Bilgisayar Satışlarında Düşüş Devam Ediyor

resim39276342
resim39276342

International Data Corporation (IDC) 2022 yılının ikinci çeyreğindeki küresel bilgisayar satışları ile alakalı yeni bir rapor yayımladı. Raporda bulunan bilgilere göre bilgisayar satışlarındaki düşüş bundan önceki çeyrekte olduğu gibi devam ediyor. Üstelik düşüşün beklenenden daha fena olduğu da belirtiliyor.

Bir önceki senenin ikinci çeyreği ile kıyaslandığında toplam %15.3 değerinde bir düşüş dikkat çekiyor. 2021 yılının ikinci çeyreğinde 84.2 milyon olarak belirtilirken 2022 yılının ikinci çeyreğinde bu kıymet 71.3 milyona düşüyor. Üstelik en iyi bilgisayar markalarının tamamında geçtiğimiz seneye kıyasla bir düşüşün yaşandığı da anlatım ediliyor.

Listenin ilk esnasında bulunan Lenovo’nun 2021 yılının ilk çeyreğinde 19.9 milyon ünite satış yapmış olduğu belirtiliyor. 2022 senesinde ise bu miktarın 17.5 milyona düşmüş olduğu gözüküyor. Bu da %12.1 değerinde bir senelik küçülmeyi ortaya çıkarıyor.

Diğer markalar için de durumun benzer bulunduğunu görmek mümkün. HP geçtiğimiz seneye kıyasla %27.6’lık bir düşüş gösterirken Apple’da bu kıymet %22.5 olarak anlatım ediliyor. Ayrıca Acer da %19.2’lik bir düşüş ile listenin maksimum yitik yaşayanları içinde yer alıyor.

Pazar paylarına göz attığımızda ise Lenovo’nun %24.6 ile neredeyse çeyrek dilime haiz bulunduğunu görmek mümkün. Apple’ın ise yaşamış olduğu devasa düşüşten sonrasında Asus ile beşinci sırayı paylaşmak zorunda kalmış olduğu dikkat çekiyor.

Kaynak: IDC

Bilgisayar Sektörü Risk Altında

Arz ve lojistik şartlarının daha fena hale gelmesi bilgisayar pazarındaki bu düşüşe bir neden olarak gösteriliyor. IDC’nin mobil aygıt araştırmalarından görevli Jitesh Ubrani mevzuyla alakalı açıklamalarda bulunuyor.

Ubrani, kullananların masraflarında daha davranışlarında ölçülü hale geldiğini dile getiriyor. Ayrıca bilgisayar taleplerinin mühim seviyede zayıfladığı ve sektörün uzun solukta kaybolma riskiyle yüz yüze bulunduğunu da anlatım ediyor. Ubrani’nin belirttiğine göre kullanıcılar her geçen gün telefon ve tablet gibi cihazları kullanmaya alışıyor. Bunun da bilgisayar satışları için mühim bir risk olduğu anlatım ediliyor.

Her ne kadar satışlar geçtiğimiz dönemlere göre düşüşte olsa pandemi öncesindeki düzen ile oldukça yakın bulunduğunu belirtmekte yarar var. 2020 yılının ikinci çeyreğinde 74.3 milyon ünite satış gerçekleştiği anlatım ediliyor. Üstelik 2018 senesinde 62.1 milyon; 2019 senesinde ise bu değerin 65.1 milyon ünite olduğu bildiriliyor.

IDC’nin gelecek dönemle alakalı bir tahmini de raporda yer alıyor. Apple’ın 2022 yılının ikinci yarısında üretimi çoğaltması beklentiler arasında. Ancak bu durumun rastgele bir tedarik problemi yaşanmaması dahilinde gerçekleşeceği belirtiliyor. Gelecek dönemde bilgisayar satışlarında düşüş görüp görülmeyeceği ise şimdilik bilinmiyor.