Bilgisayarda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır?

resim85217057
resim85217057

Bilgisayar, günümüzde insanoğlu için en mühim teknolojik cihazlardan birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Teknoloji kullanıcıları, gündelik yaşamlarında bir çok işlemlerini bilgisayarları üstünden halletmektedirler. Bundan kaynaklı bilgisayarların güvenliği, teknoloji kullanıcıları için büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bilgisayarının tehlikede bulunduğunu hisseden kişiler, bilgisayarda virüs olduğu iyi mi anlaşılır diye merak etmektedirler.

Sanal korsanlar, muhtelif yöntemler ile bilgisayarların güvenliklerini tehdit etmektedirler. Bu yöntemlerin başlangıcında da virüsler gelmektedir. Virüsler, bir çok yolla bilgisayarlara sızabilmektedirler. Bunun kararında virüsler, bilgisayarlara muhtelif zararlar verebilmekte hatta birtakım özellikleri kullanılamaz hale getirmektedirler.

Bundan kaynaklı bilgisayarda virüs bulunduğunu idrak etmek için muhtelif yöntemler mevcut. Virüslerin niçin oldukları problemlerin birçoğu, öteki nedenlerden kaynaklı da kaynaklanabilmektedirler. Bu yüzden sisteminizde virüs bulunduğunu düşündüren sebepler, aslında öteki durumlardan ortaya çıkabilirler.

Ancak gene de sisteminizde virüs olmasından kuşku ediyorsanız denetim etmeniz ihtiyaç duyulan birtakım durumlar mevcut. Sizler de şu durumları denetim ederek sisteminizde virüs olup olmadığını anlayabilirsiniz:

NOT: Sizler için hazırladığımız rehberimizde yer edinen durumlar, virüs dışındaki birtakım sorunlardan ortaya çıkabilirler. Bunun için sisteminizde virüs olup olmadığından emin olmak için bir antivirüs programından faydalanmanızı öneri ediyoruz.

İçindekiler

Bilgisayarda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Virüsler, Bilgisayarınızın Yavaşlamasına Sebep Olur

Bilgisayar virüsleri, genelde bilgisayarların performansını hedef almaktadırlar. Yani sanal korsanlar, geliştirdikleri virüsler ile bilgisayarların yavaşlamasına niçin olmaktadırlar. Bundan kaynaklı şayet sizler de sisteminizde virüs olmasından şüpheleniyorsanız öncelikle bilgisayarınızın performansını gözden geçirmelisiniz. Çünkü bilgisayarınıza virüs bulaşması halinde bilgisayarınız büyük bir ihtimalle eskisi kadar süratli çalışmayacaktır.

Bilgisayar hızında bir değişim olması halinde bu durumu ayrım etmeniz olabildiğince kolay olacaktır. Çünkü bilgisayar virüsleri, neredeyse bütün bilgisayar işlemlerini hedef almaktadırlar. Yani şayet bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa tarayıcıyı açmak istediğinizde bile performans kaybıyla yüz yüze kalabilirsiniz. Bu yüzden bilgisayarınızın performansında hissedilen bir düşüş yaşamanız hâlinde virüslerden kuşku etmeniz gerekiyor.

Bilgisayarınızda virüs mevcutsa bu virüsü bütün dosyaları ayrı ayrı inceleyerek bulmanız pek olası değil. Günümüzde tasarlanan bir çok virüs türü, dosyalara gömülü bir halde bilgisayarlara sızmaktadır. Bundan kaynaklı dosya inceleyerek bilgisayarınızı yavaşlatan virüsleri bulmanız zor olacaktır.

Bunun yerine kuvvetli bir antivirüs programı ile bilgisayarınızı taratarak sisteminizde virüs olup olmadığını belirleme edebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızdaki performans kaybının nedeni virüsler ise antivirüs programları ile virüsleri temizleyerek bilgisayarınızı eski performansına döndürebilirsiniz.

Bilgisayar Virüsleri, Dosyalarınızı Silebilirler

Veriler, günümüzde teknoloji kullanıcıları için büyük ehemmiyet taşımaktadırlar. Çünkü insanlar, fotoğraflarından iş dosyalarına kadar bir çok veri çeşidini dijital ortamda saklamaya başladılar. Bu noktada veri saklamak için maksimum tercih edilen cihazların başlangıcında da bilgisayarlar gelmektedir. Bilgisayarlar, yüksek kapasiteli depolama alanlarıyla olabildiğince kullanması kolay bir veri depolama aracı olmaktadır.

Bilgisayarda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır - Dosyalar Silinebilir

Fakat bazen teknoloji kullanıcıları, bilgisayarlarında yer edinen verilerinin kendi kendine silindiğini ya da değiştirildiğini ayrım etmektedirler. Eğer sizler de son vakit verilerinizin değiştiğini hatta silindiğini ayrım ettiyseniz bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir. Çünkü bir çok bilgisayar virüsünün amacı verilere hücum etmek ve emniyet açığı oluşturmaktır.

Bu yüzden bilgisayarda virüs olduğu iyi mi anlaşılır diye merak ediyorsanız cihazınızdaki verilerinizi denetim etmenizi öneri ediyoruz. Eğer mühim verilerinizi silmediyseniz ve bu verilere ulaşamıyorsanız cihazınıza virüs bulaşma ihtimali olabildiğince yüksektir. Bundan kaynaklı verilerinizin güvenliği adına bilgisayarınızın güvenliğini üst düzeyde tutmalısınız.

Bilgisayarınız Fazla Isınabilir

Bilgisayar işlemcileri ve monitör kartları, muhtelif işlemlerden kaynaklı ısınmaktadırlar. Bu donanımlar, muayyen işlemler esnasında fazla derecede ısınabiliyorlar. Ancak birtakım bilgisayar kullananların bilgisayarları, anormal bir halde ısınabiliyorlar. Eğer siz de bilgisayarınızın fazla ısınmasından şikayetçiyseniz bilgisayarınıza virüs bulaşmış olma ihtimali çok yüksektir.

Çünkü bilgisayar virüsleri, fonda muhtelif casusluk işlemleri yaptıkları için bilgisayarları yormaktadırlar. Bunun kararında bilgisayarlar, anormal bir halde ısınabilmektedir. Eğer sizler de sisteminizde tarayıcıya girmek gibi kolay işlemler yaparken yüksek ısı problemiyle karşılaşıyorsanız virüslerden şüphelenmeniz gerekiyor.

Fazla ısınan sisteminizde virüs olup olmadığını idrak etmek için öncelikle bilgisayarınızın donanımlarını denetim etmelisiniz. Bu noktada bilgisayarınızın bakımını aksatmadığınızdan emin olmalısınız. Çünkü termal macununuzun kifayetsiz olması başta olmak suretiyle muhtelif faktörler de bilgisayarların ısınmasına niçin olmaktadır. Bilgisayarınızda bu tür bir sorun olmadığından eminseniz bir antivirüs programı sayesinde sisteminizde virüs olup olmadığını denetim edebilirsiniz.

Yüklemediğiniz Programlar Karşınıza Çıkabilir

Bilgisayarda virüs olduğu iyi mi anlaşılır diye merak ediyorsanız bilgisayarınızdaki programlarınızı denetim edebilirsiniz. Çünkü bilgisayar virüsleri, sıklıkla yüklenilen uygulamalar ve indirilen dosyalar üstünden bilgisayarlara bulaşmaktadır. Bu kapsamda bilgisayarda yer edinen virüsler, bilgisayara zarar vermek adına zararlı yazılımlar yükleyebilirler.

Eğer sizler de son vakit sisteminizde sizin yüklemediğiniz birtakım programların yüklendiğini belirleme ettiyseniz virüslerden şüphelenebilirsiniz. Virüsler tarafınca bilgisayarlara yüklenilen programlar, genelde birden fazla reklam içermektedirler. Bunun yanı sıra bu programlar, bilgisayarın açılışından itibaren kullananların karşısına çıkmaktadır. Ayrıca bu uygulamaları kapamak ya da silmek olabildiğince zordur.

Sürekli reklam içeren programlarla karşılaşıyorsanız ve bu uygulamaları silemiyorsanız bilgisayarınıza virüs bulaşmış olma ihtimali olabildiğince yüksektir. Bundan kaynaklı böyle bir durumda vakit kaybetmeden bir antivirüs programı sayesinde bilgisayarınızı taramalısınız. Bunun yanı sıra bu tür zararlı virüsler, genelde kolay bir halde silinmedikleri için cihazınıza format atmak halinde kalabilirsiniz.

Bilgisayarınız Durduk Yere Kapanabilir

Bilgisayar virüsleri, temelde bilgisayar kullanıcılarının bilgilerini sızdırmayı hedeflemektedir. Virüsler, bu süreçte bilgisayarlara muhtelif zararlar verebilmektedirler. Bundan kaynaklı bilgisayar kullanıcıları, bilgisayarlarının sıklıkla tekrar başlatılmasına hatta durduk yere kapanmasına maruz kalabilmektedirler. Eğer sizler de bu yolla bilgisayarınızın durduk yere tekrar başlatılması ya da kapanmasıyla karşı karşıyaysanız cihazınıza virüs bulaşmış olabilir.

Tabii ki bilgisayarların tekrar başlatılmasının ve kapanmasının tek nedeni virüsler değildir. Bilgisayarın anakartı ve işlemcisi başta olmak suretiyle muhtelif donanımlarında gerçekleştirilen sorunlar de bu soruna yol açabilmektedirler. Bunun yanı sıra işletim sistemi güncellemeleri, kullananların bu problemle karşılaşmasına niçin olabilmektedir.

Bundan kaynaklı bilgisayarınızın sıklıkla kendi kendine tekrar başlatılmasının ya da kapanmasının nedeninin virüsler olduğuna emin olmak için öncelikle öteki etkenleri denetim etmelisiniz. Eğer cihazınızda rastgele bir yazılımsal ya da donanımsal sorun yoksa yüz yüze kalmış olduğunuz soruna virüsler niçin olabilmektedir.

Bu yüzden bütün ihtimalleri gözden geçirdikten sonrasında virüs olup olmadığından emin olmak için bir antivirüs programından faydalanabilirsiniz. Bilgisayarların performansını bu yolla etkileyen virüsler, genelde en zararlı virüsler olmaktadırlar. Bundan kaynaklı bu tür bir virüsle yüz yüze olma ihtimalinizi göz önüne alarak kuvvetli bir antivirüs programı ile bilgisayarınızı taratmanızı öneri ediyoruz.

Bazı Windows Özellikleri Çalışmayabilir

Microsoft, Windows sürümlerinin içinde kullanıcılarına dahili olarak birtakım emniyet özellikleri sağlıyor. Hatta şirket, kullanıcılarına Windows Defender isminde bir antivirüs programı üstünden de hizmet veriyor. Fakat bazen bu özellikler dönem dışı kalabiliyor. Bunun yanı sıra bilgisayarına virüs bulaşan kullanıcılar, emniyet özelliklerinin yanı sıra öteki Windows özelliklerini de kullanamayabiliyorlar.

Bundan kaynaklı muhtelif Windows özelliklerinden faydalanamıyorsanız virüslerden şüphelenmeniz gerekiyor. Bilgisayarlara sızan virüsler, öncelikle Windows’un emniyet özelliklerini dönem dışı bırakmaya çalışmaktadırlar. Bunun yanı sıra casus yazılımlar, kullananların güvenliğini tehdit etmek için mühim Windows özelliklerini dönem dışı bırakıyorlar.

Virüs bulunduğunu anlama şekilleri - Windows Özellikleri Çalışmayabilir

Eğer sizler de Windows’ta yer edinen birtakım özellikleri kullanamıyorsanız cihazınızın güvenliği tehdit altında olabilir. İlk etapta Windows Defender ve öteki emniyet özelliklerini denetim etmenizi öneri ediyoruz. Bu özellikler çalışır durumdaysa cihazınızın korumak için ek bir antivirüs programından da yardımcı alabilirsiniz. Bu sayede yüz yüze kalmış olduğunuz duruma virüslerin niçin olup olmadığını rahatlıkla belirleme edebilirsiniz.

Windows özelliklerini kullanılamaz hale getiren virüsler, sıklıkla en tehlikeli virüs türleri olmaktadır. Bundan kaynaklı bu virüs türlerini ortadan kaldırmak genelde kolay olmamaktadır. Bu yüzden şayet Windows özelliklerini kullanmanızı engel olan bir virüsle karşı karşıyaysanız bilgisayarınıza pak Windows kurulumu yapmanız gerekebilir.

Sabit Disk Kullanım Oranı Artabilir

Bilgisayarda virüs olduğu iyi mi anlaşılır diye merak ediyorsanız cihazınızın disk kullanımını muayyen aralıklarla denetim etmeniz sizlere yardımcı olacaktır. Çünkü virüsler, genelde bilgisayarda durağan(durgun) diskleri yormaktadırlar. Bunun kararında da bilgisayarda fazla ısınma, yavaşlama gibi muhtelif sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden hard disk kullanımınızın arttığını belirleme ettiyseniz bir virüs sorunu ile yüz yüze olabilirsiniz.

Windows kullanıcıları, hard disk kullanım oranlarını rahatlıkla izleyebilme imkânına sahipler. Eğer virüs şüphesiyle hard disk kullanımınızı denetlemek istiyorsanız öncelikle vazife yöneticisine erişmeniz gerekiyor. Görev yöneticisine eriştikten sonrasında “Performans” sekmesi altında CPU, RAM ve disk kullanması başta olmak suretiyle muhtelif donanım görevlerini görebilirsiniz.

CPU, RAM ya da disk kullanımınızda anormal bir yükseklik var ise bilgisayarınıza virüs bulaşmış olma ihtimali olabildiğince yüksektir. Bu durumda virüs olup olmadığını idrak etmek için öncelikle yüksek kullanımın sebebini belirleme etmelisiniz. Görev yöneticisi, Windows kullanıcılarına hangi işlemin ne kadar CPU, RAM ya da disk kullandığını göstermektedir. Bu sayede bilgisayarınızın donanımlarının performansını etkileyen işlemleri görebilir hatta denetim edebilirsiniz.

İlk etapta yüksek donanım kullandığını belirleme ettiğiniz işlemleri sonlandırmanızı öneri ediyoruz. Eğer sisteminizde virüs mevcutsa bu işlemleri sonlandırmanız olabildiğince güç olacaktır. Bunun yanı sıra virüsten kaynaklı böyle bir vaziyet yaşıyorsanız bilgisayarınızı yoran işlemleri sonlandırmanıza karşın bu işlemler yeniden açılacaklardır. Bundan kaynaklı böyle bir vaziyet yaşamanız halinde sisteminizde virüs denetimi yapmalısınız.

Antivirüs ile Bilgisayarınızı Tarayabilirsiniz

Güvenlik yazılımları üstünde çalışan şirketler, virüsler ve zararlı yazılımlara karşı muhtelif antivirüs uygulamaları geliştiriyorlar. Bu antivirüs programları, bilgisayar virüslerini belirleme etmek ve temizlemek için en etkili çözüm yöntemidir. Bundan kaynaklı sisteminizde virüs olup olmadığından emin olmak istiyorsanız kuvvetli bir antivirüs programı ile sisteminizde tarama yapmak net netice almanızı sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra bir çok antivirüs programı, bilgisayarların güvenliğini tehlikeye atmamak için muayyen aralıklarla bilgisayarlarda tarama yapmaktadır. Bunun kararında antivirüs programları, bilgisayarlara sızan yalnız kendisini belli etmeyen virüs ve casus yazılımları da belirleme edebilmektedirler.

Yani bilgisayarınıza sızmış olan virüsler, sisteminizde rastgele bir negatif duruma niçin olmayabilirler. Bundan kaynaklı sisteminizde virüs olup olmadığından emin olmak için bir antivirüs programı kullanmanızı öneri ediyoruz. Böylece virüslere karşı bilgisayarınızın emniyet önlemlerini artırmış olursunuz.

Genel Değerlendirme

Bilgisayarda virüs olduğu iyi mi anlaşılır sorusu, bir çok teknoloji kullanıcısının yanıtını merak etmiş olduğu bir sorudur. Bizler de bu yazımızda sizler için bilgisayarda virüslerin niçin olabileceği sorunlara değindik. Böylece sizler de sisteminizde virüs olup olmadığından kaygı ediyorsanız rehberimizde yer edinen durumlara göz atabilirsiniz. Eğer sisteminizde bahsettiğimiz sorunlarla karşılaşıyorsanız cihazınıza virüs bulaşmış olma ihtimali olabildiğince yüksektir. Bu tür durumlarda bilgisayarınızın güvenliğini tehlikeye atmamak için bir antivirüs programından faydalanabilirsiniz.

Sizler için bilgisayarda virüs bulunduğunu anlama şekillerinden bahsettiğimiz rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de bilgisayarda virüs bulunduğunu belirleme etmeye yardım eden şekilleri aşağıda yer edinen yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.