Bloatware Xiaomi Cihazınızdan Nasıl Kaldırılır (Kök Gerekmez)?

Xiamoi telefonlardan Bloatware iyi mi kaldırılır? Bloatware Xiamoi telefonlardan iyi mi kaldırılır? Bloatware Xiaomi cihazınızdan iyi mi kaldırılır?

Xiaomi, bütçe cihazları ile akıllı telefon dünyasını hızla devralıyor. Hindistan ve Çin pazarına hakim olan şirket, bir amiral gemisi aletinin özellikleriyle beraber düşük fiyatlı akıllı telefonlar sunmayı başarıyor.

Neler Okuyacaksınız? →

Bloatware Xiaomi Cihazınızdan Nasıl Kaldırılır (Kök Gerekmez) ?

Xiaomi’nin birtakım durumlarda MI akıllı telefonları oldukça saçma fiyatlarla teslim etmek için çıtayı düşürdüğünü anlatmaya gerek yok. Kamera ve tasarımda bu tür tavizler sıklıkla görüyoruz. Bahsetmiyorum bile, MIUI uygulamalarında saçma reklamlar. Bununla birlikte, şayet Xiaomi daha önceden yüklenmiş MIUI programları Bloatware ile kullanıcıları rahatsız etmediyse, bu kabul edilirdi.

Xiaomi Cihazlarındaki Bloatware Nedir?

Bloatware terimi, satıcı tarafınca kilitlenen akıllı telefon programları için kullanılır. Bilinen birtakım satıcılar Samsung, Xiaomi, HTC vb. Cihazın kullanıcı arayüzünü benzersiz kılmak için, telefondaki programları kilitlemenin bu sıkıntılı tekniği kullanıyorlar. Aksi taktirde, başlı başına sıkıcı bir prosedür olan aygıtı çalıştırırsanız, program yazılımını kaldıramaz ya da dönem dışı bırakamazsınız.

Burada, sonunda RAM’inizi besleyen MIUI uygulamalarından kurtulabileceğiniz birkaç teknik derledim.

Bloatware Xiaomi Cihazınızdan Nasıl Kaldırılır

Xiaomi Cihazlarında MIUI Uygulamalarını Kökleme Olmadan Nasıl Kaldır / Devre Dışı Bırakabilirim?

  1. MIUI Gizli Ayarlar

MIUI’nın gizli saklı ayarları, geliştiricilerin eskiden komplike görevleri birkaç dokunuşla gerçekleştirmesini kolaylaştırır. Örneğin, daha ilkin girmesi zorluk derecesi yüksek Bildirim günlüğüne erişebilirsiniz.

Uygulama kullanıcı arayüzü iki parçaya ayrılmıştır: Android 8 ve Android 7. Xiaomi cihazınıza yüklenen MIUI sürümüne bağlı olarak Android sürümünden rastgele birini seçebilirsiniz. MIUI gizli saklı özellikleri vasıtası ile daha önceden yüklenmiş olan birtakım programlardan kurtulabilirsiniz (Google uygulamalarını da kaldırabilirsiniz).

MIUI Gizli Ayarlarını kullanarak Xiaomi Bloatware’i kaldırın:

  • MIUI gizli saklı ayarları programını açın
  • Android versiyonunu seçin
  • Uygulamaları Yönet üstüne dokunun
  • Kaydırın ve cihazınızdan kaldırmak istediğiniz programa dokunun.
  • Devre Dışı Bırak” ya da “Kaldır” seçeneğine dokunun.
  • Ardından açılır pencerede “Uygulamayı dönem dışı bırak” seçeneğine dokunun.

Bu şekilde, daha ilkin kaldırılması olası olmayan, kullanılmayan uygulamaların çoğundan kurtulabilirsiniz.

MIUI Gizli Ayarlarını İndir

  2. ADB ve Fastboot

Blobware’i ADB ve Fastboot kullanarak kaldırmak evrensel bir method ve aşağı yukarı her Android destekli cihazla çalışıyor.

Asıl mesele birazcık teknik olmasıdır. Çıkarmak için, adımları doğru bir halde izlemeniz ya da ADB ve Fastboot ile ilgili daha önceden bilgili olmanız gerekir. Bu nedenle, ilk opsiyonu izlemeye çalışmanızı öneri ederim.

MIUI uygulamalarını Xiaomi cihazınızdan kaldırmak için bu linke tıklayın ve “Herhangi bir Android cihazdan bloatware’i kaldırma” adımlarını izleyin.

Herhangi bir hata ya da sistem çökmesiyle karşılaşırsanız, telefonu sıfırlayabilirsiniz, Xiaomi aleti normale döner.

Ayrıca Xiaomi’deki MIUI Daemon uygulaması nedir? sorunuzun cevabına bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Xiaomi Bloatware Kaldırmak Güvenli Midir?

Xiaomi’nin kendisi bu tür programları takip etmemeyi öneri ediyor, bu nedenle, asla de güvenilir değil. Ama sonra tekrar, onlar ana suçlu, o yüzden şimdilik uyarılarını atlayalım.

Bunun dışında, Xiaomi bloatware kaldırılması da telefonun köklenmesi ile sağlanabilir. Şimdi, aslında bu, işinizi bilmiyorsanız zor bir yöntemdir. Başarısız köklenme prosedürü telefonunuzu kirletebilir.

Ayrıca bknz: Xiaomi’de Engineering Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Son olarak, yukarıda belirtilen yöntemler ile ilgili konuşalım. Şimdiye kadar, cihazda gerçekleştirilen rastgele bir problem bildirimi almadım, bu nedenden dolayı cihazınız bu şekilleri uyguladıktan sonra bir hata ile karşılaşırsa, aşağıdaki açıklamalardan bahsedin.