriliyor.

Beyaz Kod Cezası

Beyaz kod cezası durumları olduğunda oldukça ciddi cezaların olacağı bilinmesi gerekmektedir. Sağlık çalışanlarına yönelik rastgele bir sertlik olduğunda artık cezaların oldukça ağır olduğu yasalar ile de onaylandı.