Bilgisayarın Performansı Nasıl Arttırılır?

Bilgisayarın Performansı Nasıl Arttırılır? Yeni nesil oyunlar çıktığından beri bütün oyun tutkunu ya da bilgisayarından performans almak isteyenlerin tek arayışı performansı iyi mi arttırırım.

Neler Okuyacaksınız? →

Bilgisayarın Performansı Nasıl Arttırılır?

Bilgisayarın Performansı Nasıl Arttırılır?
 1. Bilgisayarınıza kullanmadığınız programları kurmayın. Örneğin Adobe Photoshop kullanmıyor iseniz bunu kurarak bilgisayarınızı oldukça yüklü hale getirmeniz sizin zararınıza olacaktır.
 2. Bilgisayarınızın işletim sisteminin kurulu olduğu disk yani genellikle C olan diske olabildiğinden azca uygulama yüklemeye itina gösterin ve bu diskte dosya barındırmayın ek bir diskiniz varsa ki genellikle D olarak adlandırılır bu diskin içersin de barındırın. Format attığınızda bile bu diske dokunmazsınız C isimli diski yani işletim sisteminin dosyalarının olduğu diske format atmak zorunda kalırsınız belgeleriniz, dosyalarınız da kaybolmaz bu vesile ile.
 3. Bilgisayarlarınızın uygulama ayarlarını düzenlemeye çalışın. Bazı uygulamalar bilgisayar açılınca otomatik adım atar ki bunu engelleyiniz. Bu prosedürü yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
  • Başlat simgesine tıklayarak çalıştıra tıklayınız ya da Windows + R tuşuna basınız (Windows 7 için alternatif: Programları ve dosyaları ara yazan yeri de kullanabilirsiniz.
  • Bu dediğimiz yerlerden rastgele birisine (çalıştır ya da Programları ve dosyaları ara) msconfig yazıyorsunuz.
  • Karşınıza Sistem Yapılandırması penceresi açılıyor.
  • Yukarıda gördüğünüz sekmeler den Başlatma’ya tıklıyoruz.
  • Açılmasını vazgeçtiğiniz programların tarafındaki işareti kaldırıyoruz.
  • Kaydet diyoruz. Aktif olması için bilgisayarınızı tekrar başlatmanız gerekmektedir.
 4. Bilgisayarınız da oluşturduğunuz dosyalarda yapmış olduğunuz değişiklikler, durağan(durgun) diskte aslolan dosyanın konumundan değişik bir alanda depolanır. Bu işlemler diskinizde zaman içerisinde parçalanmalara niçin olur, bilgisayarınız yavaşlar. Parçalanmış dosyalarınızı birleştirmek için disk birleştiricisini kullanınız.
 5. Kesinlikle Anti – Virüs kullanınız. Zira bilgisayarınıza virüs bulaştığı anda hem sisteminizde ki verilerden olmuş olursunuz hemde çözümü olmayan bir hata ile karşılaşırsınız.
 6. Masa üzerinde arka planlarında masa üzeri arkaplan resmi olarak adlandırdığımız yüksek çözünürlükte resimleri kullanmayınız. Düz renk kullanabilmeniz mümkün örnek olarak siyah gözünüz içerisinde iyi olacaktır.
 7. Geçici dosyalarınızı, internet tarayıcılarınızı yani internet tarayıcı (browser) geçmişini sıklıkla temizleyiniz. Geri dönüşüm kutusunda dosya bekletmeyiniz.

Sizlerinde bilgisayarın performansı iyi mi arttırılır konusu ile ilgili önerdiğiniz bir teknik ya da yol varsa bize yorum bölümünde bildirebilirsiniz.