Bixby Nedir?

resim52577958
resim52577958

Samsung Bixby nedir? Günümüzde telefonların, bilgisayarların ve tabletlerin özellikleri gittikçe gelişmektedir. Öyle ki bu cihazlar artık birer sanal asistan ile kullanıcılara sunuluyor. iPhone, iPad ve Mac modellerinde Siri yer alıyor. Buna ayrıca Android işletim sistemine haiz cihazlarda Google Asistan karşımıza çıkıyor. Samsung ise Bixby adlı sanal asistanı ile dikkat çekiyor. Peki Samsung Bixby nedir?

Birçok kullanıcının haiz olduğu ve iyi mi kullanacağını bilemediği Samsung Bixby’yi sizler için bahsetmek istedik. Bu içeriğimizde Samsung Bixby nedir, ne işe fayda ve iyi mi kullanılır gibi sorulara cevap verdik. Ayrıca Bixby hangi cihazlarda bulunur mevzusuna da değindik. Tüm bunlara ayrıca sıkça sorulan sorulara da göz attık. Şimdi Samsung Bixby nelerdir sorusu ile içeriğimize başlayalım.

İçindekiler

Samsung Bixby Nedir?

Bixby, Samsung tarafınca tasarlanan bir dijital asistan yazılımıdır. Yapay zeka destekli bu sanal asistan direkt olarak Samsung cihazlarında yer alır. İlk olarak 2017 senesinde kullanıcılara sunulan Bixby, günümüzde çoğu Samsung cihazında yer almaktadır.

Samsung, 2017 senesinde gerçekleştirdiği bir Galaxy Unpacked etkinliğinde Bixby yazılımına öncelikle yer vermiştir. O devre tanıtılan Samsung Galaxy S8 ve Samsung Galaxy Tab A modeliyle piyasaya çıkan Bixby, S Voice adlı asistanın yerini almıştır. Galaxy S III serisi ile kullanıcılara sunulan S Voice’un gelişimi ise 2020 senesinde tamamiyle durmuştur.

Samsung etkinlikten yedi gün ilkin Bixby adlı yazılımın duyurusunu yapmıştır. Ancak etkinliğe kadar rastgele bir halde yazılımın fonksiyonlarını açıklamamıştır. Etkinlikte tanıtılan sanal asistanın Android yazılımıyla beraber çalmış olduğu anlatım edilmiştir. Ayrıca şirket, Android Nougat destekleyen cihazlara da Samsung Bixby yüklenebildiğini belirtmiştir.

Samsung daha sonra Bixby’nin daha birden fazla cihaza ulaşmasını sağlamıştır. Bunların içinde akıllı telefonlara ayrıca televizyon, tabletler ve hatta buzdolapları bile bulunmaktadır. Bu özelliğiyle ilk defa bir sanal asistan mobil olmayan bir elektronik üründe yer bulmuştur.

Bixby’nin kodlandığı program dili muhtelif olsa da sıklıkla JavaScript ihtiva ettiği bilinmektedir. Ayrıca üçüncü tarafların da Samsung Developer Kit kullanarak Bixby ile ahenkli programlar geliştirebildiği anlatım edilmektedir. Bixby için bir Github sayfası da bulunmaktadır.

Bixby başlarda İngilizce, Korece ve Çince olmak suretiyle üç dil için sunulmuştur. Daha sonra bu dillerin sayısı artmış; Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Almanca ve değişik İngilizce aksanlarını kapsayacak bir seviyeye ulaşmıştır. Ayrıca 195 ülkede Bixby kullanımının olası olduğu belirtilmektedir. Ancak uygulamanın Türkçe desteği bulunmamaktadır.

Bixby birkaç değişik bölümden oluşmaktadır. Bunların içinde Bixby Vision, Bixby Voice ve Bixby Routines gibi bölümleri saymak mümkündür. Bunlar ile alakalı ayrıntılı detayları ise bir sonraki alt başlıkta sizler ile paylaştık. Şimdi Bixby ne işe fayda sorusunun yanıtına göz atalım.

bixby-ne-ise-yarar

Bixby Ne İşe Yarar?

Samsung tarafınca tasarlanan Bixby, telefon ya da tabletinizle gerçekleştireceğiniz işlemler konusu ile alakalı size yardım eden bir sesli asistandır. Örneğin sesli komut ile hava durumunu öğrenmek için Bixby kullanabilirsiniz. Buna ayrıca birini aramak için de Bixby’den faydalanabilirsiniz. Aramak istediğiniz kişiyi komut olarak Bixby’ye söyleyerek bu prosedürü gerçekleştirebilirsiniz.

Bu komutları gerçekleştiren bölüm Bixby Voice olarak bilinmektedir. Tabii ki Bixby’de sadece sesli komutlar yer almamaktadır. Buna ayrıca Bixby Routines adlı bölümle kendinize kısayollar oluşturabilirsiniz. Ayrıca Bixby Vision adlı hususiyet ile kameranızı da kullanarak oldukça muhtelif bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu özellikleri özet şeklinde geçmenin kifayetsiz kalacağını düşündük. Bu nedenle her bir özelliği teker teker açıklayarak detaylarını sizler için bir araya getirdik. Bu üç özelliğin ne işe yaradığı ve Bixby’yi kullanmak için lüzumlu komutlar ile içeriğimize devam edelim.

Bixby Voice Nedir?

Birçok sanal asistanda olduğu gibi Bixby de sesli komutlar ile birtakım görevleri yerine getirmektir. Bu anlamda yazılımın vazife alan kısmı ise Bixby Voice olarak anlatım edilmektedir. Bixby Voice hususi durumunun çoğu komplike komutta bile çalışabildiği belirtilmektedir.

Bu özelliği kullanabilmek için ilk ilkin sesinizi Bixby’ye tanıtmanız gerekmekte. Bunun için ise “Hi Bixby” komutu ile bir kalibrasyon gerçekleştirmeniz gerekiyor. Daha sonra Bixby sizin sesiniz algılıyor. Böylece Hi Bixby komutu ile sana asistanı uyandırmanız olası hale geliyor.

Ses kalibrasyonunu tamamladıktan sonra dijital asistanınıza çoğu hususta komut verebilirsiniz. Bunların içinde en tanınmış olanlar hava durumu ile alakalı komutlardır. Bunun yanı sıra bir şarkı oynatmayla alakalı komutları da Bixby ile gerçekleştirebilirsiniz.

Tabii ki Bixby Voice ile yapabileceklerinizin bunlarla sınırı olan değil. Çok daha komplike komutları da yerine getirdiğini söylemek gerek. Örneğin Facebook ya da Instagram’a bir resim yüklemek için Bixby’den yararlanabilirsiniz. Buna ayrıca hatırlatıcılar konusu ile alakalı da Bixby’den yardım alabilirsiniz. Bildirimlerinizi okuması ya da yeni bir mesaj göndermek için de Bixby’ye komut verebilirsiniz.

Üstelik Bixby komutları bunlarla da sınırı olan değil. Uygulamalarınız arttıkça komutların sayısı da aynı miktarda artıyor. Buna ayrıca “Bixby süratli komutlar” özelliğiyle kendiniz de hususi bir komut oluşturma şansına sahipsiniz. Örneğin Bixby’ye “good morning” dediğinizde bildirimlerinizi okumasını, hava durumunu söylemesini ve enerjik bir müzik açmasını sağlayabilirsiniz. Tabii ki bu komutu daha önceden kaydetmeniz gerekiyor.

Bixby Routines Nedir?

Samsung Bixby’de bulunan bir diğer hususiyet ise Bixby Routines oluyor. Esasında Apple Kestirmeler özelliğine benzeyen bu hususiyet ile belli durumlarda hususi görevleri başlatmaya imkân sağlanıyor. Örneğin belli bir saatte ya da konumda Bixby’ye verdiğiniz rolü yerine getirmesini sağlayabilirsiniz.

Bunu birazcık daha açıklamak gerek görülürse otomobille yola çıkacağınızı ve işe gideceğinizi düşünelim. Bunu her sabah 08:15’te yapıyorsanız Bixby sizin için seyahat rutininde kullanacağınız programları ayarlayabilir. Örneğin haritayı açabilir, sevdiğiniz bir çalma listesini başlatabilir ve yoldaki trafik durumunu size söyleyebilir.

Buna ayrıca daha fonksiyonel ve kolay durumlar için de Bixby Routines kullanabilirsiniz. Örneğin gece uyumaya giderken telefonunuzu kendiliğinden güç tasarrufu moduna alabilir. Ayrıca evden çıktığınızda Wi-Fi’ı kendiliğinden kapatmasını sağlayabilirsiniz. Bu ve benzer ebedi sayıda kombinasyondan oluşan rutinler oluşturabilirsiniz.

routines

Bixby Vision Nedir?

Bir diğer mühim Bixby özelliği ise kuşkusuz Bixby Vision oluyor. Eğer daha ilkin Google Lens ya da aynısı bir uygulamadan faydalandıysanız Bixby Vision’ın neler yapabileceğini hemen hemen tahmin edebilirsiniz. Bu büyüleyici hususiyet ile kameranızı oldukça daha efektif bir halde kullanabilirsiniz.

Bixby Vision özelliği vasıtası ile kameranızla bir nesneyi ya da hayvanı basitçe tanımlamanız mümkündür. Kameranıza o nesneyi ya da hayvanı göstererek ile alakalı oldukça ayrıntılı bilgiler öğrenebilirsiniz. Buna ayrıca satın almayı düşündüğünüz bir ürünü göstererek internette arama yapabilir ve fiyatını öğrenebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra Bixby Vision ile bir metni direkt olarak dilediğiniz dile çevirebilirsiniz. Yalnızca kamerayı kullanarak yapmış olduğunuz eylemlerden bir başkası ise yiyecekleri tarif etmek ve kalorilerini öğrenmektir. Ayrıca çoğu cihazda olduğu gibi karekodları da tarayabilirsiniz.

Bu uygulamayı isterseniz yüklü olan kamera uygulamasından kullanabilirsiniz. Ayrıca Bixby Vision uygulaması ile de bu özelliklerden yararlanabilirsiniz. Üstelik Bixby Vision kullanmak için sadece etken bir halde kameraya başvurmanıza da gerek yok. Galerinizde bulunan eski fotoğraflar için de Bixby Vision’dan yararlanabilirsiniz.

Bixby Nasıl Kullanılır?

Samsung Bixby’yi kullanmak için ilk ilkin sesli komut için kalibrasyon gerçekleştirmeniz gerekebilir. Ancak Bixby düğmesine ya da güç tuşuna matbu tutarak da sanal asistanı uyandırmanız mümkündür. Eğer Bixby destekleyen bir Samsung aleti kullanıyorsanız ek bir tatbik indirmenize de gerek yoktur.

Telefonunuzun ya da tabletinizin tarafındaki butona matbu tutarak Bixby’yi uyandırabilirsiniz. Buna ayrıca Bixby ayarlarından sesli uyandırmayı da etken hale getirebilirsiniz. Ayrıca cihazınızda yüklü olan Bixby uygulamasının kısayolu ile de sesli asistanı faal hale getirmek mümkündür. Daha sonra dilediğiniz komutu Bixby’ye verebilirsiniz. Hatta daha ilkin belirttiğimiz gibi süratli komutlar ile siz de bir komut oluşturabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Bixby ile klavyeyi kullanmadan mesaj da gönderebilirsiniz. Ayarlardan bu özelliği etkinleştirerek dikte özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bunun yanısıra erişilebilirlik özelliklerini de Bixby ile etkinleştirmek mümkündür. Ayrıca Bixby Vision ile alakalı komutlar da verebilirsiniz.

Bixby Hangi Cihazlarda Var?

Daha ilkin de belirttiğimiz gibi Bixby öncelikle 2017 senesinde tanıtılmıştır. Samsung Galaxy Unpacked etkinliğinde tanıtılan bu yazılım, etkinlikte bulunan mobil cihazlar tarafınca desteklenmektedir. Bu cihazlar da Galaxy S8 serisi ve Galaxy Tab A modelidir. Buna ayrıca Galaxy S7 serisinin de Bixby desteği bulunmaktadır.

Bunun dışında 2017’den itibaren çıkan bütün Galaxy S serisi cihazların Bixby yardımcı verdiği anlatım edilmektedir. Bunların içinde Galaxy S9, Galaxy S10, Galaxy S20, Galaxy S21 ve Galaxy S22 serileri de yer almaktadır. Ayrıca Galaxy Tab S cihazları da bu yardıma sahiptir.

Galaxy Note serisine baktığımızda ise Galaxy Note FE, Galaxy Note 8, Galaxy Note 9, Galaxy Note 10 ve Galaxy Note 20 serilerini görmekteyiz. Ayrıca Galaxy Z Fold ve Galaxy Z Flip serisindeki bütün cihazlarda da Bixby desteği bulunmaktadır.

bixby-hangi-cihazlarda-var

Üst segment cihazlar dışında de Bixby desteğinin bulunmuş olduğu telefonlar ve tabletler mevcuttur. Bunların içinde Galaxy A6 serisinden A80 serisine kadar olan cihazları saymak mümkün. Buna ayrıca Galaxy A51, Galaxy A52, Galaxy A52s, Galaxy A53, Galaxy A71, Galaxy A72, Galaxy A73 ve Galaxy A21s modellerinin de Bixby desteği bulunmaktadır. Ayrıca Galaxy F62 modelinde de akıllı asistanı görmek mümkündür.

Genel anlamda çoğu cihazda Samsung Bixby desteği bulunmaktadır. Buna ülkemizde piyasaya çıkmayan cihazların da dahil bulunduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca önümüzdeki dönemde satışa çıkacak olan Samsung modellerinde de Bixby desteğinin bulunacağını farz etmek yanlış olmayacaktır.

Bixby Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Bixby nedir, ne işe yarar?

Samsung Bixby, komutlarınızı gerçekleştiren suni zeka temelli bir sanal asistandır. Bixby vasıtası ile çoğu prosedürü sadece sesinizi kullanarak kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra Bixby ile rutinler oluşturabilir ya da kameranızı kullanarak muhtelif nesneler ile alakalı ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.

Bixby iyi mi kullanılır?

Samsung Bixby kullanmak için yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey ayarlar bölümünden sesinizi Bixby’ye tanıtmaktır. Bu işlemin sonra “Hi Bixby” komutu ile sesli asistanı etken hale getirebilirsiniz. Sonrasında dilediğiniz komutu vererek asistandan yararlanabilirsiniz.

Bixby Türkçe var mı?

Halihazırda çoğu dile yardımcı sağlasa da Samsung hemen hemen Bixby için Türkçe desteği sunmamaktadır. Ancak Türkiye’de Bixby kullanması mümkündür.

Bixby iyi mi kapatılır?

Ayarlar bölümünden Uygulamalar opsiyonu ile devam edin. Daha sonra Bixby Voice uygulamasına ulaşın ve Depolama seçeneğine tıklayın. Önbelleği paklayın ve uygulamayı devre dışı bırakın. Daha sonra Bixby uygulaması kapanık olacaktır.

Bixby sesle uyandırma nedir?

Samsung Bixby sesle uyandırma özelliği bir komut ile Bixby’yi etken hale getirmenizi sağlar. “Hi Bixby” komutunu kullanarak Bixby’yi uyandırmak için ayarlardan lüzumlu parçaya sesinizi tanıtmanız gerekmektedir.

Bixby hangi cihazlarda var?

2017 senesinde ilk defa tanıtılan Bixby daha sonra çıkan Samsung telefonlarında yer almaktadır. Bunun yanı sıra birtakım tabletler, akıllı saatler ve hoparlörlerde de Bixby desteği bulunmaktadır.

samsung-bixby

Bixby Nedir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Samsung Bixby nelerdir sorusunun cevabını sizler ile paylaştık. Ayrıca Bixby iyi mi kullanılır ve ne işe fayda gibi soruların da yanıtlarını sizler için ayrıntılı açıkladık. Eğer Bixby ile alakalı aklınıza takılan bir soru işareti var ise yorumlar bölümünden belirtebilirsiniz. Ayrıca içeriğimizle alakalı düşüncelerinizi de bizimle paylaşmayı unutmayın!