Bilgisayarınızda Olması Gereken 10 Ücretsiz Program

resim15493743
resim15493743

Hayatımızın eğer olmazsa olmazı PC’de kullanabilmek için programlara gereksinim duyarız. Bu makalemizde sisteminizde olması gereksinim duyulan 10 parasız programı derledik.

Hayatımızın eğer olmazsa olmazı bilgisayarlarımızda kullanabilmek için onlarca uygulamaya gereksinim duymaktayız. En büyük derdimizde parasız ve orjinal bir yazılım ya da uygulama bulmak. Özellikle popüler antivirüs, ofis yazılım paketleri ve görsel düzenleme programlarının orjinallerini temin etmek istediğimizde çok yüksek fiyatlarla karşılaşmaktayız.

Format sonrası ya da günlük kullanım için her bilgisayarda olması gereksinim duyulan 10 tane parasız programı Türkiye ’nin maksimum tercih edilen uygulama indirme sitesi tamindir ‘den sizler için bir araya getirdik.

Neler Okuyacaksınız? →

İşte size her bilgisayarda olması gereksinim duyulan 10 parasız yazılım;

Yazımızda yer verdiğimiz programların listesini ve kısa açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

  • Antivirüs; Comodo Internet Security
  • Sistem Temizleyicisi; CCleaner
  • CD/DVD/Blu-ray Yazma Programı; BurnAware Free
  • Dosya Paylaşım Siteleri İçin İndirme Yöneticisi; jDownloader
  • Ücretsiz Ofis Yazılım Paketi; OpenOffice
  • PDF Açma Programı; Foxit Reader
  • Ücretsiz Resim Düzenleme Programı; Picasa
  • Web Tarayıcısı; Google Chrome
  • Ücretsiz Medya Oynatıcı; VLC Media Player
  • Uzak Masaüstü Paylaşım Programı; TeamViewer
Bilgisayarınızda Olması Gereken 10 Ücretsiz Program

1- Antivirüs; Comodo Internet Security

Dünyanın en iyi emniyet duvarı programlarından birisi olarak görülen Comodo Firewall ‘un ve gene Comodo tarafından tasarlanmış olan Comodo Antivirus’un tek bir uygulama içinde toplanması ile ortaya çıkan Comodo Internet Security ile artık internet güvenliğiniz için ücret ödemek zorunda kalmayacaksınız.

Comodo Internet Security parasız indirmek için tıklayınız.

Antivirüs; Comodo Internet Security

2- Sistem Temizleyicisi; CCleaner

Bilgisayarda olması gereksinim duyulan bir öteki uygulama açılımı Crap Cleaner olan CCleaner programı ile sisteminizde bulunan lüzumsuz dosyaları yani internet geçmişiniz silerek ya da uygulamaları kaldırarak daha istikrarlı ve performanslı bir sistem elde edebilirsiniz. Küçük boyutuna karşın sistem temizliği konusu ile ilgili çok kuvvetli ve ustalaşmış olmasının yanı sıra kullanması kolay olan bu ücretsiz program bilgisayarınızın tertemiz hale gelmesini ve ilk günkü gibi süratli çalışmasını sağlamakta alanında en iyisi.

Sistem Temizleyicisi; CCleaner parasız indirmek için tıklayınız.

Sistem Temizleyicisi; CCleaner

3- CD/DVD/Blu-ray Yazma Programı; BurnAware Free

BurnAware kolay bir halde haiz olduğunuz dosyaları ve verileri CD/DVD gibi medyalar üstüne yazdırmanıza imkân elde eden parasız bir program. Her türlü verinizi yanınızda taşımak ya da yedeklemek için CD ve DVD’ lerinize depolamak istediğiniz BurnAware Free kolay yapısı ve kolay kullanması vasıtası ile size yardımcı olmaya hazır.

BurnAware Free indirmek için tıklayınız.

CD/DVD/Blu-ray Yazma Programı; BurnAware Free

4- Dosya Paylaşım Siteleri İçin İndirme Yöneticisi; jDownloader

jDownloader tüm işletim sistemi platformlarında çalışabilen, aleni kaynak olarak geliştirilen ücretsiz bir dosya indirme yöneticisidir. Tamamen Java ile yaratılmış olan bu fonksiyonel uygulama Rapidshare.com, Hotfile.com vb. dosya barındırma sitelerinden yapacağınız dosya indirme işlemlerini basitleştirmek ve hızlandırmak ve sıraya koymak için üretilmiş bir araç. Bilgisayarınıza yüklendiğinde internet tarayıcılarınıza entegre oluyor ve indirme işlemleri bu uygulama üstünden yapabiliyorsunuz.

jDownloader indirmek için tıklayınız.

Dosya Paylaşım Siteleri İçin İndirme Yöneticisi; jDownloader

5- Ücretsiz Ofis Yazılım Paketi; OpenOffice

OpenOffice.org açık kaynağın hem bir ürünü hemde bir projesi olarak göze çarpan ücretsiz bir ofis uygulama paketi dağıtımı. İçerisin de bulundurduğu makale işlemcisi, tablolama programı, tanıtım yöneticisi ve çizim yazılımı ile tam bir çözüm paketi olan OpenOffice kolay arayüzü ve öteki ustalaşmış ofis yazılımlarına paralel gelişmiş özellikleri ile bilgisayar kullanıcıları için mühim bir kıymet olarak gelişimine devam ediyor.

Ücretsiz Ofis Yazılım Paketi; OpenOffice ücretsiz indirmek için tıklayınız.

Ücretsiz Ofis Yazılım Paketi; OpenOffice

6- PDF Açma Programı; Foxit Reader

Foxit Reader, PDF dosyalarını okuyabilen ve üstünde düzenlemeler yaparak yazdırabilmenizi elde eden kolay ve parasız bir PDF programıdır.

Hem kolay hem de PDF açma konusu ile ilgili maksimum tanınmış ve malum uygulama olan Adobe Reader’a göre çok daha azca yer kaplaması programın öneri edilmesinin nedenlerden biri. Ayrıca süratli prosedür yapabilmesi de programı kuvvetli bir alternatif olarak elektronik doküman dünyasında yer almasını sağlıyor.

PDF Açma Programı; Foxit Reader parasız indirmek için tıklayınız.

PDF Açma Programı; Foxit Reader

7- Ücretsiz Resim Düzenleme Programı; Picasa

Google’ın ürettiği Picasa programı ile fotoğraflarınızı bulmak, düzenlemek, paylaşmak özetlemek gerekirse resim albümünüzü yaratmak çok kolay. Bilgisayarınızdaki bütün uygulamaları bu uygulama ile bulabilirsiniz. Bulduğunuz bu fotoğraflara istediğiniz efektleri verebilir, düzenlemeler yapabilirsiniz. Ve düzenlediğiniz bu fotoğrafları anında istediğiniz insanoğlu ile kısa yoldan paylaşabilirsiniz. Picasa olabildiğince etkin bir resim düzenleme programıdır.

Picasa indirmek için tıklayınız. Kullanımdan kaldırıldığı için öteki alernatif bir uygulama kullanabilirsiniz.

Ücretsiz Resim Düzenleme Programı; Picasa

8- Web Tarayıcısı; Google Chrome

Google Chrome minimal tasarımıyla son aşama kolay bir alternatif internet tarayıcısıdır. İnternet kullanımının yaygınlaşması ve gelişmesiyle beraber bu alanda en mühim yapılardan olan internet tarayıcılarının rekabetine bir yenisini ekleyen internet devi Google programın hızlı, kolay ve güvenilir yapısını ön plana çıkartıyor.

Google Chrome parasız indirmek için tıklayınız.

Web Tarayıcısı; Google Chrome

9- Ücretsiz Medya Oynatıcı; VLC Media Player

VLC (Açılımı VideoLAN Client) tam işinize yarayacak parasız bir medya oynatıcı. Program en tanınmış ses ve video formatlarını MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, MP3, ve OGG, hatta DVD ve VCD’leri bile hiç bir problem çıkarmadan oynatabilme özelliğine sahip. Ayrıca IPv4 ya da IPv6 ağlarında gösterim sunucusu şeklinde de kullanmanıza imkân elde eden kusursuz bir gösterim aracı. İçerisinde çoğu gelişmiş hususiyet bulunan, altyazı desteğini olabildiğince anlaşılır ve kolay bir halde veren, film izlerken hiç bir problem ile karşılaşmayacağınız, çoğu codec paketi ile tam ahenkli çalışabilen bir medya oynatıcısı karşınızda.

VLC Media Player parasız indirmek için tıklayınız.

Ücretsiz Medya Oynatıcı; VLC Media Player

10- Uzak Masaüstü Paylaşım Programı; TeamViewer

Teamviewer internet üstünden rastgele bir bilgisayar ya da server ile uzak masaüstü linkleri oluşturmak için kullanabileceğiniz gelişmiş bir uzak masaüstü programıdır. Bağlantı kurduğunuz bilgisayarın adeta başlangıcında oturuyormuş gibi gerçekleştirmek istediğiniz bütün işlemleri rahatlıkla sonuca oluşturabilirsiniz.

Aynı zamanda değişik kullanıcılar ya da tanıdıklarınız için uzaktan yardımcı verme imkanınıda sizlere sunan Teamviewer’ın sade ve şık arayüzü haricinde kolay kullanması da dünya genelinde 100 milyon gibi yüksek bir kullanıcı tarafınca tercih edilmesini açıklamaktadır.

TeamViewer parasız indirmek için tıklayınız.

Uzak Masaüstü Paylaşım Programı; TeamViewer

Sizlerinde önerilmiş olduğu bilgisayarınızda olması gereksinim duyulan program varsa bize yorum bölümünde görüş ve öneride bulunarak bildirebilirsiniz.