Bilmeniz Gereken Opera Tarayıcı İçin 10 İpucu

Opera tarayıcısı son vakit çokça dikkat çekiyor. Bunun bir nedeni, firmanın pazardaki güncellemelerini agresif bir halde platformu için bastırması. Ani başarısının peşinde kalan öteki bir sebep, hüsrana uğratmaya süren ve hala malum kritik konuların çoğuna haiz olan Chrome ve Firefox gibi rakipleri. Bununla birlikte, Opera ilk bakışta zorlayıcı bir alternatif gibi gözükmeyebilir ve bundan dolayı kullananlar için bilmeniz ihtiyaç duyulan 10 ipucu bulunmakta.

Neler Okuyacaksınız? →

Bilmeniz Gereken Opera Tarayıcı İçin 10 İpucu

Opera Tarayıcı İpuçları

1. Google Chrome Uzantıları

Çoğu kullanıcının Chrome ‘dan çekinmemesinin birkaç nedenden biri, üçüncü taraf programları ve uzantıları için kapsamlı desteği olmasıdır.Neyse ki Opera, Google Chrome’un üstünde çalmış olduğu mimariyi temel alır. Bu nedenle, direkt olarak Chrome’un internet mağazasından uzantıları Opera’ya yükleyebilirsiniz. Süreç de olabildiğince basittir, bu bağlantıya başlayın ve Opera eklentisini indirin. İşlem tamamlandıktan sonra, yüklemek istediğiniz Chrome uzantısının sayfasını açın ve “Opera’ya Ekle” düğmesini tıklayın. Ardından, Uzantılar sayfasına yönlendirilirsiniz; burada, Yükle butonuna hafif dokunmanız ve ikazları kabul etmeniz gerekiyor; sizin de iyi durumdasınız.

2. Opera Turbo

Opera, ‘Opera Turbo’ ismi verilen yavaş bir ağdaysanız şık ve ufak bir destek uygulama da barındırıyor. Tarama yaparken sahneler ve reklamlar gibi çoğu grafiği sıkıştırır ve daha çok veri tüketen öteki ön yükleme özelliklerini kapatır. Opera Turbo’nun ana açılır menüsündeki ayarı mevcuttur.

3. VPN

Opera’yı kullanmanın en büyük avantajlarından biri, çoğu değişik ülkeye göz atmanıza müsaade eden dahili bir VPN’nin bulunmasıdır. VPN varsayılan olarak dönem dışıdır, etkinleştirmek için ayarları ya da tercihleri ​​açın, ‘VPN’ araması yapın ve ‘VPN’yi etkinleştir’ seçeneğini işaretleyin. Şimdi, onu ne vakit açmak isterseniz, arama çubuğunda bulunan ufak ‘VPN’ butonuna dokunmanız yeterlidir. Ve evet, dilerseniz yeri değiştirebilirsiniz ve seçim yapabileceğiniz 5-6 ülkeniz var.

4. Sekme Yöneticisi

Buna bu arada Opera, birden çok sekme ve pencere arasında atlama yaparken kullanabileceğiniz bir mahalli sekme yöneticisi ile beraber gelir.Sağ üst köşedeki aşağı ok simgesine dokunarak erişilebilir. Panel, geçmişi sayfasını yüklemek zorunda kalmadan yeniden ziyaret etmek isterseniz, son vakit kapalı olan sekmelerinizin listesini bile gösterir.

5. Kenar Çubuğu

Kenar çubuğu, Opera’nın maksimum gözden kaçan yönlerinden biridir. Bununla birlikte, burada mühim bir rol oynamaktadır. Geçmişinize, yer imlerine süratli erişim için yan çubuğun kalıcı olarak tutturulmasının yanı sıra kenar çubuğu programları yükleyebilir ve WhatsApp, Telegram ya da Facebook Messenger için internet programları da ekleyebilirsiniz. İkincisi hazır olduğunda yüklenirken, Google Keep, Instagram ve aynısı başlıklar gibi kenar çubuğu fonksiyonlarını destekleyen daha çok eklenti indirebilirsiniz.

Yeni bir kenar çubuğu uygulaması yüklemek için, Opera uzantıları mağazasını açın ve kenar çubuğu bağlantısına dokunun. Bu, onunla ahenkli olan bütün programları listeleyecektir; istediğiniz uygulamayı tıklayıp yükleyebilirsiniz. Bu kadarıyla; uygulama kenar çubuğu panelinden kullanıma sunulacak.

6. Pil Tasarruf Cihazı

Güç azalıyor mu? Opera’nın batarya koruyucusunu açın, batarya dolaşım özelliklerini ve uzantılarını kapatın. Pil tasarrufu simgesi sağ üst köşede bulunur ve üstüne tıklayarak cihazınızın kalan süresini de görebilirsiniz.

7. Sekme Önizleme

Üçüncü taraf uzantı ihtiyacını yok eden bir öteki Opera özelliği “sekme önizlemeleri” dir. Bunlar ilaveten bilgisayarınızın RAM’inde birkaç ekstra MB tüketen varsayılan şeklinde de dönem dışı bırakılmıştır. Açmak için ayarları açın ve sekme önizlemeleri için arama yapın.Sürecin geri kalan bölümü kendi kendine açıklayıcı özellikte bulunduğunu düşünüyorum.

8. Karanlık Tema

Yakın zamanda ” Reborn yani Yeniden Doğan ” güncellemesi ile Opera, koyu bir tema ekledi. Mod, ilk önce vasıta çubukları ve kenar çubukları gibi tarayıcının temel bileşenlerini daha koyu bir vurguyla ele geçirir. Tercihler vasıtasıyla açılabilir.

9. Para Birimi Dönüştürücü

Listemizde bir sonraki sırada, muayyen metni seçtiğinizde kendi kendine bir döviz cinsini çeviren Opera’nın yerli para birimi dönüştürücüsü var. Başlangıçta, tarayıcı USD ile yapılandırılmıştır. Bununla birlikte, tercihlerinizde değiştirebilir ve onu öteki rastgele bir ülkeye ayarlayabilirsiniz.

10. Resmin İçinde Resim

Son olarak Opera’da picture-in-picture (Resim içerisinde resim) modumuz var; bu da oynatılan bir videoyu havada gezinen bir pencerede açmanıza ve daha sonra öteki bir sekmede öteki bir şey yaparken izleyebilmenize imkân tanıyor. Bu genelde faal ancak, öyle değilse, tercihlerde “Video açılır” arayabilirsiniz. Bir dahaki sefer bir video izliyorsanız, o klipin üst kısmında yeşil bir simge olup olmadığına bakın.

Hepsi buydu. Bunlar, Opera’yı kullanırken bilmeniz ihtiyaç duyulan birtakım ipuçlarıydı. Herhangi bir şeyi kaçırmamak için yorumlar bölümünde bizlere bildirebilirsiniz.