Bilgisayar İnternete Bağlanmıyor Çözümü – 2022

resim47009420
resim47009420

Bilgisayar internete bağlanmıyor sorunu iyi mi çözülür? Bilgisayar kullanıcıları, web problemleriyle gayet fazla karşılaşmaktadırlar. Eğer siz de bilgisayarım internete bağlanmıyor sorunu ile karşılaştıysanız içeriğimizdeki yöntemler ile sorununuzu çözebilirsiniz. Bir teknolojik cihazın internete bağlanmamasına yol açan en yaygın problemleri sizler için bir araya getirdik.

İnternetsiz bir hayat düşünmek günümüzde neredeyse imkansız. Pek çok şahıs gündelik işlerini ve eğitimini web kullanarak sürdürüyor. Bu nedenle adeta temel bir gereksinim haline gelen web bağlantısının sorunlarla karşılaşması olabildiğince can sıkıcı bir hal alabiliyor.

Kimi vakit web bağlantısı sorunu kendini değişik şekillerde de gösterebiliyor. Örneğin bilgisayar kablosuz bir ağa bağlı olsa dahi internete erişim olası olmayabiliyor. Buna ayrıca tamamiyle internete bağlanamama gibi problemler da karşımıza çıkıyor. Biz içeriğimizde iki sorunu da denetim eden yöntemlere yer verdik.

Biz de bu nedenden kaynaklı bilgisayarım internete bağlanmıyor diyen kullananların yardımına yetişecek yöntemlerden oluşan bir içerik hazırladık. Eğer bilgisayar internete bağlanmıyor diyorsanız içeriğimizdeki şekilleri denemenizi şiddetle öneri ediyoruz. Şimdi sözü daha da uzatmadan içeriğimize başlayalım.

İçindekiler

Farklı İnternet Sitelerine Erişmeye Çalışın

Eğer sisteminizde halihazırda bir kablosuz ağ bağlantısı ya da kablolu ağ bağlantısı var ise ve web yoksa değişik bir sayfaya bağlanmaya deneyebilirsiniz. İnternete bağlanamadığınızı sandığınız anda aslında sorunlu bir sayfaya bağlanıyor olma ihtimaliniz de vardır.

İnternete bağlanmadığınız sayfa dışında Google gibi büyük ve neredeyse devamlı aleni olan bir sayfaya bağlanmaya çalışabilirsiniz. Kaldı ki birtakım durumlarda bu büyük ve devamlı hizmet veren sayfalar bile çökme sorunuyla karşılaşabiliyorlar. Ayrıca kesafet sebebiyle de bir sayfaya erişim sağlayamıyor olabilirsiniz.

Tüm bu ihtimaller içinde çeldiricilerin önüne geçmek adına değişik birkaç web sitesine bağlanmayı denemenizi öneri ediyoruz. Eğer her sitede aldığınız netice aynıysa web bağlantınızın olmadığını farz etmek yanlış olmayacaktır. Bu durumda sonraki adımlara geçebilirsiniz.

Modeminizi Yeniden Başlatın ya da Sıfırlayın

İnternete bağlanamıyor olmanızın bir nedeni de modemden kaynaklı problemler olabilir. Üstelik modemler bazen hatalı gösterimlere de niçin olabilir. Örneğin bilgisayarınız internete bağlı gibi gözüküyorken bile ağ bağlantısına haiz olmaması muhtemeldir. Böyle bir durumda yapmanız gereksinim duyulan modeminizi denetim etmektir.

Modemle ya da yönlendiriciyle alakalı yapabileceğiniz iki temel sıfırlama prosedürü vardır. Bunlardan ilki modemi tekrardan başlatmak olacaktır. Dilerseniz modemin arkasında ya da altında yer edinen reset tuşuna basarak (eğer küçükse kürdan ya da toplu iğne gibi bir eşya kullanın) modemi tekrardan başlatabilirsiniz. Bunun yanı sıra modemin fişini çekip 10-15 saniye beklemek de aynı sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

İkinci teknik ise reset tuşuna aşağı yukarı 60 saniye kadar matbu tutmak olacaktır. Bu teknik modeminizi tamamiyle sıfırlar. Bu prosedür kararında modeminiz yapınak ayarlarına geri dönecektir. Bir diğer deyişle adı ve şifresi kurulum günündeki haline döner. Dilerseniz modem kullanıcı arayüzü üstünden bu tarz şeyleri tekrardan değiştirebilirsiniz. Bu tekniğin sonra bilgisayar internete bağlanmıyor sorunu devam ediyorsa sonraki prosedürü deneyin.

internet-baglantisi

Farklı Bir Cihazdan Modeme Bağlanmaya Çalışın

Bu adımda denemeniz gereksinim duyulan bilgisayarınızın mı yoksa internetin mi sorunlu olduğudur. Bunu yapmak için ise evinizde bulunan ve Wi-Fi desteği olan rastgele bir aleti kullanabilirsiniz. Tablet ya da telefon gibi bir aleti sıfırladığınız modeme bağlayarak web bağlantısına haiz olup olmadığını denetim edin.

Eğer web bağlantısı tablet ya da telefonunuzda problemsiz bir halde çalışıyorsa sıkıntı sisteminizde olabilir. Bu durumda aşağıdaki dört adımı denemenizi öneri ediyoruz. Ancak şayet telefonunuz ve tabletinizde de aynı sıkıntı mevcutsa direkt olarak son adıma geçebilirsiniz.

Bilgisayarınızın Uçak Modunda Olmadığından Emin Olun

İnternet erişim problemleri, genelde kolay problemlerden ortaya çıkmaktadır. Bu problemle karşılaşan kişilerin çoğu, cihazlarını tayyare modunda unutmaktadırlar. Bildiğiniz suretiyle birtakım cihazlarda tayyare modu Wi-Fi bağlantısını da tamamiyle kesmektedir. Bu nedenle cihazın tayyare modu aleni olduğunda Wi-Fi’a ulaşmak olası olmayabilir. Böyle bir durumda da bilgisayar internete bağlanmıyor sorunu ortaya çıkar.

Her ne kadar belirgin gözükse de çoğu kullanıcı aleti hata sonucu tayyare moduna almaktadır. Bu nedenle en küçük bir soru işareti kalmaması adına bu tekniği de tecrübe etmek önemlidir. Bilgisayarınızda tayyare modu ayarının bulunmuş olduğu parçaya ulaşın. Daha sonra tayyare modunun kapalı olmasından emin olun.

Bilgisayarınızın Wi-Fi’ını Kontrol Edin

Uçak moduna benzer bir diğer vaziyet ise Wi-Fi hususi durumunun kapalı olmasıdır. Eğer bilgisayarınızın Wi-Fi özelliği kullanım dışıysa ve kablosuz bir ağ kullanarak internete bağlanmaya çalışıyorsanız maalesef negatif netice alırsınız. Bu nedenle Wi-Fi özelliğinizin de aleni olmasından emin olun.

Bunun için isterseniz bilgisayarınızın kısayol ya da vazife çubuğundaki Wi-Fi ayarını denetim edebilirsiniz. Dilerseniz de direkt olarak ayarlar menüsünden kablosuz ağ bağlantısı ayarlarına göz atabilirsiniz. Her iki durumda da Wi-Fi hususi durumunun aleni olmasından emin olmanız gerekmektedir.

Eğer bir sebepten kaynaklı Wi-Fi özelliğinizi açamıyorsanız bu vaziyet program ya da donanım kaynaklı bir diğer sorunu gösteriyor olabilir. Eğer sıkıntı program kaynaklıysa içeriğimizin devamında değineceğimiz Sorun Gidericisi ile sorunu çözebilirsiniz. Ancak cihazınızın Wi-Fi modülü bir halde zarar gördüyse bilgisayarın bir uzmana ya da teknik servise gitmesi gerekebilir.

bilgisayar satışlarında düşüş

Kablosuz Ağ Kaynağına Yaklaşın

Eğer problemininin bilgisayarınızdan kaynaklı olduğuna eminseniz deneyebileceğiniz bir diğer adım da kablosuz ağ kaynağına yani modem ya da yönlendiricinize yaklaşmaktır. Bu adım da sık sık göz ardı edilmektedir. Önemli bir nokta ise ağ bağlantısı için devamlı bir sinyalin mevcut olması gerekliliğidir.

Eğer modeminiz ya da yönlendiriciniz ile aranızda duvar, kapı ya da benzer nesneler var ise sinyallerin kesilmesi muhtemeldir. Üstelik bu vaziyet Wi-Fi ayarlarında kendini göstermeyebilir. Bilgisayarınız modeminizin sinyallerini Wi-Fi ayarlarında göstermesine karşın ağa bağlanmakta zorluk yaşayabilir.

Böyle bir durumda yapmanız gereksinim duyulan ağ bağlantısına yaklaşmak olacaktır. Eğer dizüstü bir bilgisayarda yani laptop ile internete bağlanma konusu ile alakalı sıkıntı yaşıyorsanız bu adımı denemeniz gerek. Masaüstü bir bilgisayara sahipseniz de yapabileceğiniz şey odanıza bir tane yönlendirici yerleştirmek olacaktır. Ayrıca kablolu bir irtibat yönteminden yararlanarak da bu sorunu çözebilirsiniz.

Bilgisayarın Sorun Gidericisinden Yararlanın

Eğer bütün bu adımların sonra hala sıkıntı yaşıyorsanız denemeniz gereksinim duyulan bir diğer teknik de sıkıntı giderici aracını kullanmaktır. Hem Windows hem de Mac cihazlarda bu sıkıntı gidericilerden yararlanabilirsiniz. Eğer Mac kullanıyorsanız bir sıkıntı olması durumunda bilgisayar kendiliğinden bu sıkıntı çözücüyü size sunacaktır. Wi-Fi Önerileri adlı hususiyet ile bunu gerçekleştirmek mümkündür. Bu niçin sadece bilgisayarda bir sıkıntı oluştuğunda çıkan bir ikondur. Bu önerileri uygulayarak bilgisayar internete bağlanmıyor problemininin önüne geçebilirsiniz.

Windows cihazlarda ise Sorun Giderme hususi durumunu kullanarak bilgisayarınızın ağ bağlantısında yer edinen problemleri çözebilirsiniz. Ağ Sorunlarını Gider adlı özelliği kullanmak için ise şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

  • Öncelikle bilgisayarınızın ayarlar menüsüne ulaşın. Bunun için Başlat’ta yer edinen Ayarlar seçeneğine tıklayabilirsiniz.
  • Daha sonra arama çubuğuna Sorun Gider yazın. Dilerseniz direkt olarak Sorun Gider menüsüne de ulaşabilirsiniz.
  • Windows 11 kullanıyorsanız Diğer sıkıntı gidericiler ile devam edin. Bunların arasından İnternet Bağlantıları seçeneğini bulun ve çalıştır düğmesine tıklayın.

Bu işlemler ile sonuca ulaşamazsanız arama çubuğundan da web linkleri için sıkıntı giderici aracına ulaşabilirsiniz. Tüm bu aşamaların sonra bilgisayarınız sizin için birkaç ayarı denetim edecek ve cihazınızın ağ ayarlarında düzenlemeler yapacaktır. Eğer vasıta rastgele bir sıkıntı bulamazsa web bağlantınızdaki kesintinin bilgisayardan kaynaklı olmaması muhtemeldir. Bu durumda web servis sağlayıcınızı ve modeminizi denetim edebilirsiniz.

Sürücüleri Kontrol Edin ve Bilgisayarı Yeniden Başlatın

Sorun gidericilerin sonra gerçekleştirebileceğiniz bir diğer adım ise ağ bağdaştırıcınızın sürücülerini aktüel tutmaktır. Bunun için sisteminizde yer edinen şoför güncelleştirmesi aracını kullanabilir ya da bilgisayarınızın üreticisi tarafınca paylaşılan güncellemeleri denetim edebilirsiniz.

Bu sürücülerin güncelliğinden emin olduktan sonra tekrardan internete bağlanmayı deneyin. Eğer güncellemeye karşın bilgisayara bağlanamıyorsanız aleti tekrardan başlatın. Bazı güncellemeler için bilgisayarın tekrardan başlatılması gerekebilir. Daha sonra tekrardan bir ağa bağlanmaya çalışın. Eğer sıkıntı hala çözülmüyorsa sonraki adıma geçin.

İnternet Servis Sağlayıcı

İnternet Servis Sağlayıcınız ile Görüşün

Eğer bütün bu adımların sonunda hala internete bağlanamıyorsanız sıkıntı muhtemelen sizin çözebileceğiniz bir sıkıntı değildir. İnternet servis sağlayıcınız bir sıkıntı ya da kesinti yaşıyor olabilir. Böyle bir durumda yapmanız gereksinim duyulan problemin çözülmesini beklemek olacaktır. Dilerseniz bunun için web servis sağlayıcınızı arayarak bir müzakere gerçekleştirebilirsiniz.

Buna ayrıca yapılacak kontroller sonra modeminizde potansiyel bir arıza belirlenmesi de gerçekleşebilir. Bu durumda servis sağlayıcınız modemin değişmesini öngörebilir. Özetlemek gerek görülürse bu durumda işin içerisine bir uzmanın girmesi muhtemeldir. Hatta isterseniz bilgisayarınızı denetim ettikten sonra direkt olarak servis sağlayıcınız ile görüşebilirsiniz. Yapacakları uzaktan kontroller vasıtasıyla problemin daha süratli çözülmesini sağlayacaklardır.

Bilgisayar İnternete Bağlanmıyor: Genel Değerlendirme

Bu adımların dışında potansiyel birkaç niçin de internete bağlanmanızın önüne geçebilir. Bunların içinde sayabileceğimiz nedenlerden ilki VPN ve proxy irtibat ayarlarıdır. Eğer bu irtibat ayarlarında bir sıkıntı var ise internete bağlanmanız olası olmayabilir. Bu durumlarda VPN bağlantısı kullanıyorsanız ödemenin gerçekleştiğini denetim edebilirsiniz. Ayrıca VPN bağlantısını kapatıp internete bağlanmaya da çalışabilirsiniz.

İkinci bir potansiyel sıkıntı ise donanım kaynaklı sorunlardır. İçeriğimizde de belirttiğimiz suretiyle donanımdan meydana gelen bir sıkıntı var ise maalesef bilgisayar üstünden gerçekleştirebileceğiniz bir prosedür bulunmamaktadır. Eğer web servis sağlayıcınız bir sıkıntı olmadığını söylüyor ve değişik cihazlardan internete bağlanmak konusu ile alakalı bir sıkıntı yaşamıyorsanız bir uzmandan yardım almanızı öneri ediyoruz.

Cihazınızda yer edinen virüsler, zararlı yazılımlar, antivirüs programı ve emniyet duvarları da internete ya da bir sayfaya bağlanmayı engelliyor olabilir. Bilgisayarınızda yer edinen virüsleri temizlemek ve antivirüs ya da emniyet duvarının soruna niçin olup olmadığını denetlemek sorunu çözebilir.

Eğer kablolu bir halde irtibat kurduysanız kablonuzun ziyan olmuş ve çalışmaz hale gelmiş olması da muhtemel bir problemdir. Buna ayrıca bilgisayarınızdaki ve modemdeki Ethernet giriş ve çıkışları da ziyan olmuş olma ihtimali taşır. Bu nedenle denetim etmenizde yarar vardır.

bilgisayarim-internete-baglanmiyor

Bir diğer sıkıntı ise web faturanızı ödememiş olmanız olabilir. Eğer web faturanız için lüzumlu ödemeyi yapmadıysanız modemin ve bilgisayarınızın muntazam çalışmasına karşın internete erişim sağlayamazsınız. İnternet servis sağlayıcınız ile iletişime geçerseniz faturanızı ödeyip ödemediğiniz ile alakalı da bir malumat edinmeniz mümkündür. Eğer listemizdeki bütün adımları gerçekleştirmenize karşın internete bağlanamıyorsanız bu kısımda belirttiğimiz öğeleri da göz önünde bulundurmanızı öneri ediyoruz.

Bilgisayar internete bağlanmıyor içeriğimiz burada sona eriyor. Eğer bütün bu adımlara karşın bilgisayarınız internete bağlanmıyorsa aşağıda yer edinen yorumlar kısmından sorunu paylaşabilirsiniz. Ayrıca aynı yorum bölümünden içeriğimizle alakalı düşüncelerinizi de bizimle paylaşmayı unutmayın!