Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

resim45225066
resim45225066

Bilgisayarlar, günümüzde maksimum kullanılan teknolojik cihazların başlangıcında gelmektedirler. Bunun kararında bilgisayar kullanıcıları, muhtelif sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Bu sorunlardan birisi de bilgisayardan ses gelmeme sorunu oluyor. Teknoloji kullanıcıları, bu problemle çok sık karşılaşabildikleri için bilgisayardan ses gelmiyor sorunu iyi mi çözülür diye merak edebiliyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için bilgisayardan ses gelmeme problemine yol açan problemleri ve bu problemleri iyi mi çözebileceğinizi anlatacağız. Böylece rehberimizi inceleyerek bilgisayardan ses gelmeme problemini rahatlıkla çözebilirsiniz!

İçindekiler

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorununun Çözüm Yöntemleri

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının maksimum tercih ettikleri işletim sistemleri Windows ve MacOS sürümleri olmaktadır. İki işletim sistemini de kullanan kişiler, bilgisayardan ses gelmeme problemiyle karşılaşabiliyorlar. Bu noktada Windows kullanıcılarının uygulayabileceği çözüm yöntemleri, MacOS kullanıcılarına göre daha fazla. Çünkü Microsoft, bu aşamada Windows kullanıcılarına muhtelif ses sitemini test ve sıkıntı yok etme araçları sunuyor.

Bu yazımızda Windows ve MacOS kullanıcılarının ses gelmeme problemine karşı uygulayabilecekleri birtakım çözüm şekillerinden bahsedeceğiz. Bu şekilleri uygulamanıza karşın bilgisayarınızdan ses gelmeme sorunu çözülmediyse cihazınız için servis desteği almanız gerekebilir.

Ses Düzeyini Kontrol Edin

Bilgisayardan ses gelmeme problemi, sıklıkla kolay sorunlardan kaynaklanmaktadır. Ancak bilgisayar kullanıcıları, problemler sırasında komplike düşündükleri için sorunun kaynağını bulamayabiliyorlar. Bundan kaynaklı çoğu bilgisayar kullanıcısı, ses gelmeme sorunu sırasında ses düzeyini test etmiyor. Aslında bilgisayardan ses gelmeme problemleri, birtakım durumlarda ses düzeyinin kapalı olduğundan kaynaklanıyor.

Windows kullanıcısıysanız vazife çubuğunda yer edinen ses işaretine tıklayarak ses düzeyini rahatlıkla test edebilirsiniz. Windows’ta ses düzeyi yüksek görünmesine karşın ses kapatılmış olduğu için ses gelmeme ihtimali de mevcut. Bundan kaynaklı ses düzeyi yüksek olsa bile sesin kapalı olmadığından emin olun.

Mac kullanıyorsanız Apple menüsüne tıkladıktan sonra “Sistem Ayarları” seçeneğine tıklayın. Sonrasında karşılaştığınız seçeneklerden “Ses”i seçerek devam edin. Ses ayarları açıldığında burada ses çıkış ayarları altında bulunan ses yüksekliğinin seviyesini test edin. Eğer ses yüksekliği en düşükteyse ya da ses çıkışını durdurma opsiyonu aktifse bilgisayarınızdan ses gelmeyecektir. Bilgisayarınızın ses yüksekliğini artırarak ses gelmeme problemini rahatlıkla çözebilirsiniz.

Bunun yanı sıra laptoplarda ses kapatmaya yarayan kısayol tuşları mevcut. Bilgisayarınızı kullanırken ayrım etmeden bu tuşlara basarak bilgisayarınızın sesini kapatmış olabilirsiniz. Bundan kaynaklı bilgisayarınızın ses açma kapatma kısayoluna basmış olma ihtimalinize karşı bu tuşa yeniden basarak bilgisayarınızın sesini test edebilirsiniz.

Ses Çıkış Cihazını Kontrol Edin

Harici hoparlör, kulaklık gibi ses çıkış ekipmanları kullanıyorsanız bu durumda bu ekipmanları kullandığınızı unutarak değişik ses çıkış ekipmanından ses duymayı bekleyebilirsiniz. Ancak sisteminizde etken olan ses çıkıp ekipmanının değişik olması halinde bilgisayarınızdan ses gelmeyebilir. Bundan kaynaklı bilgisayarınızdan ses gelmemesi halinde ses çıkış cihazınızı test etmelisiniz.

Windows ile çalışan bir bilgisayara sahipseniz ses çıkışını denetlemek için bilgisayarınızın ses ayarlarına erişmeniz gerekiyor. Bunun için bilgisayarınızın arama bölümüne “Ses ayarları” yazarak ses ayarlarına ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra vazife çubuğunda yer edinen ses ikonuna sağ tıklayarak sonra da ses ayarlarına erişim sağlayabilirsiniz.

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorununun Çözüm Yöntemleri - ses çıkış cihazınızı test edin

Ses ayarlarına girdikten sonra karşınıza doğrudan ses çıkış cihazları çıkacaktır. Buradan kullanabileceğiniz ses çıkış cihazlarını rahatlıkla görüntüleyebiliyorsunuz. Karşınıza çıkan bu listeden, kullanmak istediğiniz ses çıkış cihazını seçerek bilgisayarınızdan ses gelmeme problemini rahatlıkla çözebilirsiniz.

Mac kullanıyorsanız ses çıkış cihazlarını dönem dışı bırakarak bilgisayarınızın kendi hoparlörü üstünden ses gelip gelmediğini test etmeniz gerekiyor. Bunun için harici hoparlör, kulaklık gibi ses ekipmanlarının kablolarını bilgisayarınızdan çıkartmalısınız. Böylece tercih edilen ses çıkış cihazı, doğrudan olarak bilgisayarınızın hoparlörü olacaktır. Böylece Mac cihazınızda da ses gelmeme problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

Sürücülerinizi Güncel Tutun

Bilgisayardan ses gelmiyor problemininin çözüm şekillerinden birisi sürücüleri aktüel tutmaktır. Çünkü bilgisayarlardan ses gelmesini elde eden unsurların başlangıcında ses aygıtlarının sürücüleri gelmektedir. Sürücüler, ses aygıtlarının doğru bir halde çalışmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra sürücüler vasıtası ile ses aygıtları kullanıcılarına en uygun performans verebilmektedirler. Bundan kaynaklı ses aygıtlarınızın sürücülerinizi aktüel tutmanız gerekmektedir.

Windows sürümlerinde sürücülerinizi güncellemenin muhtelif şekilleri mevcut. İlk olarak arama bölümüne “Aygıt Yöneticisi” yazarak aygıtlarınıza erişim sağlayabilirsiniz. Daha sonra oluşturulan ekrandan “Ses girişleri ve çıkışları” seçeneğine tıklamalısınız. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra sisteminizde yer edinen ses giriş ve çıkış aygıtlarını görüntüleyeceksiniz.

Bu aygıtlar içinde kullandığınız ve ses alamadığınız aygıta sağ tıklamalısınız. Daha sonra oluşturulan seçeneklerde en üstte yer edinen “Sürücüyü güncelleştir” seçeneğine tıklayarak sürücülerinizi güncelleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra oluşturulan seçeneklerde en altta yer edinen “Özellikler”e tıklayıp sonra “Sürücü” sayfasına tıklayarak aygıtınızın şoför detaylarına ulaşabilirsiniz.

Mac cihazlarda ise sürücülerinizi güncellemek için doğrudan cihazınızı güncellemeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra cihazınızın ses kartının modelini öğrenerek internetten ses kartının aktüel sürücünü indirebilirsiniz. Böylece manuel olarak cihazınızın ses kartını güncelleyebilirsiniz.

Ses kartınızın sürücülerini güncellemek için kullanabileceğiniz bir öteki teknik driver güncelleme uygulamaları olmaktadır. Hem Windows hem de MacOS için tasarlanan çok muhtelif driver güncelleme uygulamaları mevcut. Bu uygulamalar içinde sizler için en uygun olan programı kullanarak ses kartı sürücülerinizi rahatlıkla güncelleyebilirsiniz.

Ses Sorunlarını Gideri Kullanın

Bilgisayardan ses gelmiyor problemi, genel hatlarıyla program kaynaklı sorunlardan ötürü ortaya çıkmaktadır. Bundan kaynaklı işletim sistemi geliştiricileri, ses problemlerini gidermek için birtakım araçlar geliştiriyorlar. Windows’ta da ses problemlerini çözebilmek için ses problemlerini yok etme aracı mevcut. Eğer bilgisayardan ses gelmeme sorunu için sürücülerinizi test etmenize karşın çözüm bulamadıysanız ses problemlerini yok etme aracını kullanmanızı öneri ediyoruz.

Windows sisteminizde ses problemlerini yok etme aracını kullanmak olabildiğince kolay! İlk olarak bilgisayarınızın vazife çubuğunda yer edinen ses ikonuna sağ tıklamalısınız. Daha sonra oluşturulan seçenekler içinde en üstte yer edinen “Ses problemlerini gider” seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra Windows, cihazınızdaki ses problemlerini denetleyecektir. Eğer program kaynaklı bir soruna rastlanırsa Windows, bu sorunu sizlere sunacaktır. Böylece karşılaştığınız sıkıntı üstünden bilgisayardan ses gelmeme problemini çözümleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra sisteminizde bulunan ses gelmeme problemini çözüme ulaştırmak için ses ayarlarına erişim sağlayabilirsiniz. Arama çubuğuna ses ayarları yazarak ses ayarları sayfasına ulaşabilirsiniz. Daha sonra oluşturulan sayfadan aşağıda yer edinen “Gelişmiş” sekmesine inmelisiniz. Buradan da “Sık karşılaşılan ses problemlerini gider” opsiyonu karşısında yer edinen “Çıkış cihazları”na tıklayarak bilgisayardan ses gelmeme problemine yol açan problemleri bulabilirsiniz.

Ses Ayarlarınızı Kontrol Edin

Windows, ses konusu ile ilgili olabildiğince kapsamlı ayarlara sahip. Bu doğrultuda Microsoft, işletim sistemi üzerinde ses ayarlarının düzenlenebileceği muhtelif ayarları kullanıcılarına sunuyor. Eğer bilgisayarınızdan ses gelmiyorsa Windows’ta yer edinen ses ayarlarını test etmeniz gerekiyor.

Bu doğrultuda öncelikle bilgisayarınızın test masasına erişim sağlamalısınız. Daha sonra oluşturulan ekrandan “Donanım ve Ses” opsiyonunun altında yer edinen “Ses”e tıklayarak devam etmelisiniz. Ardından oluşturulan ses seçeneklerinden kullanmış olduğunuz ses çıkış aletine tıklayarak sağ alt bölümde yer edinen özellikler seçeneğine tıklıyoruz. Açılan ses ayarları sekmesinden de “Gelişmiş” kategorisine tıklıyoruz ve burada yer edinen “Ses geliştirmelerini etkinleştir” ifadesinde yer edinen tik işaretini kaldırıyoruz.

Ses Ayarlarınızı Kontrol Edin

Bu tekniği uygulamanıza karşın bilgisayardan ses gelmeme sorunu devam ediyorsa ses hizmetlerini tekrar başlatmayı deneyebilirsiniz. Bu prosedür için arama çubuğuna “Hizmetler” yazmanız gerekiyor. Hizmetler seçeneğine tıkladıktan sonra Windows’ta yer edinen hizmetleri görüntüleyebildiğiniz bir sayfa açılacaktır. Bu sayfadan “Windows Ses” hizmetini bularak hizmete sağ tıklayıp tekrar başlat seçeneğine tıklamalısınız. Bu hizmetin yanı sıra aynı sayfada yer edinen “Windows Ses Bitiş Noktası Oluşturucu” hizmetini de tekrar başlatmayı deneyebilirsiniz.

Son olarak test etmeniz ihtiyaç duyulan ses ayarlarından birisi de ses biçimleridir. Bunun için test masasında yer edinen “Donanım ve Ses” seçeneğinden sese tıklayarak devam ediyoruz. Sonrasında kayıttan yürüt kategorisinde yer edinen varsayılan ses çıkış cihazını seçerek özellikler seçeneğine tıklıyoruz. Açılan seçeneklerden “Gelişmiş” başlığına tıklayarak devam ediyoruz. Son aşamada üst tarafta yer edinen “Varsayılan biçim” seçeneğinden değişik ses seçeneklerini kullanabilirsiniz. Böylece ses gelmeme problemi, ses seçeneğinden kaynaklanıyorsa ses seçeneğini değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.

Donanımlarınızı Kontrol Edin

Bilgisayardan ses gelmiyor ise bu sorunun sebeplerinden birisi donanım kaynaklı olmaktadır. Çünkü donanımlarda gerçekleştirilen sorunlar, bilgisayardan ses gelmeme sorununa niçin olmaktadır. Bu yüzden rehberimizde yer edinen bütün çözüm yöntemlerini denemenize karşın bilgisayardan hâlâ ses gelmiyorsa sorunun deposu donanımlarınızın bozulması olabilir.

Bilgisayarınızdan ses gelmeme sorunun donanımsal olup olmadığını anlamanın asli yöntemi, öteki bir ses aracı üstünden bilgisayarınızdan ses gelip gelmediğini test etmektir. Örneğin laptopunuzun kendi hoparlöründen ses gelmiyorsa laptopunuza kulaklık ya da harici hoparlör takarak cihazınızdan ses gelip gelmediğini test edebilirsiniz. Eğer harici bir ses aygıtı üstünden bilgisayarınızdan ses alabiliyorsanız bilgisayardan ses gelmeme sorunun temel nedeni donanımızın bozulması olmaktadır.

Bunun yanı sıra bilgisayarın ses kartı da ziyan olmuş olabilir. Bunu anlamanın yolu da sisteminizde kullanmış olduğunuz hiç bir ses aygıtından ses alamamaktadır. Yani laptopunuzun hoparlörünün yanı sıra kullanmış olduğunuz kulaklık, hoparlör gibi aygıtlardan da ses gelmiyorsa cihazınızın ses kartı ziyan olmuş olabilir.

Eğer bilgisayardan ses gelmiyor ise ve sorunun donanım kaynaklı bulunduğunu belirleme ettiyseniz bu durumda bozulmuş olan donanımları yenilemeniz gerekiyor. Bilgisayarınızın hoparlör, ses kartı gibi donanımlarını yenilemek birazcık zor olabilir. Bundan kaynaklı bu hususta bilginiz ve tecrübeniz yoksa bilgisayarınızın daha çok hasar görmesine niçin olabilirsiniz. Bu yüzden şayet sisteminizde donanım kaynaklı bir sıkıntı bulunduğunu belirleme ederseniz cihazınız için servis desteği almanızı öneri ediyoruz.

Genel Değerlendirme

Bilgisayar kullanıcıları, bilgisayarlarını kullanırlarken muhtelif problemlerle karşılaşabiliyorlar. Bu problemlerden birisi de bilgisayardan ses gelmiyor problemidir. Bilgisayardan ses gelmeme problemi, neredeyse bütün bilgisayar kullanıcılarının minimum bir kere karşılaştıkları bir sorundur. Bundan kaynaklı bilgisayar kullanıcıları, bu sorunun iyi mi çözülebileceğini merak etmektedirler.

Bilgisayardan ses gelmeme sorunun probleminin sebebine göre muhtelif çözüm şekilleri mevcut. Bilgisayardan ses gelmeme sorunu, sıklıkla program kanyaklı problemlerden ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra donanımların bozulması da bilgisayardan ses gelmemesine niçin oluyor. Bizler de bu yazımızda sizler için hem program hem de donanım kaynaklı bilgisayardan ses gelmeme sorunun çözüm yöntemlerini anlattık. Böylece rehberimizde yer edinen çözüm yöntemlerini uygulayarak bilgisayardan ses gelmeme sorununu çözebilirsiniz.

Rehberimizde yer edinen çözüm yöntemlerini uygulamanıza karşın bilgisayarınızdan hâlâ ses gelmiyorsa bilgisayarınız için ustalaşmış bir yardımcı almanız gerekecektir. Bundan kaynaklı çözüm yöntemlerine karşın sorununuzu çözemediyseniz bilgisayarınız için servisten yardımcı alabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız bilgisayardan ses gelmeme sorunun çözüm rehberi burada sona eriyor. Bilgisayardan ses gelmeme sorunu hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.