Bir Fotoğrafın Nerede Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

İnternetteki enteresan bölgeleri keşfediyorsunuz ve ileride ziyaret etmek istediğiniz mükemmel bir varış noktasına rastlarsanız. Tek sorun, internet fotoğrafının hiç bir izahat mesajı taşımaması ve bu nedenle resmin çekilebildiği yer hakkında hiç bir ipucunun bulunmamasıdır.

Neler Okuyacaksınız? →

Bu Fotoğraf Nerede Çekildi?

Bazen bir imaj dosyasına gömülü olan EXIF verileri konumu belirlemenize destek olabilir, fakat çalışması daha ihtimaller içinde diğer bir alternatif daha vardır.

Muhtemelen Google’ın, kaynak görüntünüze görsel olarak benzeyen görüntülerin keşfedilmesine destek olmak için Benzer Görüntü arama özelliğini sunduğunu biliyorsunuzdur. Google Görsellerin aynı özelliği bazı durumlarda de bir fotoğrafın yerini açmanıza destek olabilir. İşte böyle:

images.google.com adresine gidin ve rastgele bir resmi (masaüstünüzden ya da diğer bir internet sayfasından) arama kutusuna sürükleyin (hızlı bir demo da aşağıda videoya bakabilirsiniz).

Bu resim tanınmış bir yerdeyse, Google bu görüntünün muhtemel yerini arama sonuçlarının üzerinde söyleyecektir (ekran görüntüsüne bakın). Diğer bütün durumlarda, en azından o görüntünün özgün kaynağını bileceksiniz ve reel yerinizi kendi başınıza tahmin edebilecek ipuçları verebilirsiniz.

[*] IE sürükleme ve bırakmayı desteklemiyor olabilir, fakat bu durumda, analiz için Google Görseller’e bir görsel yüklemek için Google arama kutusundaki “kamera simgesini” tıklayabilirsiniz.

Bir Fotoğrafın Nerede Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim

VİDEO DEMO – BİR FOTOĞRAFIN KONUMU BULMA ayrıntılı olarak video da görebilirsiniz.

Tüm soru tavsiye ve görüşleriniz için yorum bölümünü kullanmanız önemle rica olunur 🙂