Bluetooth LE Audio Yakında Kablosuz Kulaklıklara Geliyor

resim47444300
resim47444300

İlk olarak 2020 senesinde kullananların karşısına çıkan Bluetooth LE özelliği sonunda tamamlandı. Şimdi ise Bluetooth SIG, merakla beklenen açıklamayı yaptı. Bluetooth LE Audio yakın kablosuz kulaklıklarda kullanılabilecek. Bu hususiyet vasıtası ile kullanıcılar sesi hem daha kaliteli duyuyor hem de daha bereketli bir dinleme tecrübesi yaşıyor.

Bluetooth SIG, Bluetooth LE Audio destekli cihazların 2020’nin sonunda piyasaya çıkacağını tahmin etmişti. Ancak pandemi sebebiyle bu planlarda birtakım gecikmeler oldu. Bugün ise şirket, LE Audio ile alakalı çalışmalarını tamamladığını duyurdu.

Artık üreticiler, cihazlarına standart bir LE Audio desteği eklemeye başlayacak. Bluetooth SIG CEO’su Mark Powell, projeyi tamamlamak için üyelerin son birkaç yılda olabildiğince fazla çalıştığını söyledi. Powell, LE Audio’nun kablosuz ses piyasası için sınırlarını genişlettiğini de ekledi.

Bluetooth LE Audio Hakkında Detaylar

Bluetooth LE Audio’nun birkaç öğesi var. Bunlardan biri ise sesi iletmenin daha bereketli yolu olan LC3 codec bileşeni. Bu bileşen, SBC codec bileşeninden daha yüksek ses kalitesi sunuyor. Bunun yanında, SBC codec bileşeninin bit hızının yarısı kadar daha iyi ses anlamına da geliyor. Daha düşük bit hızı ise, düşük güç tüketimine yani daha uzun pil ömrünü sağlıyor.

LE Audio’nun bir öteki özelliği ise Aurocast olarak karşımıza çıkıyor. Aurocast, birden fazla ses cihazını tek bir kaynağa bağlama özelliği olarak dikkat çekiyor. Örneğin iki kulaklığı tek bir telefonla eşleştirmek ya da birden fazla kulaklığı TV’yle eşleştirmek Aurocast vasıtası ile olası hale geliyor.

LE Audio, her kulaklığın kaynak cihazla kendi ayrı bağlantısını sürdürmesine izin veriyor. Bu nedenle kablosuz kulaklıklar için daha etkin bir yardımcı de özellikler içinde yer alıyor. Ayrıca LE Audio’nun bütün özellikleri birleştiğinde işitme cihazları için yarar sağlayacağı da tahminler içinde yer alıyor.

Bluetooth SIG’in resmi web sitesi mevcut olan birtakım cihazların Bluetooth LE Audio’yu destekleyecek şekilde güncelleneceğini bildirdi. Ayrıca LE Audio hususi durumunun Android 13 işletim sistemi üzerinde de mevcut olduğu anlatım ediliyor. Önümüzdeki dönemde kullananların bu özelliğe tam anlamıyla erişmesi de beklentiler arasında. Tahmini tarih ise 2022 yılının sonuna kadar olarak belirtiliyor.

Yeni LE Audio teknolojisinin özellikleriyle kablosuz kulaklıklar için yeni bir çağ başlıyor. Peki sizler Bluetooth SIG’nin duyurmuş olduğu LE Audio özellikleri ile alakalı neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.